PapDükkan – Yatak Odası Takımı:  tarz Yatak Odası

Evdeki eski gardıroplar nasıl yenilenir?

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Zamanla birlikte eşyalarınız eskiyebilir ya da görünümlerinden sıkılabilirsiniz. Dönemsel izler, trendler, mevsimsel geçişler gibi faktörler mobilyalarınızı değiştirmenizde etkin rol oynar. Fonksiyonellik ve estetik unsurların bir araya geldiği gardırop modellerinde de bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelebilir.

Eşyaların kullanım süresi dolmadan yalnızca birkaç işlemle yeni bir görünüme kavuşturmak mümkün. Retro mobilyalar, dönemsel izler taşıyan modelleriyle günümüzde de ilgi görüyor. Evinizde bulunan eşyaların görünümü uygulanacak stil ve tarza göre değiştirebilirsiniz, böylelikle yeni bir gardırop modeli için büyük masraflar etmenize ihtiyaç kalmaz.

Marangozlar tarafından alınan ölçülerle gardırop modellerinde kullanıcı ihtiyaçlarına göre bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Kapalı raf sistemlerini açık raflara dönüştürerek, göz hizası alanları daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Raf derinliği, boy ve en ölçüleri gibi ebatların değişikliği söz konusu olduğunda profesyonellerden destek alabilirsiniz. Gardırop modellerinde depolama ihtiyacı duyulan giysiler, eşya ve gereçlere uygun ebatlarda bölmeler oluşturarak yeni düzene uygun akılcı sistemler geliştirebilirsiniz.

 Eski gardırop modelinizi atmadan önce yapılabilecek yeniliklerle özgün bir tasarıma sahip bir mobilyaya sahip olabilirsiniz. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre raf ve askılık sistemleri dizayn edilen mobilyalar yalnızca sizin sahip olduğunuz yeni görünümü ile dekorasyonda fark yaratacaktır. Evde bulunan eski gardırop modellerini atmak yerine yenilemek ve dönüştürmek isteyenlere ilham veren fikirler derledik. 

Stil ve tarz uyumu

Yatak odası dekorasyonunun ana mobilyalarından biri olan gardırop, planlama sürecinde bulunduğu konuma göre derinlik alabilir. Eski mobilyalarınızı yenilemek isterken belirgin bir tarz ya da stili uygulayabilirsiniz. Öncelikle yatak odasında bulunduğu yer ve bir arada bulunduğu eşyalarla uyumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Duvar dekorundan aksesuarlara renk uyumu, kontrast ya da belirgin bir palete uygun tonlar belirleyebilirsiniz. Dolabınızı yenilemeden önce, bitme aşamasındaki kararların önceden alınması gerek. Renk, doku, desen ya da kaplamalarla ilgili kararlar netleştirildikten sonra işleme başlanır. Klasik tarz çizgilerle modern öğeleri bir araya getirerek yatak odanıza uygun eklektik bir tarz da belirleyebilirsiniz.

Gardırop konumu ve ölçüleri

Mivano Mobilya – rustik yatak odası:  tarz Yatak Odası
Mivano Mobilya

rustik yatak odası

Mivano Mobilya

Gardırop modeli kullanıcı ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. Halihazırda kullandığınız dolap ve mobilyalarınızı elden geçirirken kullanım yerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Öncelikle konum ile ölçü ilişkisini göz önünde bulundurmak gerek. Yeni bir eve taşınıyor olabilirsiniz ya da eski gardırobunuzu yeniden dizayn ederken yerini değiştirebilirsiniz, bu sebeple ebatlarla konum ilişkisini göz önünde bulundurmak gerekir.

Dolap ölçüleri, açık ve kapalı raf sistemlerindeki derinlik, boy ve en ölçüleri gibi ebatlar alınır. Doğru ölçülere göre yapılan plana göre hareket edebilirsiniz. Depolama ihtiyacı duyulan eşyalar için bölmeler belirleyebilirsiniz. Bu bölmelerin minimum ölçülerini belirledikten sonra dolabınızı tasarlayabilirsiniz. Duvardan duvara çözümler ya da yerden tavana bir dolap dizayn edebilirsiniz.

Kullanım amacına göre tasarım

Plaza Yapı Malzemeleri – Ahşap Görünümlü İtalyan Seramikler:  tarz Yatak Odası
Plaza Yapı Malzemeleri

Ahşap Görünümlü İtalyan Seramikler

Plaza Yapı Malzemeleri

Gardırop modelleri yeniden tasarlanırken öncelik kullanıcı ihtiyaçları olmalıdır. Daha önce kullanmadığınız bir yöntemle, yeni kullanım amacına göre tasarlanabilir. Tavan eğiminden ötürü oluşan ölü ve boş alanları depolama amaçlı düzenlemek isteyebilirsiniz. Dolapların ayrılan parçalarını bulunduğu alana göre boş alanlarda depolama ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn edilebilir. Yatak odasında alan tasarrufu sağlayacak çözümlerle dolaplarınızı yeniden dizayn edebilir, kullanım amacı ve yerine göre tasarlayabilirsiniz.

Estetik unsurlar: Kabartmalar ve oymalar

Ahşap işçiliği ile ilgilenen kullanıcılar için alternatifler çoğalıyor. Yalnızca boyamak ve kaplamakla sınırlı kalmayıp uygulanacak stil ya da tarza göre kabartmalar, işlemeler ya da oymalar kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Dolabın yüzeyi, uygulama yapacağınız işlemeler ya da kabartmalar için uygun ve hazır olmalıdır. Burada görsel açıdan görünümü değiştirecek dokunuşlar için ayrıca marangoz ustalarından destek almayı tercih edebilirsiniz. Gardırobunuzun yatak odanıza özel bir tasarım olmasını sağlarken dekorasyonda fark yaratabilirsiniz.

