Beyaz mutfak tezgahı modelleri ve kullanımı ile ilgili öneriler | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Beyaz mutfak tezgahı modelleri ve kullanımı ile ilgili öneriler

Meral Eser Meral Eser
POLİMER DECOR Mermer Masa  Mutfak Ve Banyo Tezgahları Uygulama Merkezi – Mutfak Dolapları : modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Mutfaklarda uygulanacak stil ve tarza göre tezgah seçimi yapılır. Mutfak fayansları ve dolaplarla renk ve doku yönünden bütünleşen tezgahlar, farklı materyallerle üretiliyor. Günümüzde şehir yaşamını tercih edenler için mutfak alanları diğer yaşam alanlarına göre daha küçük ya da dar bir plana sahip olabilir. Özellikle küçük mutfaklar için açık renk tonları derinlik katar ve daha geniş ya da ferah bir görünüm sağlar. 

Modern ve şık bir mutfak dizaynı için, kasvetli bir atmosfer oluşturmaktan kaçınırız. İç açıcı renk tonları ile uyum sağlayan bir renk paleti huzur veren bir atmosfer oluşturur. Mutfak tezgahları türleri ve kullanım özellikler bakımından farklı alternatiflere sahip. 

Darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı, uzun ömürlü, sağlam ve dayanımı kuvvetli mutfak tezgahlarını bir araya getirdik. Mutfak dekorasyonuna uygun bir tezgah türü için aşağıdaki başlıkları mutlaka gözden geçirin. Beyaz mutfak tezgah modelleri ile iglili örneklerden bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?

Ayrıca homify'da iç mimarlar sekmesine tıklayarak, bulunduğunuz ile göre arama kriterlerini belirleyebilir; sizin için en uygun profesyonelle direkt bağlantıya geçebilirsiniz. 

Mermer tezgah

Modern Mutfak homify Modern

Mermerler; kalker ve dolomitik kalkerlerin ısı ve basınç altında metamorfizmaya uğrayarak, tekrar kristalleşmesi sonucu oluşur. Doğal bir taş türü olarak bilinen mermerler, doğal yapısıyla zengin desen ve renk alternatifi sunar. Mutfak tezgahlarında geçmişten günümüze kullanılan mermer tezgahlar, aynı zamanda merdivenlerden diğer yapı elemanlarına kullanılagelmektedir.

Beyaz mermerler, endüstriyel anlamda birçok alanda kullanılabilen, kesilebilen ve parlatılabilen materyallerdir. Kalker kalsit kristallerinden oluşan mermerler, karstik bölgelerdeki çökeltiler sonucu ortaya çıkar. Mermer sanayisi ülkemizde faaliyet gösterdiği gibi, dünyada birçok ülkede kullanılagelmektedir. Mermer üretimi konusunda dünya lideri olan ülke ise İtalya olarak bilinir. 

- Mermer çeşitleri

Mutfak planlayıcıları tarafından en çok tercih edilen malzemelerden biri olan beyaz mermerler, ışık geçirmez ve az billurludur. Beyaz ve gri tonlarındaki mermer tezgahlar son derece şık ve elegan bir görünüm sağlamak isteyenler için şekil alabilir özelliktedir. Mutfağınız için mermer tezgah kullanmayı düşünüyorsanız, uygulayacak stil ve tarza göre bir tasarım ürünü ortaya çıkarabilir ya da özel olarak sipariş edebilirsiniz.

Ülkemizdeki mermer çeşitleri 100’ün üzerinde olup, kesilebilir, cilalanabilir özelliklerdedir. Mermer tezgahların sınıflandırılması, genellikle mermerin dokusu ya da rengi üzerinden yapılır. Beyaz mermer tezgah ise mutfağınızın havasını değiştirecek ve mermer duvar kaplamalarıyla muntazam uyum sağlayarak görkemli bir atmosfer oluşturacaktır.

Çimstone tezgah

Mutfak tezgah modelleri Özyılmaz Mermer Klasik Kuvars
Özyılmaz Mermer

Mutfak tezgah modelleri

Özyılmaz Mermer

L biçimindeki mutfak tezgahı, çimstone lapland modelinden üretilmiştir. Beyaz çimstone mutfak tezgahında bu model en çok üretilen seçeneklerden biri. Beyaz yüzeyin üzerine kristaller konularak tüketicinin zevkine göre üretilen bu modelde olduğu gibi uygulanacak stil ya da tarza göre sipariş verebilirsiniz. 

Belenco ve çimstone kuvars malzemeden üretilen kompoze taşlar olduğu için sert ve esnek bir malzeme oluşuyla dayanımı kuvvetli bir malzemedir. Mutfak tezgahlarında olduğu gibi banyo tezgahlarında da sıklıkla kullanılan dayanıklı bir malzemedir. Özyılmaz Mermer isimli firma, bu ürünlerin hem toptancılığı hem de işlemesini yapıyor. Bu sayede firma, hem ekonomik hem de müşterinin istekleri doğrultusunda siparişler alıyor.

