​Daha Pratik bir Depolama için 14 Dekoratif Metal Raf

nihal e. nihal e.
OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Pratik bir ev yaşamı için ev dekorasyonunu ve evinizin genel tasarımını fonksiyonel olacak şekilde yapmalısınız. Mobilyaların fonksiyonel seçilmesi, dekorasyon fikrinin işlevsel olması gibi detayları doğru bir şekilde hayata geçirdiğinizde eviniz muhteşem bir yaşam alanı haline gelecektir. Özellikle küçük ev dekorasyonları için fonksiyonellik çok önemlidir. Bu nedenle modern raf sistemleri kullanılarak daha fazla muhafaza alanı oluşturulur. Modern raf sistemleri, geçmişten günümüze evlerimizde yer alan aksesuarlar olmakla birlikte daha pratik bir ev yaşamı imkanı sağlamıştır. Bu nedenle ahşap raf sistemleri ile başlayan gelişim süreci günümüzde modern metal raf sistemleri ile devam etmektedir.

Profesyonel olarak evinizi dekore etmek istediğinizde ve metal raf sistemleri ile daha fazla kullanım alanına sahip olmak istediğinizde işinin ehli ve tecrübeli dekoratörler ile iletişime geçebilirsiniz. Hayal ettiğinizden çok daha ötesini sizlere sunacak olan dekoratörler modern ve fonksiyonel bir evin anahtarı konumundadır.

Yaşam alanımızı konforlu ve derli toplu hale getirmek için çok çaba harcarız. Bu açıdan depolama en büyük sorun, zira zamanla artan ev nüfusu ya da sürekli satın alınan eşyalar dolaplarınız ne kadar büyük olursa olsun, depolamayı yetersiz kılar. Depolama en çok gereksinim duyulan alanların başında mutfak gelir; daha sonra sırasıyla yatak odası, salon ve banyo gibi alanları sayabiliriz. Dolaplar yalnızca depolama amaçlı kullanılmaz. Örneğin yemek odasında aile yadigarı takımları sergilemek için de dolaba ihtiyacımız olabilir.

Peki mevcut dolaplar yetersiz kaldığında ne yapmalı? Bu soruya verebileceğimiz en pratik cevap açık raflardır. Gerek mutfakta, gerek salonda gerek de yatak odasında kullanabileceğiniz raflar yerden tasarruf sağlayarak kolayca eşya depolama imkanı sunar. İç mekanda en çok kullanılan raf modeli genellikle ahşap ya da ahşap görünümlü raflardır. Oysa son yıllarda popülerliği artan metal raflıklar da en az ahşap kadar şık ve dekoratif görünebilirler. Metal raf sistemlerinin en büyük avantajı sağlamlığıdır. Metal bir raflığa en ağır eşyalarınızı dahi çekinmeden yerleştirebilirsiniz. Bu raf modellerine dair insanların en büyük endişesi paslanmadır. Ancak günümüzde metal raf sistemleri paslanmak çelikten imal edilebildiği gibi çelik dışında üretilen raf sistemlerinde de paslanmaya karşı koruyucu kimyasal ürünler uygulanmaktadır. Dolayısıyla hiçbir endişeye kapılmadan, rahatça metal rafları kullanabilirsiniz. Bugün size ilham vermesi için mutfak, yemek odası ve diğer bölümlerde kullanabileceğiniz birbirinden şık 14 raf modeli derledik. Aşağıda çoğu iç mimarlar tarafından seçilmiş raf örneklerini inceleyerek siz de metal raf sistemi almayı düşünebilirsiniz.

Modern kitaplıklar

Khalkedon House Escapefromsofa Eklektik Oturma Odası Bakır/Bronz/Pirinç Ahşap rengi
Escapefromsofa

Khalkedon House

Escapefromsofa

Metal raf sistemlerini kullanarak salonunuza modern bir kitaplık kazandırabilirsiniz. Şık ve zarif bir tasarım ile metal raf sistemi salonun en önemli mobilyası haline gelecektir. Farklı raf sistemleri ile salonunuzu güzelleştirmek isterseniz '' Evin farklı odalarında raf kullanımının 12 güzel örneği '' yazımıza göz atabilirsiniz.

