Balkonunuzu kışın da kullanabilmek için 11 çözüm önerisi!

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Balkonunuzu kışın da kullanabilmek için 11 çözüm önerisi!

Aydin Sanli Aydin Sanli
Akdeniz Balkon, Veranda & Teras homify Akdeniz
Loading admin actions …

Evinizin balkon, teras gibi açık hava alanları yaz ve bahar mevsimlerinde günlerinizin çoğunu geçirdiğiniz alanlardır ve evinizde ekstra bir oda gibidirler. Kış mevsiminin en tatsız yönlerinden biri de elbette ki bu alanları kullanamıyor ve açık havanın keyfini süremiyor olmamız. Halbuki doğru dış mekan dekorasyon çözümleri ile kış aylarında da balkonlarımızı kullanma özgürlüğüne kavuşabiliriz. Aşağıda sıraladığımız bu çözümler bazen şık bir balkon kapatma yöntemi gibi kapsamlı değişimleri, bazense daha basit ve hemen uygulanabilecek olan dekoratif dokunuşları kapsıyor. Hazır kış kapıya soğuk rüzgarlarla dayanmışken balkonundan vazgeçmek istemeyenler için balkon ve terasları kışın da kullanmanın 11 yolu!

1. Geniş ve etkili bir pergola sistemi

Motorlu Pergola Sistemleri Modern Balkon, Veranda & Teras PERGOLA A.Ş. Modern Aluminyum/Çinko
PERGOLA A.Ş.

Motorlu Pergola Sistemleri

PERGOLA A.Ş.

İyi bir pergola sistemi balkonunuzu kış mevsiminin yağışlarından mükemmel bir şekilde koruyacaktır. Bu da tabi ki kışın da balkonunuzda herhangi bir ıslaklık ve nem olmadan oturabileceğiniz anlamına geliyor. Pergolalar genellikle güneşten korumak üzere tasarlanan ve bu yüzden kışın pek de işe yaramayan unsurlar olarak düşünülürler ancak yeni nesil pergola sistemleri kış koşullarına karşı da koruma odaklı üretiliyor. Eski tip ahşap güneşlik tasarımlı pergolalar yerine daha kapsamlı, geniş ve yağmur ve kardan koruyabilecek pergolaları tercih ederek balkonunuzu dört mevsim gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

2. Ev ağaçları ile korunaklı bir alan oluşturmak

Elbette iyi bir pergola sizi yağmur ve kardan koruyabilir ancak yan cephelerden gelen rüzgardan koruyamaz. Eğer eviniz çok rüzgar alan bir konumda yer alıyorsa ve yağmur dışında soğuk rüzgarları da kesmek istiyorsanız bunun en ekonomik ve aynı zamanda en pratik ve estetik yollarını tabi ki büyük bitkiler ve ev ağaçları oluşturuyor. Eğer balkonunuzu kapattırmak istemiyorsanız veya bu kış için daha hızlı ama aynı zamanda da dekoratif bir çözüme ihtiyacınız varsa o halde balkonda yetiştirilebilecek dört mevsim yeşil kalan ve soğuk havalarda yapraklarını dökmeyen uzun boylu ev ağaçları tam size göre! Ağaçları çit bitkileri gibi yan yana yerleştirdiğinizde rüzgarı keseceklerdir ve bunun yanı sıra balkonunuza kış soğuklarında bile bahar havası getireceklerdir. Kamelya, ladin, kumkuat, zakkum, bodur nar, mayer limon, salon çamı ve salon palmiyesi gibi ağaç türleri balkonlar ve teraslar için uygun olan bitki türlerinden bazıları.

