Açık renk banyo tasarımları ve renk kombinasyonu fikirleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Açık renk banyo tasarımları ve renk kombinasyonu fikirleri

Meral Eser Meral Eser
Gold Yapi Banyo Modern Banyo GOLD YAPI DEKORASYON - İÇ MİMARLIK TASARIM VE PROJE Modern
Loading admin actions …

Banyolar, evlerin diğer alanlarına nazaran daha küçük bir alana sahiptirler. Dolayısıyla küçük bir alanda ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmak için zemin kaplamalarından mobilya ve aksesuarlara birçok renk faktörü göz önünde bulundurulur. Modern banyolar, yalın çizgilerle fonksiyonelliği bir araya getiren dekoratif çözümler sunar. Günlük rutinlerin ardından temizlik ve bakımın yanı sıra dinlenme ve rahatlama alanı olarak kullanılan banyolarda iç açıcı renkler kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda açık renk banyo tasarımlarına yer verdik. Açık renk tonlarıyla canlı renk kombinasyonları, sıcak renkler, natürel renkler, nötr renkler ve doğal malzemelerin kaplamalarda kullanımıyla huzur veren bir atmosfer ortaya çıkaran banyo tasarımlarını gözden geçirebilirsiniz. 

Banyo dekorasyonunda zemin kaplamalarından mobilya ve aksesuarlara uygulanacak stil ya da tarzı belirleyin. Modern ya da klasik bir tarz belirledikten sonra banyonuzda oluşturmak istediğiniz atmosfer için uygun bir renk paleti tanımlayabilir, günlük rutinlerin ardından daha dingin bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacak ve size hitap eden renk tonunu seçin. Renk kombinasyonu için homify'da iç mimarlar tarafından tasarlanan projeleri gözden geçirebilir, size hitap eden banyo tasarımları ile ilgili firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Vizon rengi ile bej ve kahverengi tonlarının uyumu natürel renklerin ahengini ortaya çıkarır. Kahverengi, krem tonları ve bej renkleri natürel renkler kullanmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Huzur veren bir atmosfer oluşturmak için doğal malzemelerle kaplama türleri ve natürel renk tonlarını kullanabilirsiniz. Modern banyolarda renk kombinasyonu yaparken natürel renklerle nötr renkleri bir araya getirebilirsiniz. Sıcak renkler kullanmak isteyenler için renk dengesi unsuru önemlidir. Nötr renklerin ağırlıklı kullanımı soğuk bir atmosfer oluşturabilir ya da tekdüze bir görünüm sağlayabilir. Sıkıcılıktan kurtulmak istiyor ve canlı renkler kullanmak istiyorsanız, nötr renklerle bir zemin oluşturarak sıcak ya da canlı renkleri ortaya çıkarabilirsiniz. Renkleri vurgulayan kaplama malzemeleri ile formların hareketliliği modern banyo dekorasyonlarında fark yaratır. İç açıcı atmosferiyle açık renk tonlarının kullanıldığı banyo tasarımlarını gözden geçirelim ve renk kombinasyonlarına göz atalım.

Mermer görünümlü porselen seramik zarafeti

Döşemelerde 45x90 cm. ebatlarında seramik kaplama uygulanan bu banyoda mermer zarafeti ön plana çıkıyor. Duvarlarda ise 30x90 cm. ebatlarında seramik kaplama malzemelerinin kullanıldığı banyo dekorasyonu Plaza Yapı Malzemeleri imzası taşıyor. Toprak tonları natürel renkler arasındadır. Bej, krem ya da beyazın zarafetiyle muntazam uyum ve ahenk sağlar. Natürel renkler huzur veren bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Kontrast renklerle banyo aksesuarlarının kullanıldığı bu banyoda İtalyan mermer görünümlü porselen seramik kaplama uygulanmış ve son derece zarif çizgiler kullanılmış.

Mavinin büyüsü ile dingin atmosfer

CCT 175 Villa Project in Yalova Modern Banyo CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 175 Villa Project in Yalova

CCT INVESTMENTS

Dingin bir atmosfer oluşturmak isteyenler için mavinin açık tonları ile beyazın uyumu göz okşayan bir sonuç ortaya çıkarıyor. Günlük rutinlerin ardından temizlik ve bakımın yanı sıra dinginlik arıyorsanız banyo fayanslarını uyum sağlayan mavi tonlarıyla kullanmayı tercih edebilir, renklerin ahengi ile huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz. İstanbullu bir firma olan CCT Investments imzası taşıyan modern banyo tasarımında pastel mavi tonlarıyla dingin bir atmosfer sağlanıyor ve beyaz banyo elemanlarıyla uyum sağlıyor. 

Nötr renklerle sıcak renk dengesi: Turuncu ve gri

Aksoy Residence Modern Banyo BAGO MİMARLIK Modern
BAGO MİMARLIK

Aksoy Residence

BAGO MİMARLIK

Brütalist mimaride betonarme duvarların minimalist stil ve göz yormayan yaklaşımıyla son derece huzur veren bir atmosfer oluşturuyor. Duvar zemininden döşeme kaplamasına gri tonlarıyla son derece modern bir banyo dizayn edilmiş. İzmirli firma olan Bago Mimarlık imzası taşıyan banyo tasarımında nötr renklerle sıcak renk tonları bir renk dengesi oluşturuyor. Turuncu iddialı bir renktir. Sıcak ya da canlı renkleri ön plana çıkarmak istiyorsanız, zeminde daha nötr renkleri tercih edebilirsiniz. Nötr gri tonlarıyla döşeme ve duvar zeminleri turuncu gibi canlı ve sıcak renk tonlarını ön plana çıkaracaktır.

