Küçük evlerde giyinme odası nasıl tasarlanabilir? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük evlerde giyinme odası nasıl tasarlanabilir?

Homify TR Homify TR
DE LIFE HOMES Modern Giyinme Odası Çağrı Aytaş İç Mimarlık İnşaat Modern
Loading admin actions …

Bugünün dünyasında giydiğimiz kıyafetler, moda anlayışımız ve görünüşümüz kendimizi nasıl ifade ettiğimizi vurgulayan en önemli ve birincil unsurlardan biri. Özellikle bağlantı ve insan ilişkilerinin oldukça ön planda olduğu çağdaş iş yaşamı koşullarında prezentabl bir stile sahip olmak işverenlerin çalışanlarında aradığı ilk özelliklerden biri haline geldi. Tabii yalnızca iş hayatında değil, gündelik hayatımızda da giyim kuşamımız oldukça büyük bir rol oynuyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri modanın artık yalnızca belirli bir kesime hitap eden bir kavram olmaktan çıkması ve insanların bireysel olarak kendi yaşam stillerini kıyafetleriyle ifade etmeleri. Giydiğimiz her bir parçanın bu kadar önemli hale geldiği bir çağda da kıyafetlerimizin, aksesuarlarımızın, ayakkabılarımızın sayısı da elbette eskiye nazaran bir hayli fazla ve evlerimizde de haliyle daha fazla yer kaplıyorlar. Bunun için de yeni nesil modern evler tasarlayan profesyonel iç mimarlar, evin mimari formu el veriyorsa giysi dolaplarını yatak odalarının içine konumlandırmak yerine küçük de olsa bir giyinme odası tasarlamayı tercih ediyorlar. 

Giyinme odaları yalnızca kıyafetlerimizin kapladığı alanı genişletmekle kalmıyorlar elbette, bize çok daha kolay ve keyifli bir güne hazırlanma deneyimi sunuyorlar. Her şeyin çok daha düzenli ve yerli yerinde olduğu, ayakkabıların, kıyafetlerin ve aksesuarların özenle kategorilendirildiği giyinme odaları yatak odanızı da dağınıklıktan kurtarıyor ve çok daha huzurlu ve telaşsız bir oda haline getiriyor.  

Evinizde bir giyinme odası olarak tasarlayabileceğiniz ekstra ve geniş bir alanınız olmayabilir; bu giyinme odası konforundan ve lüksünden vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Oldukça küçük alanlarda da giyinme odası tasarlamak ve bu lüksten faydalanmak mümkün. Nasıl mı? İşte birbirinden güzel örnekler ve ilham alabileceğiniz tasarım fikirleri…

Balkonu giyinme odası yapmak

Türkiye’de eğer balkon ve açık alanların iyi tasarlandığı bir mimariye sahip apartman dairelerinin oldukça büyük bir kısmında yatak odalarında da küçük de olsa bir balkon bulunuyor. Oturma odası ya da mutfakta yer alan balkonlar oldukça aktif bir şekilde kullanılan sosyal alanlar olsalar da, yatak odası balkonları için bu pek de geçerli sayılmaz. Yatak odasında yer alan balkonlar genellikle pek kullanılmadan depo görevi görüyorlar. Bu yüzden de balkon alanları giyinme odasına dönüştürmek için harika bir seçenek diyebiliriz. 

Yatak odalarında bulunan balkonu farklı balkon kapatma seçeneklerini değerlendirerek minik bir odaya dönüştürebilir ve bu odayı da istediğiniz raf ve dolaplarla donatarak kendinize uygun bir giyinme odası tasarlayabilirsiniz. Yatak odası ile doğrudan bağlantısı olduğu için de balkon alanları giysi dolaplarınızı taşımanız için en ideal yerlerin başında geliyor.

Gömme dolaplar

VİLLA-2 AYAYAPITASARIM Rustik

Küçük bir alanda giyinme odası oluşturmak istiyorsanız o alanı iyi değerlendirerek maksimum depolama alanı sağlamanız gerekiyor, bunun en kolay yolu da gömme dolaplar kullanmak. Duvar uzunluğu ve genişliği boyunca yayılan gömme dolaplar sıradan hazır dolapların üç katı kadar depolama alanı sunmaları açısından oldukça elverişli seçenekler. Gömme dolap tasarımları ile bu örnekte olduğu gibi çok küçük bir alan söz konusu olduğunda bile oldukça şık ve kullanışlı bir giyinme odacığı oluşturabilirsiniz.

Yarım duvar ve seperatörlerle giyinme alanını ayırmak

Bakü S House Modern Yatak Odası Tolga Archıtects Modern
Tolga Archıtects

Bakü S House

Tolga Archıtects

Giyinme alanı ortaya çıkarmak için illa ki ayrı bir odaya ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Yatak odanızı akıllıca bir tasarımla giyinme alanınızdan ayırmak mümkün. Bunu bu örnekte gördüğümüz gibi yarım duvarla da yapabilirsiniz çok daha basit ve ekonomik bir yöntem olan seperatörler yardımıyla da. Yapmanız gereken tek şey yatak odası dekorasyonunuzu oluştururken belirlediğiniz bir bölgeyi giyinme alanı olarak belirlemek ve sınırlarını vurgulayarak bu alanın ayrı bir oda gibi görünmesini ve ayrı bir kullanım alanı olmasını sağlamak.

