Mutfaklarda paslanmaz çelik tezgah ve çelik aksesuarların kullanımı ile ilgili örnekler

Meral Eser Meral Eser
MUTFAK TASARIMLARI, Archimed İç Mimarlık ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti. Archimed İç Mimarlık ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti. Minimalist Mutfak
Loading admin actions …

Mutfaklarda dayanımı kuvvetli malzemelerin kullanımı bazı avantajlar taşır. Uzun ömürlülük, pratik ve kolayca silinebilme özellikleri bazı materyallerde mevcuttur ve paslanmaz çelik, bu malzemelerden biridir. Paslanmaz çelik ise son derece kullanışlı ve dayanımı kuvvetli bir malzemedir. Mutfaklarda tezgahlardan evye modellerine birçok mutfak elemanı ve aksesuarlarında kullanılagelmektedir.

Mutfak dekorasyonu yapılırken, mutfak elemanlarında kullanılacak malzemeler önceden belirlemek gerekir. Modern bir çizgi yakalamak istiyorsanız, paslanmaz çeliğin kullanımı işlevsellik kazandırır ve birçok malzeme ile uyum sağlayabilir. Mutfağınızda paslanmaz çelik eviye modeli kullanabilir, granit ya da ahşap tezgahlarla uyum sağlayacak şekilde bir arada dizayn edebilirsiniz. Beyaz ve paslanmaz çeliğin buluştuğu modern bir mutfak, soğuk bir atmosfere sahip olabilir. Denge unsuru yakalamak için oluşabilecek soğuk atmosferi kıracak natürel dokularla bir araya getirebilirsiniz. Paslanmaz çelik materyalin kullanımının yanı sıra ahşap parke zemin ya da ahşap dolaplarla sıcaklık katmak ve huzur veren bir atmosfer oluşturmak mümkün. 

Mutfak dolaplarından tezgah ya da evye modellerine birçok mutfak elemanından kullanılabilen paslanmaz çelik materyali, duvar dekorlarında askılık sistemleri ya da raf çözümleri için de kullanılabilir. Paslanmaz çelik; kolay silinebilir ve suya karşı dayanıklılığından ötürü uzun ömürlü bir malzemedir. Mutfaklarda paslanmak çelik tezgah ve aksesuarların kullanımı ile ilgili bazı örnekler derledik. İşte Türkiye'den birbirinden güzel mutfaklar!

​Paslanmaz çelik mutfak tezgahı

Mutfak homify Modern Mutfak mutfak,modern mutfak,ahşap mutfak,akrilik mutfak,lake mutfak,mutfak tasarımları,mutfak dekorasyonu,mutfak dolabı
homify

Mutfak

homify

Paslanmaz çelik tezgah içerisinde %18 oranda krom ve %8 oranda nikel bulunur. Dolayısıyla suya karşı dayanıklıdır ve pas tutmaz. Endüstriyel ya da modern mutfaklarda paslanmaz çelik mutfak tezgahı kullanımına sıklıkla rastlanır. Dayanımı kuvvetli bir malzeme olmasından ötürü tezgahlarda kullanımı uzun ömürlüdür. Birçok mutfak dolabı rengi ile uyumludur ve modası geçmez. Uzun vadede maliyet bakımından kazanç sağlamanızı mümkün kılar. Mutfak tezgahı seçilirken fonksiyonel özelliklerine göre bir materyal seçebilirsiniz. Paslanmaz çelik mutfak tezgahı uygulanacak stile göre her mutfakta kullanım kolaylığı sağlar. Son derece şık ve fonksiyonel unsurlarla dizayn edilen bu mutfak projesi, TT Yapı Mimarlık imzası taşıyor. Ayrıca, homify'da mutfak planlayıcıları sekmesine tıklayarak mutfaklar hakkında daha fazla örnek bulabilir, beğendiğiniz projelerle ilgili profesyonellere danışabilirsiniz.

Endüstriyel mutfak

Endüstriyel görünüm sağlamak için çelik tezgahlar ya da çelik duvar kaplamaları kullanılabilir. Yalnızca zemin kaplamaları ile olmamakla birlikte, endüstriyel buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, bardak yıkama makinesi ve bir çok endüstriyel mutfak ekipmanı kullanılır ve muntazam bir görünüm ortaya çıkar. Özellikle ticari yapılarda endüstriyel mutfak üniteleri sıklıkla kullanılır. Kolay silinebilen tezgah alanları ve fonksiyonel özellikleriyle kolay toparlanabilen endüstriyel mutfaklarda bir düzen oluşturmak kolay ve pratiktir. Fonksiyonel kullanım amaçlarına uygun paslanmaz çelik tezgahlardan duvarlar ya da raf sistemlerine birçok çelik mutfak elemanı endüstriyel mutfaklarda kullanılmaktadır. Son derece şık ve modern çizgiler taşıyan bu mutfak tasarımı ise Esra Özdemir İç Mimarlık imzası taşıyor.

