Ev içi ısı yalıtımı nasıl yapılır?

nihal e. nihal e.
E. BUYUKKOKDERE SAHILEVLERI EV Mimkare İçmimarlık Ltd. Şti. Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Soğuk kış aylarında ısıyı muhafaza etmek, sıcak yaz aylarında sıcaktan korunmak için evinizde profesyonel bir yalıtım yapılması şarttır. Kapılar, pencereler gibi ısı kayıplarının çok fazla olduğu bölümlerde doğru yalıtım malzemeleri kullanarak yalıtım yapabilirsiniz. Evde ısı yalıtımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız kapı ve pencereler dışında yalıtım yapabileceğiniz alternatif yöntemler bulunuyor. Oda içi ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak zemin döşemesinin profesyonel bir şekilde yapılması ve ısı kayıplarına yol açan boşlukların doldurulması gibi işlemler yapılabilir.

İç yalıtım, bir evin sağlıklı bir iç mekana sahip olmasını sağlayan temel unsurdur. Yalıtım malzemeleri seçerken öncelikle zemin döşeme malzemeleri arasından yalıtım özelliği yüksek olanlar seçilmelidir. Isı yalıtımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisi malzemeyi doğru seçmektir. Bir diğer cevapta uygulamayı yapacak ustanın tecrübeli ve profesyonel olmasıdır. Zemin için profesyonel döşeme ustaları ile çalıştığınızda evinizin iç yalıtım problemini ortadan kaldırmış olursunuz.

Kazandığınız paranın önemli bir kısmını evinizi ısıtmak ve soğutmak için harcadığınızı fark ettiğiniz zaman, enerji tüketimini azaltmanın yollarını düşünmeye başlarsınız. Oysa çok fazla düşünmeye gerek yoktur, zira izolasyon enerji verimli bir ev tasarlamanıza yardımcı olarak size aradığınız cevabı sunar. Yalıtım, enerji faturanızı konfordan ödün vermeden azaltmak için en pratik ve güçlü yoldur. Bununla birlikte izolasyonun ya da izolasyon eksikliğinin bir binanın termal ortamını nasıl etkilediğini ve sonuç olarak neden bu kadar çok enerjinin potansiyel olarak kurtarıldığını ya da boşa harcandığını bilmenizde yarar var. Evinizde içeri giren ve çıkan havanın koşullarını belirleyen bir sistem olsa da ısıtma ve soğutma işlemlerinin verimli ve uygun şekilde gerçekleşmesini sağlayan şey yalıtımdır. Zira uygulandığı yüzeye ısı ve nem koruması için çeşitli katmanlar ekler.

İzolasyon, ev sahiplerine ve çevreye sayısız yarar sağlar. Uygun bir ev ortamı yaratmanın yanı sıra, enerji verimliliğini arttırır ve fatura maliyetini düşürür. Yalıtımınızın ne kadar tasarruf sağladığını öğrenmek isterseniz eğer evinizin enerji ihtiyaçlarının kapsamlı bir değerlendirmesi için nitelikli bir profesyonel ile çalışabilirsiniz. Yeni bir yalıtım yaptırmayı veya ekipmanınızı yükseltmeyi planlıyorsanız da denetim yararlıdır. Zira her iki durumda da denetim sonuçları enerji tüketirken akıllı kararlar vermenize yardımcı olabilir. Dahası size hangi yalıtım tekniği veya malzemenin kullanılması gerektiği hakkında fikir verecektir. Ayrıca evinizin değerini de arttırabilir.

Evinizde herhangi bir alana izolasyon yaptırmadan önce ev içindeki ısıtma ve soğutma mekanizmalarını ve günlük enerji kaybının nasıl gerçekleştiğini anlamak önemlidir. Isı transferi prensipleri, dışarıdaki ısının evinize ve vücudunuza ne zaman aktarıldığını açıklar. İletim, radyasyon ve konveksiyon gibi üç süreç vardır. Isı, ısıyı emen ve sonra yükselen hava ile taşınır. Çevrenizdeki hava yükselir ve serin hava hareket eder ve vücudunuzun sıcaklığını arttırır. Isı kaybı ise yerel iklime ve mevcut yalıtımınıza bağlıdır.

Tavan yalıtımı

Binalarda ısı kayıplarının yaşandığı bölümlerden biri de tavanlardır. Buralarda oluşan nem ve rutubet çok fazla ısı kaybına neden olur. Çatı ve tavanda oluşan su sızıntısı nedeni ile yaşayacağınız ısı kayıplarını önlemek için tavan yalıtımını doğru teknikler ile yapmalısınız. Çatı ve tavanda oluşan nem ve rutubetten kurtulmak ve ısı kayıplarının önüne geçmek için '' Rutubet ve nem sorunu hakkında bilmeniz gereken her şey '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

​En çok kullanılan izolasyon malzemeleri

Günümüzde çok sayıda ve ucuz yalıtım malzemesi bulunuyor. Bu yalıtım malzemelerinin her birinin kendine has artıları ve eksileri var. Sonuç olarak herhangi bir yalıtım malzemesini kullanmadan önce seçeceğiniz malzemenin eviniz en uygun malzeme olduğundan emin olmalısınız. R değeri, fiyat, çevresel etki, yanıcılık, ses yalıtımı ve diğer faktörler malzeme seçiminizi kolaylaştırabilir.

