Teknik Metal Ferforje – Ferforje Bahçe Kapıları:  tarz Bahçe

​Evinizi hırsızlardan korumak için uygulayabileceğiniz 6 yöntem

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Eskiden sadece belli başlı kent merkezleri kalabalık olurdu. Günümüzde gerek göç yüzünden gerek başka sebeplerle her şehirde belirgin bir nüfus artışı söz konusu. Artık geçmiş zamanlarda olduğu gibi bir komşuluk ve mahalle kültürü de yok ne yazık ki. Özellikle çok katlı binalarda insanlar aynı apartmanda oturduğu kişileri tanımıyor. Nüfus artışının sosyal yaşantımız üzerinde pek çok etkisi var kısacası. Makalemizde bu etkilerden biri olan ev güvenliği üzerinde duracağız.

Bugün pek çok şehirde özel güvenlikli toplu konut siteleri görebilirsiniz. Böyle bir sitede yaşamak hiç şüphesiz insanlara kendini daha güvende hissettiriyor. Ancak Türkiye’nin nüfusu 80 milyonu aşmış durumda ve haliyle herkes kapısının önüne bir özel güvenlik koyamaz. Peki ne yapmalı? Hırsızlara karşı nasıl önlemler alınmalı? Ev güvenliği deyince akla ilk olarak yüksek bahçe duvarları, sağlam kapılar ve pencere korkuluğu gelir. Bu tür önlemler elbette evinizi daha güvenli kılar. Yine de deneyebileceğiniz başka fikirler de mevcut.

Ev güvenliği konusu sadece bizim ülkemizde özgü bir sorun değil. Bu nedenle dünyada güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Teknoloji çağında yaşadığımız düşünülürse bahçe duvarına dikenli tel örmek gibi geleneksel fikirler günümüz dünyası için yeterli değil. Benzer şekilde yaşam alanını korunaklı kılmak için köpek almak da etik açıdan doğru değil. Zira bir köpek bekçi olarak size yarar sağlasa dahi insanlar gibi yaşam hakkı olan ve bakıma ihtiyaç duyan bir canlı. Dolayısıyla gerçekten ilgi göstermeyeceğiniz bir köpeği kendi çıkarlarınız için kullanmamalısınız.

Geleneksel ve eskisi kadar etkili olmayan yöntemler dışında yapılabilecek başka fikirler yok mu? Elbette var. Bugün size en işe yarar yöntemlerden bazılarını derleyerek evinizi nasıl korunaklı hale getirebileceğinizi anlatacağız.

1- Akıllı kamera sistemi

idiliçmimarlık – R. Kılınç Evi:  tarz Evler
idiliçmimarlık

R. Kılınç Evi

idiliçmimarlık

Hırsızlara karşı alacağınız tedbirler arasında en etkili uygulama kamera sistemidir. Bu sistemde, kamera evin etrafında stratejik noktalara yerleştirilir. En çok tercih edilen yerler, hırsızların giriş noktası olan kapı ve pencerelerdir. Sistemin işleyişi ise şöyledir: Kamera gece gündüz bulunduğu noktadaki görüntüyü kaydeder, bu görüntüler bilgisayar hafızasında saklanır. Daha sonra ihtiyaç görülmediği takdirde silinir. Evinize güvenli bir kamera ağı oluşturmak için bir profesyonelle birlikte çalışmalısınız. Ancak bilgisayar teknolojisinden anlıyorsanız kendi kendinize de bir kamera sistemi kurabilirsiniz.

Kamera sistemi evinizi yalnızca hırsızlardan korumaz, aynı zamanda arazinize giren yabancı misafirleri de önceden görebilirsiniz. Böylece dolandırıcılara karşı da korunmuş olursunuz. Kameraya rağmen evinizde hırsızlık yapılsa dahi sistem sayesinde hırsızın görüntüsünü tespit edebilir ve bu sayede yakalanmalarını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca hırsızlar kamera sistemi bulunan evlere girmek istemezler. Dolayısıyla kamera bir anlamda caydırıcı bir etkiye sahiptir.

​2- Hırsız alarmı

NGY Mimarlık – bolluca neogölpark evleri - 1.etapta 80 adet 400 m2 villanın ince yapı işleri uygulama kontrollüğü:  tarz Evler
NGY Mimarlık

bolluca neogölpark evleri – 1.etapta 80 adet 400 m2 villanın ince yapı işleri uygulama kontrollüğü

NGY Mimarlık

Basit bir düzeneğe sahip alarm sistemleri, tıpkı kamera gibi evinizi daha güvenli hale getirmek için yararlıdır. Genel olarak alarm sistemleri iki çeşittir. İlk alarm sistemi kolayca satın alabileceğiniz ve ucuz bir modeldir. Çalışma mekaniği olarak ise hareket ettirildiğinde alarm çalar. Bu tür alarm modellerini pencere ve kapılara takabilirsiniz. Basit bir mekanizmaya sahip olmakla birlikte hırsızlar için iş görecektir.

İkinci alarm sistemi ilkinde olduğu gibi hareket halinde alarm çalar. Daha gelişmiş bir alarm türü olan bu model genellikle kapıya takılır. Bu modelin ilkinden farkı daha teknolojik bir altyapıya sahip olmasıdır. En önemli özelliği ise güvenlik şirketine bildirim göndermesidir. Böylece hırsız kapıyı kırıp içeri girdiğinde eve polis yollanmış olur.

Her iki alarm modeli de oldukça kullanışlıdır. Basit olan modelde herhangi bir yere uyarı gitmez. Ancak çıkardığı kuvvetli sesten ötürü hırsızlar paniğe kapılabilirler. Üstelik gelişmiş sisteme göre çok daha ekonomiktir.

