Banyo dekorasyonlarında teknesiz duşakabin tercih etmek için 10 neden! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Banyo dekorasyonlarında teknesiz duşakabin tercih etmek için 10 neden!

Homify TR Homify TR
Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Henüz içinde yaşanılan yapılarda su dağıtıcı bir tesisat sisteminin bulunmadığı eski zamanlarda insanlar kişisel temizliklerini bağımsız küvetlerin içine taşıma su doldurarak yaparlarmış. Bu küvetler banyo gibi ayrı bir odada değil, oturma odası, yatak odası ve hatta mutfak gibi yaşam alanlarında yer alabiliyormuş ama banyoların ayrı birer odaya dönüştüğü dönemlerde de küvetler baş rolde yer alıyordu. Duş üniteleri ise çok daha sonra, modern zamanlarda, modern su tesisatları ile çok daha pratik bir temizlik ve banyo deneyimine kavuştuğumuz zamanlarda ortaya çıkan bir tasarım. Duş kabinleri de elbette dekorasyon sahnesine duş kavramı ile birlikte giriş yapmış ama genel olarak duşakabin tasarımlarının popüler olarak çoğu eve yerleşmesi oldukça zaman almış diyebiliriz. Bugün ise duş kabinleri oldukça temel bir banyo uygulaması ve küvetler artık lüks ve ekstra bir banyo aksamı olarak görülüyor çünkü pratikliğin ve hızın yaşamımıza hakim olduğu dönemlerdeyiz.

Duş kabinleri banyo dekorasyonlarının temel unsuru oldukları için bugün çok çeşitli model ve malzeme ile üretilmiş oldukça geniş bir duş kabin yelpazesinden söz edebiliyoruz. Her tür mimariye, farklı boyutlara, farklı estetik özelliklere uyum sağlayabilen duş kabinlerinin pek çok farklı rengi, çeşidi ve modeli bulunuyor. Köşe duşakabinler, sürgülü kabin kapıları, cam duşakabinler, plastik duşakabinler, akrilik duş tekneleri, metal aksamlar, küveti de içeren duş kabin modelleri vs… Her biri farklı bir banyo dekorasyonu ortaya koymak için farklı seçenekler sunuyor bizlere.

Duş kabini denilince de nedense genelde her zaman duş teknesini de içeren donanımlı duşakabin modelleri akla geliyor. Duş teknelerinin sınırları belirleyen ve duşakabin kapılarının kolayca ve pratik bir şekilde oturmasını sağlayan pratik özellikleri onları uzun yıllar boyunca vazgeçilmez kıldı. Ancak son yıllarda başka türlü tasarımların daha çok ön plana çıktığına tanık oluyoruz: Teknesiz duş kabinleri… Banyodaki akıcı dekorasyonu bozmadan ve yenilikçi kapı ve kabn tasarımları ile duş teknesine ihtiyaç duymayacağınız tasarımlar bugünün banyolarında öne çıkan dekorasyon trendlerinin başında geliyor. Peki teknesiz duş kabinlerinin duş teknesini de kapsayan kabin tasarımlarına göre avantajları neler ve neden bugünlerde özellikle profesyonel banyo tasarımcıları tarafından daha çok tercih ediliyorlar? İşte birbirinden çarpıcı örnekler ve teknesiz bir kabin tercih etmeniz için 10 neden!

1- Daha pratik bir uygulama

Genel Banyo Modern Banyo homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

Genel Banyo

homify

Duş teknelerini de kapsayan tam donanımlı duş kabinlerini banyoya monte etmek için zeminin çoğu zaman yükseltilmesi, su gider bağlantılarının yapılması ve teknenin zemine tam oturacak şekilde sabitlenmesi gereklidir. Bu da elbette ustalık gerektiren bir işlem ve eğer banyonuzu kendiniz tasarlıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek o kadar kolay olmayabilir. Ancak yalnızca kapı ve eşik uygulaması ile, bazen eşiğe bile ihtiyaç duyulmayan teknesiz duş kabini tasarımları çok daha pratik ve kolay.

2- Boyut sınırının olmaması

Hazır duş teknesi kullandığımız bir banyo dekorasyonunda projeyi duşakabinin belirlediği ölçümlere uydurmak zorundayızdır. Ancak duş teknesinin olmadığı bir tasarımda duş alanı için ayrılacak bölmeyi tamamen siz belirleyebilirsiniz. Yani teknesiz duş kabinleri herhangi bir boyut ve form sınırlandırmasının olmadığı daha özgür dekorasyon açıları yaratır.

3- Estetik olarak daha esnek

Modern Banyo homify Modern

Dikkat ederseniz duş teknesi tasarımları çoğunlukla birbirinin aynısı olan beyaz akrilik malzemeden üretiliyor ve bu da elbette ki ister istemez duş teknesi olan banyolarda çok alışılageldik bir görünüm ve sıradanlık meydana getiriyor. Eğer sıra dışı bir duş teknesi istiyorsanız özel tasarımlara yönelmeniz gerekiyor ki bu da oldukça yüksek bir bütçe gerektiriyor. Teknesiz duş kabini tasarımlarında ise o sıradan beyaz tekne görüntüsü olmadığı gibi, zemini kişiselleştirmek ve daha estetik hale getirmek için de sınırsız seçeneğiniz var. Farklı renk ve desenlerde fayanslar, ahşap platformlar, mermer uygulamalar ya da banyonuzun geri kalanının devamı niteliğinde akıcı ve modern bir görünüm… İstediğiniz tarzı elde etmek teknesiz duş alanlarında çok daha kolay!

