REYHAN MUTFAK I BANYO I DEKORASYON – GENEL MUTFAK DEKORASYON:  tarz Mutfak

Evinizi güzelleştiren kullanışlı lake mobilyalar

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Herhangi bir eşya satın alırken görünüşü ve işlevi kadar kalitesi de önemlidir. Eşyaların kalitesini belirleyen en büyük faktör ise malzeme cinsi ile ilgilidir. Günümümüzde ahşap, cam, metal, plastik, hasır, mdf ve bambu gibi çok sayıda malzemeden çeşitli mobilyalar üretilir. Her malzemenin kendine has özellikleri vardır. Ahşap gibi doğal malzemeler suni materyallere göre daha pahalıdır. Ancak buna karşın daha sağlam ve dayanıklıdırlar, ahşap bir mobilyayı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günün birinde satmak istediğinizde doğal bir malzeme oluşundan ötürü zarar etmezsiniz. Ahşap mobilyaların bir diğer güzel yanı da farklı ağaç cinslerinden üretilmesi, böylece standart bir görünüm yerine farklı ton ve dokuya sahip eşyalarınız oluyor. Ayrıca arzuya göre ahşabı boyamak da mümkün.

Ahşap mobilyları daha verimli kullanabilmek için tasarımcılar farklı kaplama yöntemleri geliştirdiler. Bunlardan biri de lake kaplama. Peki nedir bu lake kaplama? Lake, lak adı verilen bir tür cila olup parlak ve saydam olmayan mobilya ve aksesuarlara denir. Tarihine baktığımız zaman Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinden çıktığını görürüz. Esasen geçmişte Japonya’ya özgü bir ağacın arıtılmış suyuna lak denirdi. Ancak günümüzde lak denince herhangi bir ağacın öz suyu kast edilmez. Gerçek ve doğal lak bulunamadığı için üreticiler taklit yollarla lake kaplama yöntemini bulmuştur. Laka kaplama ağırlıklı olarak ahşap mobilyaların üzerine uygulanır. Bununla birlikte tamamen ahşaba yönelik bir kaplama metodu değildir. Metal gibi farklı malzemelere de uygulanabilir. Fakat çoğunlukla ahşap veya mdf mobilyalarda görürüz. Girişten anlayacağınız üzere bugünkü yazımızda lake mobilyanın yapımı, bakımı, diğer cila türleriyle farkı ve temizliği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

​Lake cila nasıl uygulanır?

Montemo – lake  mobilyalar:  tarz Ev İçi
Montemo

lake mobilyalar

Montemo

Ahşap mobilya cilaları arasında çok ince bir yapısı olmasına rağmen çoğuna göre daha dayanıklıdır. Yüksek parlaklık ve mat görünüm, açık form ve çeşitli saydam renk tonları mevcuttur. Lake çok çabuk kurur öyle ki bazen çalışmak zor hale gelir. Fırçalama cilaları amatör kullanım için önerilmez; sprey boyaları motorlu bir tabanca ile uygulanmalıdır. Lak dumanları hem zehirli hem de patlayıcı olabilir. Bu yüzden lak genellikle amatör arıtmada kullanılmaz. Küçük işler için sprey kutuları ile uygulanabilir. Bu şekilde daha maliyetlidir, ama iyi sonuç verir. Mobilya türüne göre hangi tip cila kullanacağını bilmek önemlidir.Lak pek çok ahşap türü için kullanılabilir, ancak maun ve gülağacı üzerinde kullanılamaz. Çünkü bu ağaçlardaki yağlar işlem bitiminde akar. Lak lake-bazlı, tanecik-olmayan (NGR) ve lak-bazlı dolgu maddeleri üzerinde kullanılabilir. Diğer yüzeyler üzerinde kullanılamaz. Zira ciladaki çözücüler mobilyadaki dolgu maddelerini çözecektir.

​Uygulama Teknikleri

Cila ile kaplanacak ahşap düzgün hazırlanmış, zımparalanmış ve mühürlenmiş olmalıdır. Cila uygulamadan hemen önce bir bez parçası ile çalışılacak yüzey iyice temizlenmelidir. Sadece aerosol sprey cila kullanılmalı ve çalışma alanına gazete serilerek zemin korunmalıdır. Ayrıca havalandırmanın yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Vernik kullanmadan önce sprey kutusunu bir gazete veya karton parçası üzerinde test edin. Püskürtme kutularının farklı sprey modelleri vardır; test sprey desenini uygulamak ve izlemek, bitirdiğiniz yüzeyi düzgün bir şekilde kaplamak için yeterli kontrol sağlayacaktır.

​Lake mobilyaların bakımı

Ahşap mobilyaları estetik ve kullanışlı olmakla birlikte belli bir bakım gerektirir. Eğer siz de ahşap mobilya hayranıysanız ve her zaman yepyeni görünsün istiyorsanız lake kaplama ahşap mobilya satın almalısınız. Lake mobilyalar çarpmalara, çiziklere, sıvı lekelerine, renk aşınmasına ve hatta sinir bozucu haşerelere karşı sıradan bir ahşaba oranla daha dirençlidir. Ancak bununla birlikte lake mobilyayı hasar ve yıpranmadan tamamen uzak tutmak ne yazık ki imkansızdır. Yine de düzenli olarak bakım yaptığınız sürece mobilyalarınızı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Lake mobilyaların yüzeyinde oluşan tozları kullanılacak en iyi şey ılık su ile nemli bir bezdir. Bezi mobilya yüzeyinin üzerine sürün ve mobilyanın iyice kuruduğundan emin olun. Kuruduktan sonra ovmak ve parlak görünmesini sağlamak için süet bez tercih edin, böylece daha iyi sonuç alırsınız.