​3- Kapı güvenliği

Erim Mobilya  – giriş_kapısı_masif_ahşap:  tarz Ahşap kapılar
Erim Mobilya

giriş_kapısı_masif_ahşap

Erim Mobilya

Kapı, hırsızların eve girmek için deneyeceği ilk yerdir. Genel olarak da tehlikeli kişileri yaşam alanınızdan uzak tutabilmek için sağlam kapılara ihtiyacınız olur. Kapınızı daha korunaklı hale getirmek için öncelikle kilitlerin çalışır olup olmadığına bakın. Tercihen güçlü bir kilit sistemi kapı güvenliğini sağlar. Günümüzde çelik kapı modelleri sağlam kilit mekanizmalarıyla birlikte geliyor. Dolayısıyla kapıya yatırım yapmakta çekinmeyin. Çünkü ailenizin ve evinizin güvenliği her şeyden önce gelir.

Kapı zinciri de günlük hayatta dolandırıcıları evinizden uzak tutmakta işe yarayabilir. Ayrıca tekinsiz bulduğunuz kişileri doğrudan içeri almadan iletişim kurmanızı sağlar. Ülkemizde pek yaygın olmasa da parmaklık da benzer bir işlev sunarak tanımadığınız kişilerle konuşurken can güvenliğinizi korur. Daha önce belirttiğimiz gibi kamera ve alarm sistemleri de kapı güvenliğini arttırmak için son derece işlevseldir. Dolayısıyla bu sistemleri kapıyı daha güvenli getirmek için dahi tercih edebilirsiniz.

Kapı seçimi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz 'Kapı seçiminde 7 önemli pratik bilgi' başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

​4- Pencere güvenliği

Pencereler, kapıdan sonra hırsızların ikinci uğrak yeridir. Üstelik kapılara göre daha korunaksız olduğundan zayıf bir güvenlik noktasıdır. Pencere güvenliğini arttırmak için yapabileceğiniz en basit şey korkuluk yaptırmaktır. Pencereye korkuluk taktırmak geleneksel bir yöntem olabilir ancak kesinlikle kötü bir fikir değildir. Özellikle zemin katta oturan kişilerin mutlaka pencereye korkuluk taktırmasını öneriyoruz. Korkuluklar estetik olarak düşündürücü olabilir fakat günümüzde pekala şık pencere korkulukları üretilebiliyor. Dolayısıyla mutlaka kendi evinizin görünümüne uygun, modern bir pencere korkuluğu bulabilirsiniz.

Pencere güvenliği için yapabileceğiniz bir diğer şey ise kırılmaz cam taktırmaktır. Kırılmaz cam ya da lamine cam, darbe aldığında parçalanıp dağılmayan bir cam türüdür. Bu cam modelinde iki veya daha fazla cam tabakası bir arada bulunur. Bu nedenle cam kırılmaz ya da hasar görmez. Lamine camı bilhassa büyük ve geniş pencereleriniz varsa kullanmanızı öneririz. Ayrıca sürgülü cam kapılar için de lamine cam şarttır. Aksi takdirde sadece hırsızlara karşı değil, ev kazaları söz konusu olduğunda tehlike altında olabilirsiniz.

​5- Garaj güvenliği

Her evde garaj olmamakla birlikte özellikle müstakil evlerde araba sahibi olanlar için garaj gereklidir. Zira özel güvenlikli bir sitede yaşamıyorsanız arabanız risk altındadır. Ve bir araba maliyet olarak evinizdeki değerli eşyalardan çok daha pahalıdır. Günümüzde garaj kapıları kumandalı ve son derece sağlam bir şekilde üretiliyor. Dolayısıyla kaliteli bir garaj kapısı yaptırarak arabanıza güvenli bir ortam sunabilirsiniz. Ancak bu dediğimiz kapalı garajlar için geçerli. Açık garajlarda ise yukarıda bahsettiğimiz alarm ve kamera sistemi devreye giriyor.

​6- Bahçe güvenliği

Teknik Metal Ferforje – Ferforje Bahçe Kapıları:  tarz Bahçe
Teknik Metal Ferforje

Ferforje Bahçe Kapıları

Teknik Metal Ferforje

Son olarak ev güvenliği konusunu bahçe ile birlikte tamamlıyoruz. Bahçe, hem evi hem garajı kapsadığından açık bir alan olsa dahi bir takım önlemler gerektiriyor. Ayrıca balkon, teras gibi alanları güvenli kılmak için bahçe için tedbir almak şart. Bahçeyi korunaklı bir yer haline getirmek için akla ilk gelen kapı ve duvarlar. Şayet imkanınız varsa yüksek bahçe duvarı ve kapı belli bir noktaya dek güvenlik sağlayacaktır. Ancak tek başına bu yükseklik yetersiz kalır. Dikenli tel gibi yöntemler ise oldukça eski ve kullanışlı uygulamalar. Peki ne yapmalı? Bahçe duvarlarınız yüksek veya alçak olsa dahi sizi belli bir yere dek korur. Özellikle güneşin battığı akşam saatlerinde bahçeye giren herhangi bir kişiyi fark edemeyebilirsiniz. Bahçenizde yüksek çalılar ve ağaçlar varsa durum iyice zorlaşacaktır. Bahçeyi akşam saatlerinde dahi görünür kılmak için aydınlatmadan yararlanın. Bilhassa güvenlik bakımından zayıf noktalara ışık yerleştirin. Bunun dışında kamera sistemi bahçe güvenliğinizi sağlayabilir.

Bu önerileri beğendiniz mi?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!