liva decor – İç mimarımız Ahmet bulut : tarz

Mutfaklar için göz alıcı avize modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Bayramlarda tüm ailenizi bir araya getiren sofraların hazırlandığı, arkadaşlarınızla sosyalleştiğiniz, gündelik yemek ve sohbetlerinizle gününüzü keyiflendiren en önemli, en sosyal ve en aktif olarak kullanılan odaların başında geliyor mutfaklar. Zaten bu yüzden de dekorasyon ve tasarımdan söz ederken mutfaklara hep ayrı bir önem verilir; yeni bir eve taşınacaksanız ilk olarak mutfağın sizin için güzel, yeterli ve kullanışlı olup olmadığına bakar, daha sonra diğer odaları değerlendirmeye geçersiniz. Mutfakları önemli kılan bir diğer neden de çok fonksiyonlu ve günün büyük bir kısmını kapsayan bir kullanım alanına sahip olmaları elbette. Mutfaklarda yemek hazırlamaktan bulaşıkların temizlenmesine, kahvaltılardan kalabalık arkadaş ve aile toplantılarına kadar pek çok farklı faaliyette bulunuluyor ve bu faaliyetlerin her biri aktif ve sürekli hareket ve trafik gerektiren faaliyetler. Bu yüzden de mutfak dekorasyonlarında estetik unsur kadar kullanım kolaylıkları da öne çıkıyor. 

Kullanımı kolaylaştırmak ve fonksiyonel bir akış sağlayabilmek adına da mutfaklar genel bir prensip olarak faydacı bir anlayışla tasarlanır. Mutfak alanının içinde yer alan her bir elemanın kendine özgü bir amacı ve işlevi vardır: Tezgahlar dayanıklı ve temizlenmesi kolay olmalıdır, dolaplar geniş bir depolama alanı sağlamalı ve aynı zamanda da uzun ömürlü ve sağlam bir malzemeden imal edilmiş olmalıdır. Tabi tüm dekorasyon unsurlarında öncelik fonksiyonellik ve pratiklik olduğunda, dekorasyona yenilikçi, yaratıcı ve eğlenceli katkılarda bulunabileceğiniz alanlar da sınırlı oluyor haliyle. Aydınlatma unsurları işte bu açıdan oldukça kullanışlı; mutfağınızda tarzınızı yansıtabileceğiniz ve odanın dokusunu değiştirebilecek olan az sayıdaki bileşenden biridir aydınlatma üniteleri.  

Elbette aydınlatma ünitesi denildiğinde de akla bir sürü farklı armatür modeli geliyor. Mutfaklarda genellikle tezgah üstü spot ışıklar, duvar aplikleri gibi endirekt ve vurgulayıcı ışıklandırma unsurları kullanılıyor ancak bu unsurların her birinin önemli işlevleri de var elbette. Genel aydınlatma olarak avize tercih etmekse mutfaklar için fark yaratacak dekoratif katkılarda bulunuyor. Biz de bugünkü yazımızda mutfaklara farklılık, değişiklik, göz alıcılık ve yenilikçilik katan ve mutfağın karakterini kuvvetlendiren avize modellerini derledik…

Odak noktası

homify: tarz Mutfak
homify

Mutfak

homify

Söylediğimiz gibi mutfaklarda kullanılan diğer ışıklandırma ögelerinden farklı olarak avizeler işlevsel oldukları kadar dekoratif olarak da kendilerini gösterirler. Avizelerin en önemli özelliklerinden biri de ilgi odağı olmayı sevmeleri. Işıltılı parıltılarla odanın merkezinde yer alan ışık kaynakları olmalarının yanı sıra avizenin tasarımındaki farklı ve sıra dışı şekillerle de mutfaklarda odak noktası olmayı başaran bir armatür biçimidir avizeler. Mutfağınıza bir avize yerleştirmek, güçlü bir görsel odak noktası yaratmanın ve mutfağa denge ve simetri sağlamanın harika bir yoludur. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi…

Feminen ve romantik

Öykü İç Mimarlık – Bursa Misspark Villa: tarz Mutfak
Öykü İç Mimarlık

Bursa Misspark Villa

Öykü İç Mimarlık

Farklı avize tasarımları elbette ki farklı duygular yayar ve farklı stilleri temsil eder. Gösterişli ve odak noktası olan modeller bir yana, zarafeti, yumuşaklığı ve feminen bir romantizmi yansıtan ve mutfak alanına incelik katan avize modelleri de oldukça sık tercih ediliyor. Şamdan görünümündeki romantik tarzlı avizeler de bu modellerden biri. 

Çağdaş zariflik

liva decor – İç mimarımız Ahmet bulut : tarz Mutfak
liva decor

İç mimarımız Ahmet bulut

liva decor

Zerafet ve şıklık denilince akla ilk olarak klasik avize modelleri geliyor olsa da yenilikçi tasarımlarda da oldukça şık ve göz alıcı zarif tasarımlara rastlıyoruz. Farklı boyutlarda harelerin havada süzülür gibi durduğu tasarım, mutfağın modern ama sıradan görünümünü benzersiz kılan oldukça önemli bir detay. 

Metalik yüzeyler

homify: tarz Mutfak
homify

Mutfak

homify

Metalik dokular geçtiğimiz yıllarda aydınlatma armatürlerinde oldukça öne çıkan bir konsept oluşturdu. Bu mutfakta tercih edilen üçlü avize setinde olduğu gibi dış yüzeyi metalik tonlarda olan yarım küre şeklindeki avize modelleri oldukça revaçta. 

