Daha güvenli bir ev için kamera ve alarm sistemleri | homify

Daha güvenli bir ev için kamera ve alarm sistemleri

Homify TR Homify TR
homify Ahşap ev
Loading admin actions …

Evlerimiz biz ve ailemiz için sığınak niteliğindeki özel alanlardır ve evlerimizin içinde maddi ve manevi açıdan çok değerli pek çok eşyamızı saklarız. Bundan dolayı da ev sahipleri için de kiracılar için de hırsızlık en korkulan şeylerden biridir. Modern şehir merkezlerindeki konut sayısının artmasından dolayı hırsızlık olayları da artış gösteriyor maalesef. Araştırmalar Türkiye’de en sık rastlanan suç türünün hırsızlık olduğunu ve hırsızlık oranlarının 2008-2017 yılları arasında arttığını gösteriyor. 2017 verilerine göre ülke çağında saatte 11 ev ve 6 iş yeri soyuluyor. 

Ancak bu gözünüzü korkutmasın; evinizi hırsızlardan korumanın pek çok farklı yöntemi var ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hırsızlığa karşı geliştirilen önlemler de her geçen gün çoğalıyor. Ev ve iş yeri soygunlarının önlenmesindeki ilk adım da, evlerinizi hırsızlığa karşı korumasız bırakan özellikleri ortadan kaldırmaktır.  Çoğumuz evlerimizin gece geç saatlerde daha korumasız olduğunu düşünürüz, gelgelelim çoğu hırsız aslında insanların evde olmadığı gündüz saatlerinde ortaya çıkıyor. Evinizin güvenli bir hale gelmesi için önlemleri yalnızca gece saatlerine göre değil, gündüz saatleri için de almalısınız. Ayrıca yazlık ya da bağ evi gibi bazı mevsimlerde boş kalan evler için de mevsimlik önlemlerin değerlendirilmesi gerekir.  

Evinizi hırsızlara karşı korumak pahalı ve zahmetli bir süreç gibi görünebilir çünkü hırsızlara karşı korumanız gereken pek çok farklı değişken var. Ancak özellikle son yıllarda hırsızlığa karşı oluşturulan teknolojik önlemler evinizin dışarıya karşı tüm zayıflıklarını kapsıyor. Özellikle alarmlı ve kameralı güvenlik sistemleri bugün artık oldukça çeşitli. Bugünkü yazımızda ev güvenlik sistemlerini ve bu sistemlerin ayrıntılı özelliklerini değerlendiriyoruz.

Ev güvenlik sistemleri

Beyaz Home homify Akdeniz Evler
homify

Beyaz Home

homify

Önce ev güvenlik sistemleri denilince akla ne geliyor ya da ne gelmeli, bunlardan bahsedelim. Ev güvenliğini sağlayan sistemler çoğu zaman yalnızca hırsızlığa karşı bir önlem olarak düşünülse de aslında evinizi yalnızca hırsızlıktan korumaya odaklanmazlar. Yangına, gaz kaçağına, sağlık problemlerine ve tehdit ve diğer tehlikelere karşı da farklı önlem ve uygulamalar içeren sistemler mevcut. Elbette her biri için farklı teknolojik uygulamaların evinize entegre edilmesi gerekiyor.

Firma seçerken…

Villa Şimşek yücel partners Müstakil ev
yücel partners

Villa Şimşek

yücel partners

Tüm bunlardan ihtiyacınız olan önlemlerin bir arada bulunduğu farklı paketleri satın alacağınız kapsamlı güvenlik uygulamaları bugün artık piyasada var olan pek çok güvenlik firması tarafından karşılanıyor. Elbette oldukça farklı değişkenlerin olduğu bu paketler hakkında belirli bir fiyat aralığı vermek mümkün değil, ancak bu toplu sistemlerin en önemli özellikleri genellikle aylık ya da senelik üyelik şeklinde işlemeleri. 

