Evinizde tropikal esintiler elde etmek için 12 dekorasyon önerisi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evinizde tropikal esintiler elde etmek için 12 dekorasyon önerisi

Aydin Sanli Aydin Sanli
Akdeniz Kış Bahçesi homify Akdeniz
Loading admin actions …

Tropikal stil ev dekorasyonları tüm dünyada geçtiğimiz on yılın en trend dekorasyon stillerinin başında geliyor. Sık ve gür tropik ormanların, birbirinden renkli ve ilginç yaban hayvanlarının, bol güneşli, neşeli ve eğlenceli kumsalların ve okyanusların atmosferini evlere yansıtmayı hedefleyen tropik dekorasyon stili evinizin odalarını tatilin huzur ve enerji veren havasıyla dolduran bir tarz. 

Tropikal dekorasyon stili ilhamını temel olarak tropikal bölgenin adalarından alır ve bunun için ada tarzı dekorasyon olarak adlandırıldığı da oluyor. Akdeniz stili ile bazı benzerlikler taşıyan tropikal stili, ülkemizde daha sık görülen Akdeniz tarzı dekorasyonlardan ayıran temel özellik daha vurgulu ve daha canlı renk kullanımları ve yalnızca deniz ve kumsal temasının değil aynı zamanda orman ve vahşi yaşam temasının da ön planda olmasıdır aslında. Tropikal tarz dekorasyonların en öne çıkan özelliği tropik iklim kuşağının eşi benzeri bulunmayan ormanlarının verimli ve yoğun doğallığının canlı renklerle harmanlanarak evlerin içindeki her yaşam alanına nüfuz etmesidir. Ancak bu doğal etki yoğun ve oldukça vurgulu bir şekilde kullanıldığından ve aynı zamanda tropik adalardaki tatil enerjisini yansıttığından doğallığı lüks bir yaşam tarzı ile buluşturan oldukça nadir bir doku ve ambiyans yaratır. 

Bugünlerde tüm dünyada yoğun bir ilgi gören ve özellikle sosyal medyada dekorasyon başlıklarında sürekli trend olan tropikal tarz dekorasyonları oldukça yoğun bir şekilde evlerimizde uygulamak mümkün olduğu gibi küçük dokunuşlarla bu tarzın doğal ve lüks görünümünü kendi tarzımıza eklemek de mümkün elbette. Siz de dünyaya yayılan dekorasyon trendlerinden uzak kalmak istemiyorsanız ve evinizde tatil havası estiren doğal dokunuşlar arıyorsanız aşağıda sizin için birbirinden güzel ve etkili tropik dekor fikirlerini derledik…

1. Tropikal duvar kağıtları

Yaprak tropikal duvar kağıdı Duvarkapla.com Tropikal
Duvarkapla.com

Yaprak tropikal duvar kağıdı

Duvarkapla.com

Özellikle şehirlerdeki modern apartman dairelerinde dekorasyona tropik dokunuşlar eklemek için en sık kullanılan yöntemlerden biri de tropikal motifli duvar kağıtları oluyor. Duvar dekorasyonlarının yaşam alanlarının görünümünü ve enerjisini ne kadar etkili bir şekilde değiştirebildiğini ve ne kadar önemli dekorasyon unsurları olduklarını homify sayfalarında sık sık vurguluyoruz. Tropikal desenli duvar kağıdı ve boyamaları da evinize istediğiniz o ferah, enerjik, neşeli ve doğal havayı katmanın en güçlü ve çarpıcı yollarından biri. Son dönemde sık sık kullanılan geniş yeşil yapraklar, pembe flamingolar, palmiye desenleri, ananas, muz gibi tropik meyveler, filler, aslanlar, kaplanlar, renkli papağanlar, kısacası tropik bölgelerde görebileceğimiz ve evimize canlılık katabilecek her şey duvar kağıdı ve kaplamaları için oldukça iyi bir fikir olabilir. Bu geniş motif seçeneklerinden evinizin renklerine ve tarzına en uygun olanı seçip duvar kağıdı olarak bastırarak (ya da hazır duvar kağıtlarından satın alarak) evinizin bir duvarına uygulayarak harika tropik esinti yakalayabilirsiniz.

