Kepez Yapı Market – Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler: tarz Banyo

Doğayı evinize getiren taş lavabolar

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Tasarım ve dekorasyon dünyası gelişen trendlerle birlikte belirli sınırları da beraberinde getiriyor. Yenilikçi dekorasyonlar bile aslında yıllar içinde bilinçaltımızda belirli dekorasyon şablonlarının oluşmasını sağlıyor. Ama tabi ki bu, çarpıcı ve ayırt edici iç mekanlar ortaya çıkarmak için bu monotonluk akımlarını kırmaya engel değil. 

Banyolarda dekorasyon açısından uzun süredir bu monotonluk devam ediyordu. Elbette çok şık, farklı dokunuşlara sahip ve göz alıcı banyo tasarımlarına her dönem sık sık rastlıyoruz, ama yine de modern banyo dekorasyonlarında hep aynı malzemeler ve aynı biçimler kullanılıyordu. Bu aslında biraz da normal çünkü modern banyo dekorasyonları söz konusu olduğunda belirli bir işlevi yerine getirmeye odaklanan en ferah ortamı oluşturacak şekilde dekorasyonlar ortaya çıkarmak zorundasınız ve bu da belirli kalıplar dahilinde gerçekleşiyor. Bu kalıpların monotonlaşmasının sebeplerinden biri de tabi ki apartman dairelerinde banyo için ayrılan alanın genellikle küçük olması ve bu küçük alanda farklılık yaratacak yeni mobilya ve tasarımlar için pek yer olmaması gerçeği.  

Ve fakat, son yıllarda yalnızca banyo dekorasyonlarında ve banyo malzemelerinde değil, tüm evin tüm iç mekanlarında bazı farklılıklar meydana gelmeye başladı. Bu farklılıkları oluşturan ana konsept: Doğallık ve benzersizlik. Yani aslında tüketim toplumunda yaşamanın verdiği sıradanlıktan sıkılıyor olmamız bir gerçek ve bu gerçek tabi ki güncel his ve etkilere göre gelişen ve yenilenen dekorasyon ve tasarım trendlerinde de kendini gösteriyor haliyle. Sıradanlıktan ve fabrikasyon tasarımlardan sıkılanlar için tasarım dünyası yeni ve doğal malzeme ve fikirleri öne çıkarıyor artık. El yapımı aksesuarlar ve doğal malzemeli ürünler hem yüzümüzü teknolojiden biraz olsun çevirip doğaya dönmemizi temsil ediyor hem de yeniliği, farklılığı ve el emeğini ön plana çıkarıyor.  

Bugünlerde, söylediğimiz gibi, yalnızca banyolarda değil, mutfaklardan yemek odalarına, oturma alanlarından çocuk odalarına kadar her alanda doğal malzemeler tercih sebebi haline geldi, makinelerin hatasızlığı yerine de insan emeği ve el işçiliğinin değeri artmaya başladı. Bu hem tüketici için hem de üretici için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor aslında.  İşte bu akımın banyolardaki temsilcisi de doğal taş malzemeler! 

Doğal taşlar banyo dekorasyonlarında zemin ve duvar kaplamaları olarak da kullanılabiliyor elbette ama bizim bugünkü konunuz lavabolar. Banyo aksesuarları denilince ilk akla gelen ve banyonun baş rol oyuncularından biri olan lavabolarda oyma doğal taş tasarımlar bugün oldukça revaçta. Bugün bu doğallığıyla, benzersiz tasarımıyla ve üzerindeki emekle öne çıkan natürel ve etkileyici doğal taş lavabolara göz gezdiriyoruz…

​Banyonuzda neden doğal taş lavabo tercih etmelisiniz?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Benzersizlik etkisi! Eğer banyonuzun sıradan banyolara benzemesini istemiyorsanız, hep aynı tasarımlardan, beyaz seramik renginden, aynı lavabo şekillerinden ve standart modellerden sıkıldıysanız doğal taştan yapılan lavabolar banyonuzun dokusunu baştan aşağıya değiştirmeye yeter de artar bile! Estetik olarak yalnızca doğallığıyla göz doldurmakla kalmayacak, aynı zamanda farklı oyma şekilleri ile de banyonun içindeki odak noktası haline gelecek olan doğal taş lavabolar, banyosunu tadilata sokmadan ona yenilik katmak isteyenler için de oldukça pratik ve kolay bir dönüşüm olabilir.

