Bahçeleri güzelleştiren kamelya modelleri | homify Kamelya ve kameriye modeli tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmeli,

Bahçeleri güzelleştiren kamelya modelleri

umit atdağ umit atdağ
Akdeniz Bahçe homify Akdeniz
Loading admin actions …

Doğanın insan için yaşam kaynağı olduğu, yeşilin, ağacın ve çiçeklerin giderek azaldığı günümüzde bir bahçeniz varsa bahçesiz evlere sahip insanlara göre oldukça şanslısınız demektir. Bahçeli evlerde daha ferah, daha doğal ve daha enerjik dekorasyonlar yapabilir, çocuklarınızı doğa ile toprak ile iç içe büyütebilirsiniz. Evinizin bahçesinde doğru bir peyzaj yaparak dört mevsim yeşil kalacak bir bahçe oluşturabilir, bahçenizin tadını çıkarabilirsiniz. Dört mevsim yeşil kalacak bahçe peyzajı içinde bir kamelya veya kameriye yaparak bahçe içinde doğa ile baş başa kalabilir, çocuklarınızın bahçe içinde doyasıya eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bahçeye kamelya yapmak için bahçenizin ölçüleri ve bahçe peyzajı çok önemlidir. Kamelya ölçüleri standart ölçüler olsa da farklı ölçülerde kamelya modelleri de inşa edilebilir. Kamelya modelleri bahçenizin geometrik yapısına, tasarımına ve planına göre şekillenebilir. Altıgen, yuvarlak, oval, dikdörtgen, kare gibi farklı geometrilere sahip kamelya modellerinden birini tercih ederek bahçenizi daha görsel ve daha kullanışlı bir bahçe haline getirebilirsiniz.


Kamelya veya kameriye yapmak için öncelikle bir tasarım yapmalı ve tasarımınız için gerekli olan malzeme maliyetini belirlemelisiniz. Kamelya maliyeti hesabı yaparken kullanılacak ahşap miktarı, kullanılacak boya malzemesi, ahşapları birleştirecek  birleştirme aparatları, kamelyayı bir beton zemine oturtmak istiyorsanız beton maliyetini de hesaplamalısınız. Kamelya yapımı maliyet hesabı örneği için dört metreye dört metrelik bir tasarım yapalım. On altı metrekarelik bir kamelya yapımı için toplamda dört metreküplük bir ahşaba ihtiyacınız vardır. Birleştirme aparatları ve boya maliyetlerini de hesapladığınızda ortalama olarak maliyetiniz dört bin lira olacaktır. Bu maliyete işçilik ücreti de eklediğinizde ortalama bir kamelya yapımı için 5000 – 6000 Türk Lirası maliyet hesabı ortaya çıkacaktır. Kamelya yapımının aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Birinci aşama kamelya yapılacak alanın zeminin düzlenmesi ve beton dökülecekse beton dökülerek düzgün ve sert bir zemin oluşturulmasıdır. 

2 ) İkinci aşama ise kamelya ayaklarının dikilmesi ve üst kotta ayakların bir biri ile birleştirilmesini sağlayan çerçevenin  yapılmasıdır. 

3 ) Üçüncü aşama ise çatı kısmını oluşturan beşik yapının oluşturulması ve iskeletin ortaya çıkarılmasıdır. 

4 ) Dördüncü aşama olarak çatının üst yüzeyinin kapatılması ve kameriyenin ana gövdesinin ortaya çıkarılmasıdır.

5 ) Beşinci aşama olarak kamelyanın çevresinin kapatılması ve boyanma işleminin yer aldığı aşamadır. 

6 ) Son aşama ise kameriye içinde yapılacak oturma alanı ve masa alanının yapılması ve kamelya yapım işlemlerinin bitirilmesi aşamasıdır. 

Kamelya yapımı için kendi becerilerinizi ortaya koyabilir, tasarımından uygulamasına kadar her aşamasında aktif olarak rol alabilirsiniz. Kamelya yapımı ve çeşitleri; bahçenizde yapacağınız peyzaj modeline yön vereceği için işinin ehli bir ustadan yardım alabilir veya peyzajı kendiniz yapacaksanız kamelyayı da kendiniz yapabilirsiniz. Kamelya yapımı için farklı kamelya modellerini incelemek size kamelya tasarımı ve kamelya yapımı hakkında detaylı bilgi verecektir. Kamelya ve kameriye yapacağınız bahçenin toprağı nemli ise kamelyayı yerden biraz yükseğe yapmanız gerekecektir. Bu durumda kamelyanın tabanına  beton dökmek zorunda kalacaksınız. Kamelyayı yerden yükseğe yaptığınızda kamelya ayakları nemden etkilenmeyecek ve zarar vermeyecektir. Bahçeye kamelya yapmak hem bahçenizi daha görsel ve kullanışlı bir bahçe haline getirecektir hem de evinizin daha değerli ve daha özel bir ev olmasını sağlayacaktır. Kamelya modellerini tasarlarken sırt kısımlarını açık bırakıp içine oturak yeri tasarlayabileceğiniz gibi sırt kısmını bel hizasında veya tamamını kapatabilir ve oturak kullanmadan sadece boş bir alan olarak bırakabilirsiniz. Çocuklarınız için iki katlı kameriye ve kamelya modeli tasarlayabilir, alt katını çocuk oyun alanı, üst katını ise oturum alanı olarak kullanabileceğiniz bir kameriye inşaatı yaparak bahçenizde farklı bir konsept oluşturabilirsiniz. Kamelya tasarımlarında standart tasarımların dışına çıkabilir, batıdan esinlenilmiş farklı ve aykırı modelleri tercih ederek bahçe içinde daha görsel ve daha etkileyici bir peyzaj oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bahçe içinde yapacağınız kamelya yapımı için kamelya fiyatlarını araştırmalı ve maliyet hesabınız ile kamelya fiyatının kıyaslamasını yapmalısınız. Yapacağınız maliyet kıyaslaması sonucunda kamelya yapımında kullanılacak aksesuarlar ve kamelya malzemeleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Kamelyanızın daha zengin ve daha görsel olması için kamelya aksesuarlarını kullanabilir, bahçe ürünleri kullanarak etkileyici ve konforlu bir kamelya hayata geçirebilirsiniz.

