Öykü İç Mimarlık – Ongan Konakları:  tarz Banyo

Banyolar için aplik modelleri

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Banyo deyince akla ilk olarak işlevsellik gelir. Konfor ve hijyen de her banyoda olması gereken özelliklerdir. Ancak görsel çekicilik de banyoların olmazsa olmazı. Dolayısıyla tıpkı diğer odalar gibi banyoların dekorasyonuna da özen göstermek gerekiyor. Bununla birlikte banyonun nemli bir alan olması tüm tasarımı etkiliyor. Bir banyoya koyabileceğiniz eşyalar çok sınırlıdır. Tasarımcılar bu yüzden banyoları dekore ederken fayanslar, zemin kaplaması, küvetin şekli, ayna gibi unsurlara yoğunlaşırlar. Sadece doğru renkleri kullanarak bile bir banyoyu güzelleştirmeniz mümkündür. Fakat doğru parçaları bir araya getirmek ya da göze hitap edebilen bir banyo tasarlamak yetmez. Aydınlatma da bir o kadar önemlidir. Herhangi bir mekan ne kadar özenli döşenirse döşensin, iyi aydınlatılmadığı sürece sönük gözükecektir.

​Banyo aydınlatması

Lina İç Mimarlık – Modern Villa Projesi:  tarz Banyo
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Aydınlatma, banyonun her daim işlevsel bir alan olmasını sağlar. Evin her odasında aydınlatma önemlidir, ancak banyoların genellikle küçük pencereleri olur. Hatta bazı banyolarda hiç pencere bulunmaz. Dolayısıyla banyo gibi alanlar en büyük aydınlatma kaynağı olan doğal gün ışığından yararlanamazlar. Bu yüzden yapay ışık daha önemli hale gelir. Banyo aydınlatması için tavan lambası, spot ışıklar ya da duvar aplikleri kullanabilirsiniz. Bazen bu seçeneklerin hepsi bir arada kullanılır bazen de sadece bir tanesi yeterli olur. Işık ihtiyacını belirleyen şey banyonun boyutu ile orada geçirdiğiniz süredir. Bununla birlikte herhangi bir lamba modeli satın almadan önce gün içinde banyoyu en sık kullandığınız saatleri düşünün. Benzer şekilde banyo içerisinde en çok vakit geçirdiğiniz alanlar ışığı nereye yerleştirmeniz konusunda size bilgi verecektir. Işıkların yeri kesinleştikten sonra yaratmak istediğiniz ortamı ve banyo içerisinde dikkat çekmek istediğiniz mimari detayları belirleyin. Stratejik noktalara yerleştirdiğiniz ışıklar banyonuzu olduğundan daha güzel gösterecektir.

​Lamba çeşitleri

Banyonuzun boyutu ne olursa olsun birden fazla ışık kaynağı kullanabilirsiniz. Sarkıt lambalar, vurgulu spot ışıklar, gömme lambalar ve duvar aplikleri tüm ihtiyaçlara uygun bir şema oluşturarak günlük işler için pratik aydınlatma, düşük seviyeli ortam ışığı ve gece aydınlatması sağlayacaktır. Tavan lambası tüm alanı aydınlatarak rahatça hareket etmenizi sağlar. Sarkıt lambalar veya avizeler banyolarda kullanılabilir. Ancak günümüzde çoğu insan banyoda spot ya da gömme lamba tercih ediyor. Her lamba türünün kendine has avantajları ve dezavantajları var. Tüm aydınlatma modellerini tek tek anlatmak çok uzun süreceğinden, bu makalede özellikle duvar aplikleri üzerinde duracağız.

​Aplik modelleri

Lina İç Mimarlık – Modern Villa Projesi:  tarz Banyo
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Aplik, bir duvara tutturulmuş ışık fikstürüdür. Aplik modellerinde sadece destek için duvar kullanır ve ışık genellikle yukarı doğru yönlendirilir, fakat ihtiyaca göre aşağıya veya yanlara da yansıtabilir. Apliğin yerde tabanı yoktur. Bu nedenle aydınlatma armatürlerinin monte edilmesi için tesisata ihtiyaç olacaktır. Aplik modelleri arasında geleneksel bir meşale ve mum şeklinde tasarımlar görülebilir. Bununla birlikte modern armatürler tamamen düz veya geometrik şekilde karşımıza çıkar.