​1- Delikli raf sistemi

KAF contaıner Alp Nuhoğlu
Alp Nuhoğlu

KAF contaıner

Alp Nuhoğlu

Metal rafların kullanım alanı çok çeşitli olmakla birlikte son yıllarda kitaplık olarak da sıkça karşımıza çıkıyor. Metal raf sistemlerinin açık model olması bu duruma en büyük etken. İlk örnekte Alp Nuhoğlu imzasını taşıyan ödüllü bir raf sistemi görüyoruz. Birbirinin aynı iki bölümden oluşa raflık beyaz renkli olup her tarafı açık bir model. Bu ürünü orijinal kılan özellik ise raflarının yarısının delikli oluşu. Böylece raf boyunu geçen her şey rahatça yerleştirilebiliyor. Üstelik delikler zig zag şeklinde ayarlandığı için hiçbir raf alanı atıl kalmıyor. Basit ama çok zekice.

​2- Yaratıcı tasarım

BIJOUE container Alp Nuhoğlu
Alp Nuhoğlu

BIJOUE container

Alp Nuhoğlu

Tamamı metalden oluşan bir diğer raf örneği yine Alp Nuhoğlu tasarımı. Üst üste bindirilmiş kafesi andıran kitaplık çok sade fakat bir o kadar yaratıcı bir model. Önden bakınca farklı boyutlarda metal kutuları andıran kitaplık, yan cepheden bakınca ise kafes biçiminde görülüyor. Ön ve arka kısımları açık raflık kusursuz bir örnek.

​3- Altın ışıltılı raf

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Modern Oturma Odası
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Metal raf sistemleri mutlaka gümüş rengi olmak zorunda değil. Dilediğiniz takdirde altın rengi metal raflık da bulabilirsiniz. Metal rafları oturma odasında kullanmak isteyip endüstriyel görünümünden çekinenler için altın ışıltılı raflar gayet şık bir seçim. Örnek fotoğrafta hayli geniş bir oturma odası görüyoruz. En büyük duvarlardan birinde ise devasa bir raf sistemi bulunuyor. Bu alana arzuya göre ahşap bir kitaplık da eklenebilirdi. Ancak metal raf sistemi hem depolama sağlarken hem de göz kalabalığı yaratmıyor.

​4- Raflıktan seperatör duvarı

A.Y.G. ULUS SAVOY EVİ / A.Y.G. ULUS SAVOY HOUSE 2012 Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Ev İçiAksesuarlar & Dekorasyon
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

A.Y.G. ULUS SAVOY EVİ / A.Y.G. ULUS SAVOY HOUSE 2012

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık

Kerim Çarmıklı imzasını taşıyan salon örneğinde metal raflıktan bir seperatör duvarı yapılmış. Bu sayede hem süslemeleri sergilemek için bir vitrin elde edilmiş hem de iki ayrı oda arasında bölücü duvar sağlanmış. Raf tabanında bulunan özel aydınlatma sistemi sergilenen parçaları daha gösterişli hale getirmiş.

​5- Ayna ile birleşik raf

Metal raflar banyo gibi yerler için ideal ürünlerdir, çünkü banyolar sürekli neme maruz kalır. Bu örnekte büyük mermer lavaboyu tamamlayan altın çerçeveli bir ayna görüyoruz. Ayna çerçevesi hayli sade görünmesine karşın bir o kadar orijinal. Altın renkli çerçeve, sağ duvar boşluğundan tavana dek uzanıyor ve alt kısımda aynaya bağlı bir raf meydana getiriyor.

​6- Pencere üstü raflık

Bazı evlerde normal pencereye ek olarak iç mekan penceresi bulunur. İç mekan pencereleri genellikle mutfakla oturma odası arasındaki duvar bölümünde olur ve cam bulunmaz. Hande Köksal imzasını taşıyan bu mutfak örneğinde pencere üzerinde kalan duvar boşluğuna bir raf eklenmiş. Demirden yapılma koyu renkli raflık tavana bağlı olup beyaz duvarlarla kontrast sağlamış.

