Evye seçerken nelere dikkat edilmeli? Bilmeniz gereken her şey | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Evye seçerken nelere dikkat edilmeli? Bilmeniz gereken her şey

nihal e. nihal e.
4.Levent Evi Klasik Mutfak İndeko İç Mimari ve Tasarım Klasik
Loading admin actions …

Mutfak deyince akla yemek pişirmek, bulaşık yıkamak gibi her gün tekrarlanılan işler gelir. Günümüzde çoğu insan bulaşık makinesi sahibi olduğundan eskisi kadar çok lavaboda bulaşık yıkamıyoruz. Ancak lavabolar, modern mutfak içinde hala hayati bir rol oynuyor. Gerek yemek hazırlarken gerek bulaşık makinesi için malzemeleri dizerken lavaboya ya da diğer adıyla evyeye ihtiyaç duyarız. Bir an için düşünün. Mevcut lavabonuzu günde kaç kez kullanıyorsunuz? Şimdi bunu fırını kullanma sayısını karşılaştırın. Lavabo açık ara önde olacaktır.

Yaşam alanlarımızın daha işlevsel ve konforlu olmasını sağlamak amacıyla, başta mobilyalar olmak üzere eve ait pek çok parçada her geçen gün yeni tasarımlar ortaya çıkıyor. Mutfak evin en işlevsel bölümlerinden biri, dolayısıyla mutfak üniteleri de bu değişimden payını alıyor. Günümüzde lavabo modelleri, yapımında kullanılan materyallerden evye konfigürasyonuna dek her şeyi içeren pek çok yenilik sunuyor. Sonuç olarak kullanıcılar satın alacakları evye için bir dizi seçeneğe sahip. Peki sizin için en doğru evye modeli hangisi? Tercih yaparken ilk olarak ne tür seçenekleriniz olduğunu araştırmalısınız. Yıllar içerisinde mutfak planlayıcıları çok yol kat etti ve artık bir lavabolar, basit bir evye vazifesi görmekten öte estetik anlamda da dekorasyona değer katıyor. İkinci olarak da ihtiyaçlarınızın ve tercihlerinizin ne olduğunu üzerine düşünüp seçeneklerinizin bunları karşılayıp karşılamadığını belirlemelisiniz. Bu iki öneri size memnun kalacağınız yeni bir lavabo bulmanıza yardımcı olacaktır.

​1- Montajına göre evye çeşitleri

Mutfağınız için en doğru evyeyi seçebilmek için mevcut seçenekleri bilmeniz gerekir. Evye çeşitleri lavabonun şekline, tasarımına, büyüklüğüne ve sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Evye modelleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

- Tezgah üstü evye

En popüler mutfak lavabosu tezgah üstü evye modelidir. Lavabo üreticisi tarafından sağlanan bir şablona dayanarak, sayaç malzemesine bir delik kesilir ve lavabo yukarıdan sokulur. Lavabo ağırlığının tamamı jant tarafından taşınır. Daha sonra lavabonun kenarı, silikon ile tezgaha çekilir. Bu tür evyelerin artısı kurulum için özel bir beceriye ihtiyaç olmamasıdır. Bununla birlikte malzemesine bağlı olarak bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Tezgah üstü evyenin dezavantajı örneğin tezgaha su döküldüğünde sıvıyı doğrudan lavaboya süpürmenizi önler.

Mutfak Tezgahı Modern Mutfak Star Mermer Granit Modern
Star Mermer Granit

Mutfak Tezgahı

Star Mermer Granit

- Tezgah altı evye

Evye çeşitlerinden bir diğeri tezgah altı evyedir. Bu modelde lavabo tezgahın altına monte edilir. Ya tezgahın alt tarafına asılırlar ya da alt dolap yapısıyla desteklenirler. Bu tip lavabonun bariz avantajı, sıvıyı doğrudan lavaboya doğru silebilmenizdir. Evyeyi tezgaha bağlamak için klipsler ve diğer mekanik sabitleme cihazları gerekir. Dökme demir veya taştan yapılmış ağır mutfak lavaboları, geniş çaplı bir kurulumda iyi tasarlanmış bir montaj sistemine ihtiyaç duyar. Bu evye modeli de tezgah üst lavabo kadar popüler olup kullanımı yaygındır.

- Tezgaha sıfır evye

Tezgah üstü ve tezgah altı evye modelleri uzun yıllardan beri kullanılıyor. Son yıllarda tasarımcılar daha şık bir mutfak dizaynı için tezgaha sıfır evye modelini geliştirdiler. Normalde evye montajı tezgaha bir boşluk açılarak lavabonun alttan veya üstten yerleştirilmesi şeklinde olur. Tezgaha sıfır evye modelinde ise lavabo tezgahla aynı seviyede olacak şekilde hazırlanır. Bunun için tezgah yüzeyine bir çentik açılır. Daha sonra lavabo çentik kısmını örtecek biçimde monte edilir. Böylece tezgaha sıfır evye elde edilir.

​2- Havza sayısına göre evye çeşitleri

Kişisel ihtiyaçlarınızı ve mutfağınızdaki kullanılabilir alanı değerlendirirken lavabo büyüklüğü ve çanak konfigürasyonu son derece önemlidir. Bu nedenle yeni lavabonun malzemesini, stilini ve rengini düşünürken çanak sayısı tercinizi de planma aşasına dahil etmeyi unutmayın.

