yücel partners – M&E TEKİNTAŞ HOME:  tarz Oturma Odası

Soğuk hava sızıntılarına karşı pencerelerde ısı yalıtımı için yapılması gerekenler

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Havalar soğumaya başladığında temeli ihtiyaçlardan biri olan ısı kaybı problemini çözmek gerekir. Pencereler ise ısı kaybının sıklıkla rastlandığı alanlardır ve bu alanları izole edecek bazı çözümler mevcut. 

Günümüzde PVC pencere sistemleri sıklıkla kullanılmakla beraber alüminyum pencereler de kullanılmaktadır. Alüminyum pencerelerde ısı izolasyonu yapılmak istenildiğinde, ısı yalıtımlı alüminyum sistemler kullanılır. Isı yalıtımı amacı ile çerçeve ve camların yeni ısı yalıtımlı pencere sistemleri ile değiştirilmesi gerekebilir. Isı yalıtımlı camlar, izolasyona katkı sağlamakla birlikte yeterli değildir.

Isı kaybı, pencerelerde yaklaşık olarak %10 oranla enerji tüketimine sebep olur. Pencere izolasyonu yapıldığında uzun vadede enerji tüketimi açısından ekonomik yönden avantaj sağlar ve her ay faturalara yansıyan masrafları düşürmenize olanak tanır.  

Pencere kenarlarından giren soğuğu önlemek için sızıntılara uygun sünger yapışkanlı bantlar ya da macunlar kullanılabilir. Eğer eski tip bir pencere modeli kullanıyorsanız ısı yalıtımlı çift cam kullanımına geçerek camı değiştirmeniz mümkün. Pencere doğramalarındaki çatlaklardan girebilecek sızıntılar soğuk hava akımına sebep olabileceği gibi bazı pencere modellerinde terleme yapabilir.

Pencerelerde ısı yalıtımı ile ilgili yapılması gerekenleri bazı başlıklar altında topladık. Soğuk hava sızıntılarını önlemenize yardım olacak alternatif çözümler için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin.

Pencerelerde hava sızıntılarının olmasının başlıca sebepleri

Daire Tadilatları  – ​#Esenyurttadilat:  tarz Oturma Odası
Daire Tadilatları

​#Esenyurttadilat

Daire Tadilatları

Pencere doğramaları ve kenarlarının hava geçirmesi, ısı yalıtımlı cam kullanılmaması, kenarlarda ısı köprülerinin olması, pencerede denizlik için kullanılan malzemenin yekpare bir malzeme olması, yalıtımsız cam kullanımı ya da ısı yalıtımı değerlerinin düşük olması, iyi bir yalıtımlı alüminyum malzeme kullanılmaması, pencere sistemlerinde montaj hataları gibi unsurlar hava sızıntılarına sebep olur.

Özellikle yeni inşa edilen binalar yaklaşık 5 yıl süre sonunda zemine oturur, yani zaman içinde temellerde ufak hareketlenmeler mevzubahis olabilir. Zeminlerdeki hareketlenmeler sonucu pencere kasası ufak açılarda oynayabilir. Pencere kanatları ayarları değiştiğinde uzun süreçte hava sızıntılarına sebebiyet verebilir. 

Montaj hataları ise zaman içerisinde bozulmalara sebep olabilir. Dolayısıyla pencere kanatlarının yerinden oynamasına sebep olabilecek her detay kenarlardan soğuk hava girişi oluşmasını sağlayacaktır. Pencere kanatlarının zaman içerisinde sarkmasını önleyecek çözümler pencere sistemlerinde kullanılabilir. Uzun vadede pencere kanatlarının yerinden oynaması ya da sarkmasını önleyen kanat takozlama yapılarak pencerenin ön kısmının aşağı sarkmasına engel olunabilir.