3. Ahşap zemin döşemeleri

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU Rustik Balkon, Veranda & Teras homify Rustik
homify

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU

homify

Ahşap doğal bir ısı yalıtım malzemesidir ve özellikle zemine uygulandığında mekanın sıcaklığını arttırır. Kış bahçeleri ve balkonlarda genellikle karo veya taş zemin döşemeleri olmasının sebebi bu alanların yazın kullanılması olsa da yaz kış balkon keyfi yaşamak isteyenler için ahşap zeminler çok daha uygun. Ahşap zemin unsurların bugün artık dış mekanlar için de üretildiği için eskisi gibi su alınca şişme, çatlama gibi sorunlar da yaşamazsınız. Neme ve farklı iklim koşullarına dayanıklı kaliteli bir vernikle cilalanmış olan geniş ahşap parkeler de, bu resimdeki gibi dış mekanlar için üretilen ahşap karolar da balkonlarda rahatlıkla kullanılabilir.

4. Kendinizin de monte edebileceği pratik karolar

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU Rustik Balkon, Veranda & Teras homify Rustik
homify

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU

homify

Ahşap karoların diğer zemin döşemelerine göre ekstra bir avantajı daha var, o da iç içe geçmeli tasarımı nedeniyle kendinizin de kolaylıkla uygulayabilmesi. Farklı boyutlarda kareler şeklinde üretilen ahşap karoları balkonunuzun boyutuna göre yeterli sayıda satın alıp zemine kendiniz yerleştirebilirsiniz.

5. Duvarlarda ahşap kaplama

Ahşabın doğal yalıtım özelliği ve ortama verdiği sıcak dokudan yararlanmanın tek yolu zemin döşemeleri değil elbette. Balkon duvarlarınızı da ahşap bir kaplama ile süsleyebilir ve kışın çok daha sıcak hissettiren ve soğuğun çok daha az hissedildiği bir dış alan ortaya çıkarabilirsiniz.

6. Bahçe şömineleri

BAHÇE ŞÖMİNESİ – BAHÇE ŞÖMİNESİ - KIŞ GÜNEŞİ: modern tarz , Modern
BAHÇE ŞÖMİNESİ

BAHÇE ŞÖMİNESİ – KIŞ GÜNEŞİ

BAHÇE ŞÖMİNESİ

Bahçe şömineleri modern dış mekanlar için üretilen en şık ve en kullanışlı mobilya unsurlarından biri olabilir. Balkon ve teraslarda şöminelerin romantik ve sıcak havasını elde etmek bu az yer kaplayan ama oldukça etkili bir şekilde ısıtan bahçe şömineleri ile gayet mümkün. Kışın en sert soğuk havalarında bile balkon keyfinden ödün vermek istemeyenler için hem açık havanın tadını çıkarıp hem de romantik ve samimi bir ambiyans yaratmanın en ideal yolunu bu şık tasarımlar oluşturuyor.

7. Soba tipi ısıtma ögeleri

Meda Home – Tel Kapaklı Bahçe Şöminesi: modern tarz , Modern
Meda Home

Tel Kapaklı Bahçe Şöminesi

Meda Home

Bahçe şöminelerinin pek çok farklı modeli var, bir önceki örnek fotoğraftaki gibi açık şömineler yerine daha kapalı ve sobayı andıran modeller de tercih edebilirsiniz. Bu soba tarzı açık hava şöminesi tasarımları ateşi ve ısıyı daha uzun süre muhafaza edebiliyor ve böylece daha uzun saatler şöminenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Odun sobalarının çıtır çıtır yanışını seven ve özleyen pek çok okurumuz olduğunu biliyoruz, ancak çoğumuz kalorifer sistemleri ile ısınan evlerde yaşadığımız için artık geçmişte kalan nostaljik bir anıdan öteye gidemiyor soba çıtırtısı. Balkonunuza soba tasarımlı bir bahçe şöminesi alarak bu özlemi de giderebilirsiniz.

