İç mekanda kapı seçerken nelere dikkat edilmeli? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İç mekanda kapı seçerken nelere dikkat edilmeli?

İdil Tipi-homify İdil Tipi-homify
Engel & Voelkers Bodrum Modern Pencere & Kapılar Engel & Völkers Bodrum Modern
Loading admin actions …

Evinizin henüz yapım aşamasında belirlenmesi gereken ve yaşam alanınızın kalitesini belirleyecek en önemli öğe olan iç mekan kapılarını seçerken evinizin tarzına uyum sağlayacak örnekler bulmak çok önemlidir. Her gün mutlaka kullanacağınız evinizin belki de en önemli parçasıdır. Tüm odaları birbirine bağlayan aynı zamanda birbirinden ayıran bir demir baştır.

Mutfak kapıları – Çerçeveli kapılar

MUTFAK homify
homify

MUTFAK

homify

Mutfak bir evin en çok ortak kullanıma açık yerlerinden biridir. Bir diğer ortak alan olan lavabo gibi mahrem ve izole değildir. Evin her bireyi günün herhangi bir saatinde bu alana mutlaka uğrayacaktır. Kendinize yemek yapabilir,yiyebilir,kahve yapabilir veya sadece su içebilirsiniz. Bu yüzden mutfak kapıları genellikle evlerde sadece köşeleri olan ama ortası olmayan bir biçimde açık olarak tasarlanmış bir halde olabilir. Fakat bunun yanında kullanabileceğiniz çok çeşitli tasarımıyla da göz dolduran mutfak kapı modelleri mevcuttur.

Bu modeller sadece çerçeveli ve mutfağın tarzına entegre biçimde tasarlanmıştır. Genellikle stüdyo tipi daire seçen, tek başına yaşayacak bireyler açık mutfak seçerler. Tek kişilik menüler oluşturacakları için mutfağın depolama alanı fazlalığı veya alan büyüklüğüne gereksinim duymazlar. Bu yüzden mutfaktaki herhangi bir kalabalık dışarıdan göz yorucu gözükmeyecektir.

Cam kapılar

GKHNERDGN İç Mimarlık GN İÇ MİMARLIK OFİSİ
GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

GKHNERDGN İç Mimarlık

GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

Mutfak iç kapılarınız saydam veya buğulu camdan da olabilir. Camın şıklığı ve zarafeti mutfağınıza güzel bir detay katacaktır. Mutfak için ilham veren tasarımlar için buraya bakabilirsiniz.

Sürgülü kapılar

Bununla birlikte cam olan sürgülü kapılar da mutfağınız için kolaylık sağlayabilir. Kapılar yana doğru çekildiğinde mutfağınız geniş ve ferah bir alana yayılacaktır.Bu gibi kapıların zemine zarar vermeden sürülmesi için altında ki lastiğin hafif bir yapıda olması veya kullanacağınız zemin materyalinin fayans gibi kolay kolay çizilemeyen cinsten olmasına dikkat edilmelidir. Rahat kullanımının yanında kibar bir görüntüye de sahip olacaktır.

Yatak odası kapıları

RayKonsept – Yatak Odası Tasarımı: modern tarz , Modern
RayKonsept

Yatak Odası Tasarımı

RayKonsept

Yatak odası hiç şüphesiz ki o evde yaşacak kişi veya kişiler için en rahatsız edilmek istemedikleri alandır. Belki sadece sessizce vakit geçirebilmek için kaçtıkları bir sığınaktır. Hal böyle olunca sığınağınızın kapısının ses geçirmez, kalın ve dayanıklı olmasını arzu edeceksiniz. Ahşap ve ses yalıtımına sahip olan kapıları odanızda size rahat bir alan sağlayacaktır.

Amerikan tipi kapılar

Yüksek tavanları evlere belki de en çok yakışan amerikan tipi kapılar eskitilmiş detayıyla evinize vintage bir görüntü katacaktır. Bu tip kapıları tercih ederken odanızın geniş bir alana yayılmış olmasını ve tavanınızın üç metreden az olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde evinizin ortamı size soğuk ve bunaltıcı gelebilir.

Salon kapıları

Yaratıcılığınızı özgür biçimde yansıtabileceğiniz en keyifli bölüm olan salonunuzun kapılarını seçerken de bir o kadar sanatçı ruhunuzu sergileyebilirsiniz. Salon kapılarında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı salonunuzun kişiliğine uyum sağlamasıdır. Bu yaşam alanına girişiniz her zaman bu kapılar sayesinde olacaktır.