El oyması modeller

BAYYURT – DECOZONE: tarz Banyo
BAYYURT

DECOZONE

BAYYURT

Doğal taş lavaboların benzersiz olmalarının nedeni çoğunun el oyması olmasıdır. Profesyonel taş ustaları tarafından özel olarak oyularak ve sonra belirli izolasyon işlemlerinden geçirilerek suya dayanıklı hale getirilen ve lavabo yapısına dönüştürülen doğal taşlar ekolojik olarak da çevreye hiç zarar vermeyen bir üretim biçimine sahip.  Bugün fabrikasyon ürünlerde bile model ve tasarım yelpazesinin genişliği tartışılamaz bile. Kareden dikdörtgene, yuvarlaktan ovale pek çok farklı şekilli, renkli ve genişlikte lavabo modeline her an rastlayabiliyoruz. Söz konusu lavabo malzemesi doğal taş olunca da bu çeşitlilikte hiç azalma olmuyor demek mümkün çünkü taş da nihayetinde şekil verilebilen bir malzeme ve bu da oldukça farklı lavabo ünitelerini ortaya çıkarabiliyor.

Fabrika çıkışlı tasarımlar da oldukça nadir

Plaza Yapı Malzemeleri – Ahşap Görününümlü seramik: tarz Banyo
Plaza Yapı Malzemeleri

Ahşap Görününümlü seramik

Plaza Yapı Malzemeleri

Elbette doğal taşlar kullanılarak üretilen her lavabo el üretimi ve el işçiliğinin bir ürünü olmayabiliyor. Fabrikalarda üretilen taş lavabolar da mevcut ama yapıları gereği taş lavabolar seramik lavabolar kadar seri üretilmediklerinden fabrikasyon taş lavabolar dahi oldukça nadir bir estetiği ve biçimi ortaya koyan sıra dışı ve yenilikçi tasarımlardır.

Model çeşitliliği

Kepez Yapı Market – Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler: tarz Banyo
Kepez Yapı Market

Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler

Kepez Yapı Market

Bugün fabrikasyon ürünlerde bile model ve tasarım yelpazesinin genişliği tartışılamaz bile. Kareden dikdörtgene, yuvarlaktan ovale pek çok farklı şekilli, renkli ve genişlikte lavabo modeline her an rastlayabiliyoruz. Söz konusu lavabo malzemesi doğal taş olunca da bu çeşitlilikte hiç azalma olmuyor demek mümkün çünkü taş da nihayetinde şekil verilebilen bir malzeme ve bu da oldukça farklı lavabo ünitelerini ortaya çıkarabiliyor.

Ayaklı taş lavabolar

Kepez Yapı Market – Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler: tarz Banyo
Kepez Yapı Market

Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler

Kepez Yapı Market

Küçük bir tezgah üstü lavabo tasarımı da, bu örnekteki gibi geniş, görkemli bir ayakla lavabo ünitesi tasarımı da doğal taş kullanılarak üretilmiş olabilir. Yani doğal taş lavabolarda tek seçeneğiniz tezgah üstü lavabo modellerinden ibaret değil.

Farklı taş türlerinden farklı dokular

Kepez Yapı Market – Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler: tarz Banyo
Kepez Yapı Market

Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler

Kepez Yapı Market

Biliyorsunuz doğal taşlar da kendi içlerinde oldukça büyük farklılıklar gösteriyorlar. Nehir taşlarından travertenlere kadar pek çok farklı taş çeşidi bugün dekorasyon alanlarında kullanılıyor. Bu örnekte dış yüzeyi pürüzlü olan natürel dokulu taş lavabo ise daha nadir yerel taşlardan üretilmiş. Lavabonun içi belirli kaplamalarla pürüzsüz hale getirilirken dış kısmındaki pürüzlü doğal taş yapısı banyoya karakter ve doku kazandıran şık bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.

