Teknik ve estetik özelliklerine göre pencere modelleri | homify

Teknik ve estetik özelliklerine göre pencere modelleri

Homify TR Homify TR
Telvin Livingroom Penintdesign İç Mimarlık İskandinav Oturma Odası
Loading admin actions …

Evinizin gün ışığı almasını sağlayan ve aynı zamanda iç mimari, dış cephe dekorasyonlarının en önemli unsuru olan pencereler iç mimarlar tarafından özel olarak tasarlanmaktadır. Pencere modelleri, evin mimari yapısına göre farklı geometrik şekillere sahip olabilir. Pencere tasarımlarına göre tercih edilecek pencere çeşitleri dikey ve yatay açılabilir veya sürgülü tip olarak da tasarlanabilir. Ahşap evler için ahşap pencere detayı, betonarme evler için tüm pencere detayları tercih edilebilir. Burada önemli olan hem iç cephe hem de dış cephe estetiğini koruyacak pencere modelleri seçmektir. Çıkma pencere modelleri tercih ederek dekorasyonunuzu daha pratik hale getirebilir ve pencerenizi oldukça fonksiyonel kullanabilirsiniz. Oturma odası ve salon gibi yaşam alanlarında seçeceğiniz pencereleri isterseniz canlı renklere boyayabilir ve bahar havasını evinize getirebilirsiniz.

Evlerimizin en önemli iç mimari ögeleri pek tabii ki kapılar ve pencerelerdir. Kapılar odalar arasındaki geçişi sağlarken aynı zamanda her odanın bağımsız ve mahremiyeti olan alanlar olmasına olanak veren temel ögeler olarak, pencereler ise evin iç yaşam alanlarının dışarı ile bağlantısını kuran ve evlerimizi kapalı birer kutu olmaktan kurtaran elemanlar olarak olmazsa olmazlar listesinin başında yer almayı başarıyorlar. Bugünkü yazımız bu iki temel ögeden birinin farklı modelleri üzerine bir derlemeden ibaret: Pencereler

Pencereler sağlıklı ve yaşanabilir bir ev için en temel ihtiyacımız olan hava ve güneş ışığını bize ulaştıran iç mimari ögelerdir ve bu yüzden boyutlarından formlarına, imal edildikleri malzeme tercihlerinden açılma şekillerine kadar her şeyleri ile dekorasyon, mimari ve yerleşim açısından oldukça önemli bir yer tutuyorlar. Bunun için de bir ev yaptırırken ya da evinizi komple tadilat ile baştan aşağı yenileyecekseniz, ya da yalnızca eski pencerelerinizi değiştirmek istiyorsanız seçeneklerinizi iyi değerlendirmeli, ihtiyaçlarınızı ve estetik seçimlerinizi belirlemeli ve pencere modelinizi seçmelisiniz.  

Pencereler açılıp kapanma şekillerinden malzeme özelliklerine kadar pek çok açıdan değişiklik gösteren ve farklı ihtiyaçları karşılayan modellere sahip. İşte en çok öne çıkan model ve seçenekler…

Daha fazla gün ışığı

Semih Yapı Dekorasyon semih yapı dekorasyon Modern Pencere & Kapılar
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Pencere detayı olarak geniş bir cam panel ve küçük bir kanat tercih edebilirsiniz. Daha fazla gün ışığı alabileceğiniz bu pencere türü için perde seçimini de kolayca yapabilirsiniz. Perde seçimleri ile ilgili püf noktaları biliyorsanız işiniz çok kolay olacaktır. Perde seçimi hakkında bilgi edinmek isterseniz '' Salonuma nasıl perde almalıyım: 7 örnek fotoğraf '' yazımızı inceleyebilirsiniz.