8. Balkon battaniyelerinizi hazır edin!

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Balkon, Veranda & Teras homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Yumuşacık ve sıcacık tekstil ürünleri kış aylarında evlerimizin içinde vazgeçilmez dekorasyon ayrıntılarımızı oluşturuyor. Balkonlarda da bu ayrıntılardan faydalanmayı düşünmek de çok da aykırı bir fikir olmasa gerek, değil mi? Yarı açık ve pergolalı balkonlarda belki çok aşırı soğuklarda değil ama daha ılıman kış günlerinde battaniyelerden yardım alarak vakit geçirebilirsiniz. Üstelik yumuşacık battaniyeler, sıcak bir içecek ve konforlu bir köşe ile kış havasının romantik dokusunu da hissetmek mümkün. Bunun için kışın balkonunuzda kullanabileceğiniz küçük ama soğuğa karşı etkili ve desen ve renkleriyle de iç ısıtan battaniyeler edinmeyi de bir düşünün diyoruz.

9. Sıcak renklerle iç ısıtan balkonlar

Angora Camping Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Angora Camping Akdeniz
Angora Camping

Angora Camping

Angora Camping

İç ısıtan renk ve desenlerden bahsetmişken, renk tonlarının mekanları fiziksel olarak da nasıl etkilediğine değinelim istedik. Balkonlarda genellikle hep aynı nötr renkler kullanılır. Oysa canlı ve sıcak renkler, kan akışını hızlandırarak gerçekten daha sıcak hissetmemizi sağlar. Bunun için balkon alanınızda duvarlarınızı, kapılarınızı ya da balkon mobilyalarınızı sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renklere boyayarak kışın balkonunuzun daha sıcak bir alana dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

10. Yerden ısıtma sistemleri

Kapalı balkon ısıtma sistemi Şah Zemin & Isıtma Sistemleri Klasik
Şah Zemin & Isıtma Sistemleri

Kapalı balkon ısıtma sistemi

Şah Zemin & Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri evlerin içinde artık sık sık uygulanan ısıtma yöntemlerinden biri. Ancak yeni nesil teknolojiler sayesinde balkon ve teraslarda da yerden ısıtma uygulamaları hayata geçirilebiliyor. Elektrikli yerden ısıtma filmleri ile balkon zeminlerinizi ısıtarak balkonunuzu kışın oturma odası kadar rahat kullanabilirsiniz. Yerden ısıtma filmleri zemin döşemenizin altına yerleştiriliyor ve böylelikle estetik olarak da göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşmuyor. 

Eğer balkonunuza yerden ısıtma yaptırmak isterseniz ısıtma, soğutma ve klima uzmanları sekmesine tıklayıp deneyimli ve uzman ekiplerden fiyat teklifleri alabilir ya da teknik ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

11. Cam balkon uygulamaları

Yaz - Kış Balkon Keyfi... Modern Balkon, Veranda & Teras Albert Genau Modern
Albert Genau

Yaz – Kış Balkon Keyfi…

Albert Genau

Ve son olarak aslında son yıllarda kış mevsiminde de balkonunu kullanmak isteyen herkesin aklına ilk gelen son derece kullanışlı cam balkonlardan bahsedelim. Cam balkonlar ülkemizde her geçen gün biraz daha yaygınlaşan balkon kapatma yöntemlerinden biri. Bu uygulamanın diğer balkon kapatma yöntemlerinden daha revaçta olmasının temel sebebi balkonu soğuktan, yağmur, kar ve rüzgardan korurken aynı zamanda da manzarayı kapatmayan bir uygulama olması. Tabi bunun yanında, bir de tamamen açılabilen cam sistemleri sayesinde balkonunuzu kışın kapalı yazın ise açık bir alana kolaylıkla dönüştürebiliyorsunuz. Cam balkonların montajı da profesyonel firmalarla anlaştığınızda bir iki gün içinde hemen gerçekleştirilebiliyor, yani karar verdikten sonra uzun inşaat sürelerini beklemenize de gerek yok.

Kısacası hemen uygulanabilecek ama aynı zamanda kalıcı, bir de tüm bu avantajlarının üstüne dört mevsime uygun modüler bir çözüm arıyorsanız mutlaka cam balkonları değerlendirmenizi öneriyoruz. 

Ayrıca Cam balkon için 7 harika fikir isimli yazımız da size dekorasyon ve model açısından fikir verebilir.

Bu önerileri beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!