Paslanmaz çelik mutfak duvar panelleri

MUTFAK DOLAPLARI, POLEN MUTFAK POLEN MUTFAK Modern Mutfak Dolap & Raflar
POLEN MUTFAK

MUTFAK DOLAPLARI

POLEN MUTFAK

Paslanmaz çelik mutfak duvar panelleri, üreticiler tarafından uygulanacak duvar alanı ya da kullanım ihtiyacına göre tasarlanmaktadır. Ebatları mutfak tezgahı ile paralel tasarlanabilen paslanmaz çelik duvar panelleri son derece kullanışlıdır. Bir mutfak dizayn etmek istiyorsanız tezgah ile birlikte mutfak duvarının kolaylıkla silinmesi ve suya karşı dayanıklı bir malzeme olmasını istiyorsanız; paslanmaz çelik duvar kaplamalarını kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelik tezgah ile birlikte kullanımının yanı sıra, mermer, granit ya da taş tezgahlarla bir arada kullanılabilir. Doğadan yeşil tonlarıyla göze hitap eden modern mutfak tasarımı ise Polen Mutfak imzası taşıyor.

Beyaz ve çelik uyumu

Mutfak duvarlarından çelik evye modellerine, hem kullanışlı hem de her mutfağa yakışacak çözümler için paslanmaz çelik malzemesini tercih edebilirsiniz. Nötr bir renk olması dolayısıyla birçok renk paleti ile uyumludur. Beyaz ve çeliğin muntazam uyumuyla modern bir çizgi yakalayan firma, oluşabilecek soğuk atmosferi kırmak için ahşap parke zemin uygulaması ile denge unsurunu yakalamış. Soğuk renklerle çeliğin oluşturacağı etkiyi kırmak için sıcak bir atmosfer oluşturacak natürel dokularla bir araya getirebilirsiniz. Beyaz ve gümüş renginin uyumuyla kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan bu mutfak modeli ise, İstanbullu bir firma olan Dicle Hökenek Architecture imzası taşıyor.

Çelik evye modeli

Hijyenik koşulları göz önüne aldığımızda, hem kolay yıkanıp silinebilen hem de uzun ömürlü bir evye modeli için en uygun malzemelerden biri paslanmaz çeliktir. Temizlemesi kolay ve pratiktir. Mutfaklar için üretilen evye modellerinin yaklaşık olarak %70 oranı paslanmaz çelikten yapılıyor. Dolayısıyla suya karşı dayanıklı bir malzeme olmasından ötürü paslanmama özelliği en önemli niteliklerinden biri. Çift gözlü ve tek gözlü paslanmaz çelik evye modelleri en çok satılan ürünlerden ikisi. Ayrıca paslanmaz çelik mutfak evyeleri, malzeme bakımından yanmaya karşı dayanıklıdır. Duvar dekorlarında çiçekler açan bu şahane mutfak dekoru ise Lepistes Seramik Atölyesi imzası taşıyor.

Çelik aksesuarlar ve askılıklar

Ankarada bir ev homify İskandinav Mutfak
homify

Ankarada bir ev

homify

Mutfak gereçlerini muhafaza etmek için akılcı dizayn edilen depolama sistemlerine ihtiyaç duyarız. Çelik materyalin kullanımı ile dayanımı kuvvetli ve şık bir görünüm kazandıran taşıyıcı elemanlar tasarlayabilirsiniz. Nuevo Tasarım imzası taşıyan İskandinav stil mutfak örneğinde olduğunu gibi duvar dekorlarını işlevsel hale getirebilirsiniz. Mutfak gereçlerini asmak için askılık sistemlerini çelik materyallerle üretebilirsiniz. Ayrıca asılacak mutfak gereçlerinin ebatlarına göre farklı formlarda ya da yükseklikte çelik askılıklar dizayn edebilirsiniz.

Ankastre mutfaklarda endüstriyel mutfak elemanları

MODERN MUTFAKLAR homify Modern Mutfak Ahşap Kahverengi mutfak
homify

MODERN MUTFAKLAR

homify

Endüstriyel bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, bardak yıkama makinesi ve bir çok endüstriyel mutfak ekipmanı paslanmaz çelik materyaller barındırır. Genel olarak diğer mutfak elemanlarına göre daha pahalı bir malzeme olabilir, ancak uzun ömürlüdür ve dolayısıyla yıllar içinde maliyet bakımından avantaj sağlayacaktır. Ahşap ve beyazın ağırlıklı kullanıldığı bu mutfak örneğinde olduğu gibi, metal dokuların ışığı yansıtması ve modern mutfak tasarımları ile uygun bir yapıya sahip olduğu gözlemlenebilir. Ağırlıklı olarak paslanmaz çelik malzeme kullanırsanız soğuk bir atmosfer oluşacaktır. Renk dengesi unsurunu yakalamak için paslanmaz çelik mutfak elemanları ve çelik aksesuarları ile ahşap dokuyu bir araya getirerek soğuk etkiyi kırabilirsiniz. Paslanmaz çelikle sıcak renk tonlarını da bir araya getirebilirsiniz. Soğuk ve sıcak dengesi oluşturacak natürel dokular, ahşap, mozaikler, taş kaplama ya da mermer tezgahlar bir araya gelebilir. Endüstriyel mutfaklar ve modern mutfakların en sık kullanılan materyallerinden biri paslanmaz çeliktir. Kullanım kolaylıklarının yanı sıra her mutfak stili ile uyum sağlayan nötr renkleri ile son derece kullanışlıdır. Nil Dekor imzası taşıyan bu mutfak modelinde kontrast renklerle ahşap ve paslanmaz çelik mutfak üniteleri kullanılmış.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir?' yazımızı da gözden geçirebilirsiniz.

Bu mutfaklardan hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!