2. Tropikal salon bitkileri

Modern Oturma Odası homify Modern

Büyük, geniş yapraklı, bakımı kolay ev ağaçları evinize tropikal bir hava katmanın en kolay ve en kestirme yollarından biridir. Özellikle tropikal stil oturma odası dekorasyonlarını sevenler için dekorasyonunuzu değiştirmeden ada havası yaratmak istiyorsanız yeşil bitkileri ve ev ağaçları salonunuzdan eksik etmemeniz yeterli! Yalnızca tek bir ev palmiyesi bile yaşam alanınızda tropikal bir enerji ortaya çıkarmaya yeterlidir, ancak elbette daha kuvvetli ve çarpıcı bir tropikal etki için en azından bir köşeyi büyük yeşil bitkilerle donatmalısınız.

3. Mobilya tasarımları ve malzeme kullanımı

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: "b.b. home passion V" HannaHome Dekorasyon Tropikal
HannaHome Dekorasyon

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: b.b. home passion V

HannaHome Dekorasyon

Lüksün, modern görkemin ve doğallığın bir araya geldiği tropikal stilde mobilya tasarımları da doğayı taklit eder ve kullanılan malzemeler de her zaman doğal olmalıdır. Ahşap mobilyalar, organik tekstil ürünleri, doğal taş uygulamalar, el yapımı akseusuarlar evlerinde tropikal bir enerji oluşturmak isteyenlerin başvurması gereken temel dekorasyon unsurları.

4. Tropikal dekorasyonlarda renk seçimleri

MUNGAN INTERIOR DESIGN – iç mekan,stant ve ürün tasarımları: minimalist tarz , Minimalist
MUNGAN INTERIOR DESIGN

iç mekan,stant ve ürün tasarımları

MUNGAN INTERIOR DESIGN

Canlı, göz alıcı, enerjik ve doğal… Tropikal tarz bir dekorasyon oluşturmak için renk paleti oluştururken kriterleriniz aslında oldukça basit, seçenekleriniz ise oldukça fazla. Kumsallarda ve okyanusun her farklı tabakasında görebileceğiniz sarı ve mavi tonları; yoğun ve gür ormanlarda görebileceğiniz her yeşil tonu; tropikal papağanların turuncu ve kırmızıları ve diğer vahşi hayvanların canlı renkleri ve kürklerindeki desenler… Kısacası doğada bulunan her canlı ve yüksek enerjili renk tropikal tarz için uygundur. Tabi ki bu renkleri, kemik rengi, kum beji, su yeşili gibi yine doğal olan daha nötr renklerle dengelemek gerekiyor.

5. Mumlar, tütsüler ve rahatlatıcı aksesuarlar

NYKS NYKS
NYKS

NYKS

NYKS

Deniz kabuklarından yapılmış aksesuarlar, ortama romantik ve huzur veren bir dokunuş katan mumlar ve rahatlatıcı tütsüler, aromatik yağlar da evinizde tropikal bir doku oluşturmak için tavsiye edebileceğimiz küçük dokunuşlardan bazıları.

6. Bambu ve hasır mobilyalar

Doğal malzemelerin tropikal dekorasyonlarda ne kadar büyük yer tuttuğuna değinmiştik. Bambu ve hasır mobilya ve aksesuar ise bu doğal malzemelerin içinde en sık kullanılan ve en etkili olan ürünler olarak öne çıkıyor çünkü tropikal dekorasyonların hedeflediği tatil, huzur ve rahatlık hissi bambu ve hasır mobilya ve aksesuarların doğallığının yanı sıra hafiflik ve pratiklikleri ile de çok daha kolay aktarılabiliyor.

7. Salıncak koltuklar

Akdeniz Kış Bahçesi homify Akdeniz

Unutmayın ki tropikal dekorasyonun asıl amacı size kendinizi tatildeymiş gibi hissettirebilmektir. Bunun için de kafanızı dinleyip evinizin tropikal havasının tadını çıkarabileceğiniz bir köşe oluşturmak oldukça önemli. Salıncak koltuklar ya da ev içi hamakları aradığınız tatil havasını veren ve yaşam alanlarınızı oldukça keyifli hale getirebilen mobilyalar.

