DICLE HOKENEK ARCHITECTURE – INDA:  tarz Klinikler

Çalışma masalarını dekorasyona dahil etmenin 9 yolu

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Modern dünya her geçen gün biraz daha gelişiyor ve değişiyor ve bu değişimler hayatımızın her alanında etkili oluyor. Çalışma stilleri ve alışkanlıkları, meslekler, iş kolları ve çalışma düzeni de modern hayatla birlikte değişmeye devam eden konseptlerden. Eskiden çoğu masa başı iş belirli saatleri olan ve yalnızca iş yerine bağlı olan, belirli bir mekana dayalı bir çalışma düzenine sahipti. Ancak internet tüm dünyada global bir iş düzeni oluşturduktan ve teknoloji hayatımıza tam anlamıyla nüfuz ettikten sonra mekana dayalı çalışma düzeni de değişmeye başladı ve işler de hayatımızdaki her şey gibi mobilleşti. Artık çoğumuz işimizi bilgisayarlarımızda taşıyoruz. Elbette tamamen evden çalışılan meslek grupları da var ancak belirli bir iş yerine bağlı olsanız bile modern çağın yoğun iş hayatının temposu nedeniyle her zaman mesai saatleri dışında da işlerinizi halletmeniz gerekebiliyor. 

İşte bu nedenlerden dolayı da, çalışma hayatına dahil olanlar ve işlerini bilgisayar, tablet ya da telefonlarında taşıyanlar için her evde bir çalışma alanı olması gerekiyor. Ne var ki modern çağın getirilerinden biri de apartman dairelerinin oda sayılarının azalması oldu, dolayısıyla 2+1 ya da 3+1 evlerde yaşayanlar için ayrı bir çalışma odası dizayn etmek çok mümkün olmayabiliyor. Yine de iş adamları ve iş kadınları için oldukça gerekli olan çalışma alanını bir şekilde evin aktif kullanılan odalarından birinin dekorasyonu içinde oluşturmak lazım geliyor.  

Peki bir çalışma alanının temel mobilyası olan çalışma masasını bu aktif kullanılan odaların içine nasıl yerleştirebiliriz? Çalışma masasının dekorasyonu bozmadan ve kalabalık yaratmadan yerleşimi nasıl olmalı? İşte biz de bu yazımızda farklı yaşam alanları içinde konumlanan çalışma masaları ile oluşturulan dekorasyon örneklerini derledik ve evinde çalışma masasına yer arayanlar için uzman iç mimarlar ve dekoratörler tarafından da onaylanan ve uygulanan bazı ipuçları belirledik.

1. Dekorasyonla uyumlu bir köşe

Next Container – Next Container - Mountain 60:  tarz Çalışma Odası
Next Container

Next Container – Mountain 60

Next Container

Verimli bir çalışma ortamı ortaya çıkarabilmenin ilk koşulu şüphesiz dikkat dağıtmayan bir ortam yaratabilmekten geçiyor. Bunun için de çalışma masanızın diğer mobilyalar ile çok iç içe olmamasına özen göstermek gerekiyor. Bu yüzden de eğer yeterli alanınız varsa, başka bir odanın içine yerleştireceğiniz çalışma masasının etrafında çok fazla mobilya olmamasına dikkat etmelisiniz. Ancak bunu yaparken elbette odada ayrık duran bir görünüm oluşmasını istemezsiniz. Bu yüzden çalışma masanızın ve çalışma koltuğunuzun tasarımının, renklerinin ve boyutunun söz konusu odanın genel dekorasyonu ile uyum içinde olması gerekiyor. Bu dekorasyon örneği bize uyumlu ve bütünlüklü bir tasarımın ipuçlarını veriyor. ahşap dokusunun duvarda, zemin döşemelerinde ve masada birbirini tamamlayacak şekilde kullanılması ve çalışma masasını vurgulayan modern sarkıtlar, duvarda yer alan çerçeveli resimlerle bir araya gelerek salonun çalışma alanının oldukça yumuşak bir geçişle oluşturulmasını sağlıyor. 

2. Masanın boyutu ve özellikleri

Çalışma masanızın boyutunu seçerken yalnızca ihtiyaç ve masanın tarzını beğenip beğenmediğinize değil, dekorasyonda kalabalık yaratmayacak şekilde ferah bir geçiş oluşturabilecek bir düzen kurmaya da özen göstermelisiniz. Örneğin geniş ve büyük bir masa oturma odası alanınızı fazlaca sıkışık hale getirecekse, duvara dayalı uzun ve dar bir masa tercih edebilirsiniz. Bu sayede masanız daha az yer kaplıyor gibi görünse de aslında size ihtiyacınız olan yüzey genişliğini uzunlamasına sağlayacaktır. 

3. Koridor ve hol alanlarını değerlendirin

Çalışma masası yerleştirmeyi düşünürken genellikle önce oturma odasında, sonra yatak odasında yer açmayı düşünürüz. Oysa antre ve koridor alanları da çalışma masaları için oldukça ideal yerler olabilir. Elbette her evin mimarisine göre bu değişebilir ancak geçiş alanı olarak genişçe bir hol bulunan bir evde yaşıyorsanız bu alanı dekoratif ama kullanışsız mobilyalarla doldurmak yerine çalışma alanına dönüştürebilir ve böylece mini bir çalışma odası ortaya çıkarabilirsiniz. 

