Dış cephelerde renk seçimi üzerine notlar | homify

Dış cephelerde renk seçimi üzerine notlar

Homify TR Homify TR
Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings Tolga Archıtects Villa
Loading admin actions …

Dekorasyon yapmak kadar renkleri belirlemekte maharet ister. Özellikle evinizi dışarıdan temsil edecek olan dış cephe renkleri başlı başlına zaman ayrılması gereken konuların başında gelmektedir. Evler için dış cepheler insanların kimliği gibidir. Bu nedenle dış cephe renk seçiminde titiz olmanız gerekecektir. Bina dış cephe renk uyumu ve renk geçişleri için tercih edilecek tonlar aynı zamanda dış cephe dekorasyon estetiğini ortaya çıkaracaktır. Açık renkler tercih ettiğinizde koyu renk geçişleri tercih edebilirsiniz. Dış cephe villa renkleri ile evinizi boyayabilir ve modern olduğu kadar renkli bir ev haline getirebilirsiniz. Apartman dış cephe uyumu için farklı renkleri kullanmanız gerekecektir. Renk geçişleri dışında zıt renkleri tercih edebilir veya profesyonel mimarlar ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Bu alanda tecrübe sahip olan deneyimli mimarlar ile çalıştığınızda hayal edemeyeceğiniz kadar özel dış cephe renklendirmesi yapabilirsiniz.

İster müstakil tarzda bir ev olsun, isterse çok katlı bir apartman ya da az katlı bir apartman bloğu, bir evin dış cephesi o evin kıyafeti gibidir. Bunu insanların da kim oldukları, nasıl yaşadıkları ve hatta gelir seviyelerinden bile bağımsız olarak mutlaka kıyafet giymelerine ve bu kıyafetlerin insanları tanımlamada önemli bir yer işgal ettiğini benzetebiliriz. Kimi insan kılık kıyafetine fazla özen göstermez ya da buna vakit harcamak istemez. Bir başkası da pekâlâ vaktinin önemli bir bölümünü bu işe ayırabilir. Hiç şüphesiz verilen emek ve gösterilen özen kıyafetlerde bunu belli ediyorsa, doğru seçimler ve uygulamalarla dış cephelerde de benzer sonuçlar beklemek mümkündür. Bu yazımızda evlerimizin bu belki de en önemli kısımlarından olan ön & dış cephe özelliklerinin nasıl olması gerektiği, özellikle de renk seçimleri üzerinde durmaya çalışacağız.

Bahçe ile uyumlu renkler

Ana Giriş Yolu homify Kırsal Evler
homify

Ana Giriş Yolu

homify

Dış cephe tasarımı yaparken bahçe peyzajı ile uyumlu renkler seçebilirsiniz. Doğal renkler ile uyumlu olacak torak rengi veya kiremit rengi seçerek doğal kombinler yapabilirsiniz.

Kırmızı çatıya kahve rengi dış cephe

Günpınar Köy Konağı Aktif Mimarlık Endüstriyel Evler
Aktif Mimarlık

Günpınar Köy Konağı

Aktif Mimarlık

Bina dış cephe uyumu için tüm renkleri tercih edebilirsiniz. Kırmızı tuğlalardan oluşan çatı ile açık kahverengini kombine edebilirsiniz. Bina dış cephesi için renk seçiminde kararsız kaldıysanız '' Dış cephe boyası örnekleri 34 model fotoğraf '' yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Dönemsel olarak değişen renk tercihleri

Kıyafet benzerliğinden devam edecek olursak, dış cephelerin de tıpkı kıyafetler gibi dönemsel olarak belli modaları olduğunu söyleyebiliriz. Yetmişli, seksenli yılların karakteristik dış cephe dokularını halen ayakta olan kimi binalarda görmek mümkündür. Estetik olarak hayli sorgulanabilir bir dönem olan 90larda ise yine bir kısmı hâlâ ayakta olan tuhaf dokulu gri dış cepheler oldukça yaygındı. 2000li yıllar ve sonrasında ise gerek inşaat sektörünün hızlı gelişimi, gerekse de alternatif renk ve malzemelerin çoğalmasıyla dış cephelerde daha farklı örneklere rastlamak mümkün hale geldi. Bununla birlikte çeşitli renklerin ve kaplama malzemelerinin halen belli dönemleri karakterize ettiğini söylemek yanlış olmaz. 