Çift cam ya da üç camlı sistemler

yücel partners – M&E TEKİNTAŞ HOME:  tarz Oturma Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Gelişen teknolojilerler artık cam vasıtasıyla ısı yalıtımı yapmak mümkün. Çift cam, yaygınlıkla PVC pencere sistemlerinde kullanılır. Çift cam kullanımının yanı sıra üç camlı sistemler de mecvuttur. Camlar arasında kuru hava muhafaza edilerek, fabrika şartlarında birleştirilen cam sistemleri yalıtım sağlar. Genellikle ısı yalıtımı sistemlerinde ara boşluklar havayı yuttuğu gibi sesi de yutar. Bu sebeple hava boşluğu içeren malzemeler ses izolasyonu sistemlerinde de kullanılagelmektedir. Yalıtım camı üniteleri cam sayısı arttıkça havayı muhafaza eder ve ısı kaybını önler.

Isı yalıtımlı cam ünitelerinde ana unsur iki cam arasında hava boşluğu bırakılmasıdır. İki cam arasındaki hava boşluğu ısı yalıtımı sağladığı gibi, hava yerine argon benzeri gaz ile doldurulması işlemi ısı kaybını azaltmada daha fazla etkilidir. Çift cam uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır. İhtiyaç dahilinde kullanıcıların istekleri doğrultusunda yerinden oynayan pencere sistemleri için sızıntılara karşı bantlar kullanılabilir. Üç camlı sistemler, çift camlı pencere sistemlerine oranla daha fazla ısı kaybını önleyecektir ve sızıntılara karşı daha fazla dirençlidir.

Birleşim detayları, boşluklardaki hava sızıntıları

Pencerelerde birleşim detaylarındaki boşlukların iyi izole edilmesi gerekir. Üç camlı sistemler çift ara boşluğa sahiptir ve çift camlı sistemlere oranla daha fazla ısı yalıtımı sağlar. Pencere sistemlerinde birleşim detaylar ve boşluklarda hava sızıntısı olmayacak şekilde sistem oluşturulması gerekir. Bilgisayar ortamında hazırlanan pencere sistemleri ile ilgili çizimlerde, milimetrik örtüşen birleşim detayları ölçülendirilir. Her pencere sistemi yapan firmanın kendisine ait bir pencere sistemi düzeneği olabilir. Pencere sistemlerindeki birleşim detayları firmaların farklı ölçülendirmeleri ve tasarım çizgilerine tabi tutulur. Pencere birleşim detayları, planlar ve kesitler üzerinde boşluklarda hava sızıntısı olmayacak şekilde izole edecek bir tasarım  tercih edilmelidir.

Doğrama kalınlıkları ve doğrama kalitesi

Pencere doğramaları kalınlıkları ve kalite oranında tasarımıyla ısı yalıtımı sağlayabilir. Pencere sistemleri dizayn edilirken doğrama ünitesinin tasarımı pencere sistemleri ile ilgili çizimleri ve taslakları hazırlayan firmalar tarafından belirlenir. Dolayısıyla yeni bir ev inşa ederken pencere sistemleri üreten firmalar tarafından sabit üretilen pencere doğramalarını kullanmak durumundasınız. Pencere sistemleri ve doğramalardaki kalınlık oranı ısı yalıtımında doğrudan etkili olacaktır.

Pencere sistemleri dizayn edilirken yalnızca pencere doğraması kalınlıkları etkili olmamakla beraber, doğramalarda kullanılan malzeme türleri ve kalite oranları da ısı kaybını önlemek açısından doğrudan etkili bir diğer unsur olacaktır. homify'da pencereler sekmesinde ilgili firmalarla bağlantıya geçebilir, beğendiğiniz çalışma örnekleri ile ilgili danışabilirsiniz.

