Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Giriş kat daireler hakkında bilmeniz gereken her şey: Avantajları ve dezavantajları

umit atdağ umit atdağ
yücel partners – Lavinya Apartmanı:  tarz Evler
Loading admin actions …

Ekonomik olarak orta sınıfın alt tabakasında yer alan ailelerin ve ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla tercih ettikleri giriş kat daireler ev fiyatları göz önüne alındığında daha ekonomik fiyatlara satılıyor. Giriş kat dairelerin ekonomik olarak avantaj sağlıyor olması dezavantajları olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmamaktadır. Bir apartmanda yer alan daireler içinde en fazla sorun yaşayan ve sorunlara maruz kalan daire giriş kat dairelerdir. Yaşanan sorunların başında aidat ücretleri ve asansör ücretleri gelir. Giriş kat daire içinde ikamet eden aileler merdivenleri kullanmadıkları halde merdiven temizliği için aidat ödemek zorunda, asansörü kullanmadıkları halde asansör servis ücreti ödemek zorundadırlar. Giriş kat daireler asansör parası öde mi diye düşünüyorsanız asansör apartman içinde yer alan ve metrekare olarak evinizin payının bulunduğu bir alan olduğu için ödemeniz gerekecektir. Hal böyle olunca apartman yöneticisi ile sürekli olarak bir aidat kavgası sürekli olarak devam eder. Giriş kat dairelerin ekonomik sorunlar dışında yaşadıkları gürültü, rutubet, kapı zili çalınması gibi sorunlarda vardır. Eğer sitenizde bir kapı görevliniz yoksa apartmana girmek isteyen ve kapı şifresini bilmeyen herkes en yakın daire olduğunuz için sizin kap zilinizi çalar. Bu durum gün içinde çok kez tekrar ettiğinde artık çekilmez hale gelir. Bu duruma çözüm olarak site girişinde bir kapı görevlisi bulundurulmasıdır. Kapı görevlisi bulundurulması durumu da size ekstra olarak bir maliyet olarak yansıtılacaktır. 

Giriş kat dairelerin sorunları arasında yer alan bir diğer sorunda apartman sakinlerinin çocuklarının bisiklet, oyuncak gibi eşyalarını sürekli olarak apartman girişine bırakmalarıdır. Çocuklar, oturdukları kata bisiklet ve büyük oyuncakları taşımak zor geleceği için ve asansörün kullanılmasına izin olmadığı için giriş kat  koridoru ve merdiven korkuluklarını muhafaza alanı olarak kullanırlar. Bu durum giriş katında oturan aileler için sürekli  gürültüye maruz kalmak anlamına gelir. Ayrıca giriş kat koridorunda yer alan oyuncaklar ve bisikletler nedeni ile hareket alanı da daralacağı için hareket etmekte ve giriş çıkışlarda zorluk yaşanacaktır.

Giriş kat apartman dairelerinde ve çok atlı evlerin giriş katlarında en fazla görülen sorunlardan biri de giriş kat rutubet sorunudur. Rutubet, her evde olabilecek bir sorun olsa da en çok giriş katında görülür. Bina zemininde yer alan yalıtım iyi bir şekilde yapılmamışsa binada rutubet olması kaçınılmaz bir durumdur. Rutubet alttan yukarı doğru ilerleyeceği için en fazla giriş kat daire duvarlarında kendini gösterir. Rutubetten korunmak için satın alacağınız evin yer aldığı binanın bütün projelerini incelemeli, binanın temelinin durumuna göre karar vermelisiniz. Sürekli sıvaları ve boyaları dökülen duvarlarla, yeşil ve siyah rengin boy gösterdiği nemli koridorlarda yaşamamak için satın alacağınız evin durumunu iyice irdelemelisiniz. 

Rutubet ve nem dışında  giriş kat dairelerin yaşadığı bir diğer problem de gürültü problemidir. Bir apartmanda en fazla gürültü hissedilen daire giriş kat dairesidir. Sürekli bir insan sirkülasyonu yaşanacağı için kapı önünden sürekli ses gelecektir. Ayrıca apartman bahçesinde oyun oynayan çocukların ve caddeden geçen araçların seslerini de eklediğimizde gürültü büyük sorun haline gelecektir. Bu durumda çözüm olarak ses izolasyonu yaptırmak, gürültü önleyici çözümler ve yalıtımlar yaptırmak sizi bu sorunu yaşamaktan kurtaracaktır.

Giriş kat daireler soğuk olur mu sorusu da ev satın alacak kişilerin en fazla sorduğu sorular arasında yer alır. Giriş kat daireler bulundukları cepheler göz önüne alınarak soğuk olabilir diyebiliriz. Eğer kuzey cephe de yer alıyorsa oldukça soğuk olacaktır. Ayrıca alt katında sürekli ısınan veya soğutulan bir ev olmaması da giriş kat dairelerin oldukça soğuk olmasına neden olur. Evin altında ev olmadığı gibi temel ve zemin yer alıyorsa zeminin soğukluğu da evi etkileyecek ve evin normalden soğuk olmasına neden olacaktır. Giriş kat daireler için ısıtma ve soğutma eski dönemlerde büyük bir sorun teşkil ederken günümüzde bu durum basite indirgenmiştir. Giriş kat bir daire de ikamet ediyorsanız ve evinizi nominal iklimlendirmek istiyorsanız yapmanız gereken profesyonel olarak ısıtma soğutma çözümleri sunarak giriş kat dairenizi ekonomik olarak iklimlendiren ısıtma, soğutma ve klima uzmanlarından yardım almaktır.

