Niyazi Özçakar İç Mimarlık – Z.Ç. EVİ: tarz Yatak Odası

Küçük yatak odaları için depolama çözümleri

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Küçük odaları dekore etmek elbette her zaman geniş metrekarelere sahip olan odalar için mobilya seçmekten daha zorlu bir iştir. Özellikle de belirli işlevleri olan mobilyaların mutlaka olması gereken yaşam alanlarında hem kullanışlı hem de estetik ve konforlu dekorasyonlar ortaya çıkarmak için her bir mobilya ve aksesuarı özenle seçip odanın tüm alanını dikkatli bir şekilde değerlendirmek zorundasınızdır. 

Yine de oturma odaları gibi sosyal ve mobilya modelleri konusunda seçeneklerin nispeten daha fazla olduğu yaşam alanlarında küçük alanlarda istediğiniz tasarımı ortaya çıkarmak biraz daha kolaydır diyebiliriz. Ancak söz konusu yatak odaları olduğunda feragat edebileceğiniz mobilyaların sayısı yok denecek kadar azdır, bu yüzden de işlevleri dolayısıyla odada mutlaka bulunması gereken mobilyalar için akıllıca çözümler bulmanız gerekir.  

Yatak odalarında vazgeçilmez ve fonksiyonel mobilyaların başında yatak üniteleri ve giysi dolapları geliyor tabi ki. Kıyafetlerimizi, çarşaf, yorgan ve diğer tekstil ürünlerini depoladığımız yatak odası dolapları küçük odaları dizayn ederken bizi en çok zorlayan mobilya parçalarıdır. Fonksiyonel ve olabildiğince geniş bir depolama alanına sahip olan yatak odası dolapları yalnızca işlevleri bakımından değil, estetik açıdan da odayı daha ferah ve düzenli hale getirdikleri için oldukça gerekli mobilyalardır. Ancak dediğimiz gibi özellikle küçük metrekareli apartman dairelerinde küçük yatak odalarını dizayn etmek zorunda kalanlar için geniş depolama alanları oluşturmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Peki küçük yatak odalarında daha kullanışlı ve maksimum genişlikte depolama alanı nasıl oluşturabiliriz? İşte sizin için derlediğimiz örnek tasarımlar ve ilham veren fikirler.

1. Boş ve kullanışsız alanları verimli hale getirmek

İç mimarlar, dekoratörler ve tasarımcılar bir alanın dekorasyon özelliklerini projelendirirken ilk olarak mutlaka odanın yerleşiminde boş ve kullanışsız görünen alanları belirler ve bu alanları kullanışlı bir tasarımla yeniden değerlendirmeye öncelik veririler. Geniş bir depolama alanının tek parça halinde yerleştirilmesinin oldukça zor olacağı mimari yapıya sahip olan küçük yatak odaları için de odanın içindeki boş ve kullanışlı alanları tespit edip bu alanları parçalar halinde verimli ve fonksiyonel hale getirmek oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Örneğin yatak odası kapısının yanları genellikle boş kalan ve kullanılmayan alanlardır. Bu alanlara özel dolaplar yaptırmak da bir hayli etkili bir dekorasyon fikri değil mi? Unutmayın, eğer yatak odanıza tek bir dolap sığdıramıyorsanız farklı genişlik ve büyüklükteki birden fazla dolabı odanın farklı yerlerine yerleştirerek çok daha kullanışlı bir depolama alanı ortaya çıkarabilirsiniz. 

2. Köşe dolaplar

Homelli – Country Raydolap (Köşe): tarz Yatak Odası
Homelli

Country Raydolap (Köşe)

Homelli

Küçük yatak odalarını verimli bir şekilde dizayn ederek bir yandan da daha geniş bir depolama alanına sahip olmanın anahtar noktalarından bir diğeri ise köşeleri doğru bir şekilde değerlendirebilmekten geçiyor. Genellikle giysi dolapları tek yönde tasarlanan ve bir duvarı kaplayan mobilyalardır, ancak köşe dolaplar kullanarak çok daha geniş dolap içi alanına odayı boğmayacak ve ferahlıktan feragat etmenizi gerektirmeyen şekilde sahip olabilirsiniz. 