Yani güvenlik şirketleri tarafından verilen hizmet paketlerinden birini seçtiğinizde, firma evinize gelip teknolojik uygulamaları yerleştiriyor ve bunun karşılığında her ay ya da her sene sizden belirli bir ücret talep ediyor. Yani toplu bir bütçe ayırmak yerine bu sistemlere aylık ya da senelik ücretler ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Elbette bu sistemleri kurmak için ilk etapta firmalar bir de kurulum ücreti talep ediyorlar ancak bazı dönemlerde bazı şirketlerin kurulum ücretinde indirim ya da ücretsiz kurulum hizmeti gibi kampanyaları da olabiliyor. Bu yüzden evinize böyle kapsamlı bir güvenlik sistemi kurdurmayı düşünüyorsanız size tavsiyemiz önce olabildiğince farklı firmayla görüşün ve paket olanaklarını, kurulum ücretlerini, kampanyaları ve firmaların güvenilirliklerini araştırın. İlk teklif veren firma ile çalışmak her zaman en ekonomik ve en iyi seçenek olmayabilir.  

Ayrıca kimi firmalarda kira sistemi dışında satın alma seçenekleri de mevcut, yani dilerseniz tek seferde ödeme yaparak belirli bir güvenlik sistemini satın alabiliyorsunuz.

​Peki bu kapsamlı güvenlik hizmetleri nasıl çalışıyor?

Öncelikle istediğiniz uygulamaları listeliyorsunuz; örneğin hırsızlığa karşı belirli sayıda kamera, alarm sistemi ve gaz kaçağına karşı bir alarm sistemi satın almak istiyorsunuz diyelim. Bu sistemlerin kurulumları yapıldıktan sonra herhangi bir hırsızlık şüphesinde, örneğin evde olmadığınız zaman evin içinde bir hareket algılandığında alarm çalışıyor ve sistem derhal sizi arayıp evde olup olmadığınızı soruyor, alarmın yanlışlıkla çalıştırılmadığı bilgisine erişildiğinde ya da telefonu açmadığınız takdirde ise polis aranıyor.  Gaz kaçağı olduğunda da yine eve kurulan sistem gaz oranının artması durumunda bunu tespit ederek yetkili birimleri arıyor ve tehlikenin önüne geçiliyor. Yani bu güvenlik sistemleri siz evde olmasanız bile evinizi gaz kaçağı gibi durumlardan koruyor. 

Bu kapsamlı sistemlerde panik butonuna varan uygulamalar var. Panik butonu genellikle gündelik yaşamında tehdit edilen ya da güvenlik riski yüksek olan meslek gruplarından insanların tercih ettiği bir güvenlik önlemi. Tehlike anında bu butona bastığınızda sistem kayıtlı olan bilgilerinizle derhal evinize polis ve ambulans yolluyor.

Hızlı müdahale

Hangi firmanın güvenlik sistemini tercih edeceğinize karar verirken değerlendirmeniz gereken en önemli şey müdahale hızlarıdır diyebiliriz. Bunu belirleyen temel unsur ise tabii ki evinizdeki sistemin merkezi sisteme yolladığı sinyalin hızıdır. Sinyal hızını belirleyen de altyapıdır. Yani altyapısı zayıf olan, müdahale hızı konusunda garanti vermeyen firmalar yeteri kadar koruyucu olamazlar. Bugün artık müdahale hızı 10 saniyeye kadar inen güvenlik sistemleri tasarlanıyor. Bu hızların test edildiği ve güvenilir firmalarla çalışmaya özen gösterirseniz içiniz rahat edecektir.