Açılımlarına göre

Beyaz Home homify Akdeniz Evler
homify

Beyaz Home

homify

Öncelikle pencerelerin hem imal edildikleri malzemelere göre, hem açılım şekillerine göre, hem de estetik formlarına göre farklı kategorilere ayrıldığını belirterek başlayalım ve önce açılımlarına göre pencereleri ele alalım…

- Sabit pencereler

#Gaziosmanpaşatadilat Daire Tadilatları Rustik Mutfak
Daire Tadilatları

#Gaziosmanpaşatadilat

Daire Tadilatları

Sabit pencere açılmayan pencerelerdir ve cam duvar olarak da tanımlanabilir. Genellikle açılır pencerelerin yanında kullanılsalar da bazen, havalandırma gerektirmeyen, yalnızca güneş ve manzara penceresi olarak bağımsız şekilde de tasarlanabiliyorlar.

- Tek kanatlı pencereler

Aslında en sık rastlanan pencere modelidir. Tek kanatlıdırlar ve kanadın açılma yönüne göre üç farklı çeşitleri vardır: İçe açılan, dışa açılan ve çift açılımlı.

- Fransız pencere modeli

Fransız pencere ve kapılar her ne kadar Fransız balkonlarla bir arada kullanılsalar da aslında Fransız pencerelerin temel özelliği balkon değil çift kanatlı olmasıdır. İki kanadının da açılarak havalandırmanın maksimum düzeyde yapılabildiği modellerdir, estetik olarak da oldukça romantik bir yapıları vardır.

- Vasistaslı pencereler

salon yeni hali homify Modern Oturma Odası Beyaz
homify

salon yeni hali

homify

Aslında çift açılımlı pencerelerdir ve 2000li yıllardan başlayarak her geçen gün daha da yaygınlaşan bir modeldir. Vasistaslı pencereler hem içe (ya da dışa) hem de düşey açılabilirler. İçeriyi soğutmadan havalandırmak için benzersiz bir sistemdir.

- Giyotin sistemi

Adını oldukça sevimsiz bir ortaçağ aletinden alan bu pencereler isimlerinin aksine sempatik bir atmosfer yaratmak için idealdir. Pencerenin aşağı doğru kayarak açılıp kapanması üzerine giyotin sistemi olarak adlandırılmıştır. Düşey sürme pencere olarak da bahsedilebilir.

- Sürgülü pencereler

SON İNCE İŞLER UYGULAMA Aslıhan Özcan Modern Oturma Odası
Aslıhan Özcan

SON İNCE İŞLER UYGULAMA

Aslıhan Özcan

Başka bir isimle paralel sürme, ya da daha sokak ağzındaki ismiyle çek-sür pencereler hem pencerelerde hem de kapılarda sık sık kullanılan yana doğru sürgülü olarak açılıp kapanan sistemle tasarlanmışlardır.

- Güneşlik penceresi

Fakro ​L Kombinasyon Çatı Penceresi Fakro Pivot Çatı Pencereleri Pencere & KapılarPencere Dekorasyonu
Fakro Pivot Çatı Pencereleri

Fakro ​L Kombinasyon Çatı Penceresi

Fakro Pivot Çatı Pencereleri

Genellikle çatı pencerelerinde kullanılan bir açılım modeli olan güneşlik pencerelerinin en önemli özellikleri açılma yöntemleri ile yağmurlu havalarda bile içeriye su almadan açık kalabilmeleridir. Dışarı doğru eğimleri onların suyu dışarıda tutmalarını sağlar.

- Pivot açılım

FAKRO STANDART ÇATI PENCERELERİ Katlanır Çatı Merdivenleri Pencere & KapılarPencere Dekorasyonu
Katlanır Çatı Merdivenleri

FAKRO STANDART ÇATI PENCERELERİ

Katlanır Çatı Merdivenleri

Dönel çatı penceresi olarak da adlandırılan bu açılım sisteminde pencerenin menteşeleri sıradan pencerelerde olduğu gibi köşelerde ya da tek tarafta değil, iki kenarın ortasında yer alır. Böylece çatı penceresi kendi etrafında dönerek açılır ve farklı açılarda açık kalabilir.

- Katlanır sistem

Bazı Montajlarımızdan Kareler.. TUNALI YAPI DEKOR
TUNALI YAPI DEKOR

Bazı Montajlarımızdan Kareler..

TUNALI YAPI DEKOR

Özellikle kapalı balkon tasarımlarında sıklıkla kullanılan bu sistem diğer modellere göre daha yeni bir sistem diyebiliriz. Cam panellerin birbirlerinin üzerine katlanarak tamamen açılabildiği bu sistemde mevsimlere göre kullanım olanakları öne çıkıyor.

