Banyoları güzelleştiren küvet modelleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Banyoları güzelleştiren küvet modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli
Styletech Modern Banyo Plaza Yapı Malzemeleri Modern
Loading admin actions …

Küvetler pratik ve hızlı duşakabin ünitelerine rahatlatıcı ve keyifli bir alternatif olarak banyo dekorasyonlarında her zaman kendilerine yer buluyorlar. Bugünün modern tasarımlarında her ne kadar pratik ve az yer kaplayan uygulamalar ana odak noktası olsa da, şehrin ve yoğun iş hayatının stres ve yoruculuğundan arınmanın yollarından biri olan küvetler de, yeni modellerin geliştirilmesi ile modern dekorasyonlarda her zaman varlıklarını sürdürmeyi başarıyorlar. Yeni nesil banyo dekorasyonlarında karşımıza çıkan en popüler tasarımlarda küvetin ve duş kabinlerinin bir arada kullanıldıklarını görebiliyoruz. Ayrıca eğer banyodaki alan kısıtlıysa küvet duş kabininin işlevini de yerine getirdiği için çoğu zaman tercih sebebi olabiliyor. 

Küvetlerin dinlendirici ve keyifli işlevleri tercih sebebi olmalarını sağlayan tek neden değil elbette. Estetik olarak da banyonun tüm çehresini değiştirebilen kuvvetli birer tasarım unsuru olan küvetler farklı modelleriyle farklı tarzlara da uyum sağlıyorlar. Eğer banyonuzda bir küvet varsa, mutlaka banyo dekorasyonun odak noktası da küvet olacaktır.  Şehir hayatına meditatif bir iyileştiricilik katan küvetler banyo deneyimini tamamen değiştiren unsurlar. Bugünün profesyonel banyo aksesuarları üreticileri de modern hayatın getirilerini iyi değerlendirerek birbirinden çekici, stil sahibi ve farklı şekillerde, her zevke ve her bütçeye uygun küvet modelleri üretiyorlar.  

Her küvet modelinin farklı karakteristik özellikleri vardır. Bağımsız ve pençe ayak küvetler banyo dekorasyonlarında daha cesur ve merkezi bir estetik yaratır. Duvarlı, gömme ve köşe tip küvetlerse küçük banyolarda yer tasarrufu sağlayarak keyifli bir banyo alanı yaratabilmenin anahtarlarıdır.  

İşte hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip göz alıcı küvet modelleri ve banyonuz için küvet seçerken dikkat etmeniz gereken temel noktalar…

1- Bağımsız küvetler

Sultanbeylidekorasyon Endüstriyel Banyo Daire Tadilatları Endüstriyel
Daire Tadilatları

Sultanbeylidekorasyon

Daire Tadilatları

Bugünün modern banyo dekorasyonlarında en sık karşılaştığımız küvet modellerinin başında bağımsız küvetler geliyor. Bir duvara yaslanmayan bu küvet modellerinin en çarpıcı özellikleri banyonun istediğiniz noktasında konumlanabiliyor olmaları. Oval modellerden dikdörtgen şekillere kadar pek çok farklı yapıda tasarlanabilen bağımsız küvetler geniş banyolarda keyifli ve şık bir ortam yaratmak için bire bir.

2- Pençe ayaklı küvetler

Modern Banyo homify Modern

Kısaca ayaklı küvet olarak da adlandırılan bu küvet modelleri de aslında bağımsız küvetlerin bir alt kategorisi olarak değerlendirilebilir. Bu tasarımlarda bağımsız küvet teknesi dört pençe ayak üzerinde durur. Ayaklar genellikle pençe şeklinde tasarlandığı için bu ismi almışlardır ancak daha minimal ve düz ayaklı küvetlere rastlamak da mümkündür. Pençe ayaklı küvetlerin ayak ünitelerinde genellikle oymalı ve altın ya da gümüş rengi bir tasarım söz konusudur ve bu da banyolara vintage tarzı yansıtan nostaljik bir doku katar. Gösterişli ve klasik küvet modelleri arayanlar için bu tarz küvetler idealdir.

