21 farklı şamdan modeli ile romantik ve şık dekorasyonlar | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

21 farklı şamdan modeli ile romantik ve şık dekorasyonlar

Homify TR Homify TR
HannaHome Dekorasyon  –  Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” : modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Sayfalarımızda sizlerle paylaştığımız dekorasyon ipuçlarında her zaman söylediğimiz temel şeylerden biri de ayrıntıların ne kadar önemli olduğu. Dekorasyonunuzu oluştururken duvar renklerinden mobilyaların tasarımına, kapı ve pencereler gibi iç mimari unsurlardan aksesuarlara kadar her şey birbirini tamamlar ve yaşam alanlarına bir şeyler katar. Özellikle aksesuar seçimleri dekorasyonu tamamlanmış bir yaşam alanına yapılan son dokunuşlar niteliğindedir ve doğru dokunuşlarla dekorasyonlarınızı kusursuz hale getirebilirsiniz. Hele bazı aksesuarlar vardır ki içine girdiği yaşam alanının dokusunu ve ambiyansını değiştirecek kadar kuvvetli bir dokuya ve estetik yapıya sahiptir. İşte o aksesuar türlerinden biri de aşağıda birbirinden güzel ve farklı modellerine göz gezdireceğimiz şamdanlar.

Mumluk olarak da adlandırabileceğimiz şamdanlar, tarihin eski zamanlarından beri kullanılan bir dekorasyon unsuru. Elektrik öncesi dönemde ana aydınlatma unsurları olarak kullanılan şamdanlar özellikle akşam yemeklerini mümkün kıldıkları için yemek masasının olmazsa olmazı sayılıyormuş. Elektriğin ışık üretiminde kullanılmaya başlaması ve aydınlatma unsurlarının dekorasyonun bir parçası olmalarıyla birlikte şamdanlara artık ihtiyaç kalmamış elbette ama bu onların tarihin derinliklerinde kaybolmasına neden olmamış. Mum ışığının verdiği dinlendirici ve romantik etkiye şamdanların o klasik görkemi ve estetik şıklıkları eklenince dekorasyonlarda önemli bir aksesuar olarak bugünlere kadar ulaşmayı başarmış şamdanlar.

Klasik şamdan modelleri bugün hâlâ kullanılıyor ancak onlara yepyeni ve oldukça modern tasarımlarda yaratıcı modeller de eklendi ve sonuç olarak bugün pirinç, bronz, ahşap, gümüş, plastik, cam gibi aklınıza gelebilecek hemen hemen her malzemeden üretilen çok farklı şamdan modellerinden bahsedebiliyoruz. Bu yazımızda en öne çıkan şamdan modelleriyle her tarza, her bütçeye ve her yaşam alanına uygun modellere yer vermeye çalıştık.

1- Yemek masasında ikiz şamdan

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: “b.b. home passion VI” HannaHome Dekorasyon İskandinav
HannaHome Dekorasyon

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: “b.b. home passion VI”

HannaHome Dekorasyon

Bir yemek masasını ikiz şamdan kullanımı ile romantikleştirmek oldukça klasik ve eski, ama asla demode olmayan ve her zaman işe yarayan bir fikir. Eskiden yalnızca pirinç, bakır ve gümüş gibi metalik malzemelerden üretilen ve metalik ışıltılar taşıyan bu klasik şamdanlar bugün farklı renk ve dokularda benzer tasarımlarla üretiliyor ve oldukça eklektik bir modernlikle masalarımıza konuk oluyor. Dekoratörler tarafından sıklıkla kullanılan siyah şamdanlar da, gördüğünüz gibi, oldukça karizmatik ve şık. 

2- İnce belli

Avcılar Caddebostan Konutları Modern Yemek Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Avcılar Caddebostan Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

İkili şamdan kullanımına klasik ve modern tasarımların bir araya geldiği bir açık salondan şık bir örnek daha… İnce belli şamdanlar ve uzun mumlar hem klasik şıklığı yansıtıyor hem de yalınlıklarıyla dekorasyonı kalabalıklaştırmıyor. 

3- Eğlenceli tasarım

Neşeli, hareketli, yüksek enerjili bir yemek alanı mı istiyorsunuz? Tek bir dokunuşla oldukça sıradan bir yemek masasını eğlenceli bir sosyal alana çevirebilirsiniz. Yeter ki böyle rengarenk, espirili ve dikkat çekici bir şamdan modeli bulun ve onu masanın odak noktasına yerleştirin…  

4- ​Ayaklı şamdanlar

Ayaklı şamdan modelleri masanın üzerinde değil doğrudan zeminde kullanılan modellerdir ve klasikten moderne pek çok farklı tarzda tasarıma sahip olabilirler. Mobilya kalabalığı bulunmayan alanlara romantik ve şık bir doku katmak için oldukça ideal bir aksesuar seçimi olan ayaklı şamdanları evinizin dekorasyonuna göre farklı uzunluk ve genişliklerde de bulabilirsiniz. Bu örnekte heykelimsi hatlara sahip ikiz şamdanların yatak odasına kattığı modern dokuya tanık oluyoruz. 

