Yatak odanıza gömme dolap yaptırmak için 15 neden

Homify TR Homify TR
homify Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odalarında gömme dolap olmasından mutlu olanlar için doğru modelin seçilmesi ve profesyonel bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Giyinme odası ve yatak odası dekorasyonlarında çok fazla tercih edilen bir model olan gömme dolaplar tüm tasarımlar için kolayca imal edilebilmektedir. Modern gömme dolap modelleri veya klasik gömme dolap modelleri arasından tarzınıza en uygun olanı seçerek profesyonel marangozlara imal ettirebilirsiniz. Yatak odası gömme dolap modelleri için öncelikle yatak odanızın veya giyinme odanızın mimari yapısını tespit etmelisiniz. Daha sonra profesyonel bir marangoz ile iletişime geçerek mimari yapıya göre tasarım yaparak gömme dolap üretilmesini sağlamalısınız.

Profesyonel marangozlar gömme yatak odası dolapları ve farklı yatak odası mobilyaları üretimini kısa süre de yaparak size süre konusunda da avantaj sağlayacaktır. Evinizin kusursuz bir yatak odasına veya giyinme odasına sahip olması, gömme yatak odası dolapları için profesyoneller ile çalışmalısınız.

Her evin olmazsa olmaz mobilya parçalarından biri de pek tabii ki giysi dolapları. Yatak odaları söz konusu olduğunda karyola ve yataktan sonra en önemli rolü üstelenen hazır gardroplar bugün artık pek çok farklı model ve tarzda üretiliyorlar. Hazır ve bağımsız dolapların elbette kendilerine göre avantajları var; bu avantajların başında da elbette taşınabilir olmaları ve bu yüzden kiracılar için çok daha elverişli olmaları geliyor. Ayrıca hazır dolapları satın almak ve monte etmek de daha kolay; hatta daha ekonomik bütçelerle demonte halde satılan dolapları alıp evinizde kendiniz kurabiliyorsunuz. 

Gelgelelim, eğer ev sahibiyseniz ve evinizde tamamen kişiselleştirilmiş, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan, daha geniş alana yayılmasına rağmen çok daha az yer kaplayan ve estetik olarak da tüm evin iç mimari ve dekoratif unsurlarını tamamlayabilen kusursuz bir giysi dolabı arıyorsanız o halde hazır dolaplar size göre değil demektir. Gömme dolaplar, yatak odasının duvarı ile bütünleşen ve yekpare bir görünüm ile geniş bir depolama alanı sağlayan ve her evin kendine has mimarisine uyum sağlayacak şekilde özel tasarlanan dolaplardır. Elbette evine gömme dolap yaptıracakların, bu modeller her eve göre tasarlanan ve uyarlanan dolaplar oldukları için hazır dolaplara göre daha fazla bütçe ayırması gerekiyor. Bu yüzden de neden daha ekonomik seçenekler varken gömme dolap yaptırmak isteyeyim ki diye düşünebilirsiniz. İşte evinize hazır dolap satın almak yerine gömme dolap yaptırmayı tercih etmek için 15 neden ve bu uygulama için ayıracağınız bütçenin her kuruşuna değeceğini kanıtlayan gömme dolaplı birbirinden güzel 15 yatak odası dekorasyonu…

Köşe gömme dolap modeli

Ali Dürüst Evi - Arnavutköy, DEKORSE DEKORSE Modern Çocuk Odası
DEKORSE

Ali Dürüst Evi – Arnavutköy

DEKORSE

Yatak oddanız için her türlü gömme dolap tasarımı yapabilirsiniz. U konsept, köşe konsept fark etmeksizin gömme dolap yaptırabilirsiniz. Yatak odam için dolap modeline karar veremiyorum diye düşünüyorsanız '' Dolap yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 21 fotoğraf '' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Gömme dolaplar daha fazla depolama alanı sağlar

Ankara Park Vadi Ev Projesi homify Modern Yatak Odası
homify

Ankara Park Vadi Ev Projesi

homify

Bağımsız ve hazır dolaplar söz konusu olduğunda kapı sayısı ve genişlik belirli standartlara bağlıdır ve fabrikasyon üretimler bu standartlara göre yapılır. Hazır dolaplar çoğu zaman en alçak tavanlı evlerde dahi tavandan oldukça aşağıda konumlanacak şekilde üretilir. Tabii yerleşimde de bağımsız oldukları için mutlaka yanlarda ve dayandıkları duvarla aralarında az da olsa belirli bir boşluk kalır. Hem üstlerinde, hem yanlarında ve arkalarında bırakılan bu boşluklar alan kaplarken aslında gömme dolaplar için potansiyel depolama alanlarını da işgal ederler. 

