​Ev almak ya da yaptırmak: Hangisi daha karlı?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Ev almak ya da yaptırmak: Hangisi daha karlı?

nihal e. nihal e.
Dündar Design - Mimari Görselleştirme – Müstakil Ev:  tarz Evler, Modern
Loading admin actions …

Bir ev sahibi olmak, genellikle çoğu kişinin hayatında yaptığı en büyük yatırımdır. Bu nedenle tüm alıcılar, herhangi bir ev satın almadan önce hayallerindeki mükemmel evi bulmak ya da inşa etmek için çok fazla zaman ve enerji harcar. Yer, fiyat, piyasa eğilimleri, emlak vergileri ve mülkün durumu evin değerini belirleyen önemli faktörlerden bazılarıdır. Ayrıca her alıcının tipik olarak belirli ihtiyaçları içeren bir istek listesi olur. Ev sahibi olma süreci bir dizi önemli evreler içeriyor olsa da alıcıların düşünmesi gereken ilk husus, mevcut bir ev satın almak veya yeni bir bina inşa etmek arasında karar vermektir. Her iki seçeneğin kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Bu makalede sizler için her iki seçeneği de detaylı olarak inceleyeceğiz.

​Ev satın almak

homify:  tarz Evler, Modern

Müstakil bir ev satın aldığınızda iki temel avantajınız olur: Kolaylık ve maliyet. Mülk edinecek kadar yeterli birikiminiz olduğu takdirde tek yapmanız gereken zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir ev seçmektir. Ev arama sürecini hızlandırmak için bir emlakçı ile çalışabilirsiniz. Nitelikli bir emlakçı sizin için uygun özelliklere sahip ev seçenekleri sunarken aynı zamanda görüşmelerde rehberlik eder ve lazım olan evrakları hazırlamada yardımcı olur. Evi satın alıp gerekli işlemleri yaptıktan sonra ise dilediğiniz bir tarihte taşınabilirsiniz. Ev satın alma süreci bütçe sağlama, ev araştırma, teklif verme, evi gezme ve karar verme gibi çok sayıda adım gerektirse de hızlı hareket edebilmenin kolaylığı tüm bu uğraşa değecektir. Bununla birlikte düzenli bir iş sahibi olanların programı daha yoğun olduğundan süreç biraz daha yavaş ilerleyebilir.

- Maliyet için ev kredisi

Genel olarak ev satın almakla ilgili en önemli husus maliyettir. Bir evin değerini belirleyen pek çok faktör bulunmakla birlitke satın alacağınız veya inşa edeceğiniz evin aynı şehirde olduğunu farz edelim. Böyle bir durumda hazır bir ev satın almak daha ucuzdur. Potansiyel bir ev bulduktan sonra o günkü faiz oranlarına göre satın alma maliyetini tahmin etmek için bir hesap yapın. Emlak piyasasına bağlı olarak mevcut konut fiyatları ve ülke genelinde ev fiyatlarını baz alarak son kararınızı verin.

Bütçe ayarlamakta sorun yaşıyorsanız bankaların konut kredisine başvurabilirsiniz. Ev kredisi ile kira öder gibi evinizin taksitlerini tamamlayabilirsiniz. Ancak burada önemli olan gerçekçi planlar yapmaktır. Şayet geliriniz garanti altında değilse ve işten çıkarılma gibi olasılıklar söz konusuysa risk almamanızı öneririz. Benzer şekilde gayri menkulu yatırım amacıyla satın alıyorsak getirisinin uzun yıllar süreceğini de kabul etmeliyiz.

Hazır ev kolaylığı

Mevcut bir ev satın almanın en büyük artılarından biri kolaylıktır. Bu ne demek? Bir evin inşası uzun yıllar sürerken ev satın aldığınızda kısa sürede yerleşebilirsiniz. Dolayısıyla zaman bakımından avantaj sağlar. Ayrıca çocuklarınızın okulu, iş yeriniz veya sevdiğiniz arkadaşların bulunduğu semtte bir ev bulmak boş arazi bulmaktan çok daha kolaydır. Dolayısıyla istediğiniz semtte, mahallede oturmak çok daha mümkün hale gelir. Özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerdeki trafik sorunu düşünülünce her gün gitmek zorunda kaldığınız iş, okul gibi yerlere kısa sürede varmak büyük fark yaratacaktır.

yücel partners – Villa Eylül:  tarz Müstakil ev, Akdeniz
yücel partners

Villa Eylül

yücel partners

Dezavantajlar

Ev satın almak size pek çok kolaylık sunar. Ancak bu durum güçlüklerle karşılaşmayacağınız anlamına gelmez maalesef. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ev kredisi almanın çeşitli riskleri vardır. Herhangi bir yer borç almadan bütçe topladığınızda ise başka gayrimenkullerinizi satmak durumunda kalabilirsiniz. Ev satın almaya karar verdiğiniz an, kriz koşullarına denk geldiğinde fiyatlar tahmininizden çok daha yüksek olabilir. Dolayısıyla evi alacağınız zamanı iyi belirlemek de önemlidir. Yanlış bir zamanda satın aldığınız ev size kardan çok zarar getirebilir.