Nemli bezle silmek sadece rutin temizlik için geçerlidir. Zaman içinde günlük kullanım sonucu ortaya çıkan parmak izleri ve yağ lekelerini temizlemek için bez yeterli olmaz. Ilık suya batırılmış bir bez kullansanız dahi masa veya dolap yüzeyinde çeşitli lekeler göze batabilir. Böyle durumlarda size tavsiyemiz amonyak kullanmanızdır. Bezi amonyakla nemlendirin ve lake yüzeyi temizlemek için kullanın. Amonyakın güçlü kokusundan kurtulmak için iyi havalandırılan bir yerde yapın. Amonyak lake masanın üzerine koyduğunuz su bardağı lekesini ya da çocukların masanın üzerine bıraktığı boya lekelerini temizlemek için birebirdir. Ancak kimi zaman basit yöntemlerle halledilemeyecek sert lekeler oluşur. Böyle bir durumda mobilya yüzeyini zımparalayın ve yeniden cilalamayı deneyin. Tabii ki bu hassas işi kendiniz yapmak yerine bir marangoz çağırmanızı öneririz. Fakat cila konusunda tecürbeliyseniz yukarıda yazdığımız hususlara dikkat ederek kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Lake mobilyalar üzerinde oluşabilecek diğer leke ve hasarlara gelince, örneğin çocuk odasında lake mobilya varsa dolap ya da masa yüzeyinde kalem lekeleri oluşabilir. Ancak şanslısınız ki lake mobilya mürekkebi geçirmez. Tek yapmanız gereken tiftiksiz olduğundan emin olduğunuz yumuşak bir bezi nemlendirerek mobilyayı silmektir. Bu yöntem sadece kalem lekelerini ortadan kaldırmaz, aynı zamanda yüzeyi parlak ve mükemmel bir şekilde temizler.

​Sararma ve çizikler

Beyaz lake mobilyalar çok güzeldir ama güneş ışığına maruz kalan bir pencerenin yakınına yerleştirilirse zaman için sararma oluşabilir. Mobilyaları orijinal beyazına geri döndürmek için yüzeyi hidrojen peroksit ile ovalayın. Bu işlemi sadece bir kez yapmak yeterli olmayabilir, ancak pes etmeyin ve birkaç kez daha uygulayın. Sonunda başarı elde edeceksiniz.

Sararma dışında oluşabilecek başka sorunlar da var. Ne kadar dikkatli olursak olalım mobilyalarımıza zarar veren çarpmaların ve çiziklerin önlenmesi gerçekten imkansız. Bu tür durumlarda elbette mobilyayı çöpe atmıyoruz. Bir marangozdan çizikler için yardım alabilirsiniz. Ancak kendi başınıza uygulayabileceğiniz çözümler de var. renksiz bir mum alarak hasarlı yüzeye uygulayın ve daha sonra yünlü bir bezle ovun. Çizikler tamamen kaybolmaz fakat daha iyi bir görünüme kavuşursunuz.

​Temizlik

Normalde toz alırken elektrikli süpürge kullanılır. Lake mobilyaların tozunu almak için de süpürgeyi kullanabilirsiniz ancak yumuşak bir fırça ile almak şartıyla. Aynı zamanda tozu alırken mümkün olduğunca yüzeyle en az temasta bulunmalısınız. Silme esnasında ise yukarıda belirttiğimiz gibi yumuşak ve aşındırıcı olmayan bir bez kullanın. Bezin tozu çekebilme kabiliyetini arttırmak için su ile nemlendirmek gerekir bildiğiniz gibi. Fakat bez çok az nemli olmalı. Kurulamak için ise yine yumuşak bir bez tercih edin. Kağıt havlu kesinlikle kullanmayın. Elimize aldığımızda yumuşak olduğunu düşünsek de kağıt havlu, hassas yüzeyleri çizebilen keskin kenarlar oluşturur. Çizikler ilk başta fark edilmeyebilir, fakat biriktikçe, yüzey yavaş yavaş söner. Özellikle oturma odası gibi konuk ağırladığınız yerlerdeki lake mobilyaların güzel gözükmesini istiyorsanız bu tür ayrıntılara özen göstermelisiniz.

Origami Mobilya – Yatak Odası Tasarımı:  tarz Yatak Odası
Origami Mobilya

Yatak Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Modern lake mobilyaların çoğu suya dayanıklıdır, fakat su kısa sürede beyaz lekeler oluşturur ve cilanın aşınmasını sağlar. Dolayısıyla herhangi bir kaza durumunda içecekler mobilyaya döküldüğünde hiç vakit kaybetmeden hemen yüzeyi silin. Tırnak cilası, oje çıkarıcı gibi alkol içeren belirli maddeler de cilayı yumuşatabilir. Böyle bir durumda cila ıslak iken döküntüleri çıkararak hasarı daha da kötüleştirirsiniz. Kuruduktan sonra döküntüyü kazıyıp zımparalamak meşakkatli de olsa en iyi çözümdür.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Dekorasyonunuza şıklık kazandıracak lake mobilya çeşitleri' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu bilgileri yararlı buluyor musunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!