- Çimstone özellikleri

UĞUR BİRKAN EVİ Eklektik Mutfak Mimoza Mimarlık Eklektik
Mimoza Mimarlık

UĞUR BİRKAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Tezgah montajından itibaren 15 yıl boyunca kullanıcıların ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak malzeme, beyaz çimstone tezgah modeliyle son derece kullanışlı. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre örnek görselde olduğu gibi L biçiminde ya da mutfağınızın planına uygun olarak firma tarafından dizayn ediliyor. Beyaz çimstone tezgah, kolay silinebilen, uzun ömürlü ve dayanımı kuvvetli.

Granit tezgah

Granit; kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesi olarak tanımlanıyor. Granit tezgahların genellikle renk tonları açık olarak kullanılır. Beyaz granit mutfak tezgahı yüzeyinde dokular ve renkler natürel bir uyum yakalamanızı sağlar. Mutfak dekorasyonunda natürel dokular ve renkler kullanmak isteyenler için idealdir.

Beyaz granit mutfak tezgahı modelleri, diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe, kırmızımsı olabilirler. Doğada grantiler; dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir. Dayanıklı bir malzeme olmasından ötürü; yapı elamanlarında, parke ya da bordur taşları için kullanılabilirler. 

- Ferah ve kullanışlı

Açık renk tonlarıyla muntazam uyum sağlayan granit tezgah, bu örnekte kontrast içeren bir duvar fayansı ile zıtlığın uyumunu ortaya çıkarıyor. Kontrast renkler kullanmak isteyenler için bir örnek sunarken, ferah ve kullanışlı mutfak tezgahları için Polimer Decor İç Mimarlık isimli firmaya tasarlatabilirsiniz. Granit malzeme ülkemizde yaklaşık olarak doksanlı yıllardan itibaren kullanılagelmektedir.

Kuvars tezgah

Kristella white mutfak tezgahi Özyılmaz Mermer Akdeniz Kuvars
Özyılmaz Mermer

Kristella white mutfak tezgahi

Özyılmaz Mermer

Beyazlara bürünen bu mutfakta ise kuvars tezgah modali kullanılmış. 360 m. uzunluk, 62 m. genişlik, 4 m. yükseklikteki bir kuvars malzemenin satışı ₺2,000 üzerinden fiyatlandırılıyor. Maliyet konusunda taş kökenli bir malzeme oluşu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Dayanımı kuvvetli olan kuvars tezgahlar, çizilmelere karşı dayanıklı ve son derece sağlam bir yapıya sahiptirler. Mutfak ölçüleriniz alındığında, beyaz eşya için ayrılan alan ebatlarına uygun kesilerek tasarlanabilirler. Firmadan sipariş ederek mutfağınızın şekline ya da planına uygun bir kuvars tezgah dizayn ettirebilirsiniz. Temizlik bakımından sizi uğraştırmaz ve kolaylıkla silinebilir uzun ömürlü bir malzemedir.

- Ahşapla buluşan beyazlık

Beyaz corian tezgah modeli, ahşap dokularla buluştuğunda ortaya muntazam bir görünüm çıkıyor. Eğer mutfağınızda sadelik, yalın çizgiler ve huzur veren bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız açık renk tonları ile bir arada kullanabilirsiniz. KREA Granit Mutfak imzası taşıyan bu örnekte modern ve şık bir mutfak dizayn edilmiş. Ayrıca beyaz corian tezgah modeli yerine farklı renk alternatiflerini dekorasyona uygun sipariş edebilirsiniz.

Dekton tezgah

Açık mutfaklarda oturma alanları ile bütünleşen bir dizayn oluşturmak istediğinizde muntazam görünümüyle huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Dekton, seramik porselen yapısı ile tamamı ile doğal ve hijyenik bir malzeme olarak tanımlanıyor. Geniş açıklıklar için uygun bir malzemedir ve son derece dayanıklıdır.

Darbelere karşı dayanıklı olan malzeme, dış etkenlere daha az maruz kalır ve çiziklerin oluşmasını önleyen bir yapıya sahiptir. Mutfak tezgahlarında olduğu gibi duvar kaplamalarında da uyum sağlayan modelleriyle kullanabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda bir bütünlük oluşturacak, uzun ömürlü ve şık bir görünüm sağlayan beyaz dekton tezgahlar modern mutfaklar için de son derece uygun ve kullanışlıdır.