Gömme dolaplar duvardan duvara ve çoğu zaman tavana kadar uzanan tasarımlara sahip olurlar ve böylece atıl ve boş alan işgal etmeden maksimum depolama alanı sunarlar. Profesyonel iç mimarlar da bir yatak odasını tasarlarken bu yüzden her zaman tercihlerini gömme dolaplardan yana kullanırlar. Sıradan bir dolabın kapladığı yere gömme dolap yaptırıldığında aşağı yukarı üç kat daha geniş bir depolama alanına sahip olursunuz. Tek başına bu bile gömme dolap yaptırmak için yeterli bir sebep değil mi?

2- Daha hijyenik, tozsuz ve temizlenmesi kolay bir yatak odası

Eyüp_Konut homify Rustik Yatak Odası
homify

Eyüp_Konut

homify

Bağımsız dolapların yanlarında ve arkasında ister istemez bir boşluk olduğuna değinmiştik. Bu boşluklar sadece atıl alan yarattıkları için değil, aynı zamanda temizlik açısından da sorun yaratırlar. Dolap arkaları kapsamlı bir şekilde ve düzenli olarak temizlenemediği için evlerde en çok toz biriken yerlerdir. Bu da özellikle allerji problemlerine yol açabilir. Gömme dolaplarda ise gözden kaçan bir toz birikiminin oluşabileceği boşluk bulunmaz, temizlikleri de bu yüzden çok kolaydır.

3- Estetik olarak bütünlük ve akıcılık ortaya çıkarır

Stüdyo Daire Tasarımı, Ceren Torun Yiğit Ceren Torun Yiğit Minimalist Yatak Odası
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

İç mimar ve dekoratörlerin gömme dolapları tercih etmelerinin bir diğer nedeni de estetik olarak benzersiz bir akıcılık ve bütünlük yaratmaları elbette. Gömme dolaplar duvarla bütünleştikleri için ekstra bir mobilya gibi görünmezler ve bu da çok daha ferah, modern ve şık yatak odası dekorasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

4- Gömme dolapları evinizin değerini arttıran bir yatırım olarak düşünebilirsiniz

D&S Altaş Home, yücel partners yücel partners Modern Yatak Odası
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Kiracılar için gömme dolapların taşınabilir olmamaları nedeniyle pek de avantajlı sayılamayacağına giriş kısmında değinmiştik; ancak ev sahibiyseniz evinizin değerini arttırmanın oldukça şık bir yolu olarak gömme dolapları düşünebilirsiniz. Çünkü gömme dolaplar evlerde lüks etkisi yaratır ve gömme dolaplı evler çok daha kolay kiralanabilir ve satılabilir. Yani gömme dolaplar, tıpkı evinizin zemin döşemeleri ya da pencere ve kapılar gibi evinizin değerini arttıran birer yatırım unsurudur aynı zamanda.

5- Tamamen kişiselleştirilmiş tasarımlarla daha kullanışlı bir dolap deneyimi sunar

Gömme dolap yaptırmak için bir profesyonelle çalıştığınızda dolabın yerleşeceği alanın ölçüsü alınarak isteklerinize uygun tasarımlar ortaya çıkarılır. Bu da elbette tamamen ihtiyaç ve arzularınıza göre bir dolap anlamına geliyor. Çekmece ve dolap sayısına, bölmelerin genişliğine ve dolap içi mekanizmalara tamamen ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verebilir ve yalnızca size özel bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

6- Her mimari özelliğe uyumlu tasarımlar ortaya çıkarılır

Next Container - Jumbo Mix Villa 2 homify Modern Yatak Odası konteyner,konteyner ev,prefabrik ev
homify

Next Container – Jumbo Mix Villa 2

homify

Hazır dolapların en büyük sıkıntılarından biri de dolabı nereye yerleştireceğiniz konusunda çok fazla seçeneğinizin olmamasıdır. Belirli ölçülerde üretilen dolaplar yatak odanızın dekorasyonunu da belirler. Ancak gömme dolaplar söz konusu olduğunda yatak odası dekorasyonunuzu tamamen istediğiniz gibi tasarlayabilir ve kendi seçtiğiniz alana gömme dolap yaptırabilirsiniz.

7- Küçük yatak odaları için idealdir

Gömme dolap denilince akla ilk olarak geniş ve büyük yatak odaları gelse de aslında bu biraz da yanlış bir algı diyebiliriz. Küçük yatak odaları için gömme dolaplar çok daha idealdir çünkü standart dışı ölçülerde daha az yer kaplayan ve daha çok depolama alanı dunan gömme dolaplar tasarlanabilir. Tıpkı bu örnekteki gibi…

8- Hazır dolaplara göre daha uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar

Proje - Edremit 1, DİZAYNer® | Mutfak DİZAYNer® | Mutfak Modern Yatak Odası
DİZAYNer® | Mutfak

Proje – Edremit 1

DİZAYNer® | Mutfak

Demonte dolaplar taşınabilir oldukları için hareketli parçaları çok daha fazladır ve bu da zaman içinde yıpranma ve hasara neden olur. Gömme dolaplar ise duvarın bir parçası olarak uygulandıkları için çok daha uzun ömürlü ve sağlam tasarımlara sahiptirler.