5- Farklı boyutta şamdanlar

HannaHome Dekorasyon  –  Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” : modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection”

HannaHome Dekorasyon

Bir yemek masasında iki ya da üç tekli şamdanın bir arada kullanıldığına sıklıkla şahit oluruz. Birden fazla tek mumlu şamdanın masaya yayılarak estetik bir düzen oluşturduğu tasarımlarda farklı konseptler kullanılır ve bu konseptlerden biri de şamdanların aynı boyutta değil farklı boyutlarda olmasıdır. Farklı uzunluklardaki şamdanlar yemek masasında akıcı bir asimetri ve hareket ortaya çıkarır. 

6- Sevginizi gösteren mumluklar

3'lü Renkli Harf Mumluk Kombini Onedekor Klasik Ahşap Ahşap rengi
Onedekor

3'lü Renkli Harf Mumluk Kombini

Onedekor

Şamdan denilince akla klasik tasarımlar gelse de aslında işleve göre düşündüğümüz zaman modern mumlukların da bu kategoriye girdiğini görebiliriz. Bugün artık kişiye özel tasarımlar ve ev dekorasyonlarında kişisel dokunuşlar oldukça öne çıkıyor. Harf şeklinde tasarlanan mumluklar da özellikle yeni evli çiftler için oldukça şık ve sevgi dolu bir hediye seçeneği olarak öne çıkıyor. 

7- Uzun ve etkileyici

Eğer şamdan kullanmak istediğiniz yemek odasının yüksek bir tavanı varsa olabildiğince uzun şamdanları tercih etmenizi öneriyoruz. Yüksek tavanlı ve görkemli mimarilerde uzun ve ince şamdanlar ortama benzersiz bir zarafet ve şıklık katıyorlar. 

Bu örnek dekorasyonda masanın üzerindeki şık ve uzun şamdanların yanı sıra yerde duran heykel sanatsallığına sahip ayaklı şamdana da özellikle dikkat çekmek isteriz. Sizce de harika değil mi? 

8- Oturma odası dekorasyonunda şamdan kullanımı

HannaHome Dekorasyon  –  Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” : modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection”

HannaHome Dekorasyon

Şamdanların yalnızca yemek masasında ya da yatak odasında kullanılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü doğru seçimlerle oturma odası sehpaları için de çok uyumlu bir aksesuardır aslında şamdanlar. 

9- Zarif, ince ayaklı şamdan modelleri

Duvar Kağıtları ve Çeşitleri Modern Duvar & Zemin Evinin Ustası Modern
Evinin Ustası

Duvar Kağıtları ve Çeşitleri

Evinin Ustası

Ayaklı şamdanlar sütun gibi kalın bir kaide üzerinde de tasarlanabilir ince ve zarif ayaklar üzerinde de… Tek bir mumluğu da olabilir birden fazla da… Tercih size kalmış…  

10- Taze bir şıklık anlayışı

Konsept Lux Restaurant Projesi Modern Yemek Odası Atölye Teta İç Mimarlık Modern
Atölye Teta İç Mimarlık

Konsept Lux Restaurant Projesi

Atölye Teta İç Mimarlık

Oldukça yenilikçi ve tasarımıyla şaşırtan ve hayran bırakan şamdan tasarımlarından birine de bu şık ve lüks yemek odasında rastlıyoruz. Grup halinde kümelenen mumluklar ince bir tasarımla hem müthiş bir zarafet hem de çağdaş bir ışıltı taşıyorlar. 

11- Akrobatlar!

Koridorda yer alan dresuar, oturma odasında yer alan sehpa gibi sosyal alanlarda ya da geçiş alanlarda kullanılan şamdan modelleri bulundukları yerin odak noktası olmayı başarabilir ve böylece dekorasyonda oldukça büyük bir rol üstlenebilirler. Bu örnekteki çağdaş akrobat şamdanlar gibi yenilikçi tasarımlar nostaljik ve klasik değil, çağdaş ve dikkat çekici atmosferler yaratmak için bire bir. 

12- Işıltılı klasik dokunuş

Altın renkli ve gümüş pırıltılı dokunuşlar özellikle klasik ve avangart denilen gösterişli ve şık dekorasyon tarzlarında her zaman harikalar yaratmayı başarıyorlar ancak bu tarzlarda döşenen bir eve şamdan seçecekseniz bu pırıltılardan asla vazgeçmemelisiniz. Altın renkli ya da gümüş şamdanlar klasik dekorasyon modellerini benimseyen evlerde saray havası yaratıyorlar adeta. 