Krem ve bej tonları

Renk bütünlüğü sağlamak, bir banyoyu olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilir. Duvar zemini kaplamalarından banyo dolaplarına bir açık renk tonu belirleyerek aynı tonu kullanmanın avantajları olacaktır. Aynı renklerin kullanımı sınır algısını yok eder ve bir banyoyu olduğundan daha geniş gösterir. Geniş dekoratif aynalar derinlik katar ve geniş görünüm sağlamaya katkı sağlar.Vizon rengi döşeme zemini kaplaması ise bej ve krem tonları ile son derece muntazam uyum sağlar. Mimode Mimarlık imzası taşıyan bu banyo tasarımı, iç açıcı atmosferiyle göze hitap ediyor.

Vizon rengi, bej ve kahverengi tonları

Kahverengi ve bej tonları ton farkı arttıkça muntazam bir kontrast oluşturur. Kahverengi, bej ve krem tonları natürel renkler arasındadır. Gri tonları gibi nötr renkler ise diğer renk tonlarını daha da ön plana çıkarırlar. Gold Yapı Dekorasyon firmasının imzasını taşıyan bu banyo tasarımı, son derece lüks ve konforlu dizayn edilmiş. Özellikle kahverengi tonları, bej ya da krem tonları, gri tonları, beyaz, gri ve kahvenin karışımı olan vizon renklerini kullanmak isteyenlere son derece modern çizgilerle dizayn edilen bu banyo ilham verecektir. Beğendiğiniz banyo tasarımları ile ilgili firmalarla bağlantıya geçebilir, fotoğraf köşesinde bulunan logolara tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Baharı getiren duvar dekorları

Mekan Tasarımı Modern Banyo Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Bilgece Tasarım imzası taşıyan bu banyo tasarımında, duvar dekorları için ilham veren bir örnek mevcut. Sade renk tonlarının yanı sıra duvarlarınız çiçek açsın ya da desenlerle bambaşka bir görünüm oluşturmak istiyorsanız duvar kağıtları için zengin bir yelpazede alternatifler mevcut. İç açıcı atmosferiyle banyo dekorasyonunda fark yaratacak ithal duvar kağıtlarından üç boyutlu yerli kaplama malzemelerine birçok malzemeyi homify'daki profesyoneller sekmesinde bulabilirsiniz. Duşakabin alanında duvar kaplaması için beyaz fayanslar kullanılarak renkli çiçeklerle donatılan duvar dekoru daha da ön plana çıkıyor.

Kırmızı, beyaz ve gri tonları

Kırmızı gibi cesur renkleri banyo dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız bunun için sadece uygun bir zemin oluşturmanız yeterlidir. Banyolar evin diğer alanlarına nazaran daha küçük bir alana sahiptirler. Dolayısıyla küçük bir alanda renk karmaşası oluşturmak istemeyiz. Göz karmaşası oluşturmadan sıcak renkleri ön plana çıkarmak istiyorsanız nötr renkler uygun bir alternatiftir. Monarch Mutfak isimli firmanın banyo ve mutfak tasarımları için homify sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kırmızının cazibesi ile nötr gri tonlarını buluşturan bu banyo tasarımı kırmızı renk kullanmak isteyenlerin ilgisini çekecektir.

Doğal malzemelerle iç açıcı bir banyo

Banyo tasarımı / Girne / Kıbrıs Modern Banyo Şölen Üstüner İç mimarlık Modern
Şölen Üstüner İç mimarlık

Banyo tasarımı / Girne / Kıbrıs

Şölen Üstüner İç mimarlık

Duşakabin alanına doğru ilerleyen ve renkli mozaik kaplama uygulanan hat formu yani eğrileri daha da ön plana çıkarıyor. Gerek kaplama malzemeleri ile gerekse yalnızca bir duvar boyası ile belirgin bir hattı vurgulayabilirsiniz. Eğrisel formu ön plana çıkaran mozaik taş kaplama ile uyumlu eğrisel formların kullanıldığı banyo elemanları göze hitap ediyor. Banyo elemanlarından duvar hatlarını vurgulayan konturları oluşturmak için renk ya da desenlerin yanı sıra formu ön plana çıkarabilirsiniz. Son derece şık ve konforlu dizayn edilen bu banyo modeli ise Şölen Üstüner İç Mimarlık imzası taşıyor.

Dore rengi ve natürel dokular

İtalyan mermer görünümlü porselen seramik kaplamanın kullanıldığı bu banyo tasarımı son derece şık çizgilerle görkemli bir atmosfer oluşturuyor. Döşeme zemini kaplamasında 45x90 cm. kaplama malzemeleri kullanılırken, duvar zemini kaplamasında 30x90 cm. ebatlarında porselen seramik kaplama malzemeleri kullanılmış. 

Hamam kültüründen günümüz modern banyolara mermer zarafetini taşımak isteyenlere pratik çözümler sunan Plaza Yapı Malzemeleri firması, mermer görünümü kazandıran porselen seramik kaplamalarıyla bu işi kolaylaştırıyor. Dore renk tonları ile natürel dokuların uyum ve ahengi ise göz okşuyor.

Banyo fayansları ile ilgili daha fazla örnek için 'Banyo fayansı ne renk olmalı?' yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Siz bu örneklerden hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!