Dış cephe renklerinde dikkat edilmesi gerekenler

Evinizin dış cephe rengini belirlerken tek kriter kendi göz zevkiniz olamaz. Nasıl ki bir kıyafet giyip sokağa çıkacağınız zaman gideceğiniz yere ya da ortama göre giyiniyorsanız, evinizin dış cephesi de bulunduğu ortamla doğrudan ilintilidir. Öncelikle yakın çevrenizdeki yapılaşma tipini ve bu evlerde kullanılan renkleri göz önünde bulundurun. Çeşitli Avrupa ülkelerinde özellikle şehir merkezlerindeki evlerin dış cepheleri belli kurallara bağlanmıştır. Yani bulunduğu sokaktaki diğer evlerden bağımsız olarak evinizin dış cephesini istediğiniz renge boyayamazsınız. Bizim ülkemizde bu tarz bir sınırlama yok. Ancak kendiniz de benzer bir dikkat gösterirseniz mahallenizin estetik özellikleriyle çelişmemiş ve daha uyumlu bir dış cephe elde etmiş olursunuz.

Yapı tiplerine göre dış cephe seçenekleri

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings Tolga Archıtects Villa
Tolga Archıtects

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings

Tolga Archıtects

Dış cephe rengi tercihinde belirleyici olan bir diğer önemli kriter de, söz konusu yapının mimari özellikleridir. Örneğin herhangi bir site bağlantısı olmayan tamamen müstakil, villa tipi bir evde yaşıyorsanız, bu villayı pembe gibi iddialı bir renge bile boyamanız mümkündür. Ancak yüksek apartmanlarla dolu bir sokakta bulunan bir apartmanı böyle bir renge boyayamazsınız. Dikey yerleşimlerde daha pastel renklerde dış cepheler kullanılır. Bunun sebebi de gayet basittir. Villanızın dış cephesi yalnız sizi ilgilendirirken, bir apartman dış cephesi içinde yaşayan onlarca kişiyi ilgilendirir. Bu hesabı sokak veya site ölçeğine yükseltirsek sayı daha da artar ve tüm bu insanları pembe gibi iddialı bir renkte ortaklaştırmak imkansız gibidir. Bu yüzden de gri, kahverengi, bej ya da bazen açık mavi gibi daha makul renkler tercih edilir.

Toprak tonları

Toprak tonları da dış cephelerde sıkça tercih edilen renkler arasında yer alır. Özellikle iyi bir çevre düzenlemesine, yeşil bir çevreye veya daha da iyisi doğal bir ağaç örtüsüne sahip yapılarda toprak tonları oldukça şık sonuçlar verebilmektedir. Ancak tercih edeceğiniz toprak tonunu dikkatli ayarlamalısınız, çünkü çok küçük bir renk sapması bile çirkin bir dış cephe yaratacak can sıkıcı bir renge dönüşebilir. 

Dış cephelerde koyu renk uygulamaları

Tıpkı iç mekân duvarlarında olduğu gibi dış cephelerde koyu renk kullanımı da dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Rastgele bir koyu renk tercihi, evinizi tamamen gereksiz biçimde kasvetli bir havaya büründürebilir. Bahçeli müstakil evinizde bu tarz bir devlet dairesi görünümü elde etmek istemezsiniz elbette. Ancak koyu renkler doğru uygulandığında oldukça iddialı ve prestijli bir dış cephe de ortaya koyabilirler. Özellikle koyu gri, lacivertin kimi tonları ve çevre koşulları elverişliyse koyu kahverengi, dış cephelerde şık bir sonuç yaratma potansiyeline sahiptir. Apartmanlarda ise dış cephe renk seçiminde bina yalıtımı gibi konular daha fazla ön planda olduğundan koyu renk tercihleri daha zor olmaktadır.