Pürüzlü ve doğal dış yüzey

Unlimited Design – Karsıyaka Private Residence: tarz İç Dekorasyon
Unlimited Design

Karsıyaka Private Residence

Unlimited Design

Benzer bir dış yüzeyinde taş dokusunu yansıtan bir lavabo çanağı örneği… Çanağın içi belirli kaplamalarla pürüzsüz hale getirilirken dış kısmındaki pürüzlü doğal taş yapısı banyoya karakter ve doku kazandıran şık bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.

Kırsal ve rustik stil için ideal

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia – Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası: tarz Banyo
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Country tarzı banyo dekorasyonu, yani doğal ve kırsal bir enerji oluşturan huzurlu ve dingin bir banyo tasarımı istiyorsanız o halde doğal taştan imal edilen lavabo modellerini mutlaka değerlendirmelisiniz çünkü country stil banyoların vazgeçilmez unsurlarının başında doğal malzemelerden üretilmiş mobilya ve aksesuarlar geliyor ve bunu banyoda sağlamanın en pratik ve şık yolu da lavabo üniteleri.

Mermer geri döndü

BAYYURT – DECOZONE: tarz Banyo
BAYYURT

DECOZONE

BAYYURT

Biliyorsunuz ki mermer de bir doğal taş, üstelik yeryüzündeki değeri her geçen gün biraz daha artan çünkü yıllar içinde nadirleşen bir doğal taş. Mermerin nadirleşmesiyle ve doğal olana geri dönüş akımının dekorasyon ve mimaride yeni trendlere hakim olması ile birlikte de mermer dekorasyon unsurları da geri döndü. Aslında 2000li yıllarda gözden düşen ve artık evlerin iç mekanlarında çok fazla kullanılmamaya başlanan mermer bugün yeniden 80li ve 90lı yıllardaki popülaritesine ulaşmak üzere. Tabi artık teknolojinin ve üretim araçlarının gelişmesi ile birlikte mermer yerine mermer görünümlü seramik gibi unsurlar da çok sık kullanılıyor. Belki duvar ya da zemin kaplamaları için mermer görünümlü olan ama mermer olmayan malzemeleri kullanmak oldukça mantıklı; çünkü bu malzemeler hem daha pratik hem de daha ekonomik. Ancak söz konusu lavabo çanağı olduğu zaman gerçek mermerden şaşmayın. Onun yarattığı doku ve şıklık gerçekten çok daha farklı ve etkileyici oluyor.

Doğallık ve şıklık bir arada

NSA NATURAL MARBLE – DOĞAL TAŞ SANATI: tarz Banyo
NSA NATURAL MARBLE

DOĞAL TAŞ SANATI

NSA NATURAL MARBLE

Tabi artık teknolojinin ve üretim araçlarının gelişmesi ile birlikte mermer yerine mermer görünümlü seramik gibi unsurlar da çok sık kullanılıyor. Belki duvar ya da zemin kaplamaları için mermer görünümlü olan ama mermer olmayan malzemeleri kullanmak oldukça mantıklı; çünkü bu malzemeler hem daha pratik hem de daha ekonomik. Ancak söz konusu lavabo çanağı olduğu zaman gerçek mermerden şaşmayın. Onun yarattığı doku ve şıklık gerçekten çok daha farklı ve etkileyici oluyor.

Bütünlüklü bir banyo dekorasyonu

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Banyo
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Tabi doğal taş lavaboyu kullandığınız banyo tasarımındaki diğer ögeler de oldukça önemli. Her ne kadar taş lavabolar modern tarzlı dekorasyonlara da uyum sağlasalar da yine de etrafında doğal unsurların olduğu, ahşap gibi malzemelerle harmanlanan bir dekorasyonda doğal taş lavabo çanağı kendini daha iyi gösterecektir. Bu örnek banyo tasarımında olduğu gibi fayanslardan duş kabinine kadar her unsurun birbiri ile uyum içinde olması ise elbette herkesin hayalini süsleyen banyoların ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Eğer banyonuzu yeniliyorsanız Banyo fayansları nasıl seçilir? konulu yazımızdan edinebileceğini bilgiler de işinize yarayabilir.

Sizin banyonuza en çok hangisi yakışır?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!