Kendi güvenlik kamerası sistemini kendiniz kurun

Eğer güvenlik firmalarının size sunduğu paket kiralama sistemlerine ekonomik ya da başka sebeplerle sıcak bakmıyorsanız aslında kendi güvenlik sisteminizi de kurabilirsiniz. İnternette artık pek çok farklı güvenlik uygulaması satılıyor, kameralar ve alarm sistemlerini satın alıp, deneyimli bir elektrikçiye kurdurabilirsiniz. Böylece istediğiniz sayıda kamera ve istediğiniz türde alarm sistemini kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Fiyat aralıkları ve seçenekler

Pencere ve kapılara yönelik alarmlı sensörler bugün bu tarz uygulamalarda sık sık kullanılan seçeneklerden biri. İstediğiniz pencereye bu sensörleri takarak olası zorlanmalarda alarmın çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sensörler internette 100-150 liradan başlayan fiyatlarla bulunabiliyor. Oda içlerinde uygulanan hareket sensörlü alarm uygulamaları ise aşağı yukarı 300 TL’den başlıyor diyebiliriz. Elbette bu fiyatlara bir de montaj fiyatı eklemeniz gerekiyor ve bu da kurulumu yapacak olan ustaya göre oldukça farklılık gösterebilir. Kaliteli güvenlik kameraları ise yine 200-300 TL aralığından başlıyor. İnternet mağazalarında bu ürünleri karşılaştırıp size uygun bir güvenlik tasarımını kendiniz oluşturabilir ve teras alanına, balkonlara, verandaya kaç adet kamera taktıracağınıza da gönlünüzce karar verebilirsiniz.

Hırsızlara karşı en caydırıcı yol güvenlik kamera sistemleri olsa da oldukça etkili başka önlemler de var:

Modernist Rüya Ev homify Ahşap ev
homify

Modernist Rüya Ev

homify

- Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız mutlaka sağlam ve yüksek çitler yaptırın. Kilitli bir bahçe kapısı ve yüksek çitler hırsızlığa karşı sanıldığından daha etkilidir.

Çok Modern, Çok Şık, Çok Tarihi Mozaik Sanat Evi Eklektik Evler Mermer
Mozaik Sanat Evi

Çok Modern, Çok Şık, Çok Tarihi

Mozaik Sanat Evi

- Gece çalışan hırsızlar karanlığı sever, geceleri de ışıl ışıl olan bir çevre gece hırsızlarına karşı en büyük önlemlerden biridir. Evinizin önünü ve çevresini iyi aydınlatarak daha huzurlu uyuyabilirsiniz!

- Alt katlarda ya da müstakil evlerde yaşayanlar için pencereler evlerin zayıf noktasıdır diyebiliriz. Sağlam parmaklıklarsa kesmesi sesli bir alet gerektirdiğinden ve zaman alacağından oldukça caydırıcıdır.

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut homify Modern Evler
homify

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut

homify

- Mağaza vitrinlerinde de kullanılan ve güvenlik camı olarak da adlandırılan lamine camlar sıradan camlara göre çok daha dayanıklıdır ve kırılmazlar.

- Ve tabii ki kolay açılan bir kapı hırsızlığa davetiye çıkaran temel unsurlardan biridir. Çelik kapılar her zaman güvenlidir.

giriş_kapısı_masif_ahşap Erim Mobilya Ahşap kapılar Masif Ahşap Ahşap rengi
Erim Mobilya

giriş_kapısı_masif_ahşap

Erim Mobilya

Siz de evinizin kapısını daha güvenli bir modelle değiştirmeyi düşünüyorsanız homify sayfalarımızda yer alan profesyonellerle kapılar sekmesini tıklayarak kolayca iletişime geçebilir ve eviniz için uygun çelik kapı fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

​Güvenlik sistemlerini yeni yaptıracağınız eviniz için mi düşünüyorsunuz?

VİLLA | TINY HOUSE | KÜÇÜK EV Meteor Mimarlık & Tasarım Modern Evler
Meteor Mimarlık & Tasarım

VİLLA | TINY HOUSE | KÜÇÜK EV

Meteor Mimarlık & Tasarım

Farklı dış cephe uygulamaları ile yeni evinizin tasarımı için de birbirinden güzel tasarımlardan ilham almak ister misiniz? O halde tıklayın: Türkiye’den en güzel dış cephe örnekleri

Siz eviniz için nasıl bir güvenlik önlemi tercih ediyorsunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!