4- Sınırları kendi tasarımlarınızla belirleyebilirsiniz

Dediğimiz gibi, duş tekneleri aslında duş alanlarının sınırlarını belirleme işlevini üstelenen unsurlar. Teknesiz bir duş kabininde ise standartların dışına çıkarak sınırları kendi tasarımlarınızla belirleyebilir ve böylece çok daha sıra dışı ve özgün banyo dekorasyonlarına imza atabilirsiniz. Mesela bu banyodaki cam duvar ile ayrılmış ve ahşap zemin ile sınırları belirlenmiş duş alanının yerinde duş tekneli sıradan bir duşakabin düşünebiliyor musunuz? Aynı estetik etkiyi yaratması imkansız değil mi?

5- Hijyen ve temizlik açısından çok daha sağlıklı

Akdeniz Banyo homify Akdeniz

Zeminden biraz da olsa yüksek duş tekneleri demek banyoda daha fazla girinti, çıkıntı, köşe ve ulaşılamayan gizli su geçiş alanları demek aynı zamanda. Banyo dekorasyonlarında maksimum hijyen ve kolay temizlik için birinci kural zeminde olabildiğince az girinti ve çıkıntı yaratmaktır. Bunun için hijyene önem veren okurlarımıza da her zaman duvara monte ayaksız tezgah ve dolap ünitelerini tavsiye ediyoruz mesela. Çünkü dümdüz zeminli bir banyo çok daha kolay silinecek, yıkanabilecek ve kir ve mikropların saklanmasını sağlayacak kör noktaları barındırmayacaktır.

6- Küçük banyolar için daha ideal

Teknesiz duş kabinlerinin küçük banyolar için ideal olmalarının nedenlerinden biri yukarıda da belirttiğimiz gibi sınırlarını kendi istediğimiz boyutlara göre belirleyebiliyor olmamız. Ancak bir diğer nedeni de, cam duvarlarla ayrılabilecek banyo alanının çok daha ferah ve akıcı bir görünüm ortaya çıkarması. Plastik kapılı duşakabinler ister istemez odayı küçültür ve daraltır. Oysa basit bir cam duvar tüm şeffaflığıyla odayı daha geniş gösterir.

7- Farklı mimarilere uyum sağlar

İstediğiniz malzemelerden üretilmiş olan kabin kapılarını monte ederek pek çok farklı tasarımla uygulayabileceğiniz teknesiz duş kabinleri özellikle sıradan olmadan mimariler için çok uygundur çünkü duş tekneleri belirli form ve boyutlara sahip oldukları için mimari olanaksızlıklara uyum sağlayamazlar. Özellikle eğimli tavanlar veya atipik şekilli odalar söz konusu olduğunda teknesiz duş alanları fark yaratır.

8- Kullanımları kolaydır

Modern Banyo homify Modern

Özellikle çocuklar, yaşlılar veya engelli kişiler tarafından kullanılıyorsa, teknesiz duş kabinleri düz ayak oldukları için çok daha kolay bir kullanım avantajına sahiptirler.

9- Daha ekonomik bir seçenek

VİLLA WOX Modern Banyo Gökhan BAYUR Modern
Gökhan BAYUR

VİLLA WOX

Gökhan BAYUR

Her ne kadar duş kabini diyorsak da aslında teknesiz bir duş alanı oluşturmak için basit bir cam duvar yeterli olabiliyor. Bu da aslında oldukça ekonomik bişr maliyet anlamına geliyor. Yalnızca cam duvardan ibaret olmasa da teknesiz duş kabinlerinin aksamları her zaman daha minimal ve azdır; bu yüzden de duş teknelerine sahip olan donanımlı duşakabin modellerine göre daha ekonomiktirler.

10- Köşeli duşakabinlerde de uygulanabilir.

Oval Tek Açılır Kapı Modern Banyo homify Modern
homify

Oval Tek Açılır Kapı

homify

Bugün küçük alanlarda oldukça kullanışlı, geniş ve yer tasarrufu sağlayan bir banyo deneyimi sundukları için en çok tercih edilen duşakabin modellerinin başında köşe duşakabinler geliyor. Köşe duşakabinler söz konusu olduğunda da her zaman duş teknesi de dahil olan modeller ön plana çıkıyor çünkü teknesiz duş alanı uygulamaları genellikle düz duş kapıları ile tasarlanmış alanlardan ibaret oluyor. Oysa bugün deneyimli banyo aksamı üreticileri artık teknesiz köşe duşakabinler de üretiyorlar. Üstelik bu köşe modellerin diğer teknesiz duşakabin modelleri gibi montajı ve kullanımı da çok daha kolay.

Farklı fikirler mi arıyorsunuz?

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Banyonuzu yenilerken sayfalarımızda daha fazla ilham alabileceğiniz örneği bulabilirsiniz. Örneğin farklı ve sıra dışı duş kabini modelleriyle ilgili değerlendirme ve öneriler arıyorsanız tıklayın: Banyo duşakabin üzerine 12 iddialı örnek

Sizce de teknesiz duşakabinler kullanışlı mı? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!