- Dayanıklılık

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA Modern Mutfak vanetta mutfak Çankaya Modern
vanetta mutfak Çankaya

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA

vanetta mutfak Çankaya

Darbelere karşı dayanıklı olan malzeme, dış etkenlere daha az maruz kalır ve çiziklerin oluşmasını önleyen bir yapıya sahiptir. Mutfak tezgahlarında olduğu gibi duvar kaplamalarında da uyum sağlayan modelleriyle kullanabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda bir bütünlük oluşturacak, uzun ömürlü ve şık bir görünüm sağlayan beyaz dekton tezgahlarmodern mutfaklariçin de son derece uygun ve kullanışlıdır.

- Sararmalara karşı ne yapılmalı?

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Mutfak homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Sararan tezgahları beyazlatmak için tuz ve limon kullanarak yumuşak bir sünger yardımıyla ovalayarak beyazlaştırabilirsiniz. Granit tezgahlar daha kolay kirlenebilir. Bu gibi tezgahlarda amonyak kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Amonyak kullanımının çok sık tekrarlanmaması önerilir. Tezgahlarınızı silerken amonyak kullanarak kirlenme süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Mutfak tezgahlarında kullanılan malzemelerle ilgili daha fazla bilgi almak için, ayrıca 'Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir?' başlığını da gözden geçirebilirsiniz.

Dolap yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 21 fotoğraf başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

- Hijyenik ve pratik

Wenna Design Modern Mutfak WENNA DESIGN Modern
WENNA DESIGN

Wenna Design

WENNA DESIGN

Mutfağınızda cam kullanıyorsanız muntazam uyum sağlayan bir malzemedir. Aynı zamanda seramik yüzeyler, paslanmaz çelik ya da ahşap materyallerle bir araya geldiğinde göze hitap eden bir uyum sağlar. Beyaz akrilik tezgahlar, hijyenik koşulların sağlanması bakımından da uygun kalitededir. Akrilik tezgahlarda ek yerleri belli olmaz, pürüzsüz ve bütünlük sağlayan bir tezgah zemini oluşturur.

Akrilik tezgah

Akrilik tezgahlar kullanım pratikliği sunması ve dayanımı kuvvetli olması bakımından yüksek performanslı bir malzeme olarak tanımlanıyor. Malzeme yapısı daha geniş tezgahlar ya da farklı ebatlardaki tasarım fikirleri için olanak tanıyor ve kolaylık sağlıyor. Akrilik tezgahlar aynı zamanda 10 yıllık garanti ile firma tarafından satışa sunuluyor ve tasarlanıyor.

Corian tezgah

Corian tezgahlar, aynı zamanda akrilik tezgahlar olarak da bilinmektedir. Farklı ebatlarda tasarlanabilen modeller sert yüzey tezgahları olarak bilinir. Akrilik tezgahlar kum, taş, cam ve porselen gibi ürünlerin hammaddelerini oluşturur. 

Kolayca şekil alabilen bir malzemedir ve dayanımı kuvvetlidir. Kullanım kolaylığı sunması bakımından mutfak tezgah modelleri arasında çok tercih edilir. Pürüzsüz bir mutfak tezgahı yüzeyi elde etmek istiyorsanız bu materyal size hitap edebilir. Çiziklere karşı son derece dayanıklıdır.

Beyaz tezgah temizliği, lekelenmelere karşı alınacak önlemler

A. MALKOÇ / MUTFAK PROJESİ Modern Mutfak Derya Malkoç İç Mimarlık Modern
Derya Malkoç İç Mimarlık

A. MALKOÇ / MUTFAK PROJESİ

Derya Malkoç İç Mimarlık

Seramik porselen asitli madde kullanmadan günümüz sıvı krem temizlik malzemeleri ile çok rahat silinebilir ve kolaylıkla temizlenebilir. Eğer zamanla aşınma sonucu zedelenen ve sarı tonlarının ortaya çıktığı mutfak elemanlarına sahipseniz, sararmalara karşı önlem almanız gerekecektir. Beyaz zeminler için 1 fincan sirke, 2 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı karbonat karıştırılarak temizlemek için kullanılır. Özellikle beyaz mutfak dolaplarında oluşan sarı lekeler için doğal karışımları kullanarak malzemelere zarar vermez ve uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Beyaz tezgahlarınıza asitli madde ve kimyasal ürünler kullanırsanız zamanla aşınma olacaktır. Dolayısıyla zararlı bileşenleri kullanmaya gerek kalmadan, doğal malzemelerle muntazam bir düzen sağlayabilirsiniz. Darbelere ve çiziklere karşı dayanıklı tezgah malzemelerine yukarıda değindik. Isı kaynaklı yanmalara karşı zeminde oluşabilecek renklenmeyi önlemek üzere ayrıca tencere altlığı kullanarak tezgah kullanımına özen gösterebilirsiniz. Beyaz tezgah modeli ile dekorasyonda fark yaratarak iç açıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. 

Siz bu örneklerden hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!