Klasik tasarımlı kamelyalar

Kamelya tasarımı yapılırken kalsik tasarımlı bir kamelyadan kopya çekebilir, resimde yer alan klasik bir kamelyayı hayata geçirebilirsiniz. Çatı kısmı saçaklara kadar kapalı olan, sırt kısmı yarı açık şekilde kapatılmış ve ana iskelete destek verilmiş içinde oturak alanı bulunan ancak masa bulunmayan bir kamelya ile daha fazla kişi için oturum alanı yaratabilirsiniz. 

Western tarzı kamelyalar

Otantik Ahşap Çardak Akdeniz Bahçe homify Akdeniz
homify

Otantik Ahşap Çardak

homify

Kamelya tasarımı yaparken sadece klasik tasarımlardan yararlanmamalı, modern tasarımlar ve western posta arabalarından esinlenerek yapılmış  kamelya modellerininden de yararlanmalısınız. Posta arabası modelindeki kamelya aynı zamanda çocuklarınız için bir oyun alanı ve bahçenizin görselliğini zenginleştiren bir aksesuar  olacaktır. Özellikle avlunuzda ve ön bahçenizde şık bir peyzaj tasarımı yapmak için ilham alabileceğiniz kamelya tasarımlarından yararlanabilirsiniz. 

Modern bina tasarımlı kamelyalar

Kamelya tasarımlarında modern yapılardan esinlenebilir, örnek kamelya gibi modern bir mimariye sahip kamelyalar yapabilirsiniz. Sadece dört köşesi ve çatısı olan bu kamelya modelleri  mobil banklar yardımı ile daha işlevsel ve daha ekonomik bir kamelya haline getirilebilir. 

Beşik çatılı kamelyalar

Kamelya yapımı veya kameriye yapımında beşik çatı tercih edilmesi ana iskeletin ve gövdenin daha sağlıklı ve sağlama olmasını da sağlayacaktır. Statik olarak yük sadece ayaklara değil üst çerçeveye de bineceği için güvenlik tam olacaktır. Tamamı ahşap kullanılarak yapılan bu kamelya modelleri hem ekonomik hem de görsel olması nedeni ile tercih edilebilir modeller arasında yer alır. 

Altıgen kamelyalar

Dikdörtgen ve kare kamelyalar  yerine altıgen kamelya modelleri tercih edebilir, hem daha geniş bir kamelyaya sahip olabilir hem de estetik açıdan daha görsel bir kamelya yapabilirsiniz. Üst çatısı şıngıllar ile desteklenmiş olan bir çatı ile yağışlardan koruyacağınız kamelyalar ile kış aylarının da tadını çıkarabilirsiniz. Bahçeniz için yapacağınız kamelya ve kameriye modelleri hakkında bilgi edinmek için çardak yapmak ve yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 15 çardak modeli, yazımıza göz atmalısınız.

Otağ tasarımlı kamelyalar

Kamelyalarınızı altıgen olarak tercih edebilir farkınızı ortaya koymak için çatısını klasik çatı modellerinin dışında otağ çadırı  tarzında tercih edebilirsiniz. Çatının tamamını kapatmak yerine örgü çatı modeli tercih edebilir ve yarı açık ve yarı kapalı bir kamelya yapabilirsiniz. 

Çift katlı kamelyalar

Bahçe içinde hem oturum alanı hem de çocuk oyun alanı oluşturmak istiyorsanız çift katlı kamelyaları tercih edebilir ve işlevselliği ile ön planda olan çift katlı bir model tercih edebilirsiniz. Çift katlı ve görsel bir kamelya bahçenize estetik ve zarafet katacaktır. 

Yazlık – kışlık kamelyalar

Hem yaz ayları hem de kış ayları için kullanabileceğiniz kamelya modelleri için resimde yer alan ve estetik görünümü ile bahçenizde daha zengin bir peyzaj yapmanızı sağlayacak bir model seçebilirsiniz. Açılabilir cam duvarları ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanabileceğiniz fonksiyonel bir kamelya ile dört mevsim  yeşil kalan bahçenizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Renkli ve görsel

Garden Mobilya – Kamelyalı Piknik Masaları: modern tarz , Modern
Garden Mobilya

Kamelyalı Piknik Masaları

Garden Mobilya

Kamelya modeli olarak seçeceğiniz modelin daha etkileyici ve daha görsel olmasını sağlamak için doğru renkler seçmelisiniz. Canlı yeşil renk, canlı  ahşap renkleri ile doğal hayatı destekleyen bir renk seçebilir ve bahçenizi daha doğal bir bahçe haline getirebilirsiniz. 

Bu kamelyaları beğendiniz mi ?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!