Caddeye yakın evler için ses yalıtımı

EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO – GÖKTÜRK KEMERPARK EVLERİ:  tarz Evler
EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO

GÖKTÜRK KEMERPARK EVLERİ

EDMİMARLIK INTERIOR STUDIO

Giriş kat daireler genel olarak caddeye ve bahçeye yakın olacağı için gürültü sorunu oldukça fazladır. Gürültü çok olduğu için evde rahatsızlık oluşacak ve bu durum psikolojik bir harp halini alacaktır. Evinizde ses sorunu oluşmaması için kaliteli malzemeler kullanarak pencere yalıtımları ve gerekli olduğu durumlarda duvar ses yalıtımları yaptırabilir ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Bahçeli müstakil bi rev

Giriş kat dairelerde ve zemin kat evlerde ev sahipleri bahçe avantajına sahiptir. Zemin kat ve giriş katı olduğu için bahçeye yakın ve bazı tasarımlarda yan yana olan bahçe ev sakinlerine bahçeli bir evde yaşama şansı sunar. Bu sayede müstakil evde yaşıyormuş hissine kapılacağınız gibi bahçenizin 12 ay boyunca yeşil kalması için azami çaba göstermek zorunda da kalmayacaksınız. Bahçe peyzajları ve bakımları apartman tarafından ortak olarak yaptırılan ve işin uzmanı kişilerce yapılan işlerdir. Bu nedenle sadece payınıza düşen ücreti ödeyerek bahçeli bir evde yaşama şansına sahip oluyorsunuz. Giriş katında oturduğunuz apartmanın bahçe peyzajını kusursuz bir şekilde yaptırmak için ilham alabileceğiniz bahçe modellerini inceleyerek evinizin kusursuz bir bahçeye sahip olmasına katkı sağlayabilirsiniz.  

Cephe görüntü

Giriş kat evlerde genel olarak yaşanan sorunlardan biri de cephe görselinin az olması ve evin manzarasının yetersiz olmasıdır. Bu handikaplar nedeni ile aynı apartmanda yer alan diğer katlara göre daha uygun fiyatlara satılan giriş kat daireleri ayrıca otopark ve apartman bahçesi düzenlemesi sorunları yaşayabileceğiniz dairelerdir. Ev satın alırken bu konuları detaylı bir şekilde tartışmalı ve çözümü en baştan sağlamalısınız.

Güvenlik sistemleri

Günümüzde en fazla hırsızlık olayının yaşandığı katlar olarak bilinen giriş kat daireleri ve birinci kat daireleri için ideal güvenlik sistemleri düşünülmelidir. Kamera güvenlik sistemleri, hırsız alarm sistemleri gibi güvenlik sistemleri ile giriş kat daireleri en güvenli daireler haline getirilebilir. 

Asansör aidatları

yücel partners – Lavinya Apartmanı:  tarz Evler
yücel partners

Lavinya Apartmanı

yücel partners

Giriş kat dairede de oturuyor olsanız asansör ve merdiven dairesi gibi bağımsız alanlarda payınız vardır. Bu pay ev satın alırken size belirtilen metrekareler içinde yer alan ve oturum alanı dışında kalan paydır. Bu nedenle asansör aidatı ve merdiven dairesi gibi alanların temizlenmesi için ödenmesi gereken aidatları ödemek zorunluluğunuz vardır.

Rutubet için profesyonel yalıtım

Giriş kat dairelerin ir diğer sorunu da rutubet sorunudur. Giriş kat dairelerde görülen rutubet için uygulayabileceğiniz iki yöntem vardır. İlk olarak iklimlendirme sitemini evinize entegre ederek sürekli ısıtıcılar bulundurabilir ve nemden kurtulabilirsiniz. İkincil yöntem ise profesyonel yalıtımlar yaptırarak gürültü sorunundan kurtulabilirsiniz. Giriş kat daire de oturuyorsanız ve rutubet sorununuz varsa '' rutubet ve nem sorunu ile ilgili bilmeniz gereken her şey '' başlıklı yazımızı dikkatlice incelemeli ve çözümler bulmalısınız.

Müstakil bir evde yaşamak

Giriş katında da oturmak diğer katta oturanlara göre sizi daha avantajlı kılar. Üst katlarda oturan biriyseniz müstakil evde yaşama duygusunu kaybetmişsiniz demektir. Eğer giriş katında oturuyorsanız müstakil bir evde yaşıyormuş duygusunu her gün yaşarsınız. Evden çıkınca müstakil bir evde yaşıyormuş gibi kısa sürede ev dışına çıkabilir, asansör bekleme derdi, merdiven inme ve çıkma derdi gibi sorunları yaşamadan evinize girip çıkabilirsiniz.

Bu fikirleri nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!