Ahşap mutfak tezgahlarının bakımı ve temizliği hakkında bilmeniz gereken her şey | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ahşap mutfak tezgahlarının bakımı ve temizliği hakkında bilmeniz gereken her şey

Aydin Sanli Aydin Sanli
LILYUM MUTFAK Kırsal Mutfak Ada Ahşap Kırsal/Country
Loading admin actions …

Yerleşim ve estetik tarz kadar malzeme çeşidinin de büyük bir önem taşıdığı tasarımların başında şüphesiz ki mutfaklar geliyor. Mutfak dekorasyonları söz konusu olduğunda ilk karar verilmesi gereken şeylerden biri de mutfak ünitelerinin hangi malzemeden yapıldığı olmalı çünkü her farklı malzeme başka bir atmosfer oluşturuyor ve her birinin başka avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Bu yazımızda tezgah modellerinin en doğal olanından ve özellikle mutfak dekorasyonunda natürel, country tarzı ya da rustik bir modern dokunuş isteyenler için ideal bir seçim olabilecek olan ahşap mutfak tezgahlarını ele alacağız. 

Ahşap tezgah kullanışlı mı?

Açık mutfak ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Açık mutfak

ANTE MİMARLIK

Ahşap mutfak tezgahları genellikle mutfağını yenileyecekler için estetik olarak kusursuz bir görünüme sahip olsalar da dayanıklılık, bakım ve temizlik gibi açılardan soru işaretleri ile karşılanabiliyor. 'Ahşap tezgah kullanışlı mı?' sorusu mutfak yenileyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri. Ahşabın dokusunun su kullanılan alanlar ile bir araya gelmesi ilk bakışta korkutucu görünüyor elbette. Ancak bugün ahşap tezgahların üretim teknolojileri oldukça gelişmiş durumda ve sadece mutfak tezgahları için değil, banyo zeminleri için bile ısıya, soğuğa ve neme dayanıklı oldukça kullanışlı ahşap vernikleri ve ahşap paneller üretilebiliyor. Haliyle ahşap tezgah yaptırmak isteyip çekinenler için bu soru işaretlerinin biraz eskiden gelen ezbere dayalı ve yanlış çekinceler olduğunu söylemek mümkün. 

Bakım ve temizlik

ankstre Halif Yapı Modern Granit

Ahşap mutfak tezgahlarının o benzersiz estetik ve doğal görünümünden faydalanmak isteyenler genellikle ilk olarak bakım ve temizliği konusunda ikileme düşüyorlar. Her ne kadar bugün granit, mermer, ahşap, lamine gibi pek çok farklı malzemeden mutfak tezgahı modelleri üretiliyor olsa da, bakım ve temizlik söz konusu olduğunda bu malzemelerin arasında çok büyük bir fark olmadığını belirterek başlayalım. Ahşabın kalıcı leke, kırık, çatlak ve eğilmelere karşı daha uzun ömürlü ve daha kolay telafi edilebilen hasarlara eğimli olduğunu da ekleyelim. İşte evindeki mutfağını yenilemek ya da yeni evine sıfırdan mutfak yaptırmak isteyenler için ahşap mutfak tezgahların bakımı, ömrü ve temizliği konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiler…

Masif ahşap tezgah yaptırmak

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması homify Akdeniz
homify

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması

homify

Öncelikle ahşap tezgahların en önemli avantajlarından birinin de standart mimarilere uyum sağlayamayan mutfaklar için özel boyutlarda tasarlanabiliyor ve çok daha pratik bir şekilde üretilebiliyor olmaları. Profesyonel iç mimarlar ve mutfak planlayıcıları da bu yüzden hazır mutfak modellerine uyum sağlayamayan mutfak tasarımlarında sık sık ahşap tezgah terzih ediyorlar. Ahşabın marangozlar tarafından kolaylıkla şekillendirilebilmesi, boyutlarının ayarlanabilmesi ve vernik ve yağlarının sürülerek kullanıma ve montaja hazır hale getirilebilmesi özellikle küçük, dar ya da girinti ve çıkıntılara sahip olan mutfak modellerinde daha fazla tezgah alanı ortaya çıkarabilmek için ideal.

