Öykü İç Mimarlık – Ataköy Konakları:  tarz Yatak Odası

​Konforlu bir yatak odası için 11 tekli koltuk modeli

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Yatak odası, stresli bir günün sonunda ayaklarımızı uzatıp dinlenebildiğimiz, kendimize ait en özel alandır. Uzmanlar sağlık için yeterli uykunun önemine vurgu yapar. Çünkü bedenimiz ancak uyku ile dinlenip huzur bulur. Temel ihtiyacımız olan uyku dışında da yatak odası, kendimizle baş başa kaldığımız ve bu nedenle kişiliğimizden izler taşıyan bir odadır. Nasıl olsa misafirler yatak odanızı görmüyor diye bu alanın dekorasyonunu ihmal etmeyin. Zira bir ev önce kullanıcıları için estetik olmalıdır. Derli toplu ve şık bir oda psikolojiniz üzerinde olumlu etki yapar. Kendinize güveniniz artar ve çalışma motivasyonunuz çoğalır.

Peki yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı? Öncelikle yatak odasında ihtiyacınız olan yatak ve gardırop gibi temel mobilyaları edinmelisiniz. Bu mobilyalardan örneğin yatak muhakkak konforlu olmalı, gardırop ise depolama ihtiyacınızı karşılayacak kapasitede ve işlevsel olmalıdır. Diğer eşyalar bu iki mobilya kadar elzem olmamakla birlikte yatak odasını daha kullanışlı ve güzel kılmak için gerekli parçalardır. Örneğin makyaj yapmaktan hoşlanan biriyseniz bir makyaj masası size büyük kolaylık sağlar. Yahut evde çalışma odası yoksa bir masa sandalye takımı çok pratik olabilir. Kıyafetlerinizi giydikten sonra bir boy aynası görünüşünüzle ilgili kaygıları azaltabilir. Kısacası diğer eşyalar da birinci derecede önemli olmasa da gündelik işlerinizi daha kısa sürede halletmenizi sağlar.

Tüm bunların dışında yatak odasında kullanabileceğiniz bir diğer mobilya ise dinlenme koltuğudur. Dinlenme koltuğu, oturma odasındaki mobilyalardan farklı değildir. Ancak yatak odasında kanepe yerleştirmek pek uygun düşmez. Bunun yerine tekli koltuk hem az yer işgal eder hem de kullanışlıdır. Odanızda bir dinlenme koltuğu olduğu sürece herhangi bir kitap okurken ya da pencereden dışarıyı seyrederken arkanıza yaslanabilirsiniz. Nasıl olsa çalışma masam ve sandalyem var diye düşünmeyin. Hiçbir sandalye koltuk kadar rahat ve konforlu olamaz. Üstelik berjer koltuklar görsel açıdan da dekorasyona şıklık katarlar. Az yer kapladığı için tekli koltuğunuzu pencerenin önüne yatağın bitimine veya köşeye gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Sonuç olarak yatak odasına berjer koltuk almak isteyenler için ilham verici olduğunu düşündüğümüz 11 adet örnek fotoğraf derledik. Aşağıdaki örnekleri incelerken siz de kendi odanız bir berjer seçebilirsiniz.

​1- Beyazlar içinde berjer koltuk

EKE Mimarlık – Çeşme Port Alaçatı:  tarz Yatak Odası
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

İç mimarlar yatak odası dekorasyonu için açık renkleri önerir. Böylece uyku vakti geldiğinde huzurlu ve sakin bir ambiyans elde edilir. Beyaz da yatak odaları için tercih edilebilecek renklerin başında gelir. Eke Mimarlık imzasını taşıyan bu yatak odasında ağırlıklı olarak beyaz rengi kullanılmış. Dekorasyona uygun olarak berjer koltuk da beyazlar içinde görünüyor.

​2- Deri koltuk şıklığı

Deri koltuk ve kanepeler her daim popülerliğini koruyan zamansız mobilyalardır. Bu nedenle iç mekan dekorasyonunda deri koltuklara sıkça rastlarız. Hatta yatak odalarında da duruma göre deri koltuk tercih edilebilir. Esra Kazmirci tasarımı olan bu yatak odası, koyu renklere bürünmüş bir dekorasyona sahip. Bilhassa yatak gibi büyük mobilyalar koyu tonlarıyla öne çıkıyor. Böyle bir yatak odası için seçilecek koltuk da haliyle koyu renk olmalı. Dolasıyla siyah deri koltuk bu örnekte sadece renk uyumu sağlamıyor, deri olması sebebiyle odaya ekstra şıklık katıyor.

​3- Kadife tekli koltuk

Öykü İç Mimarlık – Ataköy Konakları:  tarz Yatak Odası
Öykü İç Mimarlık

Ataköy Konakları

Öykü İç Mimarlık

Berjer koltuklar, farklı renklere sahip olduğu gibi değişik kumaşlarla da dekorasyona katkı sağlarlar. Öykü İç Mimarlık imzası taşıyan bu yatak odası, yine açık tonların ağırlıkta olduğu bir örnek. Duvarlar, dolaplar, sandalye ve diğer her şey açık renkli. Pencere çerçevesi ve zemin ise koyu tonlu bir ahşaptan yapılma. Böylece dekorasyonda kontrast sağlanmış. Yatak örtüsü kadife kumaştan, berjer koltuk da yatakla uyumlu biçimde kadife ile kaplanmış. Ayrıca pufla birlikte ayak kısmında püsküller mevcut.

