Pencereler için panjur modelleri ve malzeme seçenekleri

Homify TR Homify TR
​Shutters, drewniane okiennice wewnętrzne, Gama Styl Dekoracje Okien Gama Styl Dekoracje Okien Panjurlar Masif Ahşap Rengarenk
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarının önemli bir parçası olan pencereler aynı zamanda yaşam tarzınızın bir yansımasıdır. Pencereleri; estetik bir şekilde kamufle etmek ve daha zarif göstermek için kullandığınız perdeler, jaluziler ile pencere sistemlerini daha modern gösterebilirsiniz. Panjur sistemleri, farklı modellerde ve farklı renklerde üretilen pencere aksesuarları olduğu için dekorasyonunuz ile aynı renklerde jaluzi modelleri tercih edebilirsiniz. Ahşap panjur modelleri ile daha doğal ve daha organik dekorasyonlar yapabilir, doğal yaşam tarzınızı pekiştirebilirsiniz. Metal, pvc özellikli malzemelerin yanında ahşap malzemeler de panjur yapımında kullanılmaktadır.

Panjur nedir, evimde hangi panjur ve jaluzi modelini kullanmalıyım diye düşünüyorsanız öncelikle pencerenizin tasarımını göz önünde bulundurmalısınız. Panjur modelleri her pencere türü için özel üretilebilen aksesuarlardır. Profesyonel dekoratörler küçük detaylar olarak görülen perde, panjur, jaluziler için azami özen göstermektedir. Küçük detaylar olarak görülen jaluzi ve panjur modelleri evinizin karakterine katkı sunan aksesuarlar olduğu için dikkatli seçimler yapmalısınız.


İçlerinde yaşadığımız binaların mimari formları, estetik olarak dış görünüşe etki ettiği kadar ev içindeki yaşamın konfor, fonksiyon ve lüksü için de büyük bir rol oynarlar. Yapıların inşasında tercih edilen mimari biçimden kullanılan malzemelere kadar her bir unsurun evin içindeki yaşam alanlarının kullanım özellikleri, odaların ısısı, evin havadarlığı, tavan yüksekliği gibi unsurlar üzerinde de etkisi oldukça büyüktür. Mimari yapıyı belirleyen ayrıntılar ve dış cephede kullanılan destekleyici mimari unsurlar da ev içindeki yaşam koşullarını değiştiren, küçük görünen ama aslında etkisi büyük detaylardır diyebiliriz. 

Bugünkü yazımızın konusu da evin hem dış cephesindeki estetik görünüme katkıda bulunan, hem içerideki odaların mevsimlere göre kullanımında etkisi olan, hem de evin iç mekanlarının iklim koşullarından yıpranma süresini uzatan ve bu yüzden de evin dayanıklılığını ve dolayısıyla da değerini arttıran panjurlar.  

Panjurlar, çok eski zamanlardan bu yana evlerimizi güneşten, rüzgardan, soğuktan, fırtınalı yağmur gibi olumsuz hava koşullarından ve dışarıdaki gürültüden korudukları için oldukça yaygın bir şekilde kullanılan mimari destekleyici unsurlardan biri. Aslında panjurların eskiden çok daha popüler olduklarını söylemek mümkün çünkü eskiden cam sistemleri bugünün teknolojisi var olmadığı için çok daha zayıftı ve hava koşullarına karşı camların panjur gibi ekstra bir öge ile desteklenmesi bir gereklilik haline geliyordu. Bugün ise pencere ve cam sistemleri oldukça çeşitlenerek kuvvetlendi ve hatta yakın zamanda hem panjur hem de cam olarak kullanılabilen, istenildiğinde elektronik bir sistemle karartılabilen akıllı cam uygulamaları da piyasaya sürülmeye başlandı bile. Ancak pencere ve cam teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte elbette panjur sistemleri de oldukça pratik ve çok daha kullanışlı hale geldi ve bugün hâlâ panjur kullanımından vazgeçmiş değiliz. Tabii panjurların bugün halen pek çok ev sahibi tarafından tercih edilmelerinin en büyük nedenlerinden biri de dış cepheye yaptıkları estetik katkı. Panjur üreticileri tarafından metalden ahşaba, elektronikten manuele kadar pek çok farklı malzemeden ve pek çok farklı modelde üretilen panjurlar farklı ihtiyaç ve istekleri karşılayabiliyor.  

Peki evinin pencerelerine panjur yaptırmak isteyenler için ne gibi seçenekler var?

İç mekan estetiği

Yalın ve minimalist tasarımlar yapmak istediğinizde modern jaluziler tercih edebilir ve perde seçimlerinden kurtulabilirsiniz. dilerseniz jaluzi görünümlü perdeler de seçebilirsiniz. Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında yeterli bilginiz yoksa '' Salonuma nasıl perde seçmeliyim: 7 örnek fotoğraf '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ahşap panjurlar

Bugün hâlâ özellikle taş ve ahşap yapılarda sıklıkla tercih edilen ahşap panjurlar estetik açıdan benzersiz bir etki yaratmaları ile öne çıkıyorlar. Ahşap panjurlar özellikle yazlık evlerde ya da yılın belirli aylarında kullanılan tatil evlerinde evi korumak için oldukça ideal bir seçenek. Evde olmadığınız aylarda evin hem güvenliğini sıkılaştırmak ve pencereleri hırsızlığa savunmasız bırakmamak, hem de güneş, yağmur ve rüzgâr gibi olumsuz hava koşullarının evin içine nüfuz etmesini engellemek için ahşap panjur modelleri kullanılıyor.

