1001Keyif.com – Vendome Şömine Soba:  tarz

Tasarruf etmenize yardımcı olacak alternatif ısıtma sistemleri

umit atdağ umit atdağ

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Ev dekorasyonları yapılırken geri planda bırakılan önemli konulardan biri de evin ısıtma – iklimlendirme ihtiyaçlarını giderecek tesisatların dekorasyon içinde estetik bir şekilde gizlenmesi ve ev için ideal alternatif ısıtma sistemlerinin seçilmesidir. Ev ısıtma sistemleri olarak tercih edilen kalorifer sistemleri, elektrikli ısıtma sistemleri, duvardan ısıtma sistemleri,zeminden ısıtma sistemleri, güneş enerjisi ısıtma sistemleri, şömine, geleneksel odun sobası gibi sistemler ev dekorasyonu içinde çok şık bir görsel oluşturabileceği gibi doğru adımlar atılmaz ve doğru dekorasyonlar yapılmaz ise kötü görünümlerde oluşturabilir. Evinizin dekorasyonunun yanında eviniz için ideal ısıtma sistemini tercih edebilmek, evinizi tasarruf ederek ısıtmak için alternatif ev ısıtma sistemleri içinden doğru sistemi seçmelisiniz. Ev dekorasyonlarına katkı sunacak şömine, geleneksel odun sobası, kalorifer sistemlerini tercih ederek hem evinizi tasarruflu bir şekilde ısıtabilir, hem de dekoratif görünümleri ile evinizi süsleyecek birer objeye sahip olabilirsiniz. Özellikle şömine sistemleri ve geleneksel odun sobalarının modern ve dekoratif tasarımları ile salon ve oturma odalarında oldukça etkileyici dekorasyonlar yapabilirsiniz. Şömine ve geleneksel odun sobaları sadece odun ile çalıştığı için hem ekonomik ısıtma sistemleri içinde yer alır, hem de ortalama olarak 300 TL – 2500 TL arası bir maliyete sahiptir. 

Kalorifer sistemleri ise şömine ve odun sobası  sistemlerine göre daha maliyetli  ısıtma sistemleri olduğu için tercih etmek doğru olmaz. Müstakil bir evde kalorifer sistemi ortalama olarak 7500 TL maliyete sahip olduğu için odun sobası ve şömine sistemlerine göre daha maliyetlidir. Kalorifer sistemlerinde çalışma mantığı sıcak su üretme üzerine olduğu için elde edilecek sıcak su mutlaka  evin odalarına ulaştırılmalıdır. Bunun için oda içinde sıcak su boruları ve kalorifer petekleri yerleştirilmelidir. Kalorifer petekleri en ve boy olarak geniş ölçülere sahip oldukları için evinizde hoş olmayan görünümler oluşturabilir. Ayrıca sıcak suyu peteklere ulaştıracak boru tesisatları da  dekorasyonunuzu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu sistemlerin dışında evinizde tercih edebileceğiniz bir diğer ısıtma sistemi de güneş enerji ile ev ısıtma sistemleridir. Ekonomik ısıtma sistemleri içinde yer alan güneş enerjili ısıtma sistemleri; güneş panelleri ile güneş enerjisini ısı enerjisine çeviren bir sistemdir. Güneş panelleri içinden geçen  suyu ısıtarak evin tavanından, duvarından ve zemininden borular ile geçirdiğinizde evinizi güneş enerjisi ile ısıtmış olursunuz. Burada size avantaj sağlayan iki konu var. Birinci konu zemin veya duvar içinden geçireceğiniz sıcak su boruları ile güneş enerjisi ile evinizi ısıtabilirsiniz. Duvar ve zemin altında kalacağı için  dekorasyona estetik açıdan olumsuz bir durum oluşturmayan güneş enerjisi ekonomik olması ile de sizlere avantaj sağlar.