8. Egzotik tasarımlar

Tropikal iklim her şeyiyle dünyanın geri kalanından farklı ve ilgi çekicidir. Bu yüzden de egzotik tasarımlı mobilya ve aksesuarlar doğallığı ön planda tutuyorlarsa her zaman tropikal bir ambiyans yaratmaya yardımcı olurlar. Bu örnekteki görkemli bir geyiğin boynuzlarından ilham alan sıra dışı berjer tasarımında olduğu gibi.

9. Banyolarda tropikal etkiler

Akdeniz Banyo homify Akdeniz

Kişisel bakım ve dinlenme alanı ve en özel odalardan biri olan banyolar için tropikal bir ambiyans oldukça etkileyici ve ideal bir dekorasyon ortaya çıkarıyor. Dinlendirici, huzurlu, sıcak ve samimi ve aynı zamanda da canlandırıcı bir doğallığın hakim olduğu tropikal bir banyo dekorasyonu istiyorsanız doğal ve sıcak renk tonlarında seramik fayanslar, egzotik bir tasarım ve doğal bir görünüm oluşturacak bir yerleşim tercih etmelisiniz. Ahşap ya da taş unsurların hakim olduğu ve parlak ve yapay değil ama canlı ve doğal olan kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil tonlarındaki seramikler harika bir tropikal banyo havası oluşturabilir.

10. Banyo bitkileri

Sarıyerdekorasyon Modern Banyo Daire Tadilatları Modern
Daire Tadilatları

Sarıyerdekorasyon

Daire Tadilatları

Elbette banyonuza tropikal bir atmosfer katabilmek için tüm banyo dekorasyonunuzu değiştirmek zorunda değilsiniz. Özellikle modern ve minimalist banyolara tropikal bir esinti katmak çok kolay! Yeşil ev bitkileri banyolara ferah ve tropik bir katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra keten gibi doğal kumaşlardan banyo halıları, hasır sepetler, tropikal desenli banyo perdeleri, organik tekstil ürünleri ile üretilmiş havlular, aromatik mumlar da banyonuzu tadilata sokmadan kolayca yapabileceğiniz pratik ve etkili değişimler.

11. Yatak odalarında tropikal dekorasyon

Evinin Ustası – Oturma Odanızın Dekorasyonu Nasıl Olmalı?: modern tarz , Modern
Evinin Ustası

Oturma Odanızın Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evinin Ustası

Yatak odalarında tropikal esintiler oluşturmak diğer yaşam alanlarına nazaran biraz daha zordur çünkü tropikal dekorlar yatak odaları için fazlaca enerjik olabilir. Bunun için yatak odanızda tropik bir etki yaratmak istiyorsanız renk kombinasyonlarını kullanarak bunu yapmanızı öneriyoruz. Bu örnekteki gibi canlı ve göz alıcı pembenin uçuk mavi ve yeşil tonlarıyla bir araya geldiği bir kombinasyon küçük aksesuarlarla tamamlanarak hem dinlendirici hem de canlandırıcı bir yatak odası oluşturmayı başarıyor.

12. Sayvanlı yataklar ve yatak perdeleri

Engel & Voelkers Bodrum Modern Yatak Odası Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Yatak odası dekorasyonlarında tropikal bir tatil huzuru veren ve romantik bir doğallık ortaya çıkaran bir mobilya arıyorsanız sayvanlı yataklar ve yatak perdeleri tam da aradığınız şey olabilir. Elbette sayvanlı yatak modellerinin oldukça klasik modelleri de var, ancak tropikal bir dekor için son derece sade, ahşap ve perdeleri de oldukça basit ve püfür püfür uçuşan cinsten olan modellerden bahsediyoruz.

(Farklı tarzlarda dekorasyon örnekleri ilginizi çekiyorsa 6 tarz 6 salon dekorasyonu isimli yazımıza da tıklamanızı tavsiye ediyoruz.)

Bu önerileri beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!