Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Birbirine yakışan renkler ile iki renkli duvar boyama stilleri

Aydin Sanli Aydin Sanli
colourfıt – Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı: tarz
Loading admin actions …

Renkler her tasarım şemasının en hayati unsurlarıdır, bu yüzden odalarımızın duvarlarının renkleri de dekorasyonda belirleyici bir rol oynarlar. Genellikle geçmişten beri süregelen dekorasyon alışkanlıklarından biri tüm oda için tek renk seçmek ve tüm duvarları aynı renge boyamaktı. Ancak geçtiğimiz yıllarda giderek daha da öne çıkan bir trend var: Odaların duvarlarını iki farklı renge boyamak. 

Bir odanın duvarlarındaki renk kombinasyonları dekorasyonda farklı ve sıra dışı bir stil yaratır ve duvarlardaki renk geçişleri ile belirli bir alanı vurgulamak çok daha çarpıcı bir şekilde gerçekleşir. Birbirleri ile eşleşen veya kontrast yaratan iki farklı rengin kullanıldığı dekorasyonlar da modern ev tasarımlarında yeni bir kimlik ortaya koyuyorlar.  Duvarlarda iki farklı rengin kullanımı, seçilen renk kombinasyonlarına göre bir odanın dekoruna ince bir zarafet ya da çarpıcı bir kontrast ekleyebilir. Deneyimli iç mimarlar, son yılların bu gözde trendini uygularken odanın ışık spektrumuna göre bazı temel renk ve tonlama kurallarını kullanırlar. Farklı renk kombinasyonları farklı görsel armoniler üretebilir ve bunun yanı sıra odalarda yarattıkları psikolojik etkiler de oldukça farklıdır. 

Siz de evinizin duvarlarını boyarken bu çarpıcı görsel etkiden yararlanmak istemez misiniz? Hangi renklerin hangi tarza iyi gittiğini, hangi kombinasyonların nasıl atmosferler yarattığını aşağıda birbirinden çarpıcı örneklerle açıklıyoruz…

Modern alanlar için: Gri & beyaz

Çift renkli duvar boyası uygulamalarında en sık karşılaştığımız ve özellikle modern ve minimalist tarzlı dekorasyonlara çok yakışan bir ikili ile başlayalım: Gri ve beyaz. Gri tonları modern dekorasyonların vazgeçilmez ana renklerinden birini oluşturuyor ve gerek geçiş rengi olarak gerekse mobilya ve duvar rengi olarak oldukça şık alanlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Aslında modern bir dekorasyonda aşırıya kaçmayan bir duvar rengi arıyorsanız bu beyaz, bej ya da gri tonlarından biri oluyor çoğunlukla. Ancak beyaz tonlarını tercih ettiğinizde dört duvarın da bembeyaz olması her zaman iyi bir etki yaratmıyor.Bir ya da iki duvarı gri tonları ile boyamak ise beyazın zarafetini de, dekorasyonun temel özelliklerini de daha iyi vurgulayan bir altyapı oluşturuyor. Bu örnekte beton görünümlü bir koyu gri tonunun beyaz ile kombinasyonuna tanık oluyoruz.

Karizmatik ve etkili: Siyah & gri

YILDIZ MOBİLYA – Sardunya Salon Takımı: tarz Oturma Odası
YILDIZ MOBİLYA

Sardunya Salon Takımı

YILDIZ MOBİLYA

Beyaz ve gri kadar sık kullanılmasa da, daha cesur ve daha karizmatik bir renk kombinasyonu seçeneği de gri ve siyah birlikteliği. Eğer ağırbaşlı ama sanatsal, minimal ama çarpıcı dekorasyon tarzlarını seviyorsanız siyahın gri ile bir araya geldiği duvar dekorasyonlarını da muhtemelen çok seveceksiniz. Odanızın ana duvar rengini nispeten daha açık gri tonlarından tercih ederek bir duvarı ya da duvarın bir kısmını siyaha boyayarak oldukça havalı bir ortam ortaya çıkarmak mümkünç 

Koyu yeşil ve uçuk pembe ile tek duvarda çift renk

Duvarlarda çift renk kullanmak aslında o kadar yeni bir uygulama değil, ancak bir duvarın farklı renk olması son derece çağdaş bir dekorasyon tarzı. Oysa eskilerden de hatırlarsınız, duvarları daha çarpıcı ve şık göstermek için bazı evlerde çoğunlukla bel civarında uzanan bir yüksekliğe kadar bir renk, onun üst kısmında ise başka bir renk uygulanarak duvarlarda çift renkli doku oluşturulurdu. Bu stil de bugün eskisi kadar popüler olmasa da hâlâ kullanılan ve üstelik hâlâ çarpıcılığını koruyan yöntemlerden. 

Hem klasik hem de modern tarzlı evler için oldukça uygun bir seçenek olan bu aynı duvarda çift renk uygulaması eskiden genellikle alt kısımda koyu, üst kısımda ise açık renkler kullanılarak hayata geçiriliyordu. Bugün ise bu örnekteki koyu yeşil ve pembe birlikteliğinin sunduğu gibi daha farklı örneklerle karşılaşmak mümkün. 

Renk tekerleğine göre renk kombinasyonu oluşturmak

İnter Mobilya – 6 Adımda İç Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?: tarz İç Dekorasyon
İnter Mobilya

6 Adımda İç Dekorasyonda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

İnter Mobilya

Uzmanların renk kombinasyonları oluştururken en çok kullandıkları yöntem renk tekerleğine göre seçim yapmaktır. Renk tekerleği ya da diğer adıyla renk çemberi, tüm renklerin bir çember oluşturacak şekilde dizildiği evrensel bir renk şemasıdır. Bu şemada birbirine yakın ve uyumlu renkler birbirleri ile yan yana, kontrast oluşturan renkler ise karşılıklı dizilirler. Turuncunun karşısında mavi, yeşilin karşısında kırmızı, morun karşısında sarı konumlanır. İki renkli duvar boyası uygulamalarında da çoğunlukla ana rengin karşısında yer alan renk kullanılarak çarpıcı bir kontrast oluşturulur.