Kulp ve aksesuarların yenilenmesi

Attelia Tasarim – VİLLA GÜNEL:  tarz Yatak Odası
Attelia Tasarim

VİLLA GÜNEL

Attelia Tasarim

Gardırop modelinizin çekmece ve raf bölmeleri üzerinde bir değişiklik yapmak istemeden yalnızca ufak dokunuşlarla daha etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Uygulanacak stil ve tarza göre dolabınızın görünümünü değiştirirken, eski stil kulplardan sıkılmış ya da değiştirmek isteyebilirsiniz. Çok fazla masrafa gerek kalmadan dolaplarınızın kulplarını değiştirerek daha modern ya da klasik çizgiler taşıyan bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Dolabınızı yeniden boyamak istiyorsanız bu renge ve dekorasyonda uygulanacak stile göre yeni kulp modellerine göz atmanız gerekebilir.

Ayna kapaklar

Tolga Archıtects – Bakü S House:  tarz Yatak Odası
Tolga Archıtects

Bakü S House

Tolga Archıtects

Dolabınızın çehresini değiştiremeye ne dersiniz? Dolaplarla yapılması istenen en önemli değişiklikler boyanarak renginin değişmesi ya da uygun malzemelerle kaplanmasıdır. Gardırop modelinin görünümünü değiştirirken daha işlevsel bir ürüne dönüştürmek isteyebilirsiniz. Ayna kaplama zemini ile küçük bir yatak odası alanını daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Gardırobunuzu yenilerken ayna kapaklar dizayn ederek yatak odasına derinlik katabilirsiniz. Yatak odaları oturma odası gibi yaşam alanlarına nazaran daha küçük bir alana sahiptir. Özellikle apartman yaşamını seçenler için küçük odalara derinlik katacak dekoratif unsurlara ihtiyaç duyulabilir. Aynaların uygulanacağı kapaklar için bir usta yardımıyla milimetrik ölçülerin alınması ve doğru ölçülere göre kesim ve sabitleme işlemlerinin yapılması gerekir. Uygulanacak her stil ve tarza uyum sağlayabilen ayna kapakları raylı sistemler ya da yalnızca açılır kanatlı kapak sistemleri ile dizayn edebilirsiniz.

Renkli ya da desenli kaplama malzemeleri

PapDükkan – Yatak Odası Takımı:  tarz Yatak Odası
PapDükkan

Yatak Odası Takımı

PapDükkan

Dolabınıza uygulanacak stil ya da tara göre yeni bir renk kazandırmak, desen uygulaması ile yepyeni bir görünümüne kavuşmasını isteyebilirsiniz. Renkli ya da desenli kaplama malzemeleri burada işlev görecektir. Kendinden yapışkanlı kaplama malzemelerinin kullanımı pratik ve kolaydır. Eğer isterseniz birbirinden farklı tonlarla ahşap zemin kaplama malzemelerine göz atabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunda uygulanmak istenen renk tonu, desen ya da ahşap zemini tonlarından birini beğenebilir, kendinden yapışkanlı kaplama malzemeleri ile dolaplarınızı yenileyebilirsiniz.

Zımparalamak

DETAYPLUS MOBİLYA – Detay Plus Mobilya:  tarz Giyinme Odası
DETAYPLUS MOBİLYA

Detay Plus Mobilya

DETAYPLUS MOBİLYA

Yatak odası ya da giyinme odalarındaki dolaplarınızı düzenlerken yeni bir görünüme kavuşması için bir gününüzü zımparalama işlemine ayırabilirsiniz. Dolabın büyüklüğüne göre iş süresi artacaktır. Mobilyanızın yüzeyi çok parlak ve istediğiniz görünüme sahip olmayabilir. Eğer çok parlaksa bir zımparalama işleminden geçebilir. Eğer retro tarz bir dekorasyona sahipseniz bu dekorasyonla uygun boyama üzeri zımparalama yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Zımparalama aynı zamanda mobilyalarda eskitme görünümü kazandırmak için uygulanabilir.

Boyama ve vernik

Mivano Mobilya – beyaz ahşap yatak odası:  tarz
Mivano Mobilya

beyaz ahşap yatak odası

Mivano Mobilya

Gardırobunuzu mobilyalar ve dekorasyonla uyumlu boyamayı tercih edebilirsiniz. Uygulanacak stile göre bir renk kararı alınır. Bu renge boyanmadan önce boya malzemesi türü seçilmesi gerekir. Akrilik boya ya da yağlı boya alternatiflerinden birini seçmeniz gerekebilir. Su bazlı boyalar burada işlev görecektir. Boyanacak yüzeyin malzeme türü de seçilecek boya alternatifleri hakkında fikir verebilir.

Boyama işlemine geçmeden önce gardırobunuzun boyamaya hazır bir yüzey olduğundan ve doğru malzemeyi seçtiğinizden emin olmalısınız. Küçük bir fırça yardımıyla ufak dokunuşlarla boyanın dolap kapağı üzerinde nasıl bir renk tutacağını görmek fikir verebilir. Uygulanmak istenen tarza göre vernik bir seçim olabilir ancak mecburi değildir. Mat bir kapak yüzeyi oluşturmak istiyorsanız, zımparalama ve eğer gerekiyorsa boyama işlemini uygulamanız yeterli olacaktır.

Ahşap mobilyaların boyanmasıyla ilgili daha fazla fikir arıyorsanız, ayrıca 'Ahşap mobilya nasıl boyanır?' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazımızı nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!