Fiberglass: Fiberglass ya da diğer adıyla cam elyaf, günümüzde kullanılan en yaygın yalıtım malzemelerinden biridir. Cam elyaf, ince dokunmuş silikondan yapıldığından cam tozu ve minik cam parçalarından oluşur. Bu maddeler uygun güvenlik ekipmanı kullanılmadığı takdirde göze, akciğere ve hatta cilde zarar verebilir. Bununla birlikte uygun güvenlik ekipmanı kullanıldığında, fiberglass kurulumu güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Cam elyaf yanıcı değildir, bu da onu avantajlı kılar. Ayrıca ekonomiktir.

Mekan Tasarımı Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mineral yün: Mineral yünü aslında birkaç farklı yalıtım tipine işaret eder. İlk olarak geri dönüştürülmüş cam yünü anlamına gelebilir. İkincisi bazalttan yapılan bir yalıtım türü olan taş yünü olabilir. Son seçenek de cüruf yünüdür. Mineral yün, tabaka halinde veya gevşek bir malzeme olarak satın alınabilir. Çoğu mineral yünü yangına dayanıklı hale getirmek için katkı maddesi içermez ve aşırı sıcaklığın olduğu durumlarda kullanım için zayıf hale gelir. Ancak yangına dirençli yalıtım malzemeleri ile birlikte kullanıldığında mineral yünü geniş alanların yalıtılmasında etkili bir yol olabilir.

Selüloz: Selüloz belki de en çevre dostu yalıtım şekillerinden biridir. Çünkü geri dönüştürülmüş karton, kağıt ve diğer benzer malzemelerden yapılır. Selüloz hakkındaki bazı yeni çalışmalar, yangın hasarını en aza indirmek için mükemmel bir ürün olabileceğini göstermiştir. Malzemenin kompaktlığı nedeniyle selüloz içerisinde oksijen bulunmaz. Dolayısıyla selüloz, ateşe dayanıklı yalıtım şekillerinden biridir.

Poliüretan köpük: Diğer seçenekler kadar popüler olmasa da poliüretan köpükler mükemmel bir yalıtım şeklidir. Yine diğer malzemelere göre daha hafiftir. Ayrıca yalıtımı olmayan alanlara püskürtülebilen düşük yoğunluklu köpükler de vardır. Bu tip bir yalıtımın bir başka avantajı, yangına dayanıklı olmasıdır.

Polistiren: Polistiren, mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlayan, su geçirmez termoplastik bir köpüktür. Strafor olarak da bilinen ikinci bir türü bulunur, her iki malzeme performans derecesi ve maliyet açısından farklılık gösterir. Polistiren yalıtımı, başka hiçbir yalıtım tekniğinde olmayan benzersiz bir pürüzsüz yüzeye sahiptir. Genel olarak köpük, duvar yalıtımı için bloklar halinde kesilir. Köpük yanıcıdır ve ateşe dayanıklı bir kimyasal madde ile kaplanması gerekir.

​İç duvar yalıtımı

Ahşap duvarlarınız varsa, çeper duvar izolasyonu yeterli değilse veya dış duvar yalıtımı için bütçeniz yoksa iç duvar yalıtımı düşünülmesi gereken bir seçenek olabilir. Bir evin duvarlar nedeniyle mevcut ısının % 35'i kaybedildiği için bunu azaltmak amacıyla yapabileceğiniz her şey daha sabit bir sıcaklık ve daha düşük enerji faturaları anlamına gelir. Bununla birlikte iç duvar yalıtımı da bazı riskler barındırır. Örneğin yalıtım malzemesi doğru yerleştirilmediyse veya duvar girintilerini kaplamıyorsa rutubete neden olabilir. Ancak işinin ehli bir uzmanla çalıştığınız takdirde bu tür sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

​Zemin yalıtımı

Yerden ısıtma, aylık enerji faturalarınızın büyük bir yüzdesini alır ve toplam tutarın yaklaşık% 15'ini oluşturur. Özellikle soğuk kış aylarında evde rahat ve konforlu bir yaşam sürmek için sıcak zeminlere büyük ölçüde bağımlıyız. Yerden ısıtma, radyasyon prensibini kullanır (ısı, döşemeden yayılır); Ancak konveksiyon da gerçekleşir ve potansiyel ısı kaybına neden olur. Öte yandan yalıtım, havayı liflerinde yakalar ve ısı kaybını iletimle azaltır. Zemin yalıtımı yaptırmanın maliyeti yüksek olabilir, fakat elde edeceğiniz enerji tasarrufu bu maliyete değecektir.

​Isı yalıtımı için yapabileceğiniz diğer basit şeyler

Evinizi ısıtmak kadar ısıyı korumak da bir o kadar önemlidir. Ne yazı ki ülkemizdeki evlerin çoğunda herhangi bir izolasyon işlemi yok. Çoğu insan yalıtımın sağlayacağı avantajlar konusunda bilinçsiz, daha büyük bir çoğunluk ise yalıtım için gerekli bütçeyi ayıramıyor. İdeal olan yalıtım işlemini bir profesyonele bırakmak. Bununla birlikte maliyetten çekiniyorsanız eğer kendi kendinize de yapabileceğiniz birtakım şeyler var. Bu öneriler oldukça basit olup uygulaması gayet pratiktir.

Basit ısı yalıtımı için yapabileceğiniz ilk şey kapıdan sızan hava boşluklarını önlemek. Özellikle daire kapısının etrafına hava sızıntısını önleyen şerit bantlar satın alabilirsiniz. Isı kaybına neden olan bir diğer sızıntı ise pencereden gelir. Pencere doğramasındaki çatlaklar ısıyı azaltacaktır. Sızıntıya neden olan çatlaklara uygun macun ve bantlar kullanabilirsiniz. Ek olarak hala eski tip bir pencereniz varsa mutlaka çift cam taktırın. Maliyetli gibi gözükse de büyük fark yaratacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yerden ısıtma sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu bilgileri yararlı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!