9- Kapakları değiştirerek ya da boyayarak dekorasyonu dönüştürmek çok daha kolaydır

Kadıköy_Konut homify Modern Yatak Odası
homify

Kadıköy_Konut

homify

Dekorasyonunuzu değiştirmek istediğinizde gardırobunuzu da yeni dekorasyon özelliklerine göre yenilemeniz gerekir değil mi? Gömme dolaplı yatak odalarında ise yalnızca belirli özellikleri yenileyerek, kapakları değiştirerek çok daha ekonomik bir dönüşüm gerçekleşebiliyor. Hatta ahşap kapaklı bir gömme dolap tercih ederseniz odanın renklerine göre dolap kapaklarını boyayarak çok ekonomik bir bütçeyle oldukça fark yaratan değişimlere imza atabilirsiniz.

10- Farklı bütçeler için farklı seçeneklere sahiptirler

Ali Dürüst Evi - Arnavutköy, DEKORSE DEKORSE Modern Çocuk Odası
DEKORSE

Ali Dürüst Evi – Arnavutköy

DEKORSE

Gömme dolapların sıradan demonte dolaplara göre daha pahalıya mal oldukları doğru, ancak bu gömme dolap için servet harcamanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Özellikle duvarlara yaslanan kısımda ve iç mekanizmalarda çok daha ucuz malzemeler kullanılarak oldukça lüks görünümlü gömme dolaplar da yapılabiliyor.

11- Odanızın mimari hatalarını kapatırlar

Çatı katı alanınızı genişletin, CABINET CABINET Modern Yatak Odası Cam Elbise Dolabı & Komodinler
CABINET

Çatı katı alanınızı genişletin

CABINET

Bazı yatak odalarında dolap yerleştirmek gerçekten çok büyük bir sorun oluyor çünkü odanın oldukça önemli bir noktasında bir kolon olabiliyor ya da bu örnekteki gibi tavan eğimi her şeyi değiştirebiliyor. Gömme dolaplar bu tip mimari kusurları kapatıp onlara adapte olabilen tasarımlar sunar ve bu kusurları estetik birer avantaja çevirir.

12- Kapı seçimleri fark yaratır

Gömme dolap yaptırırken düşünülmesi gereken en önemli unsur kapı seçimleridir. Birbirinden farklı kapı modelleri ile farklı tarzlar yaratılabilir. Sürgülü kapılar, aynalı kapılar, geleneksel kapılar ve hatta bu örnekteki gibi şeffaf cam kapılar sayesinde istediğiniz stile, ferah görünüme ve kullanım kolaylığına erişebilirsiniz.

13- Gömme dolaplı bir yatak odası farklı tasarımlara açıktır.

Gömme dolaplı tasarımlar dekorasyonu özgürleştirir, yatak odanızda istediğiniz yenilikçi fikirlere yer verebilirsiniz. Mesela bu örnekte gömme dolap unsurlarının arasına sedir de eklenerek oldukça eşsiz bir tasarım ortaya çıkarılmış.

14- Gömme dolap parçalarını odaya yayılacak şekilde dizayn edebilirsiniz.

Yatak odası / Bedroom, fatih beserek fatih beserek Modern Yatak Odası
fatih beserek

Yatak odası / Bedroom

fatih beserek

Dekorasyonun özgürleşmesinin en güzel yanı da dolabınızın tek bir alanda yekpare halde bulunması gerekliliğinin ortadan kalkmasıdır elbette. Yatak odası mimarisine ve dekorasyonuna göre gömme dolaplarınızı parçalar halinde dizayn edebilirsiniz. Mesela bu örnekte dolap ünitesi yatağın iki yanına ayrılmış.

15- Yatak başı ünitelerinin fonksiyonelleşmesini sağlar.

Nef03_Konut homify Modern Yatak Odası
homify

Nef03_Konut

homify

Son yıllarda oldukça popülerleşen gömme dolap modellerinden biri de yatak başı ünitesini de kapsayan dolap üniteleri.  Böylece yatak başında yer alan atıl alan istenilen tasarım uygulanarak duvarla bütünleşen bir depolama alanı olarak değerlendirilebiliyor.

- Farklı fikirler mi arıyorsunuz?

Azure Villaları 3 Odalı İkiz Dubleksler, Estateinwest Estateinwest Modern Yatak Odası
Estateinwest

Azure Villaları 3 Odalı İkiz Dubleksler

Estateinwest

Gömme dolaplar dar alanlar için harika bir dekorasyon fikri. Ancak küçük yatak odanız için başkaca dekorasyon fikirleri de arıyorsanız bkz: Kare şeklindeki küçük yatak odamı nasıl dekore edebilirim?

Sizce en güzeli hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!