3. Eğimli çatı katı yatak odaları

yücel partners – M&E TEKİNTAŞ HOME: tarz Yatak Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Depolama alanları konusunda en çok sıkıntı yaşanan yatak odası mimarilerinden biri de çatı eğiminin tasarıma dahil olduğu ve bu yüzden de standart dolapların sığmadığı yaşam alanları. Çatı eğimine göre tasarlanan özel gömme dolaplar bu tarz yatak odaları için oldukça kullanışlı bir seçenek sunuyor. 

4. Ekstra duvar dolapları

Yatak odanızda depolama alanlarını arttırabilmenin tek yolu geniş giysi dolapları edinmek değil elbette. Duvara monte edilebilen bağımsız dolaplar da ekstra depolama seçenekleri olarak oldukça şık ve etkili mobilyalar. Farklı genişliklerdeki duvar dolaplarını yatak odanızın farklı duvarlarındaki boş yerlere yerleştirerek kıyafetleriniz ya da başkaca tekstil ürünleri için ekstra dolap üniteleri oluşturabilirsiniz. 

5. Açık raflar

Yatak odasında depolama alanı denilince elbette ilk olarak kıyafetlerimizi ve çarşaf, yorgan, nevresim gibi yatak odası tekstil ürünlerini düşünüyoruz, oysa kitap okumadan uyuyamayanlar, çokça aksesuar ve takısı olanlar için daha küçük ve fonksiyonel depolama ögeleri de gerekiyor. Yatak odanızdaki bu tarz unsurları derli toplu tutmak için genellikle dolapların çekmecelerini kullanıyoruz. Ancak dolap çekmecelerini işgal etmek yerine boş ve işlevsiz duvarlara tıpkı bağımsız kapalı dolaplar gibi açık raflar da monte edebilir ve böylece hem daha düzenli bir ortam hem de daha ilgi çekici bir dekorasyon ortaya çıkarabiliriz. 

6. Duvar nişleri

homify: tarz Yatak Odası

Tıpkı ekstra raf ve dolaplar gibi size küçük depolama seçenekleri sunan bir diğer dekorasyon fikri de duvar nişleri. Duvar nişleri dışa doğru çıkıntı yapmadıkları için de odanın daha geniş görünmesini sağlarlar. Mevcut duvar oyularak uygulaması yapılan duvar nişleri özellikle aksesuarlar için oldukça şık bir seçenek. Tabi ki her zaman duvar nişlerine bir de kapak tasarlayarak onları minik dolaplara dönüştürebilir ve böylece tekstil ürünleri için de elverişli bir ekstra depolama alanı yaratabilirsiniz. 

7. Sürgülü ve aynalı kapılar

Geniş giysi dolaplarının küçük yatak odalarında kalabalık ve boğucu bir atmosfer ortaya çıkarmasının en büyük nedeni hem kapı açılım alanları için ekstra alana ihtiyaç duymaları hem de bu büyük ve görkemli mobilyaların ışığın yayılmasına engel olması ve odayı daha loş hale getirmeleridir. Bunun önüne geçebilmek için sürgülü ve aynalı kapılara sahip olan dolap modellerini tercih edebilirsiniz. Sürgülü kapılı dolaplar, dolabın kapladığı yer dışında ekstra bir kapı açılım alanına ihtiyaç duymazlar, bu da daha ferah ve ergonomik bir kullanım sunar. Aynalı kapılar ise ışığı yansıtarak odanın daha geniş, daha aydınlık ve iç açıcı görünmesine neden olurlar. 

8. Şeffaf cam kapılar

Nuevo Tasarım – Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi: tarz Yatak Odası
Nuevo Tasarım

Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi

Nuevo Tasarım

Yatak odanızda kullandığınız giysi dolabının odayı daha dar göstermesini istemiyorsanız ayna dışında bir seçenek daha var ve bu seçenek son zamanlarda oldukça popüler olan bir dekorasyon trendi olarak da göze çarpıyor: Cam dolap kapakları. Camın şeffaflığı sayesinde dolap içi odayı işgal eden ve yer kaplayan bir unsur olarak algılanmıyor, aksine odanın daha geniş görünmesine yardımcı oluyor. 

