​Gün Işığından Daha İyi Faydalanmanız İçin 17 Dekorasyon Önerisi

nihal e. nihal e.
EBG Evi BAGO MİMARLIK Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Doğal gün ışığı her zaman kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan bir etken olarak kabul edilir. Dekorasyonlarınızın daha doğal olmasını sağlayan, yaşam alanlarınızın daha ferah ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlayan geniş pencereler ve cam paneller gün ışığını daha fazla almanızı sağlar. Profesyonel bir dekorasyon yapmak istediğinizde dekoratörler ile iletişime geçebilir, gün ışığını maksimum düzeyde alan dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Çocuklarınızın sağlığı açısından da çok önemli olan doğal gün ışığını maksimum düzeyde alabilmek adına dekorasyon içinde yer alacak pencereler, kapılar, ışıklıklar ve çatı pencerelerini dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Ayrıca salon ve oturma odası gibi geniş alanları dekore ederken aydınlık ve ferah olması her açıdan önemlidir. Aydınlatma tasarımlarınız açısından da sizlere avantaj sağlayacak olan doğal gün ışığı dekorasyon hilelerinden de yararlanabilirsiniz.

Yaşam alanınızı daha güzel hale getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Daha lüks mobilyalar, canlı renkler ve parıltılı aksesuarlar bunlardan sadece biri. Ancak şu bir gerçek ki evinizi ne kadar lüks dekore ederseniz edin, iyi aydınlatılmadığı sürece kasvetli gözükmeye mahkumdur.

Aydınlatma sadece estetik bakımdan değil, sağlığımız açısından da önemlidir. Tabii burada aydınlatmadan kastımız doğal gün ışığı. Araştırmalar yeterli güneş ışığı alınmadığı takdirde insanlarda çeşitli hastalıklar oluşabileceğini ortaya koydu. Güneş ışığı psikolojimizi de olumlu yönde etkiliyor.

Güneş ışığının bir diğer önemli avantajı da doğal bir aydınlatma kaynağı olması. Böylece elektrik tüketiminden kar edebiliriz. Aynı zamanda evimiz için yine doğal bir ısınma kaynağıdır. Kısacası güneş ışığının sayamayacağımız kadar çok faydası bulunuyor. Bu nedenle evimizin yeterli gün ışığı alması ihmal edilmemesi gereken önemli bir konu. Peki az sayıda penceresi olanlar ne yapmalı? Veya evinin daha çok ışık almasını isteyen bir kişi evini nasıl düzenlemeli? Bu ve benzeri sorunları olanlara yardımcı olmak amacıyla birtakım dekorasyon önerileri derledik. Şimdi sırayla göz atalım.

Aydınlık renkler

Oturma odası dekorasyonunuzda geniş pencereleriniz yoksa açık beyaz tonları kullanarak pencerelerden giren gün ışığını daha geniş alanlara yayabilirsiniz. Profesyonel bir dekorasyon yapmak istediğinizde '' Oturma odalarını daha aydınlık hale getirmek için 6 dekorasyon ipucu '' yazımıza göz atabilirsiniz.

​1- Evin yönünü güneşe göre belirleyin

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut homify Modern Evler
homify

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut

homify

Hazır bir dairede oturduğunuz zaman evin yönünü belirleyemezsiniz ancak kendi evinizi inşa edecekseniz evin yönüne dikkat edin. Genellikle ev yaptırırken çoğu insan bu özelliği umursamaz. Oysa binanın yönü evin alacağı gün ışığını doğrudan belirler. Bilhassa bahçeli bir ev düşünüyorsanız bitkilerin ışığa ihtiyacını gözeterek evin güneye doğru olmasını sağlayın.

​2- Pencereleri gölgeleyen ağaçlara dikkat edin

Pencereler ne kadar çok olursa olsun, güneş ışığı pencereye ulaşamazsa evinizi de aydınlatamaz. Dolayısıyla ışığın pencereye yansımasını engelleyen şeyleri hesap etmelisiniz. Bu engel bir ağaç olabilir. Elbette ağaçlar bahçeyi güzel kılan şeylerin başında gelir. Ancak ağacı nereye ektiğinize iyi düşünmeli ve ileride pencereleri kapatıp kapatmayacağı gibi ihtimalleri hesap etmelisiniz.

