Masif Panel Çözümleri - Serender Ahşap Dekorasyon – Ahşap Merdiven Uygulaması:  tarz Koridor ve Hol

Döner merdiven modelleri ve şık tasarımlar

umit atdağ umit atdağ

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Dubleks ve çok katlı evlerde üst katlara ulaşımı sağlayan merdivenler, düz merdiven ve döner merdiven olmak üzere ikiye ayrılır. Düz merdiven sahanlıklı veya sahanlıksız olarak tasarlanırken döner merdivenler ise omurgalı ve omurgasız merdivenler olarak tasarlanır ve uygulanır. Döner merdivenler; tasarımları ve uygulama alanında maksimum verim elde edilmesi nedeni ile çok yaygın tercih edilen ve uygulandıkları alana estetik kazandıran merdivenler olarak bilinir. Döner merdivenler omurgalı döner merdiven olarak uygulandığında ortada bir mesnet noktası olarak metal direk veya sert ahşap direk etrafında inen basamaklar şeklinde tasarlanır. Omurgalı döner merdivenlerde isteğe bağlı olarak korkuluk küpeşteleri de omurgaya dayanak olması amacı ile metal olarak düşünülebilir. Omurgalı merdivenler sadece orta noktada dayanak noktası olarak tasarlanmazlar. Basamakların ortasında geçen ve döner merdiven boyunca kıvrılan, dayanımı yüksek malzemelerden yapılmış omurga tasarımına sahip olarak da uygulanabilen döner merdiven şık tasarımları ile salona veya üst kat ulaşım alanında zarif bir görünüm de sağlar. Omurgalı merdiven türleri kendi içinde geniş bir yelpazeye sahip olduğu için evinizde uygulayacağınız alanın ölçülerine göre basamak genişliği, basamak yüksekliği, kullanılacak malzeme türü, korkuluk ölçüleri değişkenlik gösterebilir. Ortadan omurgalı olan merdivenlerde basamakların bir tarafı omurgaya monte edilirken diğer tarafı alt taraftaki basamağın uç noktasına monte edilir. Bu tasarımı ve uygulama yöntemi ile şık bir tasarıma ve görünüme sahip olan omurgalı merdivenlerde omurga ortadan aşağı doğru kıvrılıyorsa basamaklar ortadan omurgaya monte edilirken uç kısımlarından ise korkuluk veya küpeşteye monte edilerek bütünlük ve montaj için rijitlik sağlanmış olur. Döner merdiven tasarımlarında metal malzemeler kullanılırken omurga ve iskelet dışında kalan bölümlerde ise cam, kompozit malzemeler, ahşap ve ağaç köklerinden elde edilen basamaklar kullanılabilir. Burada önemli olan ev sahibinin tarzı ve uygulamak istediği dekorasyon düşüncesidir. 

Evinizde üst kata ulaşım için yapacağınız veya yaptıracağınız döner merdivenin tasarımı öncelikle size fonksiyonelliği beraberinde getirmelidir. Döner merdiven uygulamalarında kıvrım sayısı artıkça merdiven altında kalan ölü alan miktarı da azalacaktır. Bu nedenle elinizden geldiği kadar kıvrım sayısını artırmalı, merdivenin alt kota kadar minimal ölü alan bırakmasına özen göstermelisiniz. Kıvrım sayısı az olduğunda merdiven altındaki ölü alan miktarı artacak ve merdiven tasarımınızın şıklığını gölgeleyecektir. Döner merdivenler;dekorasyona ve bulundukları alanlara ışıltı veren, aydınlatma sistemi ile birlikte uygulandığında loş veya isteğe göre ışıl ışıl bir alan oluşturan unsurlar olduğu için salon dekorasyonu veya koridor dekorasyonunuza da zarafet katar. Omurgalı döner merdiven modellerinde ahşap kullandığınızda ise uygulama alanına doğallık katarak doğal bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olur. Ortadan omurgalı döner merdivenlerde ise basamak altlarını farklı işlevler için kullanabilirsiniz. Bir tarafı merdiven basamağı olan diğer tarafı ise kitaplık olarak kullanabileceğiniz tasarımlar ile salon içinde fonksiyonel dekorasyonlar yapabilirsiniz. Döner merdiven tasarımından uygulamasına kadar yardım alınması gereken bir konudur.Bu nedenle evinizde bir merdiven uygulaması yapacaksanız öncelikle araştırma yapmalı ve döner merdiven uygulamaları hakkında bilgi edinmelisiniz. İhtiyacınız olan döner merdiven için birbirinden farklı merdiven tasarımlarının ve korkulukların yer aldığı ilham verici merdiven tasarımları sayfamıza göz atmalısınız.

Mermer basamaklı omurgalı merdivenler

Nuevo Tasarım – Klasik villa projesi:  tarz Koridor ve Hol
Nuevo Tasarım

Klasik villa projesi

Nuevo Tasarım

Evinizde uygulayacağınız omurgalı döner merdiven tasarımı için tasarımın yanında uygulamada kullanacağınız malzemeler de çok önemlidir. Basamak ve omurga olarak kullanacağınız mermer, cam, metal gibi malzemeler evinize ışıltı katacağı gibi görsel olarak da çok şık duracaktır. Mermer basamaklar tercih edildiğinde resimdeki gibi etkileyici ve şık bir döner merdivene sahip olabilirsiniz. Beyaz ve tonlarından oluşan mermer basamakların yanında şık aydınlatmalar döner merdiveninizin görkemli bir yapıya dönüşmesini sağlayacaktır.