Isıtma sistemleri arasında yer alan klasik ısıtma sistemi klimaları da tercih edebilirsiniz. Klimalar, estetik açıdan evinizde olumsuz görüntüler oluşturan, ekonomik olmayan ve elektrik tüketimi ile çalışan ve ortalama olarak 4000 TL maliyete sahip olan bir sistemdir. Elektrik tesisatında sorun olduğunda veya elektrik kesildiğinde ısıtma sisteminden mahrum kalacağınız için klimalar alternatif ısıtma sistemlerine göre daha az tercih edilen sistemler arasında yer alıyor. elektrik ile çalışan bir diğer ısıtma sistemi de elektrikli kalorifer sistemleridir. Elektrikli kalorifer sistemi; elektrikli ısıtıcı bataryaların yer aldığı bir sistem içinden su geçirilerek ısıtılmasına dayalı bir sistemdir. Maliyet olarak ortalama 5000 TL maliyete sahip olan ve alternatif ısıtma sistemleri içinde yer alan bu sistem elektrik kesintisi olması durumunda kullanılamayan bir sistemdir. Bu nedenle daha az tercih edilen bir sistemdir. Eviniz kırsal kesimde yer alıyorsa odun sobası veya şömine ısıtma sistemleri tercih edilmesi ideal tercihler olacaktır. eviniz şehir merkezinde yer alıyorsa odun gibi kaynaklarını muhafaza edebileceğiniz bir alana sahipseniz odun sobası veya şömine tercih edebilir, muhafaza alanınız yoksa klima veya elektrikli kalorifer sistemleri tercih edebilirsiniz. Eviniz için ideal ısıtma sistemleri arasında seçim yapmak konusunda zorluk çekiyorsanız ısıtma ve iklimlendirme sistemleri konusunda işinin ehli uzmanlardan yardım alabilirsiniz. 

Polikarbonik ısıtma sistemleri

Karbonik ısıtma sistemleri – Kış bahçesi zeminden ısıtma   Çekmeköy İstanbul:  tarz
Karbonik ısıtma sistemleri

Kış bahçesi zeminden ısıtma Çekmeköy İstanbul

Karbonik ısıtma sistemleri

Ev ısıtma sistemleri içinde yeni nesil ısıtma sistemi olan polikarbonik ısıtma sistemi zemine döşenen ve 3 mm kalınlığında rezistansların yer aldığı polikarbon plakalardan oluşuyor. Zemin döşemesi altında yer alan ve elektrikli ısıtma sistemi olan polikarbonik ısıtma sistemi  yeni nesil bir ısıtma sistemi olması nedeni ile maliyetli bir ısıtma sistemidir. Metrekare birim maliyeti 1250 TL olan bu sistem alternatif ısıtma sistemleri içinde en maliyetli ısıtma sistemidir. 

Duvardan ısıtma sistemleri ile evinizi ısıtın

Ev ısıtma sistemleri içinde yer alan duvardan ısıtma sistemleri sıcak su borularının duvar sıvası altından geçirilmesi ile elde edilir. Özellikle çocuk odalarında tercih edilen bu sistem çocukların güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerden biridir. Maliyeti bakımından polikarbonik ısıtma sistemleri göre oldukça düşük bir maliyete sahip olması ve güvenliğin en üst düzeyde olması nedeni ile tercih edilmektedir. Çocuk odası dışında küçük evlerde oturma odası ısıtma sistemleri olarak da tercih edilen bu sistem aynı zamanda oturma odası dekorasyonuna da katkı sağlamaktadır.Oturma odanızı dekore ederken ilham alabileceğiniz oturma odası dekorasyon fikirlerinden istediğiniz modeli evinizde uygulayabilir ve duvardan ısıtma sistemleri ile dekorasyonu kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. 