Tavan arasını değerlendirmek

salih bey Minimalist Giyinme Odası rwiçmimari Minimalist
rwiçmimari

salih bey

rwiçmimari

Bazı evlerde çatı eğiminden dolayı kullanımı zor olan ve bu yüzden de atıl durumda bırakılan tavan arası alanlar bulunuyor. Bu alanlar aslında doğru tasarımlarla çok kıymetli ve kullanışlı odalara dönüşebilir. Giyinme odası oluşturmak için de tavan arası odaları çatı eğimine uyum sağlayabilecek dolap ve depolama sistemlerinin seçimi ile oldukça ideal bir tercih olacaktır.

Aynalı dolaplar

Giyinme odalarının kalabalık ve sıkışık görünmemesi ve daha da önemlisi ferah hissettirmesi fark yaratan ve lüksü ve konforu bir hayli arttıran unsurların başında geliyor. Ancak çoğu zaman küçük bir alan söz konusu olduğu için sıkışık olmayan bir görünüm oluşturmak ve aydınlık bir tasarım ortaya çıkarmak her zaman kolay bir görev değil elbette. Aynaların dekorasyonlara kattığı kuvvetli ferahlık ve genişletme etkisi bu açıdan oldukça önemli. Eğer küçük bir giyinme odanız varsa aynaları yalnızca işlevleri için değil, aynı zamanda odayı daha ışıl ışıl, aydınlık ve ferah gösteren dekoratif unsurlar olarak da düşünebilirsiniz. Aynalı giysi dolapları ve makyaj masası gibi unsurlarda olabildiğince geniş aynaların kullanılması giyinme odasının çok daha ferah hissettirmesini sağlayacak ve böylece de güne hazırlanırken kendinizi çok daha iyi ve enerjik hissedeceksiniz.

Doğal ışık

Evlerimizin her odası için değişmeyen bir dekorasyon kuralı bulunuyor; doğal ışık ne kadar çok olursa yaşam alanı da o kadar iyi görünür ve kullanım açısından da fonksiyonelliği artar. Bu kural giyinme odaları için de geçerli elbette. Sabahları ekstra bir ışığa gerek duymayacak şekilde son derece aydınlık bir giyinme alanı için doğal ışığın içeride özgürce dolaşmasını sağlamak oldukça önemli. Bunu sağlayabilmek için de eğer mümkünse giyinme odanızın penceresinin olabildiğince geniş olmasını öneriyoruz. Bu sayede alan küçük de olsa aydınlık ve ferah bir atmosferi olacaktır.

İyi bir aydınlatma sistemi

Tabii bazen geniş pencereler mümkün olmayabiliyor. Özellikle yatak odasının bir kısmını kapatarak ya da penceresiz ve atıl bir odayı giyinme odasına dönüştürerek tasarımınızı oluşturduysanız bu karanlık alanı kendinizin ışıklandırması gerekiyor. Giyinme odası dizayn ederken en sık yapılan hatalardan biri de tek bir tepe ışığı ile yalnızca bir ışık kaynağının bu karanlık odayı aydınlatmasını beklemek oluyor. Oysa tam olarak işlevsel ve ferah bir atmosfer yaratabilmek için katmanlı bir aydınlatma düzeneği kurulması gerekiyor. Bunun için de tavana yayılan led ışıklandırmalar ve dolap içlerini vurgulayan aydınlatma ögeleri kullanmalısınız.

Açık ama bağımsız

Eğer yatak odanızda bu örnekte olduğu gibi mimari bir farklılık yaratan bir çıkıntı ya da kolon vs. gibi unsurlar varsa kapıya ihtiyaç duymadan açık bir giyinme alanı ortaya çıkarmak da oldukça kolay olacaktır. Depolama sistemlerini bu alanın içine göre dizayn ederseniz yatak odanızın içinde sınırları belirli ve açık olsa da bağımsız bir alan olarak kullanılabilecek bir giyinme bölgesi oluşturabilirsiniz.

Sürgülü cam kapılar

Yatak odanızın içinde bir giyinme alanı oluştururken yatak odasını duvar ya da seperatörlerle bölmenin odayı daha dar ve boğucu göstereceğini düşünüyorsanız şeffaf cam kapılara ne dersiniz? Bu sayede geniş bir açık dolap gibi işlev görecek olan giyinme alanınız yatak odanıza dahil olurken aynı zamanda da bağımsız bir görünüme sahip olacak ve hem ferah hem de işlevsel bir kullanım alanı yaratmış olacaksınız.

Çok fonksiyonlu alanlar

Altıntepe Tunapark / İstanbul Modern Giyinme Odası GEKADESIGN Modern
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

Bazı apartman dairelerinde oturma odası ya da yatak odası olamayacak kadar küçük odalar bulunur ve bu odalar genellikle evdeki fazlalıkların konulduğu atıl alanlar olarak kalırlar. Oysa bu odaları istediğiniz şekilde değerlendirerek diğer odaları da ferahlatabilirsiniz. Üstelik giyinme odaları aslında dolap ve çekmecelerden ibaret olabileceği için bu alanları çok fonksiyonlu olarak değerlendirmek de mümkün. Zaman zaman kullanabileceğiniz bir çalışma masası da eklenerek hem çalışma alanı hem giyinme odası olarak tasarlanan bu odada olduğu gibi…

Küçük evler için başkaca ilham veren önerilere de göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Pratik çözümler: Küçük ev dekorasyon fikirleri

En çok hangi giyinme odasını beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!