Üretim ve montaj

ceviz mobilya dekorasyon – tezgahda ahşap modası : minimalist tarz , Minimalist Ahşap Ahşap rengi
ceviz mobilya dekorasyon

tezgahda ahşap modası

ceviz mobilya dekorasyon

Böyle bir mutfak tezgahı yaptırmak istediğinizde tezgahınızın üretimi ve montajından sonra 24 saat beklemeniz yeterli oluyor. Yani mutfak tezgahlarının özel tasarımlarla yapılması uzun sürer diye düşünüyorsanız, normal şartlar altında sipariş verdikten sonra üretim süreci de hesaba katıldığında bir hafta içinde ahşap mutfak tezgahınızı kullanabilirsiniz!

Ahşap tezgahlar nasıl temizlenir?

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması homify Akdeniz
homify

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması

homify

Düzenli ve gündelik temizlik mutfakların kullanımı için öok önemli unsurlardır çünkü mutfak tezgahları sürekli olarak, bazen günde birkaç kez temizlenmesi gereken yüzeyler. Ahşap tezgahların suya ve neme dayanıklı üretildikleri doğru olsa da çok aşırı ıslaklıkla temizlenmeleri onların bakım sürelerini kısaltıyor. Islak olmayan, nemli bir bez ile yapılan ahşap tezgah temizliği her zaman en doğrusudur.

Yüzey temizliği

Country Mutfak Klasik Mutfak Erim Mutfak Klasik
Erim Mutfak

Country Mutfak

Erim Mutfak

Bunun dışında zımpara işlevi görebilecek sert ovma pedlerini ahşap yüzeylerde kullanmak doğru değildir. Eğer ahşap tezgahınızın üzerine bir şey dökülürse bunu tezgahta kurumadan yalnızca yumuşak bezler kullanarak temizlemeniz gerekir çünkü zımpara işlevi gören sert yüzeyli bezler ahşabın koruyucu yağını da kazıyabileceğinden bu işlem sonrasında tezgahınızı bezir yağı gibi doğal ürünlerle yağlamanız gerekebilir.

Ahşap yüzeylerde deterjan kullanımı

Ahşabın en büyük özelliği elbette doğal bir malzeme olmasıdır ve masif ahşap tezgahların tıpkı doğal taş tezgahlar gibi yapay ve kimyasal temizlik ürünleri ile araları pek iyi değildir. Bu yüzden ahşap tezgahınızı temizlerken yoğun kimyasallar içeren deterjanları kullanmamanızı öneriyoruz. Bunun yerine doğal içerikli ev yapımı deterjanlar oldukça işe yarayan, üstelik çok daha sağlıklı temizlik sonuçları doğracaktır. Beyaz sirkeli su ya da karbonatlı ılık su ile nemlendirdiğiniz bir bez, doğal ahşap tezgahınızı hijyenik hale getirmenin en iyi ve en sağlıklı yoludur diyebiliriz. Yoğun kimyasallar ahşabın koruyucu yağına zarar verecek ve ahşap dokusunun içine sızacaktır.

Ahşap tezgah yağı

Ahşap Tezgah Modern Mutfak homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

Ahşap Tezgah

homify

Çoğu insan masif mutfak tezgahı kullanırken tezgahı sık sık yağlamak gerektiğine inansa da bunun çok da doğru olmadığını söyleyebiliriz. Elbette ahşap tezgahlar da tıpkı diğer mutfak tezgahları gibi düzenli ve belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak üretim sürecince koruyucu yağ ve özel verniklerle kaplanan kaliteli bir masif tezgah en az iki sene bakım istemeyecektir.

Masif tezgah bakımı

Beyaz Akrilik Mutfak Nunu Yapı Mimarlık Modern Ahşap-Plastik Kompozit
Nunu Yapı Mimarlık