- Tek gözlü evye

Bu lavabo tipinde bölünmüş havza yoktur. Tek göz evye tencere, tava gibi büyük malzemeleri yıkamak için yeterli kapasitedir. Alan sınırlamalarınızı bilmek, boyut ve derinliği belirleyecek ve bu da havza sayısını belirleyecektir. Geleneksel olarak çoğu kişi mutfakta çift göz evyeyi daha lüks bulur, ancak küçük mutfaklar için tek göz evye kullanışlı ve idealdir. Böylece tezgahta başka şeyler için yer ayrılır.

Dezavantajlarına gelince, bulaşığı elde yıkanlar yıkama faslından sonra durulama için daha çok zaman harcarlar. Benzer şekilde mutfakta iki kişi çalışanlar için zaman kaybı olacaktır.

- Çift gözlü evye

Evye havzası düzenlemesinin en popüler modeli olan çift lavabolar, bir tarafta yıkamayı ve diğer tarafta durulama yapılmasını sağlar. Çift çanaklar sadece ev sahiplerine daha fazla yer vermekle kalmaz, aynı zamanda onlara mekanlarını kişiselleştirme seçeneği sunar. Örneğin, büyük tencere, tava ve fırın tepsileri de dahil olmak üzere bulaşıkları yıkıyorsanız, en az bir büyük boy lavabo çanağına ihtiyacınız olacaktır. Diğer bir seçenek, büyük boyutlu bir kase ve / veya küçük boyutlu bir kase ile alanı en üst düzeye çıkarmaktır. Göz önünde bulundurulması gereken standart boyutlar da vardır.

Çift göz evyenin dezavantajı ise daha çok lavabo temizliği gerektirmesidir. Ayrıca tezgahta çok yer işgal eder, şayet geniş bir tezgahınız yoksa mutfakta çalışma yüzeyiniz azalır.

​3- Malzemesine göre evye çeşitleri

Mutfakla ilgili diğer elemanlarda olduğu gibi evye tasarımında da pek çok farklı malzeme kullanılıyor. Bu malzemedenlerden yapılmış bazı evye modellerini daha detaylı incelerken avantajlarına ve dezavantajlarına göz atacağız.

- Granit kompozit evye

Kompozit lavabolar, kırılmış granit veya kuvarsın reçine dolgu maddesi ile birleştirilmesiyle yapılır. Karışım ürüne ve üreticiye bağlı olarak değişir, ancak genellikle yaklaşık% 80 taş ve% 20 reçine içerir. Kaliteli kompozit granit lavabolar, yüksek basınç altında oluşturulup gözeneksiz ve hijyenik olarak üretilirler. Bu nedenle ısıya, lekelere ve çiziklere karşı dirençlidir. Granit evyenin en güzel yanı renk çeşitliliğidir. Mutfak stilini ve tezgahı tamamlayacak şekilde farklı form ve boyutta granit evye modelleri bulabilirsiniz. Renk olarak beyaz, siyah ve kahverengi granit lavabolar arasında popülerdir.

Eksilerine gelince granit evye dayanıklı olmakla birlikte zaman içinde sert kimyasallar lavaboya zarar verebilir. Bazı kompozit granit lavabolar ısı ile zarar görebilir, erime reçinelerinden kaynaklanan lekeler oluşur. Böyle durumlarla karşılaşmamak için üretici garantisini kontrol edin ve yüksek ısı direnci için tasarlanmış bir ürün seçin.

Fatma hanımın mütevazi evine coşku kattık Modern Mutfak Damla Yapı Teknik Modern
Damla Yapı Teknik

Fatma hanımın mütevazi evine coşku kattık

Damla Yapı Teknik

- Paslanmaz çelik evye

Paslanmaz çelik evyeler temiz görünümü ve dayanıklılığıyla kullanıcılar için cazip bir modeldir. Bununla birlikte çelik evyelerinde kendi içinde daha kaliteli olanları vardır. Şayet kaliteli bir paslanmaz çelik lavabo satın aldıysanız dayanıklılık ve uzun kullanım ömrü sunar. Granit lavaboya göre daha ekonomiktir. Ancak kullanım esnasında bakım gerektirir. Örneğin düzenli olarak silinmedikçe yüzeyinde su lekeleri oluşur. Fırçalandığı takdirde az da olsa çizilme olabilir.

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat Klasik Mutfak Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti Klasik
Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat

Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

- Dökme demir evye

Dökme demir evyeler, parlak lavabo görünümünden hoşlanıyorsanız sizin için ideal bir seçim olabilir. Bu evye modeli sert, dayanıklı ve sağlamdır. Ancak ağır bir malzemedir ve bu neden tezgah altı evye modelinde montajı zorlaştırır. Renk seçeneği olarak beyaz olanları popürlerdir. Bunun dışında temizliği ve bakımı kolaydır. Yüzeyi porselen kaplama olduğu için parlaklık sunar. Ancak kullanılan kimyasal ürünlere dikkat edilmelidir. Zira zamanla parlaklığı solabilir.

Rustik Mutfak homify Rustik

- Akrilik evye

Akrilik mutfak evyesi lekelere karşı çok dayanıklı olup kolayca korunabilen bir yüzey ile kullanışlı bir modeldir. Akrilik, lavabonun şeklini oluşturmak için kalıplanmış bir plastiktir. Genellikle cam elyafı ile güçlendirilir. Akrilik lavabonun en büyük avantajı diğer evye modellerine göre çok daha ucuz olmasıdır. Benzer şekilde dökme demire kıyasla çok hafiftir ve her türlü tezgah montajında kolaylık sağlar. Ancak gözeneksiz bir yüzeydir ve temizlenmesi kolay olduğu halde çok çabuk leke tutar.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir?' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!