Antre aydınlatmaları ve püf noktalar | homify

Antre aydınlatmaları ve püf noktalar

umit atdağ umit atdağ
Yeşil Vadi Erguvan Evi, İstanbul. BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK Eklektik Koridor, Hol & Merdivenler
Loading admin actions …

Aydınlatma sistemleri, evinizin dekorasyonlarını daha görsel hale getirip, evinizi ışıl ışıl hale getiren sistemlerdir. Uygulayacağınız dekorasyon fikrine göre farklı sistemler deneyebilir veya aykırı tasarımlara sahip olan aydınlatma sistemleri, avizeler, sarkıtma lambalar, led sistemleri ve led şerit aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Aydınlatma sistemlerinin kullanılacağı odalara göre farklı sistemler seçilmesi ve odanın homojen olarak aydınlatılması sağlanması dekorasyonun temel amaçlarından biri olmalıdır. Geniş odalarda kullanılacak aydınlatma sistemleri odanızı ışıl ışıl gösterecek ancak küçük odalar ve antrelerde aynı sistemlerin tercih edilmesi aydınlatma şiddetini artıracağı için gözünüzü yoracaktır. Bu olumsuz durumun ortaya çıkmaması için antre aydınlatmalarında ideal sistemler seçilmeli ve doğru avizeler kullanmalıdır. Antreler, standart odalardan farklı geometrilere ve mimarilere sahip oldukları için antrenin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak antre aydınlatma sistemleri tasarlanmalı, antre avizeleri, antre lambaları oda geometrisine göre seçilmelidir. Antrelerde oluşacak fazla ışık hem antrenin çok fazla aydınlık olmasına neden olacak hem de göz sağlığı açısından olumsuz bir durum oluşturacaktır. Antre içinde ideal bir aydınlatma oluşturmak ve şık tasarımlı bir avize kullanarak dekorasyonu tamamlamak için antre avizeleri ve duvar aydınlatmalarını birlikte kullanabilirsiniz. Antreler penceresi olmayan ve genel olarak ince uzun formlara sahip alanlar olduğu için ideal aydınlatmalar tek bir avize yerine yardımcı aydınlatma elemanları ile birlikte yapılmalıdır. Aydınlatma tarzına, tasarımına uygun olacak avize modelleri antrenin daha görsel ve daha etkileyici bir alan olmasını sağlayacaktır. avize modelleri çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu için antre avize seçimi sizi zorlayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta avize modelinin büyüklüğüdür. Küçük bir antre içinde çok geniş bir avize hoş durmayacak ve aydınlatması da çok şiddetli olacaktır. Bu nedenle avize antre ölçülerinin orantılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Katmanlı aydınlatma sistemi

Antreler; penceresiz alanlar olmaları ve oturma odaları ya da yatak odaları gibi diğer odalara nazaran daha az ışık almaları nedeni ile özel aydınlatma sistemleri ve özel tasarımlı avizeler kullanılarak aydınlatılması gereken alanlardır. Bu nedenle tek bir avize ile aydınlatma yapmak yeterli aydınlık oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Burada izlemeniz gereken yöntem farklı bir aydınlatma tasarımı yapmak ve iki veya daha fazla ideal ölçülere ve aydınlatma şiddetine sahip avize modeli kullanarak antre aydınlatması yapmaktır. Antre için avize modellerini incelediğinizde genelde küçük ölçülere sahip modellerin tasarlandığını, klasik dekorasyonlar ve vintage dekorasyonların yapıldığı alanlarda ise geniş ve ihtişamlı görünümü olan avize modellerinin tercih edildiğini görebilirsiniz. Modern teknoloji ile inşa edilen bütün evlerde antreler ince uzun ve küçük alanlar olarak tasarlandıkları için küçük ölçülere sahip avize modelleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Antre avize modeli seçerken klasik avize modelleri, geleneksel avizeler, taşlarla bezeli avize modelleri yerine modern tasarımlara sahip avizeler de tercih edebilir ve farklı bir antre dekorasyonu hayata geçirebilirsiniz. Modern tasarımlar ve farklı tarzlara sahip avize modelleri ile daha modern dekorasyon fikirleri oluşturabilir, avize modellerinin başrol olduğu özel dekorasyonlar yapabilirsiniz. Günümüzün son trendi olan ve eski gemici halatları ile yapılan avize modelleri antrelerde daha klasik bir hava oluşmasını sağlarken, farklı tasarımları ile gören herkesin merakını uyandırıyor.

Dekorasyona uygun antre lambaları

Villa Bakıcı yücel partners Kırsal Koridor, Hol & Merdivenler
yücel partners

Villa Bakıcı

yücel partners

Aynı şekilde avize çeşitleri dışında yer alan sarkıtma aydınlatma elemanları olarak bilinen antre lambalarını antre aydınlatma sistemleri içinde tercih ederek farklı bir tasarım yapabilirsiniz. Sarkıtma lamba modelleri ile antre içinde istediğiniz her alana lamba modeli yerleştirebilir, antre içinde led kullanarak homojen bir aydınlatma oluşturabilirsiniz. Antre içinde kullanacağınız aydınlatma elemanları ve avize modellerinin seçimini antre mimarisine ve antre dekorasyonuna göre yapmalısınız. Antreler diğer odalara göre daha fazla özen gösterilmesi gereken alanlar olduğu için doğru aydınlatma elemanlarının seçimi hayati öneme sahip olmaktadır. Antrelerde ilham veren ve sağlıklı bir aydınlatma sistemi kurmak adına doğru aydınlatma elemanlarını seçmeli ve doğru bir tasarım içinde kullanmalısınız.