3- Renkli küvetler

172 x 80 Fıstık Yeşil Ayaklı Küvet Yapıes Banyo Klasik
Yapıes Banyo

172 x 80 Fıstık Yeşil Ayaklı Küvet

Yapıes Banyo

Küvetler genellikle beyaz olarak tasarlansa da banyo dekorasyonlarına renk katmak isteyenler için oldukça farklı renklerde küvet modelleri bulmak da mümkün. Özellikle modern ve klasiği harmanlamak isteyenler için bu örnekteki gibi pençe ayaklı renkli bir küvet modeli banyoya benzersiz bir dokunuş olacaktır.

4- Yuvarlak küvetler

Esenyurtdekorasyon Modern Banyo Tadilat Şirketleri Modern
Tadilat Şirketleri

Esenyurtdekorasyon

Tadilat Şirketleri

Daha akıcı bir tasarım ve daha minimalist ve modern bir gösteriş için ideal olan yuvarlak küvetler de son yılların banyo dekorasyonu trendlerinden birini oluşturuyor. Tabi yuvarlak küvet için geniş bi alana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. 

5- Raflı küvetler

Silivridekorasyon Modern Banyo Daire Tadilatları Modern
Daire Tadilatları

Silivridekorasyon

Daire Tadilatları

Tam donanımlı bir tasarıma sahip olan bu küvetler küveti çevreleyen bir depolama alanı ve panel ünitesi ile zenginleşen bir modeldir. Küvet çevresine eklenen raflar sayesinde hem şık hem de oldukça kullanışlı bir banyo dekorasyonu ortaya çıkar.

6- Köşe küvetler

Banyo Tadilat Modern Banyo homify Modern
homify

Banyo Tadilat

homify

Küçük ve alanı dar olan banyo dekorasyonlarında köşeleri değerlendirmek için harika bir fikir olan köşe küvetler genellikle iki duvarın köşesine tam oturacak şekilde tasarlanan yarı oval yarı üçgen şeklindeki küvet modelleridir. Köşe küvetlerin en önemli avantajlarından biri de köşe kısmında şampuan, sabun gibi aksesuarlı koyabilecek ekstra bir çıkıntıları olmasıdır. Böylece banyonun her santimetresi şık ve kullanışlı şekilde değerlendirilmiş olur.

7- Duvarlı küvetler

Modern Banyo homify Modern

Dikdörtgen tasarımlı, küçük banyolar için banyonun kenarına yerleştirilen ve estetik bir etki yaratması amacıyla da küvetin görünen kısmının şık bir duvarla kaplandığı modellerdir. Sınırlı alanda şık ve görkemli bir küvet alanı ortaya çıkarabilmek için idealdir.

8- Kabinli küvet modelleri

S&E Esnafoglu Evi Modern Banyo yücel partners Modern
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi bugün aslında hem küvet hem de duş kabinine ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için de kabinli küvet modelleri bir hayli popüler. Kabinli küvet modellerinde banyonuzun boyutuna göre farklı seçenekleriniz var. Bu seçeneklerden daha yaygın olanı küçük banyolarda kullanılan yarı kabin ve küvetin iç içe geçtiği tasarımlar. Böylelikle küveti aynı zamanda duş için de kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

9- Geniş kabinler

homify: modern tarz , Modern

Bir diğer model ise küvetin ve ayrıca bir duş kabinin yan yana kurulduğu kapsamlı tasarımlardan oluşuyor. Bu tasarımlarda küvet ve duş için ayrı bir alan duş kabinin içine sığdırılıyor.

10- Özel işlevleri olan tasarımlar

Ortak Banyo İskandinav Banyo MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Ortak Banyo

MİMPERA

Küvetler yalnızca keyifli ve dinlendirici alanlar değil aynı zamanda yardımcı ve fonksiyonel bir banyo unsuru da olabiliyorlar. Engelliler, yaşlılar ve çocuklar için farklı özelliklere sahip küvetler de bugün oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu örnekte küvete giriş alanında camdan bir açılır kapanır kapı ve bir de ahşap oturak görüyoruz.

11- Hamam tipi mermer küvetler

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Banyo homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Evinizde hamam konforu istiyorsanız, bu örnekteki gibi geleneksel Osmanlı tipi, mermer ve mozaik kullanılarak tasarlanmış şık, geniş, keyifli ve lüks bir küvet tasarımı aradığınız model olabilir.