13- Cam mumluklar

GÖLBAŞI Klasik Yemek Odası Gökhan BAYUR Klasik
Gökhan BAYUR

GÖLBAŞI

Gökhan BAYUR

Modern dekorasyonlarda şamdan modellerinin geçmişten bugüne uzanırken oldukça büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Eskiden incecik ve uzun mumları taşıyan zarif şamdan modelleri söz konusu iken bugün mumlar son derece kalın ve kısa olabiliyor. Değişen estetik anlayışının elbette mumlara ve şamdanlara yansıması çok doğal. Kalın mumları çevreleyen cam şamdanlar da bugün modern ve genç tasarımlarda en çok tercih edilen modellerden biri. 

14- Kutu formunda sade ve modern

Modern ve cam şamdan modellerinden biri de bu örnekte gördüğümüz kutu şeklindeki köşeli mumluklar. Yine kalın mumlar için tasarlanan bu model hem modern yalınlığı hem de şıklığı aynı anda yansıtabiliyor.

15- Kadeh tasarımlı şamdanlar

Klasik Yemek Odası homify Klasik

Şarap kadehlerinin her zaman kendilerine has bir zarafet ve albenileri olduğunu düşünenlerdenseniz kadeh şeklinde tasarlanan şamdanları da beğeneceğinize eminiz. 

16- Ahşap mumluklar

Ahşap mumluklar bugün yenilikçi tasarımlar ve dinamik bir tarza sahip olan dekorasyonlar için sık kullanılan ürünlerden biri. Elektrik kesintilerinde kolayca ışıklandırma sağlayan ve her zaman kırılma riski olmadan el altında tutabileceğiniz bu ahşap şamdan modelleri  sadece yemek odası için değil her oda için uygun. 

17- Çoklu klasik şamdanlar

CCT 175 Villa Project in Yalova Modern Yemek Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 175 Villa Project in Yalova

CCT INVESTMENTS

Şamdan denilince bugünün modern tasarımlarında aklımıza ilk olarak tek mumlu şamdanlar gelse de aslında eskiden bu örnekte yer alan model gibi üçlü ya da daha fazla mumluğa sahip olan şamdanlar çok daha popülerdi. Bunun elbette aydınlatmanın daha kuvvetli olmasını sağlayan mum ışığı kaynağı ile de ilgisi var ancak her şey bir yana, klasik bir lüks ve romantik bir şıklık yaratmak isteyenler için bugün hâlâ üçlü şamdan modelleri oldukça ideal diyebiliriz. 

18- Balkona bile yakışıyor!

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire Modern Yemek Odası MAG Tasarım Mimarlık Modern
MAG Tasarım Mimarlık

TrioParkKonut Çorlu – Örnek Daire

MAG Tasarım Mimarlık

İkili ve üçlü şamdanlar da illa ki klasik modellerde olmak zorunda değil elbette. Tıpkı tek mumlu modellerde olduğu gibi ikili ve üçlü modellerde, hatta çok mumlu modellerde bile oldukça yenilikçi ve çağdaş tasarımlı şamdanlar bulmak mümkün. Ayrıca bu örnekteki modern şamdan tasarımı şamdanların balkon dekorasyonlarına bile çok yakışabileceğini gösteriyor bize. 

19- Kapaklı şamdanlar

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi Modern Yemek Odası ACS Mimarlık Modern
ACS Mimarlık

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi

ACS Mimarlık

Mumlar uzun süre açıkta kaldıkları zaman toz çekiyorlar ve mumun yapısı itibari ile toz üzerine yapıştığından temizlemesi de pek mümkün olmuyor. Bunun önüne geçmek için tasarlanan ve ortaya oldukça şık bir görünüm çıkaran kapaklı şamdanlar kullanılırken kapakları açılıyor ve geri kalan zamanda şık birer biblo gibi evleri süslüyor.

20- Yeni ve eskinin birleşimi

mutluhome – Mutlu Home Store: modern tarz , Modern
mutluhome

Mutlu Home Store

mutluhome

Klasik şamdanlar çoğunlukla uzun mumlar ile kullanılır ama bu konuda da ezber bozmak mümkün. Bu ayaklı şamdan tasarımında olduğu gibi gümüş ve klasik bir tasarım bugünün modern kısa mumları ile bir araya geldiğinde oldukça şık bir görünüm ortaya koymaya devam ediyorlar, değil mi?

21- Yaratıcı ve göz alıcı tasarımlar

Bugün artık şamdan modellerinin sınırsız model ve çeşitlilikte olduğuna değinmiştik.  Aslına bakarsanız şamdanlar yalnızca romantik, dinlendirici ve zarif işlevleri ile değil aynı zamanda tasarım açısından da çok zengin ve esnek olmaları sayesinde de tarih sahnesinden silinmek yerine bugünlere kadar ulaşabilmişler. Bu örnekteki oldukça ilgi çekici ve çağdaş çoklu şamdan tasarımı da bunun oldukça başarılı kanıtlarından biri…  

(Bu yazımızı beğendiyseniz ilginizi çekebilecek bir başka yazımız: Ev dizaynı ile ilgilenenler için iç dekorasyon modelleri

Sizce bu şamdan tasarımlarından en güzeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!