Klasik avize modelleri

Evinizde sade ve klasik karışımı bir dekorasyon yapacaksanız gösterişli ve ihtişamlı avizelerden uzak durmalısınız. Klasik dekorasyonlar içinde dekorasyonu ön plana çıkaran ve klasik akımı daha belirgin hale getiren bir tasarım tercih etmek size avantaj sağlayacaktır. Bu antre örneğinde olduğu gibi sade ve minimalist  bir dekorasyon yapılmasına karşın renkli ve canlı bir antre oluşturulmuş. Üç bacaklı ve aydınlatma lambaları yukarı bakan bir avize modeli kullanılarak hem loş bir ışığın oluşması sağlanmış hem de antre içinde şiddetli bir ışık oluşmasının önüne geçilmiş. ayrıca antre içinde klasik ve minimalist sentezi olarak hayata geçirilen dekorasyonun daha zarif ve daha etkili olması sağlanmış. Kapı önünün çok fazla gün ışığı almasına karşın antre içinde rahatsız edici bir bir aydınlık oluşmaması için lambaları tavana bakan avize modeli çok doğru bir tercih olmuş. 

Doğal tasarımlı avizeler

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Avizeler her zaman ışıl ışıl olması ile daha fazla etki yaratmaz. Avize modelleri günümüzde kristal camlardan veya yansıtıcı yüzeylere sahip taşlardan arındırılmış doğal malzemeler kullanılarak farklı tasarımlar ile imal edilen aydınlatma elemanları haline gelmiştir. Özellikle kırsal alanlarda inşa edilen ve taşların yoğun kullanıldığı ev modellerinde antreler için ideal modeller olan saz, kamış ve bambu malzemeler kullanılarak yapılan avizeler doğallığı pekiştirmek ve yaşatmak için hol avize modeli olarak kullanabileceğiniz ideal modellerdir.Tekil veya birden fazla avizenin bir arada yer aldığı bir tasarım ile kırsal alanda yer alan evinizde harika ve göz alıcı bir antre aydınlatması yapabilir, antrenin daha şık ve daha etkileyici bir alan olmasını sağlayabilirsiniz. Rustik tasarımların yer aldığı bütün antrelerde bu tür avize modelleri kullanabilir ve antre içinde görsel anlamda kusursuz bir aydınlatma sistemine sahip olabilirsiniz. Antre içinde yapacağınız dekorasyonları evinizi inşa etmeden önce proje aşamasında belirleyebilir, farklı ev modellerinden yararlanarak antre tasarımları yapabilir ve hol avize modellerinizi eviniz proje aşamasındayken belirleyebilirsiniz. 

İhtişamın sembolü ve modern avizeler

Yeşil Vadi Erguvan Evi, İstanbul. BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK Eklektik Koridor, Hol & Merdivenler
BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK

Yeşil Vadi Erguvan Evi, İstanbul.

BABA MİMARLIK MÜHENDİSLİK

Geniş ve büyük bir eve sahipseniz antre ölçüleriniz de geniş olacaktır. Bu durumda standart antrelerden farklı bir dekorasyon yapmanız gerecek ve daha geniş, daha büyük bir avize modeli tercih etmeniz gerekecektir. Geniş bir antre içinde ihtişamlı görünen ve görkemin sembolü olabilecek avize modeli seçmek size daha zarif ve daha görkemli bir antre dekorasyonu yapma imkanı sağlayacaktır. Kristal taşlar ile bezenmiş ve üç katmandan oluşan avize modeli ile hem daha fazla ışık oluşması sağlanabilir hem de kristal taşlar yardımı ile  ışık daha fazla alana yayılabilir. Kristal taş yerine ipe dizilmiş küçük taş parçaları tercih edilip bir halka etrafına dizildiğinde resimdeki gibi farklı tasarıma sahip ancak etkili görünen bir avize ile antrenizi aydınlatabilirsiniz. 

Klasik tasarımlara sahip avizeler

D&S Altaş Home yücel partners Modern Koridor, Hol & Merdivenler
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Sadelikten yana bir dekorasyon yapmak istiyorsanız antre içinde de minimalist bir tasarım düşünmelisiniz. Örnek antre dekorasyonuna baktığınızda her ayrıntıda olduğu gibi avize modelinde de sadeliği görebilirsiniz. Minimalist dekorasyonlar için tasarlanmış olan bu avize modellerini evin diğer odalarında da tercih edebilir, estetiği sadelik içinde yaratabilirsiniz. İnce uzun ve ışık almayan antrelerde iki veya daha fazla kullanabileceğiniz bu model aynı zamanda oldukça ekonomik bir bütçe ile de sahip olabileceğiniz bir modeldir. Antreler her zaman önemli olduğundan dekorasyonundan avize seçimine kadar dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta vardır. Antrenizde harika bir dekorasyon yapmak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmeli veya antre dekorasyonu deyip geçmeyin, evinizi güzelleştirin başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Çok bacaklı büyük avize modelleri

Antre içinde farklı bir tasarım yapmak istiyorsanız klasik tasarımların dışına çıkmalı, iç mimarlar tarafından da son yıllarda sıklıkla kullanılan, resimdeki gibi çok bacaklı ve daha fazla aydınlatma alanı özelliğine sahip daha az taşları bulunan bir model tercih etmelisiniz. Aydınlatma lambaları üzerine abajur şapkası geçirilmiş olan bu model daha fazla sayıda lamba içermesine rağmen daha az alanı aydınlatma özelliğine sahip olduğu için bütün antreler içinde tercih edilebilir. 

- Evinizi aydınlık gösterecek dekorasyon ipuçları

Antre ve diğer odalar için daha fazla dekorasyon ipucuna ihtiyacınız varsa Kırık beyaz tonlarını ev dekorasyonlarında kullanmanın 10 şık örneği başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu avizeleri beğendiniz mi ?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!