Bir diğer dezavantaj sizin için en uygun olan evin hayallerinizdeki evi yansıtmamasıdır. Kat planına aşık olamayabilirsiniz ve birinci kattaki yarım banyonun dolu bir banyo olmasını veya ana katta başka bir yatak odası olmasını isteyebilirsiniz. Özellikle eski evler, çoğu alıcıların ihtiyaçlarını karşılamaz ve işlevsel olarak eksik kalabilir. Örneğin dört yatak odalı dubleks bir evde sadece tek banyo olabilir veya mutfak çok küçüktür ve genişletmek için ek yer yoktur. Tam olarak istediğiniz gibi olan, iyi durumda bir ev bulamazsanız yeniden yapılanma, onarım, dekorasyon ve çevre düzenlemesi için ek para harcamanız gerekebilir. Bu ek masraflar çeşitli mülkler arasından seçim yaparken veya kendi evinizi inşa etme maliyetini karşılaştırırken dikkate alınmalıdır.

​Yeni bir ev inşa etmek

Ev sahibi olmak için bir diğer seçenek ev inşa etmektir. Ev inşa etmekle hazır bir daire satın almak arasındaki ilk fark ev yerine arazi aramaktır. Aynı zamanda bir mimar ya da müteahhit bulmak için zaman ayırmanız ve inşaatın her öğesini seçmeniz gerekir. Kimi kişiler tüm bu işleri tamamen profesyonele devrederek aradan çekilir. Ancak ev sahibinin yapının gelişimine katılması süreci hızlandıracaktır.

- Hayallerinizdeki gibi bir ev

Ev inşa etmenin en büyük avantajı tam olarak istediğiniz evi elde edebilmenizdir. Gerekli bütçeniz olduğu ve arazi koşulları el verdiği takdirde odaların büyüklüğü, bahçenin durumu, banyo sayısı gibi bir evi konforlu kılan pek çok şeyi arzu ettiğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Uzmanlar yeni evlerin yalıtım ve hava filtreleme standartları da dahil olmak üzere daha verimli olduğunu söylüyor. Bu özellik, hem çevre için hem de fatura maliyetlerini azaltmak açısından önemlidir.

Yeni bir ev inşa ettiğinizde hazır bir konutun sahip olduğu sorunlarla uğraşmazsınız. Yapımda kullanacak malzemeleri kendiniz seçer ve asbest, küf gibi şeylerle karşılaşmazsınız. Çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan bir alt yapı kurarak daha verimli tuvaletler, sıhhi tesisat ve elektrik armatürleri ile uzun vadede sürdürülebilir bir ev sahibi olursunuz.

Mozaik Sanat Evi – Çok Modern, Çok Şık, Çok Tarihi:  tarz Evler, Eklektik Mermer
Mozaik Sanat Evi

Çok Modern, Çok Şık, Çok Tarihi

Mozaik Sanat Evi

- Maliyet ile ilgili avantajlar

Binanın ön ödeme maliyetleri yüksek olsa da yatırımınızı telafi etmek daha kolay olabilir. Örneğin evi yatırım amaçlı yaptırıyorsanız ya da günün birinde satmak zorunda kalırsanız çoğu insan için yeni bir ev, eski bir evden daha caziptir. Buna ek olarak yeni bir ev, hem para hem de zaman tasarrufu sağlayabilecek daha az onarım ve daha az bakım gerektirecektir.

Yeni bir ev inşa etmek çoğu durumda hazır bir konut satın almaktan daha masraflı olabilir; ancak mevcut bir ev satın alarak elde edemeyeceğiniz bir memnuniyete kavuşursunuz. Yeni evinizi tamamen kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre inşa edeceğiniz için bu konforu hazır bir dairede bulmanız zordur.

- Dezavantajlar

Bir ev inşa etmenin en büyük dezavantajı, inşaat süresi boyunca artan maliyetler ve çok uzun bir zaman dilimi boyunca beklemenizdir. Üstelik birlikte çalışacağınız inşaatçıları araştırmadığınız takdirde beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu da uzun vadede ek masraflar getirecektir. Dolayısıyla iş yapacağınız profesyonelin güvenilir ve işinin ehli olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Hatta bunun için gerekirse daha çok para ödemekten çekinmemelisiniz. Beklenmeyen fiyat artışlarından kaçınmak için ise genel olarak maliyet artı sözleşmesi yerine toplu ödeme sözleşmesini deneyin. Toplu ödeme sözleşmesi, sabit bir fiyat belirler ve maliyet aşım riskini azaltır. İnşaatın bitiş tarihini kontrol etmek için yine sözleşme edinerek açık uçlu tarihlerden kaçının ve bir program isteyin.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Müstakil ev yaptırmak ne kadara mal olur?' başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin tercihiniz hangisi?
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!