Koruma filtreleri ve izolasyon bandı

Duygu Solaker  – Yatak Odası:  tarz Yatak Odası
Duygu Solaker

Yatak Odası

Duygu Solaker

Pencerelerde olduğu gibi kapılarda da kullanılabilen izolasyon bandı ürünleri soğuk hava sızıntılarına karşı işlevsel bir üründür. Genellikle kendinden yapışkanlı üretilen pencere yalıtım bandı ürünleri, uzman desteği gerekmeksizin kullanıcıların kullanabildiği ürünlerdir. Kullanımı kolay ve pratiktir.

Pencere kasalarının iç ve dış kısımlarında zamana karşı yerinden milimetrik oynamalar olabilir. Pencere doğramalarında oluşabilecek hava sızıntıları için genellikle sünger yapısı ve kendinden yapışkanlı tasarımıyla izolasyon bandı ya da koruma filtreleri satılmaktadır. Koruma filtreleri ve izolasyon bandı ürünleri için kullanılabilecek pencere kenarı boşlukları kaplayabilirsiniz. Eski ve geleneksel bir yöntem olarak macunlar da benzer işlev görerek pencere doğramalarının kenarlarında oluşabilecek hava sızıntılarını önleme için kullanılmaktadır. 

Cam filmleri

Tolga Archıtects – Bakü S House:  tarz Yatak Odası
Tolga Archıtects

Bakü S House

Tolga Archıtects

Pencere camlarında film kullanılarak izolasyon sağlanır ve ısı kaybı önlenir. Soğuk havalarda ısı kaybını önleyecek önlemler alınmadığında daha fazla enerji tüketilmesi gerekir ve yakıt masrafları doğrudan artar. Cam filmleri kullanıldığında soğuk havalarda ısı kaybı önlenir ve bunun yanı sıra sıcak aylarda iç mekanın daha serin tutulması sağlanır. Cam filmleri yansıtıcı nitelik taşır ve kullanım özellikleri ya da kalite bakımından ürünler çeşitlilik gösterir.

Isı kaybını önlemek için cam yoluyla izolasyon yapmak mümkün. Cam filmleri yansıtıcı filmlerden oluştuğu için izole görevi görür ve metalize filmlerdir. Metal kaplanan yüzeylerden oluşmakla birlikte yansıtıcı niteliği taşıyan cam filmleri pencere sistemlerinde izolasyon aracı olarak kullanılagelmektedir. Pencerelerden girebilecek soğuk hava sızıntılarını önlemek amacıyla kaplanan yüzeylerin yanı sıra tavan eğiminden ötürü oluşacak niş mesafelerini göz önünde bulundurarak daha az hava geçişi sağlayacak bir dizayn oluşturabilirsiniz. Pencerelerin etrafında tavan eğiminden ötürü oluşacak zemin kaplamalarından, pencere altı sıcaklığı koruyacak alanların izole edilmesi gerekebilir.

Pencere çevresi için alınabilecek önlemler

Öncelikle soğuk havalarda kombi açık olmasına rağmen, uyku saatlerinde kapatılması bir avantaj sağlamaz. Dolayısıyla ısı derecesini en düşük seviyeye getirdikten sonra kullanılması önerilir, çünkü kısa sürede yeniden aç-kapa daha fazla masrafa sebep olurken evinizi daha da soğutacaktır. Kalın perdelerin kullanımı ve radyatörlerin korunması burada avantaj sağlayacaktır.

Pencere altı ve diğer alanlar, soğuk hava sızıntısının en fazla olduğu yerlerdendir. Pencerelerin ardından kapı altı boşluklar hava sızıntısına sebep olur ve iç mekanı soğutur. Pencerelere yakın konumlanması bakımından radyatörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Radyatörlerin arka kısımlarının ayrıca yalıtılması, hava kaçışlarının en çok olduğu pencere altları ve kenarlarından izole edilmesi gerekir. Böylelikle ısı kaybını önlerken hava kaçışının en sık rastlandığı alanların ayrıca izole edilmesi sağlanır.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Evim için en iyi ısıtma sistemi hangisi?' yazımızı da gözden geçirebilirsiniz.

Bu yazımızı nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!