​3- Büyük pencereler yaptırın

Eviniz güneş görmesini istiyorsanız tabii ki pencerelerden faydalanmalısınız. Eğer imkanınız varsa büyük ve geniş pencereler yaptırın. Böylece doğal gün ışığından bolca yararlanabilirsiniz. Ayrıca pencerelerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Temiz camlar odaya giren güneş ışığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla camları düzenli olarak temizleyerek kir ve toz oluşumunun önüne geçin.

​4- Eğilimli çatılara tavan penceresi düşünün

Khalkedon House Escapefromsofa Eklektik Koridor, Hol & Merdivenler
Escapefromsofa

Khalkedon House

Escapefromsofa

Hepimizin bildiği üzere pencereler duvarlarda bulunur. Ancak eğimli tavana sahip evlerde duvarlar çok basıktır. Hatta bu yüzden duvara pencere eklemek imkansız hale gelebilir. Bu tür evler için tavan penceresi fikrini düşünebilirsiniz. Tavan penceresinin avantajı duvar alanı işgal etmez, üstelik muhteşem bir gök yüzü manzaranız olur.

​5- Daha aydınlık bir ortam için iç mekan penceresi

Evinize giren güneş ışığı büyük ölçüde pencerelere bağlıdır. Dolayısıyla tüm pencere fikirleri evinizin daha aydınlık olmasına katkıda bulunur. Bu fikirlerden biri de iç mekan penceresidir. İç mekan penceresi iki oda arasında camsız olarak bulunan pencerelere denir. Bu pencereler genellikle mutfakla oturma odası arasında olur. İç mekan penceresi size anlamsız gelebilir, fakat pek çok avantaj sunar. Örneğin penceresiz mutfaklara salondan yansıyan ışığın ulaşmasını sağlar. Mutfakta pencere bulunsa dahi iç mekan penceresi ile birlikte daha az elektrik harcanır.

​6- Evinizi açık planlı düzenleyin

Mekan Tasarımı Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mobilya düzeni ve odaların sınırları da ev aydınlatmasında önemli rol bir oynar. Özellikle duvar sayısı çok olduğunda eviniz daha karanlık, kasvetli ve küçük görünebilir. Bu nedenle iç mimarlar başta küçük daireler olmak üzere açık planlı yaşam öneriyorlar. Yani mümkün olduğunca odaları birleşmek anlamına geliyor. Elbette banyo ve yatak odası gibi mahrem odaları bir araya getirmekten bahsetmiyoruz. Ancak mutfak, yemek odası ve salon gibi sosyal alanlar bir arada kullanılabilir pekala. Üstelik bu sayede eviniz olduğundan daha büyük görünür.

​7- Odaları seperatör ile bölün

Evinizi açık planlı düzenlerken bazı alanlar arasında sınır koyma ihtiyacı duyabilirsiniz. Böyle bir durumda beton duvar önermiyoruz ancak yaratıcı yöntemlerle alanları ayırabilirsiniz. Bunlardan biri seperatör. Farklı malzemelerle tasarlanabilen seperatör ile odanızın sınırlarını çizerken aynı zamanda şıklıktan taviz vermemiş olursunuz.

​8- Düz kapı yerine buzlu cam kapı

Duvarlar dışında kapılar da evinize yansıyan doğal ışığı engelleyen faktörlerden biri. Elbette kapılardan vazgeçmenizi söylemiyoruz. Zira hem mahremiyet hem de sessiz bir ortam için kapıya ihtiyaç duyuyoruz. Ama kapıyı da tıpkı duvar gibi daha şeffaf ve hafif hale getirebiliriz. Son yılların trendi olan buzlu camlı kapılar, standart bir kapı işlevi gördüğü halde içeri yansıyan ışığı gölgelemiyor.

​9- Dekorasyonda açık renkler tercih edin

Güneş görmeyen evlere çözüm olarak dekorasyonda birtakım değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için açık renklerden yararlanın. Tamamen beyaza odaklanmanıza gerek yok. Ancak açık tonlar evinizi olduğundan daha aydınlık gösterecektir.