Apliklerin kullanım alanlarına gelince hem iç hem dış mekan aydınlatması için elverişlidir. Aplik tarihsel açıdan bakıldığında eski yüzyıllarda görülen duvara montelenmiş meşalelerin modernize edilmiş halidir. Daha sonraki yıllarda gümüşten yapılma aplikler görülmüştür. Günümüzde ise aydınlatma aplikleri elektrikle çalışan modern armatürlerdir. Bu nedenle hem dış hem iç mekanda rahatlıkla kullanılabilirler. Dengeli bir ışık dağılımı için genellikle iki veya daha fazla aplik yerleştirilir.

​Ayna aplikleri

Öykü İç Mimarlık – Ongan Konakları:  tarz Banyo
Öykü İç Mimarlık

Ongan Konakları

Öykü İç Mimarlık

Aynalar, her banyoda olması gereken akseuarlardan biridir. İnsanlar her sabah banyoda dişini fırçalarken, yüzünü yıkarken yahut tıraş olduklarınada aynaya ihtiyaç duyarlar. Dolasıyla aynasız bir banyo düşünülemez. Piyasada satılan banyo takımları arasında da mutlaka bir ayna olur. Aynanın işlevselliğini arttırmak açısından aydınlatma büyük fark yaratabilir. Aynada kendi yansımanızı görmek için herhangi bir tavan lambasını yeterli görebilirsiniz. Ancak ayna karşısında vakit geçirmekten hoşlanan insanlardansanız tavan lambası sizi memnun etmeyecektir. Tavan lambalarının tüm ortamı aydınlatması bir avantaj olduğu kadar dezavantaj da olabilir. Zira çoğu insan sadece tavan lambası kullandığı durumlarda yüksek watt ampulleri tercih eder. Bu da ortamda yüksek oranda çiğ bir ışık meydana getirir. Gözü yormayan, doğal gün ışığına benzeyen loş aydınlatmalar sağlık açısından daha yararlıdır. Fakat bunu tercih ettiğinizde de kişisel işlerinizi halletmek için mevcut ışık yetersiz kalabilir. Dolayısıyla ne yüksek oranda çiğ bir ışık kullanmak ne de yetersiz bir aydınlatma çözüm. Tüm bunların yerine belli noktaları aydınlatan ışıklar çok daha pratik ve kullanışlı. Böylece hem banyoda rahatlatıcı bir ambiyans oluşur hem de siz işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Banyo içerisinde özel aydınlatma gereken yerlerin başında da aynalar geliyor. Zira aynalar lavabonun üzerinde yer alır. Ayna aplikleri ise hem aynayı hem de lavaboyu aydınlatır. Üstelik her tarz aynaya uygun bir aplik modeli bulabilirsiniz. Klasik bir banyonuz varsa mum şeklinde aplikler dekorasyona çok yakışacaktır. Çağdaş banyolar için ise çok daha zengin bir aplik seçeneği mevcut.

​Banyo dolabı aplikleri

Havlu, tuvalet kağıdı, krem, losyon, temizlik malzemeleri ve diğer kişisel ürünler için banyoda depolama alanlarına ihtiyaç vardır. Bazen banyolar çok küçük olur, bu nedenle depolanacak malzemeler başka yerlerde saklanır. Ancak günümüzde çoğu banyoda da küçük de olsa mutlaka bir dolap bulunur. Banyo dolaplarının konumu da aydınlatma açısından önemlidir. Geniş bir banyoda dolap için çok fazla alan varsa dolap herhangi bir boş duvara monte edilebilir. Fakat normal ve küçük boyutlu banyolarda dolaplar genellikle lavabo tezgahı altına konumlanır. Bazı durumlarda da lavabonun üst kısmına yerleştirilir, bu tercih tamamen mevcut alan boyutu ile alakalıdır. Her iki durumda da dolaplar için ışık gerekecektir.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Özel bir banyo sahibi olmanın 11 yöntemi' başlığına göz atabilirsiniz.

En çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!