Kaplama alternatifleri

Dış cephelerde renk ve malzeme çeşitlerinin bir hayli çoğaldığını yazımızın başında belirtmiştik. Çeşitli dış cephe kaplamaları da bu seçenekler arasında yer alıyor. Siding veya Amerikan Siding olarak bilinen bu kaplama çeşidi, ülkemizde kısa bir dönem moda olduktan sonra tabir yerindeyse ortadan kayboldu. Bununla birlikte siding uygulamaları genellikle oldukça dayanıklı ve çeşitli avantajlara sahip uygulamalardır. Bugün kaplama seçenekleri arasında ahşaptan cama, doğal taşlardan kırmızı tuğla görünümlü uygulamalara kadar sayısız farklı seçenek var. Bunlardan birini tercih ederken de renk tercihinde geçerli olan kriterlere göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. 

Kontrastın önemi

Tasarımla ilgili her alanda olduğu gibi, dış cephelerde de kontrast önemli bir yer tutar. Seçeceğiniz dış cephe rengi, çevresel unsurlarla iyi bir kontrast oluşturuyorsa, hem eviniz daha şık görünecek, hem de çevresini daha iyi vurgulayacaktır. Örneğin yüksek bir konumda bulunan ve gök mavisiyle sürekli içli dışlı olan bu evde, başka bir evde pek iyi durmayabilecek koyu kahverengi dış cephe oldukça kontrast ve şık bir görüntü ortaya koyuyor.

Açık renkler

gürsoy kır evi yücel partners Kırsal Evler Masif Ahşap Beyaz
yücel partners

gürsoy kır evi

yücel partners

Açık renkler doğrusu biraz muğlak bir ifade. Bizim bu noktada açık renklerden kastımız, içine çeşitli renklerden az miktarda karışmış beyaza yakın pastel renkleri ifade ediyor. Mesela bu örnekte çok hafif bir yeşille renklendirilmiş bir kırık beyaz tonu görüyoruz. Bu tip seçimler dış cepheler için oldukça yaygındır. Yaygın olmalarının sebebi de hemen her açıdan kullanışlı ve şık olmaları. Koyu renklere göre ışığı yansıtma başarıları daha yüksek olduğu için özellikle yaz aylarında daha serin bir ortama yol açmaları da ayrıca tercih sebebi olabilir.

Çok renkli dış cepheler

Dış cephelerde renkten söz ederken aslında tek bir renkten söz etmiyoruz. Yani evinizin dış cephesinde yalnızca bir renk kullanmanızı gerektiren herhangi bir kaide yok. Hatta birden fazla renk kullanarak çok daha şık sonuçlar elde etmeniz mümkün. Özellikle birbirine güçlü bir kontrast oluşturan iki renk tercihi, çok şık bir dış cephe ortaya çıkarabilir.

Kiremit renkleri

Ardıç Ev Egeli Proje Villa Taş Gri
Egeli Proje

Ardıç Ev

Egeli Proje

Geçmişte hemen her evin çatısında birbirinin aynı model ve renkte kiremitler olurdu. Bunun sebebi piyasada farklı ürünler olmamasıydı. Ancak bugün sayısız çeşit ve renkte kiremit bulmak mümkün ve piyasada oldukça şık modeller mevcut. Özellikle alçak katlı evlerde, evinizin çatısını da dış cephenin bir parçası olarak düşünmek mümkündür. Kiremit renginizle dış cephe renginizi birlikte seçerseniz, kontrast oluşturacak renkler bir araya geldiğinde çok hoş bir sonuç doğacaktır.

Farklı dış cephe boyası renkleri ile dünyanın farklı noktalarından göz alıcı örneklere de göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Evinizi güzelleştiren 13 dış cephe rengi

Sizin favori dış cephe renginiz hangisi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!