Formlarına göre

Şimdi de pencerelerin formlarına ve estetik özelliklerine göre modellerini kategorilere ayıralım:

- Kemerli pencereler

Klasik mimarinin öne çıkan üslup özelliklerinden birini oluşturan kemerler, bugün hem klasik hem modern tarza uyum sağlayabilen pencerelerin tasarımına önayak oluyor. Sıradışı ve etkileyici bir form arayanlar için kemerli pencere modelleri ideal diyebiliriz.

- Yüksek pencereler

Göz hizasının yukarısında ve küçük pencerelere yüksek pencere adı veriliyor. Bu pencereler banyo ve tuvalet gibi alanlarda mahremiyeti korurken ışık ve hava akışını sağlamak için ideal.

- Panjurlu pencereler

Panjurlar güneşin ve hava akışının kontrolünü sağlamak için en ideal dış cephe aksesuarlarından biri. Bugün elbette sıradan pencerelere uygulanabilen farklı ve pratik panjurlar da üretiliyor ama geleneksel yöntemlerle panjuruyla birlikte tasarlanan pencereler hâlâ çok daha şık ve etkileyici görünüyor.

- Çıkma pencereler

Cumbalı pencereler olarak da bilinen bu tarzda pencereler binanın dış cephesinde dışarı doğru bir eğim oluştururlar. Bu pencereler, kanat ve pencere sayısına göre kavisli çıkma pencereler olarak da tasarlanabilir.

- Gotik pencere stili

12. yüzyılın ortalarında doğan gotik sanatının birer uzantısı olan gotik stil pencereleri bugün aslında formundan bağımsız olarak vitray sanatı ile süslenmiş pencereler oluşturuyor. Renkli camlar ve birbirinden şık desenlerle gotik pencereler genellikle ışığın geçmesine izin verirken perdeye ihtiyaç duyulmayan bir mahremiyet yarattığı için merdiven boşluklarında, banyolarda vs daha çok kullanılıyor.

Malzeme seçenekleri

Aslı& Şamil Keser konut Bilgece Tasarım Modern Pencere & Kapılar
Bilgece Tasarım

Aslı& Şamil Keser konut

Bilgece Tasarım

Bugün tüm bu modellerin çerçeveleri farklı malzemelerden üretilebiliyor. En çok kullanılan üç çerçeve malzemesi ise PVC, alüminyum ve ahşap. Bu üç malzemenin de kendilerine göre avantaj ve dezavantajları var elbette.

- PVC

Bir tür dayanıklı plastik olarak tanımlayabileceğimiz PVC pencereler son yılların apartman dairelerinde en çok tercih edilen malzeme çeşidi. Bunun nedeni PVC pencerelerin yalıtım özelliklerinin oldukça kuvvetli olması. Çift camlı PVC pencereler dışarıdan gelen ses ve soğuk havayı kesmede oldukça başarılı. Ayrıca bakım istemeyen yapıları da ekstra bir avantaj yaratıyor.

- Alüminyum

Semih Yapı Dekorasyon semih yapı dekorasyon Modern Pencere & Kapılar
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Alüminyum pencereler ise hafif ve dayanıklı çerçeveleri ile öne çıkıyor. Özel ölçülerde üretilebilen alüminyum çerçeveler yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korur.

- Ahşap

Brütalizmin etkisini duvarlarınıza yansıtın! HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Brütalizmin etkisini duvarlarınıza yansıtın!

HannaHome Dekorasyon

Ahşap pencereler ise elbette ki estetik benzersizlikleri ve ekolojik ve çevreyle dost yapısal özellikleri ile öne çıkıyorlar. Ahşap aynı zamanda nefes alan bir malzeme olduğu için daha sağlıklıdır.

Seçim yapmakta hâlâ zorlanıyorsanız bkz: Evime en uygun pencereyi nasıl belirlerim?

Eviniz için doğru merdiven tasarımını nasıl bulabilirsiniz?
Arrow navigation 3b3136b1
Sizin favoriniz hangi model?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!