Kontrastların etkileyici vurgusu

HannaHome Dekorasyon – Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” : tarz Duvar & Zemin
HannaHome Dekorasyon

Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection”

HannaHome Dekorasyon

Bu örnekte de lacivert ve turuncu tonlarının oluşturduğu çarpıcı kontrastın başarılı bir uygulaması işle karşılaşıyoruz. Bu iki renk de, biri oldukça koyu, diğeri ise oldukça hareketli ve zaman zaman yorucu olabilecek bir sıcak renk olduğu için aslında duvar dekorasyonları söz konusu olduğu zaman çok da tercih edilmeyen renklerdir. Duvarlarda daha nötr tonlardaki fon renkleri daha çok tercih edilir. Ancak bu iki canlı ve etkili rengin bir araya gelerek birbirleri ile çarpışmaları ortaya ilginç şekilde son derece uyumlu bir şıklık çıkarıyor. Duvar renklerinde karşıt tonların bir arada kullanılmasının nasıl vurgulayıcı ve göz alıcı bir etkisi olduğunu görebiliyorsunuz. 

Duvar kağıtları ile duvar boyalarının birlikteliği

HannaHome Dekorasyon – Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… : tarz Duvar & Zemin
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

Tıpkı bir önceki örnekte de olduğu gibi, duvarları farklı renklerde dizayn etmenin tek yolu iki farklı boya değil elbette. Evinizin üç duvarını bir renk ile boyayıp, bir duvarına bu renk ile uyumlu desenleri olan bir duvar kağıdı uygulayarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. (Ya da tam tersini tercih edebilir ve üç duvara duvar kağıdı ve bir duvara düz boya uygulaması yapabilirsiniz, ancak duvar kağıtlarının desenlerinin çok yorucu bir görünüm oluşturmaması için tek duvarda kullanılmaları daha iyi sonuçlar doğuracaktır.) 

Bu yöntemin avantajı, iki farklı duvar dekoru arasındaki geçişliliğin çok daha kolay bir şekilde sağlanabilmesi. Duvar boyanızın renk tonunun duvar kağıdında seçtiğiniz desenin içinde küçük biktarlarda yer alması bu fotoğrafta gördüğümüz gibi oldukça şık bir ahenk ve yumuşak bir geçiş ortaya çıkaracaktır. 

Uyum içinde bir yalınlık etkisi

colourfıt – Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı: tarz
colourfıt

Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı

colourfıt

Eğer yalın, gösterişsiz, minimal ama şık ve etkili tasarımlar arıyorsanız bej, kum beji, krem tonları gibi pastel nötr renklerin yine pastel tonlu bir beyaz ile bir araya geldiği duvar dekorları aradığınız kombinasyonları oluşturuyor olabilir. Özellikle İskandinav ve modern minimalist dekorasyonlarda oldukça popüler olan bu tarz renk birlikteliklerinde nötr bir rengin koyu tonlarının beyazın parlak olmayan tonları ile bir araya getirildiğini görüyoruz. 

Siyahla gelen derinlik

Evinin Ustası – Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?: tarz Yatak Odası
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Siyah her ne kadar kullanılması zor ve cesaret isteyen bir renk olsa da aslında açık tonlarla oluşturulan kontrastlar söz konusu olduğunda bir hayli etkili bir yaşam alanı ortaya çıkarmayı başarıyor. Özellikle küçük odalarda bir duvarı mat bir siyah tonu ile boyadığınızda bu siyah ışığı çekerek odada ekstra bir derinlik hissi yaratıyor. Tabi bu derinlik hissinin tam olarak aktarılabilmesi için bu yatak odası dekorasyonundaki gibi diğer duvarların ışığı yansıtan oldukça açık renklere sahip olması gerek. 

Koyu tonlar

nihle iç mimarlık – KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE: tarz Oturma Odası
nihle iç mimarlık

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE

nihle iç mimarlık

Derinlik sağlayan tek renk aslında siyah da değil, tüm koyu renkler. Koyu mavi tonları da, koyu kırmızı tonları da siyah ile hemen hemen aynı etkiyi yaratabiliyor. Bu örnek oturma odasında mat bir lacivert duvarın beyaz duvarlar ile bir araya gelerek oldukça etkileyici ve derinlikli bir alan yarattığına tanık oluyoruz. 

Geçiş duvarları

Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. – MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture: tarz Oturma Odası
Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture

Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Eğer farklı renkli duvarın hangi duvar olacağına karar vermekte zorlanıyorsanız size kullanışlı bir ipucu verelim: Odanın en hareketli ve geçiş bölgesinde olan duvarları, farklı bir renk olarak tasarlanmaya daha uygundur. Eğer özellikle bir alanı vurgulamak istemiyorsanız, çok göz yormayan bir ikinci renk seçeneğini geçiş duvarlarında uygulayabilirsiniz. Geçiş duvarından kastımız koridorlara ya da diğer odalara yaslanan duvarlar. 

Tabi özellikle vurgulamak istediğiniz bir bölge varsa daha çarpıcı bir ikinci renk seçerek o bölgeye en yakın duvarı boyamak da şık bir seçenek olacaktır. 

Henüz duvarınız için doğru renge karar veremediyseniz sizin için önerebileceğimiz bir yazımız daha var: Ev dekorasyon renkleri üzerine öneriler

Sizce hangi renk kombinasyonu daha şık duruyor?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!