12- Ahşap banyo tekneleri

Ahşap küvet homify Tropikal
homify

Ahşap küvet

homify

Ahşap malzeme artık küvetlerde oldukça nadir kullanılsa da hâlâ tarz sahibi ve sıra dışı banyo dekorasyonlarında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Doğal, yenilikçi ve sıradışı bir etki yaratmak isteyenler için şık bir seçenek. Elbette bu küvetlerin tasarımlarında ahşap malzeme su geçirmek ve neme dayanıklı vernikle güçlendiriliyor.

13- Doğal taş küvetler

DECOZONE Modern Banyo BAYYURT Modern
BAYYURT

DECOZONE

BAYYURT

Farklı yerel ve doğal taşların oyularak ve şekil verilerek tasarlandığı bu küvetler lüksün doğallıkla iç içe geçtiği, oldukça pahalıya mal olsalar da gerçekten bulundukları banyolarda nadirlikleri ve natürel dokularıyla benzersiz bir etki yaratan modellerdir.

14- Zemine gömme küvetler

Luce mutfak&banyo – Luce mutfak&banyo: modern tarz , Modern
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Havuz tipi küvet olarak da adlandırabileceğimiz bu modeller hem lüks hem de inşa süreci zahmetlidir ancak keyifli ve estetik bir alan yaratmak açısından oldukça benzersiz bir etkiye sahip olduklarını da inkar etmek güç.

15- Vintage banyo tekneleri

Eski tip banyo küvetlerinden ilham alınarak tasarlanan bu yuvarlak ve derin küvetler ilhamını Çin’den alıyor. Çin’de suyun iyileştirici etkisinden faydalanmak için çenenize kadar gömülebileceğiniz derin küvetler oldukça yaygın. Amerikan tipi eski ahşap teknelerin Çin modeli derinlikle bir araya getirildiği bu özel model de oldukça nadir tasarımlardan biri.

16- Hidromasajlı küvet modelleri

Plaza Yapı Malzemeleri – İtalyan Banyo Ürünleri: modern tarz , Modern
Plaza Yapı Malzemeleri

İtalyan Banyo Ürünleri

Plaza Yapı Malzemeleri

İçinde bulunan teknolojik sistemler sayesinde su ve buharla spa masajı yapan ve iyileştirici ve rahatlatıcı özellikleri ile hem lüks hem sağlıklı bir alternatif olan hidromasajlı küvetler pek çok farklı tasarımla üretilebiliyor. Bu modeller ayrıca yalnızca banyolarda değil teras ve bahçelerde de sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Küvet modelleri ve ölçüleri

Suit banyo Modern Banyo homify Modern
homify

Suit banyo

homify

Bugün üretim teknolojilerinin gelişmişliği sayesinde artık standart küvet boyutlarından söz etmek neredeyse imkansız hale geldi. Hazır küvetler farklı banyo mimarilerine göre pek çok farklı boyutta üretiliyor ancak genellikle dikdörtgen küvetler 110x70 cm ile 190x90 cm arasında, yuvarlak küvetlerin çapı ise 100 ile 160 cm arasında çeşitleniyor. Eğer çok sıra dışı boyutlarda ve şekilde bir küvet istiyorsanız banyo üreticileri ile iletişime geçerek istediğin boyutta küveti özel siparişle yaptırmak da mümkün.

Küvet malzemeleri

Ayaklı küvet Klasik Banyo Prestij Banyo Klasik Metal
Prestij Banyo

Ayaklı küvet

Prestij Banyo

Küvetler tarih boyunca pek çok farklı malzemeden üretilmiş. Eskiden taşıma su ile kullanılan küvetler evin her odasında bulunabiliyormuş ve genellikle ahşaptan üretiliyormuş. Ancak su tesisat sistemlerinin banyolara girmesi ve üretim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte farklı malzemeler de kullanılmaya başlanmış. Bugün modern küvetler ise seramik, akrilik, fiberglass, doğal taş, mermer ve ahşap gibi pek çok farklı malzemeden üretilebiliyor. Akrilik ve fiberglass küvetler bugün en ekonomik ve üretim tarzı ile de en pratik ve dolayısıyla da en çok tercih edilen küvetlerdir. 

Daha fazla model için Eşsiz banyo dekorasyonu için hidromasajlı küvetler isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Sizce en güzel küvet modeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!