Ahşap panjurların avantajlarının başında tabii ki estetik olarak hem nostaljik, hem doğal, hem de her tarza uyum sağlayabilen bir şıklık yaratmaları. Bunun dışında ahşap panjurlar oldukça farklı renklerde üretiliyor ve rengini değiştirmek de diğer malzemelere göre kendiniz de pratik bir şekilde boyayabileceğiniz için çok daha kolay. Özellikle müstakil evlerde kırmızı, mavi, yeşil gibi ahşap panjur renkleri evleri benzerlerinden ayıran ve onlara değer katan bir sempatiklik yaratıyorlar. 

Ahşap panjurlar çoğu zaman manuel olarak açılıp kapanan modellerde üretilse de, bugün elektronik bir sisteme bağlı olan ahşap panjur bulmak da mümkün.

Metal panjurlar

Çoğunlukla çelikten üretilen ancak bazen krom, alüminyum ya da demir gibi metallerin de kullanıldığını görebileceğimiz panjur modelleri ise güvenlik açısından öne çıkan modelleri meydana getiriyorlar. Yine hem manuel modellerde üretilebilen hem de motorlu bir sisteme entegre olan modellerinin de bulunduğu metal panjurlar hırsızlığa karşı en sağlam önlemlerden biri diyebiliriz. Özellikle motorlu metal panjurların hırsızlar tarafından açılması neredeyse imkansızdır.

Çelik panjurlar aynı zamanda uzun ömürlü ve farklı iklim koşullarına dayanıklı olmaları ile de öne çıkıyorlar. Paslanmayan, kolay kolay eskimeyen ve nemden ya da ısıdan ötürü yıpranmayan çelik panjurlar uzun ömürlü bir kullanım sunarlar.

Kumandalı ve otomatik panjur sistemleri

Modern yaşam alanları ve kent mimarisine en uygun olan ve yukarıya doğru açılıp kapanan otomatik panjur sistemleri, stor perde sistemleri ile benzer bir mekanizma ile çalıştıkları için dış cephe perdeleri olarak da adlandırılabiliyorlar. Bu panjur modelleri geleneksel panjurların iki kanatlı ve dışarı doğru açılan standartlarını yıkarak daha yenilikçi ve pratik bir kullanım sağlıyor. Elektronik kumandaları sayesinde tek bir tuşa basarak açılıp kapanabilen bu sistemlerde kullanılan perdeleme malzemeleri de farklı maddelerden üretilse de genellikle ahşap ve metal gibi ağırlığı olmayan, hafif ve kolay ve hızlı açılıp kapanabilen malzemelerden tercih ediliyor. 

Otomatik panjur sistemleri, pratik kullanım özellikleri ile şehir içinde her gün açılıp kapanması istenen panjur modelleri için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Bu yüzden mağaza ve iş yerlerinde de bu sistemler hem güvenlik hem de güneşe karşı koruma olarak sık sık kullanılmaktadır.

Plastik panjurlar

Çoğunlukla PVC gibi kuvvetlendirilmiş ve hava koşullarına daha dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmiş plastikten üretilen panjurlar hem hafiflikleriyle hem de görünüm olarak ahşap gibi doğal malzemeleri taklit edebilme yetenekleriyle tercih edilen modellerden. Ahşap renklerinde plastik panjurlar uzaktan ahşap görünümü sunabiliyorlar. Hafif ve pratik olmaları da hem manuel ve çift kanatlı sistemlere hem de daha ince ve otomatik sistemlere uyum sağlayabilmelerine neden oluyor. Ekonomik olarak da daha avantajlı olduklarını belirtmek gerek, ancak yıpranmaya karşı dayanıklılıklarının ahşap ya da metal panjurlar kadar kuvvetli olduğunu söyleyemeyiz.

Açılımlarına göre panjurlar

Açılma ve kapanma sistemlerine göre panjurlar üçe ayrılıyor. Birincisi geleneksel olan ve en sık rastlanan model: Dışa doğru açılan çift kanatlı panjurlar. Bu modeller kapandığında evi dışarıdan tamamen kapalı bir kutu gibi gösterdikleri için güvenlik açısından oldukça kullanışlılar ve estetik olarak da dış cephede belirli bir akıcılığa ve bütünlüğe sahip bir tarz oluşturuyorlar.

İkinci model ise her ne kadar özellikle ülkemizde pek tercih edilen bir model olmasa da içe doğru açılan ve genellikle akerdeon stilde açılıp kapanan panjurları oluşturuyor. İçeriye doğru açılıp kapanan panjurlar pencerelerin iç kısımlarına monte ediliyor ve aslında kalın perde işlevi görüyor. Ancak perde kullanımına olanak vermedikleri için bu modeller yalnızca banyo gibi mahremiyetin ön planda olduğu yaşam alanlarında tercih ediliyor.

Modern şehir evlerinde, apartman dairelerinde ve iş yerlerinde en çok tercih edilen model olan üçüncü model ise stor perdeler gibi yukarıya doğru toplanarak açılan ve aşağı doğru sarkarak kapanan modeller. Otomatik kumanda sistemlerine bağlı olan panjurlar genellikle diğer tiplere göre çok daha pratik ve hızlı açılmaları gerektiği için bu modelde üretiliyorlar.

- Panjur yerine tente seçenekleri

Eğer pencerelerinize panjur yaptırmayı istemenizin sebebi güvenlik ya da estetik değil, yalnızca güneş ve yağmurdan korunmak ise bunu çok daha ekonomik maliyetlerle tente seçeneklerini değerlendirerek de yapabilirsiniz. Tente seçenekleri de tıpkı panjurlar gibi hem manuel hem de otomatik sistemlere entegre halde üretilebiliyor.

(Evlerinizi daha güvenli hale getirmek mi istiyorsunuz? O halde bkz: Pencere ve kapı güvenliğinizi sağlayan 10 dekoratif ızgara)

Sizce hangi model panjur daha kullanışlı ve şık?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler