Ev döşemek için ne kadar bütçe ayırmak gerekir? | homify

Ev döşemek için ne kadar bütçe ayırmak gerekir?

Homify TR Homify TR
LIVING ROOM BA DESIGN Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Loading admin actions …

Evlenecek çiftler, yeni bir eve taşınanlar veya eski dekorasyonunu yenilemek isteyenler için en önemli noktalardan biri elbette bütçe ayarlamasıdır. Ev kurmak pek çok açıdan oldukça zor, zahmetli ve yorucu bir süreç ancak böyle bir işe girişirken en çok düşündüren kısım da ekonomi oluyor değil mi? Ev kurmak ne kadara mal olur sorusu 2021 yılının da internette en çok aranan sorularından biri.

Sıfırdan ev döşemek ne kadara mal olur? sorusunun aslında belirli bir cevabı olması mümkün değil çünkü her ev büyüklüğüne, odaların sayısına ve evde yaşayacakların yaşam tarzı ve kullanım alışkanlıklarına göre farklı bir bütçeye ihtiyaç duyar. Ancak biz bu yazımızda belirli bir kalite ve konfor standartının altına düşmeden olabilecek en ekonomik fiyatları derlemeye çalıştık. 

Ev dekorasyonu için mobilya fiyatları

Elbette mutfak ve banyo gibi iç mimari tadilatlar isteyen yaşam alanlarını değil, mobilya alışverişini baz alarak önerilerimizi ve fiyat ortalamalarını oluşturduk. Bu fiyatların farklı tarz, marka, model ve hatta mağaza seçimlerine göre bile oldukça değişiklik gösterebileceğini de bir kez daha belirterek küçük bir evi sıfırdan döşemek ne kadar mal olur gelin birlikte bakalım…

Oturma odaları

Ev kurmak ne kadara mal olur 2021 yılı için özel olarak cevap verebilmek için her evin merkezinde yer alan oturma odalarının mobilya maliyetlerini inceleyerek başlayalım. Koltuk takımları 1200 TL’den başlıyor ve 15 bin TL’ye kadar yükselen fiyatlarla pek çok farklı model ve malzemelerden üretiliyor. Ancak küçük oturma odaları için geniş bir koltuk takımı yerine L kanepe modellerini tercih ederseniz 800 TL’den başlayan köşe koltuk modellerini piyasada bulabilirsiniz.

Televizyon ünitesi

Elit Country TV Ünitesi Sanal Mobilya Oturma OdasıTV Dolabı & Mobilyaları
Sanal Mobilya

Elit Country TV Ünitesi

Sanal Mobilya

TV ünitesi ise farklı model ve boyutlara göre oldukça değişiyor ama böyle bir mobilya için en az 250 TL ayırmanız gerekiyor. Elbette çok daha lüks bir TV ünitesi arıyorsanız çok kaliteli malzemelerden ve çok özel tasarımlarda televizyon çevresi platformları da üretiliyor. Hatta oturma odanıza özel olarak duvarınızın boyutlarında tasarımlar yaptırabilirsiniz. Böyle size özel bir TV ünitesi tasarımının ne kadar mal olacağını öğrenebilmek için sayfalarımızda yer alan profesyonel iç mimarlar veya marangozlar sekmelerine tıklayarak uzman firmalara fiyat sorabilirsiniz.

Diğer oturma odası mobilyaları

Fark TV Ünitesi & Part Orta Sehpa Sanal Mobilya Oturma OdasıTV Dolabı & Mobilyaları
Sanal Mobilya

Fark TV Ünitesi & Part Orta Sehpa

Sanal Mobilya

Tabii TV ünitesi ve koltuk takımı dışında oturma odanızda olmasını isteyeceğiniz başka mobilya ve aksesuarları da hesaba katmak gerekir. Zigon sehpalar, orta sehpa, kitaplık gibi ekstra kalemler, ışıklandırma elemanları ve aksesuarlar için de ayırmanız gereken minimum bütçe için 1500 TL civarında diyebiliriz. Dolayısıyla modern mobilya ve aksesuarlarla şık bir oturma odası dizayn etmek için 2500-3000 TL ile işe koyulmanız gerekiyor. Tabii bu bütçeye yemek masası dahil değil.

Yatak odası mobilyaları

MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Modern Yatak Odası
Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture

Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ev döşemek söz konusu olduğunda yatak odaları belirli mobilyaların olmazsa olmaz konumda olduğu oldukça özel odaların başında geliyor. Sağlam bir karyola, yatak başı ünitesi, yeterli genişlikte bir giysi dolabı, şifonyer, komodin ve yatak başı aydınlatması bu olmazsa olmazlar arasında sayılabilir. Tabii bir de konforlu bir yatak. Oturma odası ya da çalışma odası gibi alanları minimal tarzda dizayn etmek ve az mobilya kullanmak bu yüzden daha kolay olsa da yatak odaları için kullanmanız gereken mobilya parçalarını azaltmak pek kolay olmaz. Bu yüzden de ev dekorasyonu sürecinde bütçede en çok yer tutan dekorasyon alanlarından biri de yatak odasıdır.

Yatak odası için bütçe

Eğer tüm yatak odasını takım halinde satın alırsanız, tek tek mobilya tercih etmekten daha ekonomik olacaktır. Yatak odası takımlarına genellikle gardırop, şifonyer, komodinler ve karyola dahil oluyor ve fiyatları da aşağı yukarı 4000 TL’den başlıyor. Konforlu ve sağlıklı çift kişilik yatak fiyatları da 700-800 TL aralığından başlıyor diyebiliriz. 

Yani şık bir yatak odası için minimum bütçe: 4700 TL.

Yemek alanı

Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi homify Modern Oturma Odası
homify

Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi

homify

Yemek odaları aslında dekorasyon açısından en özgür olduğunuz alanlardan biridir çünkü bu alanda olması gereken ana unsur sadece yemek masası ve onu çevreleyen sandalyeler. Bu açıdan da yemek odası bütçesi evden eve çok fazla değişiyor çünkü kimileri yemek alanının yalnızca yemek yenen minimal bir dekorasyona sahip olmasını ister, kimileri ise bu alanı büfelerle, konsollarla, işlemeli yemek takımları ve şık aksesuarlarla donatılan görkemli bir toplantı alanına dönüştürür. Sade ve dört kişilik bir yemek masası sandalyeleriyle birlikte aşağı yukarı 1000-1200 TL’den başlar. Ancak yemek odası takımları 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor çünkü bahsettiğimiz gibi ayrıntılı tasarımlar ile oldukça lüks yemek odaları üretiliyor.

Antre ve koridorlar

Sıfırdan ev döşemek için insanların en çok yaptığı hataların başında koridor ve antre alanlarını hesaba katmamak geliyor. Oysa bu geçiş alanlarında büyük mobilya parçaları olmasa da pek tabii ki belirli dekoratif ve fonksiyonel ögeler bulunmak zorunda. Örneğin antrede bir ayakkabılık, portmanto ya da dresuar olması yalnızca dekoratif olarak değil, fonksiyonel olarak da oldukça gerekli. Ayrıca bu alandaki halıların ve ışıklandırma ögelerinin de hesaba katılması lazım. Bu yüzden hesabınızı yaparken antrenizi nasıl tasarlamak istediğinizi de düşünün. Elbette kapsamlı bir portamanto ile yalın bir dresuar arasında fiyat farkı oldukça yüksek olabilir, bunun için bütçenizi ayırırken internetten bu mobilyaların fiyatlarını öğrenin. Biz, antre ve koridor alanları için en az 1000-2000 TL ayrılması gerektiğini düşünüyoruz.

Küçük bir ev için minimum bütçe

Yani eğer 1+1 bir evi sıfırdan döşeyecekseniz mobilya masrafları için 7000-10000 TL’nin cebinizde olması gerekiyor. Ancak bu masraflara eklenecek pek çok başka unsur olduğunu da unutmayın. Örneğin halılar, perdeler, ev tekstili ürünleri ve evinize kişisellik katacak aksesuar ve ögeler. Bunun için aslında küçük ve bir oda bir salondan ibaret bir evi döşerken aşağı yukarı 15 bin TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. Elbette bu bütçe odaların genişliğine, mobilyaların kalitesine ve tarzına ve seçilen markalara ve modellere göre 100 bin TL’yi bile bulabilir. Biz belirli standartların altına düşmeden olabilecek en ekonomik ev döşeme alışverişlerini baz alıyoruz. 