Beyaz Akrilik Mutfak

Nunu Yapı Mimarlık

İki sene sonunda ise tamamen kendinizin kolaylıkla uygulayabileceği bir bakımla yarım saat bile sürmeyen bir işlemden geçirmeniz yeterlidir. Bu işlem için bir sünger, ince bir zımpara kağıdı ve koruma yağı gerekiyor. Koruma yağı olarak da keten tohumu yağı, bezir yağı gibi doğal içerikli yağlar tercih edebilirsiniz. Zaten yapı marketlerde veya internet mağazalarında ahşap yüzeyleri yağlamak için doğal içerikli yağları kolaylıkla bulmak mümkün; özellikle bezir yağı ahşap yüzeyler için oldukça sağlıklı bir seçim. Bu üç malzemeyi edindikten sonra tek yapmanız gereken önceden temilenmiş ve kuru haldeki ahşap tezgahınızı ince zımpara ile hafifçe zımparalayarak oluşan pürüz ve hasarları gidermek. Zımparanın oluşturduğu tozları bir fırça veya bez yardımı ile süpürdükten sonra da yağı sünger yardımı ile ahşap tezgahınıza iyice yedirmek ve 24 saat kurumasını beklemek. Belirli aralıklarla bu basit bakımı yaptığınızda masif ahşap tezgahınız her zaman mükemmel görünecek ve dayanıklılık ve ömrü artacaktır.

Yanık, çizik, kalıcı lekelenme vs gibi hasarlarda ne yapmak gerekir?

LILYUM MUTFAK Kırsal Mutfak Ada Ahşap Kırsal/Country
Ada Ahşap

LILYUM MUTFAK

Ada Ahşap

Öncelikle masif mutfak tezgahı yüzeylerinin sıcağa karşı çok daha dayanıklı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yani lamine ve granit bir tezgah sıcak tava gibi etkenlerden çok daha hızlı şekilde zarar görürken ahşap doğal yapısı gereği bu etmenlere karşı daha dayanıklı olacaktır. Bu özelliği ile ahşap mutfak tezgah kullanımı diğer malzemelere göre avantajlı olsa bile, yine de mutfak tezgahları aktif olarak çok kullanılan trafiği fazla bölgeler oldukları için ve ahşabın kendisi olmasa da verniği bu tarz sıcak etkileşimlerden zarar görerek leke bırakabileceği için zaman içinde bazı hasarların oluşması da elbette kaçınılmaz.

Ahşap mutfak tezgah kullanımı

Sinpaş Ege Boyu 1+1 Daire Tadilat Projesi Kırsal Mutfak Mandalin Dizayn Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi
Mandalin Dizayn

Sinpaş Ege Boyu 1+1 Daire Tadilat Projesi

Mandalin Dizayn

İşte çizik, leke, yanık gibi mutfak tezgahlarında sık rastlanan bir hasar söz konusu olduğu zaman ahşap tezgahı tamir etmek ve eski haline dönüştürmek de diğer tezgahlara göre çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken yıllık bakım sırasında kullandığınız doğal yağı ve zımparayı çıkarmak, hasarlı bölgeyi iyice zımparaladıktan sonra süngerle yağlamak. Kuruduktan sonra tezgahın geri kalanı ile renk farklı kalmadığını göreceksiniz.

Ahşap tezgahımın bakım zamanının geldiğini nasıl anlarım?

Mutfak Modern Mutfak NSM Mobilya Modern

Ahşap tezgahlar belirli bir dokuya sahip olan yüzeylerdir ve bu yüzden bakım ihtiyaçlarını da aslında kendileri belli ederler. Kusursuz bir ahşap tezgahın yüzeyinin parlak olması, elinizi sürdüğünüzde pürüzsüz bir his vermesi ve üzerine su döküldüğünde suyu emmeyerek boncuklar ve damlacıklar oluşturması gerekiyor. Eğer ahşap tezgahınızın rengi donuklaştıysa ve üzerine su döküldüğünde su dağılıyor ve damlacıklar oluşturmuyorsa tezgahınızın yağlanma ve bakım zamanı gelmiş demektir.

(Mutfak yenilerken tezgah seçiminde ahşap ve granit malzeme arasında kararsız kaldıysanız ve daha kapsamlı bir inceleme arıyorsanız Ahşap mı granit mi? Hangi mutfak tezgahı daha kullanışlı isimli yazımızdaki karşılaştırmayı okuyabilirsiniz.)

- Farklı seçenekler

Sunflower'da Bir Ev Klasik Mutfak homify Klasik
homify

Sunflower'da Bir Ev

homify

Mutfak tadilatınız için farklı seçenekleri değerlendirmek istiyorsanız 9 başlıkta mutfak tezgahı karşılaştırması başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.


Ne dersiniz? Sizce mutfak tezgahında ahşap malzeme kullanışlı mı? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!