​7- Endüstriyel raf modeli

Raf sistemleri çeşitli malzemelerden yapılabildiği gibi farklı dekorasyon stillerine göre de tasarlanabilir. Örnek fotoğraf, ağırlıklı olarak koyu renk eşyaların kullanıldığı bir yatak odası. Yatağın dayandığı duvar bölümüne beyaz renkli taş kaplama uygulanmış. İç mekanda taş duvar kullanımı modern dekorasyona çok yakışan bir fikir. Endüstriyel tarz raf sistemi de taş duvara uygun bir model.

​8- Tezgah üstü metal raf

Mutfaklar depolamaya en çok ihtiyaç duyulan alanların başında gelir. Bu nedenle mutfak dolaplarına ek olarak pek çok raf uygulaması görebilirsiniz. Örnek mutfakta ise ada tezgah üstüne raf eklenmiş. Davlumbazla birleşik tasarlanmış raf yer tasarrufu açısından da başarılı bir fikir.

​9- Pratik tek raf

PHOTO CREDIT REHA MALATACIK Esra Kazmirci Mimarlik Modern Mutfak
Esra Kazmirci Mimarlik

PHOTO CREDIT REHA MALATACIK

Esra Kazmirci Mimarlik

Mutfaklarda depolama dışında, tıpkı banyolarda olduğu gibi havlu ve bezleri yerleştirmek için rafa ihtiyaç duyulabilir. Böyle bir durumda raf yaptırmak pek kullanışlı değildir. Ancak mevcut mobilyalara eklemlenen bir raf fikri gayet pratik olabilir. Bu örnekte masanın yan tarafında metalden tek bir raf uygulaması görüyoruz.

​10- Duvar kağıdı ile birlikte

Khalkedon House Escapefromsofa Eklektik Oturma Odası
Escapefromsofa

Khalkedon House

Escapefromsofa

En güzel raf uygulamalarından biri fotoğrafta gördüğümüz salon örneğine ait. Dore renkli metal raf sistemi koltuğun arkasına gelecek şekilde yerleştirilmiş. Tüm cephelerin açık bırakıldığı raflık, bu özelliği nedeniyle duvarı kapatmıyor. Böylece duvara uygulanan desenli duvar kağıdı rahat bir şekilde kullanılabilmiş.

​11- Bisiklet rafı

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa Modern Mutfak
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Sadece belli bir eşyayı kullanmaya yönelik raflar, basit bir fikre dayanan fakat kullanışlı bir raf uygulaması. Bu örnekte bisikleti duvara dikey olarak asmak için iki adet minik raf duvara uygulanmış.

​12- Retro tarz raflık

67/2 OFFICE Escapefromsofa Ofis Alanları
Escapefromsofa

67/2 OFFICE

Escapefromsofa

Sırada bir iç mimarlık ofisi için tasarlanmış raf modeli var. Karşılıklı bakan her iki duvara uygulanan metal raf sistemi, stil olarak retro görünümüne sahip. Rafların en alt kısmı ise aynı zamanda masa işlevi görüyor.

​13- Eşsiz bir model

Tamamen benzersiz ve yaratıcı olan bu raf modeli orijinal bir fikre dayanıyor. Merdiveni andıran bir şekle sahip olan raf sisteminin üst kısmında iki, alt kısmında dört ayak var. Yine alt bölümde siyah renkli kutu şeklinde çekmece bulunuyor. Bu raf modeliyle evinize eşsiz bir şıklık katabilirsiniz.

​14- Kancalı raf modeli

Mutfaklar için kullanışlı raf modellerinden biri de duvara monte edilen çubuk şeklinde raflar. Bu örnekte iki tane metal raf görüyoruz. Arzuya göre ferforje raf da tercih edilebilir. Rafın kullanım şekline gelince minik kancalar eklenerek tavalarınızı asabiliyorsunuz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'En güzel duvar dekorları: Tablolar, raflar, paneller ve duvar kağıtları' başlığına göz atabilirsiniz.

En çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!