Eğer evinize minimal dokunuşlar yapmak istiyorsanız sadece cam olan bu fikir olarak basit ama görüntü olarak her zaman her mekana mükemmel bir uyum sergileyecek olan iç kapıyı seçebilirsiniz. Evinizin görünürlüğünü ve kalitesini bir kaç basamak yukarı çıkaracaktır. Ama unutmamanız gereken bir nokta da camın maliyetinin fazla olmasıdır.

Alanları bölmek

Salonunuz ile bölmek istediğiniz alanı kapatmak için kullanacağınız iç kapıların her iki ortama da uyum sağlaması önemlidir.  Örneğin bir odadan diğerine baktığınızda göreceğiniz katmanların her biri farklı tarzda olursa bu görüntüde uyumsuzluk yaratacaktır. Bunun en çok kullanılan örneği klasik evlerde salon ve yemek odasını bölmek şeklinde kullanılır. Geniş alanı ikiye bölmek size birden fazla alan yaratacağı gibi tek bir alanda sınırlı kalmak yerine diğer alanlarda yapacağınız işe yoğunlaşma olanağı verir.

Katlanabilir kapı

Kapalı mekan ve açık alanı bölmek için de aynı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu sefer kullanacağınız kapının materyali biraz daha korunaklı olmalıdır. Kışın soğuktan korunmak için kapılarınızı çelikten tasarlatabilirsiniz. Çeliğin görüntüsü evinizin tarzını bozmayacak biçimde boyanabilir.  Katlanılabilir kapılar salonunuzun boyutunu büyütürken size ferah ve keyifli bir alan yaratacaktır.

Ahşap kapı

Eviniz bir kış evi örneğin dağ eviyse salonda bahçeye açılan kapınızın görece daha kaliteli ve dayanıklı olan maun ağacından yapılması iyi bir seçenek olabilir.Doğayla mükemmel bir uyum içerisinde olacak bu kapı evinize organik bir görüntü katacak ve aynı zamanda doğayla bir bütün halinde olmasını sağlayacaktır. Kışları yağmurdan veya kardan kolay kolay yıpranmayacak ve evinizi sıcak tutarken görselliğiyle sizi epey doyuracak bir kapı tipidir. 

Gizli dolap kapıları

Modern Yatak Odası homify Modern

Yatak odanız ile giyinme dolabınızı ayırmak için tercih edebileceğiniz sürgülü kapılar size muhteşem bir konfor sunacaktır. Tek bir el hareketiyle açılabilen bu kapılar size odanızdan birkaç adım sonra giyinme odanıza geçişi sağlayacaktır. İki odayı birbirinden ayırmak size yatak odanızdaki kalabalıktan kurtulmanıza ve aynı zamanda kendi özel alanınızda kıyafetlerinizi kolayca saklama lüksü sunacaktır. Bu tarz odalar için kapı seçerken dikkat edilmesi gereken nokta; kapıların klasik bir gardrop görüntüsüne sahip olmasıdır. 

Koridor kapıları

Mekan Tasarımı Modern Koridor, Hol & Merdivenler Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Koridorlar hiç şüphesiz ki eve girdiğiniz anda sizi karşılayan ve çok amaçlı bölümlerden biridir. Koridorların uzunluğu arttıkça görüntü sıkıcılaşabilir. Bunun için koridor bölücü iç kapıları seçebilirsiniz. Evinizi iki bölüme ayırabilmek ve iki farklı bölümde de bağımsızlığı koruyabilirsiniz. Bunun için salon,mutfak kısmını bir tarafa odalar ve tuvaletler bölümünü diğer bir tarafa koyabilir ve aradaki dengeyi koruyabilirsiniz. Koridor bölücü kapılar da dikkat edilmesi gereken nokta organik bir şekilde kapının alandaki uyumudur. Alandaki uyumu yaratabilmek için duvarlarla aynı renk veya aynı tona sahip kapılar seçilebilir.

Banyo kapıları

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Banyo kapıları evden eve tarzdan tarza farklılık göstereceği gibi çoğu kişinin tercih edeceği biçimde gizlilik içermesi ile bilinir. Bu nedenle klasik bir tarz olan amerikan tarzı camsız lake iç kapılar seçilebilir. İçerdekini rahatsız etmeyecek ve sade ama kullanışlı olan bu kapılar maliyeti çeşitlilik göstermekle birlikte genellikle cep yakmayacak tasarımlardır.

İlham verecek modeller için Evinizi güzelleştirecek 20 şık iç kapı modeli yazımıza göz atabilirsiniz.

Siz kapı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!