​İstanbul Göktürk’te 185 metrekare modern bir daire | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​İstanbul Göktürk’te 185 metrekare modern bir daire

nihal e. nihal e.
MİM102 GÖKTÜRK İskandinav Oturma Odası MİMPERA İskandinav
Loading admin actions …

Bir ev sahibi olmak kadar evi güzel dekore edebilmek de önemli. Zira yaşam alanımız bizi yansıttığı ve estetik gözüktüğü sürece benzersiz olabilir. Günümüzde çoğu insan ev döşerken mobilya mağazalarından hazır takımlar satın alıp kolaya kaçıyor. Böylesi belki daha ekonomik gibi gözükebilir ama sonuç olarak ortaya birbirinin aynısı evler çıkıyor. Evinizin tamamen size özel olmasını istiyorsanız eğer tavsiyemiz bir profesyonelle birlikte çalışmanızdır. Bugün size örnek olarak 2016’yılında Elçin Yıldıran Ertuğrul tarafından kurulan Mimpera Mimarlık’ın bir projesini tanıtacağız. İstanbul’a bağlı Göktürk’te toplam 185 metrekare alanı olan dairenin dekorasyonu tamamen firmaya ait.

​Açık planlı yaşam alanı

Salon İskandinav Oturma Odası MİMPERA İskandinav Masif Ahşap Rengarenk

Daire boyutları geniş olmakla birlikte daha ferah bir ortam için açık plan tercih edilmiş. Açık planlı yaşam alanlarında mutfak, yemek odası ve salon iç içe bulunur. Bu dairede de en geride mutfak sonra yemek alanı ve pencere tarafında da salon mevcut.

​Masif ahşap masa takımı

Salon İskandinav Oturma Odası MİMPERA İskandinav Masif Ahşap Rengarenk

Yemek alanı, mutfakla salon arasında bir sınır oluşturuyor diyebiliriz. Sandalyelerin şekli ve ahşap mobilya seçimi gibi özellikler İskandinav tarzını yansıtıyor. Masa takımı yer döşemesindeki ahşap ile aynı tona sahip olduğu için koyu tonlu bir kilim tercih edilmiş. Benzer bir şekle sahip olmakla birlikte farklı detayları olan 5 adet lamba ise siyah renkli.

​Geniş oturma grubu

Salon İskandinav Oturma Odası MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi

Salonda oturma grubu olarak beyaz renkli, mat deri bir kanepe ile onu tamamlayan iki adet tekli koltuk tercih edilmiş. Ortada bir masa bulunmamakla birlikte deri kanepenin her iki yanında küçük ve yuvarlak sehpalar bulunuyor. Tekli koltukları da puflarla zenginleştirilmiş.

​Renk farkıyla belirginleşen mutfak

Açık Mutfak Planı İskandinav Mutfak MİMPERA İskandinav Seramik
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Daha önce de dediğimiz gibi daire açık planlı tasarlanmış. Dolayısıyla mutfakla diğer bölümler arasında herhangi bir duvar veya kapı bulunmuyor. Ancak buna karşın mutfağın kendine has bir sınırı var. Örneğin mutfak zemini mekanın kalanından farklı tasarlanmış. Benzer şekilde duvarlar koyu griden beyaza dönmüş.

​Kırmızı ve beyaz

Açık Mutfak Planı İskandinav Mutfak MİMPERA İskandinav Taş
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Fotoğraf ada tezgah zemini üzerinden çekilmiş olup tezgahın parlak yüzeyiyle mutfak dolaplarını gösteriyor. Dolaplar tıpkı duvarlar gibi bembeyaz. Bununla birlikte buzdolabı ve fırın gibi elektronik cihazlar alışılmadık bir şekilde canlı bir kırmızıya sahip. Renkli elektronik eşyalar bulmak zor fakat retro tarz satın aldığınız takdirde her renkte mutfak aleti bulabilirsiniz. Buzdolabına uyumlu olarak duvar rafları da kırmızıya boyanmış.

​Koridorda antrasit rengi

Koridor İskandinav Koridor, Hol & Merdivenler MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Koridor

MİMPERA

Oturma odasını dikkatli incelediğiniz takdirde duvarların koyu griye boyandığını fark edersiniz. Bununla birlikte açık mutfaktan itibaren duvarlar beyaza dönüyordu. Koridorda ise her iki renk birlikte kullanılmış. Duvarlar antrasit rengi iken kapı ve kenarlar beyaz renkli. Zemin ise yine ahşap.

​Geniş kitaplık ve dinlenme koltuğu

Çalışma Odası İskandinav Çalışma Odası MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Çalışma Odası

MİMPERA

Dairedeki diğer odalarla birlikte bir de çalışma odası bulunuyor. Bu odanın geniş duvarlarından biri büyük bir kütüphane olarak hazırlanmış. Beyaz renkli dolap küçük bir dinlenme koltuğuyla tamamlanmış. Gri renkli modern koltuk kitap okumak için elverişli görünüyor. Zeminde yemek odasına benzer bir kilim mevcut.

​Ebeveyn banyosu

Ebeveyn Banyo İskandinav Banyo MİMPERA İskandinav Seramik
MİMPERA

Ebeveyn Banyo

MİMPERA

Dairede toplam 2 adet banyo bulunuyor. İlki ebeveyn banyosu. Son derece sınırlı bir alana sahip olmakla birlikte sıcak bir tarzda dizayn edilmiş. Duvarlar açık nötr tonlu, lavabo ise beyaz seramikten imal edilmiş. Lavabo tezgahı ve duvardaki minik raflar ahşaptan, ayna ise çerçevesiz ve yuvarlak.

​Duşakabin

Ebeveyn Banyo İskandinav Banyo MİMPERA İskandinav Seramik
MİMPERA

Ebeveyn Banyo

MİMPERA

Ebeveyn banyosu küçük olduğu için yerden tasarruf etmek amacıyla duşakabin yapılmış. Ahşap bir zemini olan duşun içerisinde yine ahşaptan bir raf bulunuyor. Böylece şampuan ve diğer ürünler buraya yerleştirilebilir.

​Ortak banyo

Ortak Banyo İskandinav Banyo MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Ortak Banyo

MİMPERA

Dairedeki ikinci banyo ortak kullanılıyor ve bu nedenle daha özenli tasarlanmış. Ayna yine yuvarlak fakat çerçeveli. Lavabo yine beyaz seramik fakat daha ilgi çekici. Tezgah da yine ahşap fakat daha kullanışlı.

​Küvet

Ortak Banyo İskandinav Banyo MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Ortak Banyo

MİMPERA

Ortak banyoda duş yerine küvet tercih edilmiş. Bununla birlikte küvetin detaylarında yine ahşap mevcut. Ek olarak duvar rafında da ahşap kullanılmış. Zemin ise desenli.

​Orijinal tasarım

Giriş İskandinav Koridor, Hol & Merdivenler MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Giriş

MİMPERA

Son fotoğraf dairede bulunan yaratıcı bir mobilyaya ait. Girişte yer alan bu ahşap mobilya hem masa hem sandalye işlevi görüyor. Yekpare tasarlanan eşya evden çıkardan ayakkabı giymek için kullanışlı bir parça.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Ataköy’de klasik stilde dekore edilmiş bir daire ' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu projeyi nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!