Ahşap döner merdivenlerin zarafeti

Gökay merdiven dekorasyon   – MODERN TASARIM MERDİVENLER :  tarz İç Dekorasyon
Gökay merdiven dekorasyon

MODERN TASARIM MERDİVENLER

Gökay merdiven dekorasyon

Döner merdiven tasarımlarında metal malzemeler yaygın olarak kullanılsa da evlerinde doğallıktan yana olanlar için ahşap malzemeler kullanılarak da merdivenler yapılabilir. Düz merdivenlerde olduğu gibi kıvrımlı yapısı ile döner merdiven tercih edildiğinde koyu renklere ve desenlere sahip ahşap döner merdivenler tercih edebilirsiniz. Korkuluklar ve küpeşteler metal olarak da tercih edilebilir olduğu için metal ahşap sentezi evinize şirinlik kazandıracaktır. Döner merdivende kullanacağınız malzemeye göre farklı korkuluk tasarımları tercih edebilir ve etkileyici olduğu kadar görselliği ile büyüleyen bir merdivene sahip olabilirsiniz.

Ağaç motifli döner merdivenler

Döner merdiven tasarımı uzman ellerde bir tabloya dönüşebilir. Bu resimde yer alan döner merdiven modelinde olduğu gibi omurgalı döner merdiven tasarımını köklü bir ağaca benzetebilir, bir ağacın dalları şeklinde basamak motifleri oluşturabilirsiniz. İşinin ehli bir uygulamacı tarafından yapılan bu merdiven bir ağaçtan eksiksiz ve benzersiz olduğu için duvar kağıdı yardımı ile evinizde doğal bir orman görünümü yaratabilirsiniz. Ahşap gibi metal kullanarak da ağaç görünümü oluşturacak bir döner merdiven tasarımı yapabilirsiniz. Döner merdivenler bir ağacın dalları misali basamaklara sahip olduğu için evinizde bir ağaç veya doğal bir yaşam alanına benzer merdiven tasarımları yapabilirsiniz. 

Zarif tasarımlı omurgalı döner merdivenler

Merdiven uygulama alanınız salonun köşesinde ise zarif tasarımlar tercih edebilirsiniz. Ortadan omurgalı döner merdiven  uygulaması tercih ettiğinizde korkuluk olarak zarif tasarımlar tercih etmeli, ahşap malzeme kullanarak doğallığı pekiştirmeli ve bütünlük oluşturmalısınız. Örnek uygulamada olduğu gibi belirli çaplara sahip korkuluklar bir bütün halinde aşağı kadar iniyor ve zarafeti ile salona şıklık katıyor.

Metal bütün döner merdivenler

Döner merdivenleri metal malzeme kullanarak yapacaksanız bir bütün olarak tasarlamalı ve bütün olarak uygulamalısınız. Yukarıdan aşağı kıvrılarak inen ve metal olmasından dolayı dayanıklı olan döner merdivenler aynı zamanda merdiven altı dekorasyonlar içinde size yardımcı olacaktır. Özel merdiven altı dekorasyonlar yaparak merdiveni daha zarif görünümlere sahip hale getirebilirsiniz. Metal malzemeler evinize ışıltı katacağı için merdiven altı alanlarında yapacağınız dekorasyonlar daha ışıltılı ve daha şık olacaktır. Ayrıca bu dekorasyonlar ile merdiven altlarında oluşacak ölü alanlarında önüne geçmiş olursunuz.

Ortadan omurgalı döner merdivenler

LANTANA PARKE – Ahşap Merdiven:  tarz Koridor, Hol & Merdivenler
LANTANA PARKE

Ahşap Merdiven

LANTANA PARKE

Omurgalı döner merdiven türü olan ve omurgası basamakların ortasından geçen döner merdivenler için resimdeki gibi bir model tercih edebilir ve kendiniz için avantaj sağlayabilirsiniz. Basamakların ortasından geçen ve limonluk olarak adlandırılan omurgayı basamak altlarını kapatmak suretiyle gizleyebilir, merdiveni sadece bir gövdeden ibaretmiş gibi gösterebilirsiniz. Ayrıca basamaklarda kullandığınız ahşap modelini korkuluk ve küpeştede de kullanabilirsiniz. Bütünlük oluşturacağınız merdiven evinizin en özel ve en estetik alanı haline gelecektir. 

Doğru tasarım seçimi

As Tasarım - Mimarlık – J.A. KESEN ÇEŞME VİLLASI:  tarz İç Dekorasyon
As Tasarım – Mimarlık

J.A. KESEN ÇEŞME VİLLASI

As Tasarım - Mimarlık

Evinizde doğru merdiven tasarımı seçmek çok önemlidir. Uygulama alanı genişliğine göre ölçülere sahip olan döner merdivenler için doğru ölçüleri tercih etmeli ve uygulama alanında ölçeklendirme işlemini doğru bir şekilde yapmalısınız. Evim için hangi merdiven tasarımını tercih etmeliyim, hangi ölçüler salonumda daha zarif durur gibi sorular kafanızda soru işaretli yaratıyorsa yapmanız gereken eviniz için doğru merdiven tasarımlarını nasıl bulabilirsiniz ? , başlıklı yazımızı okuyabilir ve eviniz için en ideal merdiven tasarımını bulabilirsiniz.

Cam döner merdivenler

tunay merdiven – TUNAY MERDİVEN:  tarz Ofis Alanları
tunay merdiven

TUNAY MERDİVEN

tunay merdiven

Döner merdiven için ahşap, metal gibi malzemelerin dışında cam malzemeler de kullanabilir ve basamak uçlarından aydınlatmalar ile ışıltılı bir döner merdiven yaratabilirsiniz. Kenardan omurgalı merdiven modeli olarak bu modeli tercih edebilir ve evinizde muhteşem bir merdivene sahip olabilirsiniz.

Bu merdiven modellerini beğendiniz mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!