Hem sade hem şık

yücel partners – S&E Esnafoglu Evi: tarz Ankastre mutfaklar
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Tabi yukarıdaki modelin farklı adaptasyonları da revaçta olan diğer modern modelleri oluşturuyor. Dış bükey yüzeyinin siyah, beyaz ya da mat renklerde olduğu, ve iç kısmındaki metalik, bakır ya da krom kaplamalar sayesinde ışığı daha iyi yansıtan pırıltılı bir görünümün oluştuğu avize türleri de mutfaklar için oldukça ideal çünkü hem sade ve dekorasyonun akışını bozmayan bir yapıları var hem de oldukça şık ve sıcak bir atmosfer oluşturuyorlar. 

Renkli yumak avizeler

homify: tarz Mutfak
homify

Mutfak

homify

Yumak avizeler sadece mutfaklarda değil tüm iç mekanlarda sıklıkla rastladığımız modellerden çünkü oldukça hafif, eğlenceli, samimi ve renkli tasarım ve yapılarının yanı sıra ekonomik bir seçenek olarak da öne çıkıyorlar. 

Sofistike kombinasyonlar

Lina İç Mimarlık – Modern Villa Projesi: tarz Mutfak
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Cam avizeler de modern mutfaklarda yemek masaları ya da mutfak adalarını aydınlatmak için en sık tercih edilen modellerden biri. Özellikle cam yüzeyin duy kısmındaki bakırla bir araya geldiği modern endüstriyel tasarımlar oldukça dikkat çekici ve sofistike bir etki yaratıyor. 

Modern bir dokunuş

Mutfağınızda ahşap dolaplar veya rustik bir görünüm varsa avize seçiminizle tasarım unsurlarını dengelemek ve dekorasyona biraz modern bir kent stili eklemek mümkün. 

Enerjik ve canlı

Two+architects – Suadiye Konut: tarz Mutfak
Two+architects

Suadiye Konut

Two+architects

Işığı farklı noktalara gönderen ve böylece daha hareketli, canlı ve enerjik bir atmosfer ortaya çıkaran çağdaş tasarımlı avize modelleri de mutfaklarda oldukça dikkat çeken modellerden biri. Özellikle eğer minimalist ve pürüzsüz bir akıcılığa sahip ama sıradanlaşmaya da müsait bir dekorasyon tarzınız varsa bu avizeler sıradan görünme riskini ortadan kaldıran ve enerji yayan dekorasyon unsurları olarak idealler. 

Geçiş unsurları olarak avizeler

Ysk Dekorasyon – MUTFAK DEKORASYONU : tarz Mutfak
Ysk Dekorasyon

MUTFAK DEKORASYONU

Ysk Dekorasyon

Farklı plastik malzemelerden yapılan ve aslında lambaderlerde sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz şekillerde tasarlanan avize modelleri de içinde bulundukları mutfaklara farklılık ve çağdaşlık katmayı başarıyorlar. Özellikle saydamsı açık beyaz tonlarındaki avizeler canlı renklere sahip mutfak dekorasyonlarında renk geçişini göze batmadan sağlatan bir geçiş unsuru görevi de üstleniyorlar. 

Dengeli ışık yayılımı

Tek bir avize yerine ikili ya da üçlü takımları kullanmak mutfak dekorasyonlarında özellikle fonksiyonellik ve ışıklandırma açısından oldukça iyi bir fikir. Mutfağınızın özellikle çalışma tezgahını vurgulayacak olan bir avize seçecekseniz alanın doğru ve dengeli ışıklandırıldığından emin olacağınız bir tasarımı tercih etmelisiniz. 

Modern akıcılık

Albox KITCHEN – AlboxCRYSTAL: tarz Mutfak
Albox KITCHEN

AlboxCRYSTAL

Albox KITCHEN

Avizeler modern ve minimal mutfak tasarımlarında da oldukça fark yaratan tasarım elemanları olarak öne çıkıyorlar. Bu örnekteki yarı beyaz yarı saydam küre avize yalın, şık ve akıcı mutfağa ilgi çekici bir dokunuş katıyor.

Zıtlığın uyumu

Tadilat Şirketleri – Mutfak Tasarımları: tarz Mutfak
Tadilat Şirketleri

Mutfak Tasarımları

Tadilat Şirketleri

Farklı stilleri, farklı tasarımları, desenleri ve renkleri birbirleri ile karıştırmak ve kontrastların oluşturduğu bir ahenk yaratmak son zamanlarda dekorasyonlarda en çok trend olan akımların başında geliyor. Birden fazla tarzı birleştiren eklektik ve katmanlı görünümler yaratmak her zaman sıra dışı iç mekanların ortaya çıkmasını sağlıyor.

​Yemek masasının ya da mutfak adasının üzerine avize asarken dikkat etmeniz gereken ölçüleri biliyor musunuz?

Avizenin en alt noktası mutfak adasının tezgahının ya da yemek masasının yüzeyinden 75 ila 90 cm arasında bir yükseklikte bulunmalı. (Bu aralığın olabildiğince alt sınıra değil üst sınıra, yani 90 cm’e yakın olmasını öneriyoruz.)  

Genişlik seçimine gelince; elbette tasarım ve dekorasyon tarzınız ve masanızın modeline göre kuralları esnetebilirsiniz ama standart ve normal bir görünüm istiyorsanız yemek masasının ya da mutfak adası tezgahının kısa kenarından en az 30 cm daha küçük genişliğe sahip bir avize edinmelisiniz. Eğer uzun bir masa üzerine iki küçük avize yerleştirmeyi planlıyorsanız o halde avizelerin genişliklerinin çapı masa yüzeyinin kısa kenarının üçte biri kadar olmalı.

Aydınlatma armatürleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız Hangi odaya hangi aydınlatma? isimli yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. 

Siz en çok hangi modeli beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!