​10- Renkleri kontrast oluşturacak şekilde ayarlayın

Bir üstteki başlıkta açık renkleri tercih etmenizden bahsetmiştik. Fakat bu demek değil ki odalarınız hastane gibi bembeyaz olacak. Birbiriyle uyumlu nötr tonları bir arada kullanabilirsiniz. Ayrıca hem açık tonları hem de ışığı vurgulamak için belli noktalarda koyu renkler kullanarak kontrast sağlayabilirsiniz.

​11- Bol bol ayna asın

Aynalar, yansıtıcı yüzeyleri sayesinde hem mekanların olduğundan daha büyük algılanmasını sağlar hem de evinizi daha aydınlık gösterir. Bu nedenle dekorasyonda bolca ayna kullanmalısınız. Aynanın güzel yanı işlevsel olmasının yanı sıra dekoratif açıdan da duvarları güzelleştirmesidir.

​14- Az eşya kullanın

Evinizde kapsamlı değişiklikler yapamıyorsanız eğer dekorasyonda yeniliğe giderek mekanı aydınlık hale getirmeye çalışın. Açık renkler tercih etmek bunlardan biri. İkinci bir fikir olarak az eşya tercih edin. Çok sayıda eşya odayı kalabalık göstererek ferah ve aydınlık bir ortamı engeller. Az sayıda mobilya ise odaları olduğundan daha havadar ve ışıklı yapacaktır.

​12- Duvarı mat zemini parlak tutun

Şaşırtıcı bir gerçek, parlak yüzeyin duvarlar için kötü bir seçim olmasıdır. Çünkü tüm duvara uygulanan parlaklık ışığı yaymaz. Mat duvarlar aksine ilginç bir şekilde gün ışığını eşit olarak dağıtır. Zeminde ise tam tersi söz konusudur. Parlak bir yer döşemesi tavandan ve pencereden gelen ışığı yansıtır. Dolayısıyla zeminde parlak, duvarda ise mat yüzeyler tercih etmelisiniz.

​13 – Mutfaklarda iki renkli dolap

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi ACS Mimarlık Modern Mutfak Beyaz
ACS Mimarlık

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi

ACS Mimarlık

Aydınlık bir mekan için mutfakta da açık renkler kullanmalısınız. Fakat tamamen açık tonlar mutfağı fazla soğuk veya sıradan gösterebilir. Böyle bir hataya düşmemek için belli noktalarda farklı bir renk uygulayın. Örneğin son yıllarda iki renkli mutfak dolapları oldukça revaçta. Böylece tüm mutfak alanını kaplamadan mekana renk katmak mümkün olabiliyor.

​15- Metalik aksesuarlar seçin

Aksesuarları dekorasyonu tamamlayan önemli parçalardır. Zevkinize ve evinizin stiline uygun olarak çeşit çeşit aksesuar bulabilirsiniz. Bununla birlikte aydınlık bir ev için ışığı yansıtan metalik aksesuarlar tercih etmelisiniz. Evinizin dekoruna uygun olarak piyasada dore, gümüş, krom ve bakır aksesuarlar satın alabilirsiniz.

​16- Yapay aydınlatmayı ihmal etmeyin

Eviniz güneş ışığından yeterince faydalanmıyorsa ve pencereleri büyütmek gibi değişiklikler yapamıyorsanız eğer yapay aydınlatmadan yararlanabilirsiniz. Gün ışığının erişemediği köşeler başta olmak üzere yapay ışıkla daha aydınlık bir iç mekan mümkün.

​17- Kalın perdeler yerine hafif perdeler

PERDE MODELLERİ KÖRFEZ PERDE Pencere & KapılarPerde & Tüller
KÖRFEZ PERDE

PERDE MODELLERİ

KÖRFEZ PERDE

Şimdiye dek ağırlıklı olarak pencerelerle ilgili önerilerde bulunduk. Son önerimiz de doğal gün ışığından daha iyi yararlanabilmek için hafif perdeler kullanmakla ilgili. Çünkü kalın perdeler ışığı gölgeleyen bir engel oluşturur. Hafif perdeler ise mahremiyetinizi korurken eviniz ışıklı kalmasını sağlar.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Evinizi güzelleştiren 13 dış cephe rengi' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu önerileri beğendiniz mi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!