Şömine ve polikarbonik ısıtma sistemlerini birlikte uygulayın

Karbonik ısıtma sistemleri – Parke altı ısıtma sistemi:  tarz Ev İçi
Karbonik ısıtma sistemleri

Parke altı ısıtma sistemi

Karbonik ısıtma sistemleri

Polikarbonik ısıtma sistemleri elektrikle çalışan bir sistem olduğu için elektrik kesildiğinde ısıtma sistemi of durumuna geçecektir. Bu durumda olumsuzluk oluşmaması için şömine sistemini polikarbonik ısıtma sistemi ile birlikte tercih edebilir ve fonksiyonel bir ısıtma sistemine sahip olabilirsiniz. 

Şömine sistemleri

Nuevo Tasarım – Ankarada bir ev:  tarz Oturma Odası
Nuevo Tasarım

Ankarada bir ev

Nuevo Tasarım

Elektrik ile çalışan ısıtma sistemleri yerine doğal kaynaklar ile çalışan ve kesintisiz olarak kullanabileceğiniz bir ısıtma sistemi olan şömine sistemleri hem salonun zarafetini artıran hem de evinize renk katan ısıtma sistemlerinden biridir. Modern tasarımlara sahip şömineler ile salonlarınızda harikalar yaratabilir, şömineyi evin estetik bir objesi olarak kullanabilirsiniz. Doğal kaynak ile çalışan ısıtma sistemi olması nedeni ile kesinti durumu söz konusu olmamaktadır. 

Kalorifer sistemleri

Kalorifer sistemi, odun, kömür gibi doğal kaynaklar ile çalışan veya elektrik ile çalışan ısıtma sistemlerinden biridir. Isıtılan suyu sıcak su boruları ile kalorifer peteklerine ulaştıran ve kalorifer petekleri ile radyal dağıtım  yöntemi sayesinde odanızı ısıtan bu sistem  büyük kalorifer peteklerinin evinizin içinde yer almasını zorunlu kılıyor. Bu durum dekorasyonunuzun kötü görünmesine neden olabileceği için resimdeki gibi özel tasarımlara sahip petek kamufle yöntemlerini tercih edebilir ve kalorifer sitemini kullanabilirsiniz. 

Geleneksel odun sobası

1001Keyif.com – Vendome Şömine Soba:  tarz Oturma Odası
1001Keyif.com

Vendome Şömine Soba

1001Keyif.com

Ananelerimizden beri kullanılan geleneksel odun sobaları günümüzde de kullanılmaktadır. Modern ve farklı kültürlere ait tasarımlara sahip olan odun sobaları ile evlerinizde hem doğal kaynaklar ile çalışan hem de dekoratif görünümlere sahip ısıtma sistemlerine sahip olabilirsiniz. 

Kombi veya termosifon sistemleri

Doğal kaynaklar dışında elektirk ile çalışan sistemler içinde yer alan alternatif ısıtma sistemlerinden biri de termosifon ile ısıtma sistemidir. Zeminden ısıtma sistemleri için tercih edilen bu sistemde sıcak su termosifon ile elde ediliyor ve zemin döşemesi altında yer alan sıcak su borularından geçirilerek oda ısıtılıyor. Bu sistemi uygulayabilmek için zeminden ısıtma sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Zeminden ısıtma sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için yerden ısıtma sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ? yazımıza göz atabilirsiniz. 

Doğal gaz sistemleri

Alternatif ısıtma sistemlerinden biri de doğal gaz ısıtma sistemleridir. Hem geleneksel soba hem kalorifer sistemi hem de özel tasarımlı ateşleme sistemlerine sahip olan doğal gaz ısıtma sistemleri maliyeti bakımından ortalama 5000 TL maliyete sahiptir. 

Güneş panelleri

Forrester Architects:  tarz Evler
Forrester Architects

Pond House_Passive House (Passivhaus)

Forrester Architects

Güneş panelleri güneş enerjisi aracılığı iel sıcak su üreten ısıtma sistemleridir. Maliyet açısından diğer ısıtma sistemlerine göre oldukça düşük bir maliyete sahip olan bu sistem hem kesintisiz enerji kaynağına sahip hem de kolay uygulanabilir bir sistem olması ile çok tercih edilmektedir. 

Bu bilgileri beğendiniz mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!