9. Tavana kadar uzanan yüksek dolaplar

GO Design İç Mimarlık – N.D. Koşuyolu Villa Projesi: tarz Yatak Odası
GO Design İç Mimarlık

N.D. Koşuyolu Villa Projesi

GO Design İç Mimarlık

Sıradan giysi dolapları genellikle belirli standart yüksekliklerde üretiliyorlar ve bu da dolapların yerleştirildikleri yerlerin üstlerinde kimi zaman oldukça geniş bir boşluk oluşmasına neden oluyor. Bu boşluk aslında çok şeyi depolama kapasitesine sahip olan ve maalesef verimsizleşen bir alan olarak görülebilir. Bunun için küçük bir yatak odası için dolap seçerken genişlikten ziyade uzunluğa odaklanmalı ve mümkün olan en uzun dolapları tercih etmelisiniz. Eğer imkanınız varsa tavana kadar uzanan gömme dolaplar yaptırmanızı öneriyoruz. Tavan kadar uzanan dolaplar dolap içi alan kullanımınızı hatırı sayılır ölçülerde arttırırken dolabın üstüne tıkıştırılan yorgan ve yastıkların dekorasyonun dokusunu bozmasına da engel olarak daha düzenli bir estetik görünüm ortaya koyar. 

10. Yeni nesil dolap içi mekanizmaları

CABINET – CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor: tarz Giyinme Odası
CABINET

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor

CABINET

Uzun dolaplardan söz edince aklınıza tavana kadar uzanan dolapların üst raflarına uzanmanın zorluğu gelmiş olabilir. ancak yeni nesil dolap içi teknolojileri ile bunu dert etmenize gerek yok. Üst raflara da sık kullanılan giysilerinizi bile depolayabilirsiniz çünkü artık istenildiğinde açılarak çok daha kolay ulaşılabilen raf mekanizmaları var. 

11. Dolap düzenleyiciler

CABINET – CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor: tarz Giyinme Odası
CABINET

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor

CABINET

Dolap içi mekanizmalardan söz ederken dolap içi düzenleyicileri de es geçmemek gerek. Düzenleyici kutular ve modüler çekmeceler bugün artık dolaplarınızın içini kullanım ve ihtiyaçlarına göre düzenleyebilmenize olanak veriyor. Askıda durması gereken elbise sayınız, aksesuarlarınızın çokluğu, çanta ve ayakkabı yoğunluğuna göre askılıkları, çantalıkları, ayakkabı raflarını, farklı boyutlarda çekmeceleri belirliyor ve kişisel tasarımlar oluşturabiliyorsunuz. Küçük yatak odalarına dolap seçerken mutlaka kendinize göre bir düzen belirleyin ve kişiselleştirilmiş tasarımla çok daha düzenli ve az yer kaplayan dolap iç üniteleri elde edin. 

12. Pencere önündeki boş alanlar

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: tarz İç Dekorasyon
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Pencere önleri yatak odalarında çoğu zaman boş kalan alanlardır. Bu alanları pence altlarına çekmeceli depolama üniteleri yerleştirerek verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Hem konforlu hem estetik olarak göz alıcı hem de kullanışlı bir alan oluşturmak için bu örnekte gördüğüümüz çekmeceli pencere önü sediri harika bir fikir değil mi? 

13. Şifonyer desteği

Öykü İç Mimarlık – Akasya Residence 1: tarz Yatak Odası
Öykü İç Mimarlık

Akasya Residence 1

Öykü İç Mimarlık

Çekmeceler aslında raflar kadar geniş depolama alanları değildirler ancak çok fonksiyonel ve düzenleyici özellikleri vardır. Bu yüzden de küçük yatak odaları için geniş bir dolapla odadaki alanı boğmak yerine küçük bir dolap ve yanına bir de bol çekmeceli şifonyer seçebilirsiniz. 

14. Ve tabi ki bazalı yataklar

YILDIZ MOBİLYA – Volden Baza: tarz Yatak Odası
YILDIZ MOBİLYA

Volden Baza

YILDIZ MOBİLYA

Ve son olarak tabi ki değişmez bir klasik çözüm: Bazalı yatak karyolaları. Yazın kışlık, kışın yazlıklarınızı depolayabileceğiniz oldukça geniş bir saklama alanına sahip olan bazalar modern evlerde en çok ihtiyaç duyulan mobilya modellerinin başında geliyor. 

(Küçük odalar için dekorasyon fikirleri ilginizi çekiyorsa Pratik fikirlerle küçük oda tasarımları isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.)

Sizce bu çözüm önerilerinden hangisi daha etkili ve şık görünüyor?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!