Ve tabii bu fiyatlara beyaz eşyalar ve mesela mutfak dolapları, banyo donanımları kapı ve pencereler gibi iç mimari unsurlar dahil değil.

Ucuza ev döşemek için son moda fikirler

Peki kaliteli mobilyalarla evimizi şık bir şekilde döşemenin daha ekonomik bir yolu yok mu? Elbette var, ancak biraz daha zahmetli olduğunu da söylemeliyiz. Ucuza ev döşemek için bütün mobilyaları takım olarak ve yeni almak yerine, ikinci el mobilyaların ve yenileme kültürünün bir parçası olarak hem bütçenize katkıda bulunabilir, hem de tüketim miktarını azaltarak kullanılmayan eşyaların geri dönüşüme girmesine neden olabilirsiniz. İleri dönüşüm olarak da adlandırılan eski mobilyaları tamir edip yenileyerek kullanma akımı yalnızca ekonomik ve ekolojik bir proje değil, aynı zamanda estetik bir trend haline de geldi. Vintage mobilya ve tasarımlar, retro parçalar ve shabby chic adı verilen eski mobilyaların kullanıldığı nostaljik dekorasyon tarzı ve mix & match olarak da adlandırılan farklı tasarımların bir araya getirildiği birbirleriyle uyumsuz görünen ve mobilya takımlarının estetik anlayışını geride bırakan dizaynlar son yılların en öne çıkan dekorasyon tarzlarını oluşturuyor.

Geri dönüştürülen mobilyalar

Didem & Serkan Ozbakan Bilgece Tasarım Modern Yemek Odası
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Siz de evinizi döşerken bu tarzlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin ikinci el dükkanlarını ve internet mağazalarını dolaşıp eski mobilyaları satın alabilir ve onları tamir edip boyayarak yepyeni ürünlere dönüştürebilirsiniz. Tek tek bulup yenilediğiniz farklı tasarımlı sandalyelerle oluşturduğunuz yemek odası takımı ya da farklı takımların koltuklarını döşemelerini yenileyerek bir araya getirip tasarladığınız bir oturma odası hem ezber bozan bir estetiğe hem de son trendlere uyum sağlayan size özel yaşam alanlarına dönüşebilir.

Kendin yap ürünleri

Palet Yatak Odası Atölye Butka Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları
Atölye Butka

Palet Yatak Odası

Atölye Butka

Evinizin dekorasyonunu daha ucuza mal etmenin bir başka popüler yolu da kendin yap projelerine yönelmek. Örneğin internette kendin yap önerilerinin bulunduğu sitelerde yer alan direktifleri izleyerek pek çok marangozluk ürününü kendiniz de yapabilirsiniz; kitaplıklar, sehpalar, raflar, masalar… Hatta elinizden iş geliyorsa oturma grubunuzu bile taşıma paleti gibi ucuz eşyalardan kendiniz yapabilirsiniz. Ya da pahalı hazır perdeler satın almak yerine kaliteli kumaşlarla perdelerinizi kendiniz dikebilirsiniz. Kendin yap projeleri sizi yalnızca ekonomik olarak rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda evinize sizden bir parça da katar ve yaşam alanlarınızı daha karakteristik kılar.

İlham veren fikirler…

HAPPY LIVING ROOM BA DESIGN Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
BA DESIGN

HAPPY LIVING ROOM

BA DESIGN

Evinizin dekorasyonunu sıfırdan oluşturmak için farklı fikirlere de göz gezdirmek isterseniz Baştan ev döşemek isteyenler ilham verecek 8 fotoğraf başlıklı yazımız da tam size göre!

Ev dekorasyonunda renkler…

EVRIM & GUNAY ASLAN EVI Mimoza Mimarlık Eklektik Oturma Odası
Mimoza Mimarlık

EVRIM & GUNAY ASLAN EVI

Mimoza Mimarlık

Ayrıca ev döşerken sade ve dinlendirici bir renk teması seçmeyi düşünüyorsanız Kırık beyaz tonlarını ev dekorasyonlarında kullanmanın 10 şık örneği başlıklı yazımız da size ilham verebilir.

Bu bilgiler işinize yaradı mı?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!