​4- Bordo deri koltuk

Derinin kullanıldığı bir başka koltuk örneğinde hem renk seçimi hem de koltuk modeli farklılık gösteriyor. İlk örnekte siyah deriden modern bir tekli koltuk görmüştük. Bu defa yanar dönerli bordo renginde bir berjer görüyoruz. Klasik berjerden farklı olarak bu modele “kraliçe koltuğu” da deniyor. Ayak kısmı yüksek, kolları ve kenarları ahşap bu model, deri olması sebebiyle daha da cazip hale gelmiş.

​5- Küçük ve çağdaş

MİMPERA – Yatak Odası:  tarz Yatak Odası
MİMPERA

Yatak Odası

MİMPERA

Kimi yatak odaları geniş olduğundan berjer ile birlikte ayaklarınızı uzatabileceğiniz pufu da dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ancak küçük yatak odalarında gözden çıkarılacak ilk eşyalardan biri dinlenme koltuğudur. Yine de kısıtlı alanlar için dahi uygun bir koltuk modeli bulabilirsiniz. Mimpera imzasını taşıyan örnek yatak odasında köşeye bir sandalye yerleştirilmiş. Çağdaş tasarımıyla herhangi bir koltuğun işlevini gören sandalye modern yatak odaları için ideal bir alternatif olabilir.

​6- Kürkle tamamlanan josephine koltuk

50GR Mimarlık – cevizlibağ_Yatak odası Tasarımı:  tarz Yatak Odası
50GR Mimarlık

cevizlibağ_Yatak odası Tasarımı

50GR Mimarlık

Josephine koltuk, berjere göre daha çok yer işgal etmekle birlikte son derece şık bir mobilyadır. Bu nedenle modası hiç geçmez ve bulunduğu mekana seçkin bir etki bırakır. 50gr Mimarlık tasarımı olan bu eklektik tarz yatak odası için de klasik mobilyalara uygun olarak josephine koltuk tercih edilmiş. Kahverengi tonlu koltuğun ayak kısmı beyaz renkli ve üzerinde yine beyaz kürk yerleştirilerek cazip bir görünüm sağlanmış.

​7- Kolçaklı klasik modeller

Sırada beyazlar içinde klasik tarz döşenmiş bir yatak odası görüyoruz. Yatak, duvarlar ve ahşap pencereler tamamen beyazlara bürünmüş. Pencere önünde ise küçük bir oturma köşesi oluşturulmuş. Geleneksel desenli bir kilim, dantel örtülü yuvarlak sehpa ve onu tamamlayan kolçaklı koltuklarla zarif bir oturma alanı elde edilmiş. Tüm mobilyalar klasik tarzda ve antika görünümlü. Odanın kalan bölümü beyaz tutularak oturma alanı ön plana çıkarılmış.

​8- Pencere önü oturma köşesi

Gökhan BAYUR – VİLLA RASH:  tarz Yatak Odası
Gökhan BAYUR

VİLLA RASH

Gökhan BAYUR

Daha önce örneğini gördüğümüz josephine koltuk klasik tarz olup en popüler modellerden biridir. Ancak josephine koltukların daha çağdaş tasarımlı olanları da vardır elbette. Gökhan Bayur imzasını taşıyan bu görkemli yatak odasında modern formlu iki adet josephine koltuk görüyoruz. Canlı bir sarı rengine sahip koltuklar kapitone dikişli ve güzel parçalar. Pencere önüne yerleştirilerek iki kişilik bir dinlenme alanı oluşturulmuş.

​9- Nötr tonlar

VRLWORKS – Ümit Aslan Villası Kemer:  tarz Yatak Odası
VRLWORKS

Ümit Aslan Villası Kemer

VRLWORKS

Hayli geniş yatak odalarından bir diğerinde ortada büyük bir yatak ve önünde saçaklı beyaz bir halı bulunuyor. Odada her eşya için fazlasıyla yer mevcut. Bu nedenle dinlenme koltuğu köşeye değil duvara dayanacak şekilde tercih edilmiş. Karşımızda yine klasik bir josephine var. Sadece kapitone yerine çarpraz dikişleri var. Renk olarak ise yatak odasındaki eşyalarında tamamında olduğu gibi nötr bir ton kullanılmış.

​10- Yatak odasında köşe koltuğu

PS MİMARLIK – NEWTOUCH:  tarz Yatak Odası

Tekli koltukların kullanışlı yapan en önemli özelliği oda içerisinde yer sıkıntısı çekmemenizdir. Çünkü tekli koltuk az yer kaplar ve atıl durumda olan köşeler için elverişlidir. PS Mimarlık tasarımı olan bu yatak odası örneğinde de tekli koltuk köşeye denk gelecek şekilde yerleştirilmiş. Model olarak diğer berjerlerden farklı olarak daha oval bir yapıya sahip. Açık ama parlak kumaş ve kapitone dikişi ise koltuğa şıklık katmış.

​11- Çizgili koltuk

Şimdiye dek görmüş olduğumuz tekli koltuklar tek renkli olup genellikle kumaş farkıyla öne çıkıyorlardı. Bu yatak odasında ise tekli koltuk çizgili bir kumaşa sahip. Son derece sade bir dekorasyona sahip yatak odasında sadece koltuk modeli hareketli görünüyor. Koltuğun koyu ahşap kol ve ayakları da beyaz yatak odasıyla kontrast sağlamış.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yatak odası dekorasyonuna uygun en güzel mobilyalar' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu koltuk modellerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!