4. Pencere önleri

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı:  tarz Çalışma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Özellikle oturma odası gibi trafiği yüksek olan ve aktif olarak çokça zaman geçirilen yaşam alanlarında genellikle pencere önleri boş kalır ya da dekoratif aksesuarlarla donatılır. Eğer çalışma masanız için dekorasyonu bozmayacak bir yer arıyorsanız pencere önündeki boş alanları değerlendirebilirsiniz. Bu örnekte olduğu gibi şık bir kitaplıkla tamamlanan bir çalışma masası özellikle renk ve doku olarak da salondaki diğer mobilya ve dekorasyon ögelerini tamamlıyorsa oldukça kullanışlı ve aynı zamanda da estetik bir çalışma alanı ortaya çıkarabiliyor. 

5. Yemek masanızı seçerken çift fonksiyonlu düşünün

homify:  tarz Çalışma Odası

Her evde mutlaka bir yemek masası vardır değil mi? Elbette her yemek masası çalışma masası olmaya uygun değildir çünkü çalışma masası için sağlam ve geniş bir yüzey ve rahat ve ergonomik çalışma sandalyeleri olması gerekiyor. Dekorasyonunuzu oluştururken yemek masası seçiminde bu özelliklere de dikkat ederek yemek alanını istediğiniz zaman çalışma masası olarak kullanabileceğinizi düşünün ve yemek masasını çift fonksiyonlu olarak tasarlayın. Elbette düzenli bir şekilde her gün evden çalışanlar için bu fikir çok da kullanışlı olmayabilir, ancak her gün değil ama zaman zaman evden çalışması gerekenler için istenildiğinde kullanılabilecek bir alan olarak yemek masası oldukça ideal. 

6. Yatak odasında çalışma masası

EKE Mimarlık – Kemalpaşa Ramada Otel:  tarz Oteller
EKE Mimarlık

Kemalpaşa Ramada Otel

EKE Mimarlık

Yatak odaları da çalışma masalarını yerleştirmek için oldukça ideal yaşam alanları. Hatta aslına bakarsanız özel alan olmaları ve oturma odaları kadar yoğun trafiğe sahip olmamaları nedeniyle bazı koşullarda salonlardan daha ideal oldukları bile söylenebilir. Yatak odalarının bu konudaki en büyük avantajları belirli mobilyalar dışında çok fazla kalabalık mobilyalara sahip olmamaları ve bu yüzden de çalışma masası konabilecek daha geniş boş alanlarının olması. Sessiz sakin bir çalışma alanı istiyorsanız çalışma masanızı yatak odasına yerleştirmeyi de değerlendirmenizi öneriyoruz. 

7. Genç odası tasarlıyor gibi düşünün

Nuevo Tasarım – Ankara Villa Projesi:  tarz Yatak Odası
Nuevo Tasarım

Ankara Villa Projesi

Nuevo Tasarım

Tabii yatak odasınızı tasarlarken çalışma masasını da dahil etmek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınız konusunda kafanızda soru işaretleri olması da normal çünkü yatak odalarının biçimleri genellikle hep belirli formüllere dayanır; bir tarafta giysi dolabı, ortada yatak olması gibi. Yatak odası dekorasyonuna çalışma masası eklemeyi daha kolay bir hale getirebilmek için yatak odanızı bir genç odası ya da bir otel odası gibi düşünerek dizayn etmeyi deneyin. Otel odalarında ve genç odalarında çoğunlukla küçük de olsa bir masa da bulunduğu için tasarımı kafanızda yerleştirebilmek ve bu tasarıma uygun mobilyalar seçebilmek daha kolay olacaktır. 

8. Kütüphaneli tasarımlar

Kütüphaneler bir çalışma masasını kamufle etmek ve dekorasyonda göz batmamasını sağlamak için en ideal aksesuarlardır. Etrafı kütüphane ile çevrili bir çalışma masası hem çalışırken konsantrasyonun daha yüksek olmasını ve daha sakin ve huzurlu bir çalışma alanı oluşturmayı sağlar hem de çalışma alanı ile odanın geri kalanı ile yumuşak bir geçiş alanı oluşturarak çalışma masasının genel dekorasyon içinde ayrıksı durmamasını garanti altına alır. 

9. Çalışma masasınızın yaslandığı duvarı farklı bir renge boyayın

Çalışma masanızı ve sandalyenizi hem rahat ve konforlu olacak şekilde hem de genel dekorasyona uyum sağlayacak tasarımlarda seçip satın aldınız ama salonunuzun mimari yapısı nedeniyle oturma alanından çok ayrı bir bölgeye yerleştiremiyorsunuz diyelim. İşte bu gibi durumlarda çalışma alanının daha verimli olabilmesi için onu ayıracak ve sınırlarını görünmez olarak da olsa belirleyecek bir şeye ihtiyacınız var. Çalışma masanızı kapsayan duvarı odanın geri kalanından farklı bir renge boyamak da bu sınırları belirlemek için oldukça şık bir fikir. 

(Bu yazımızı beğendiyseniz Küçük evler için pratik mobilya fikirleri isimli yazımıza da göz gezdirmenizş tavsiye ediyoruz.) 

Sizin çalışma masanız hangi odada?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!