PRATIKIZ Mimarlık/ Architecture – Aker Evi- Antalya:  tarz Banyo

​Küçük banyolar için fayans seçerken nelere dikkat etmeli?

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Metrekare bakımından küçük daireler geniş ve ferah alanlar sunmaz, buna rağmen dekorasyonda alanları daha geniş gösteren akılcı çözümler  mevcuttur. Duvar kaplamalarından renk ve doku uyumuna birçok dekoratif faktör, alanları olduğundan daha geniş gösterebilir. Dairelerin en küçük alanlarından biri de banyolardır. 

Banyolar, küçük bir alana sahip olabilir. Buna nazaran depolama sistemlerinden temizlik ve bakım ünitelerine birçok kullanıcı ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn edilir. Küçük banyoları daha ferah ve geniş gösteren unsurlardan biri ise kaplamalardır. Fayanslar, bir banyonun tüm atmosferini değiştirebilir.

Ev dekorasyonunda diğer alanlara nazaran daha az özen gösterilen yerlerden biri olabilir, ancak küçük banyolarda ferah bir atmosfer oluşturmada dekorasyonun önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu yazımızda, küçük banyolarda fayans seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık.

Banyoda düzen oluşturan fonksiyonel öğeler kadar estetik unsurlar da uygulanacak stili ve atmosferi doğrudan etkiler. Fayans seçiminde banyoda uygulanacak stil ve tarz, renk, doku ve hatta desen ilişkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Alanları vurgulayan fayans modelleri, farklı kaplama alternatiflerini bir araya getiren kombin çözümleri ilham verebilir. Küçük banyolara derinlik katan fayans modelleri ile ilgili örnekleri bir araya getirdik, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Farklı ebatlar ve benzer renk tonları

50GR Mimarlık – halkalı_1+1 daire:  tarz Banyo
50GR Mimarlık

halkalı_1+1 daire

50GR Mimarlık

Eğer banyonuzda farklı alanlar için birbirinden farklı fayans modelleri kullanmayı düşünüyorsanız, küçük banyolarda göz yormayan bir yaklaşımla benzer renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Fayans modelleri, farklı ebatlarda tasarlanmış olabilir. Ancak her fayans modeli için farklı renk tonları kullanmayı tercih etmek bir göz karmaşası oluşturacaktır. Özellikle küçük banyolar için daha ferah bir atmosfer oluşturacak açık renk tonları ile farklı ebatlarda fayans modelleri kullanabilirsiniz.

Küçük banyo dekorasyonu ile ilgili profesyonellerin proje örneklerini gözden geçirebilirsiniz. Kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan modern banyo çözümlerinin yanı sıra, geniş gösterecek ve derinlik katacak kaplama alternatiflerine göz atarak profesyonellere danışabilirsiniz. Ayrıca, homify'da iç mimarlar kategorisinde farklı illere göre arama kriterlerini kullanabilir, sizin için en doğru profesyonele ulaşabilirsiniz.

Ferahlık katan renklerle modern bir banyo

Modern banyo elemanları, aynalı dolap ve çanak lavabo modeli kullanılan bu örnekte mavi tonları ferahlık katıyor. Adeta bir puzzle parçalarının bir araya getirilmesi ile bütünleşen fayans modelleri tek renkte buluşuyor. Mavi tonları dinginlik katan unsurlarıyla banyolar için kullanılabilecek ideal renklerden biridir. 

Fayans modellerini tercih ederken ışığı yansıtan parlak yüzeyler oluşturabilirsiniz. Parlak yüzeyler ışığı yansıttığı gibi mekanlara derinlik katar ve banyonuz olduğundan daha geniş görünebilir. Banyolara derinlik katan bir başka dekoratif unsur ise aynalardır. Modern çanak lavabo modeli ve fayanslar form olarak benzer çizgiler taşıyor ve ahenk oluşturuyor.

Çizgiler, bütünlük ve uyum

Banyolar için duvar dekorları bütünlük ve uyum oluşturan çizgiler taşıyabilir. Duvar zeminlerinin farklı alanlarını farklı fayans modelleri ile kaplamak yerine, benzer kaplama malzemelerini banyonuzun tüm duvarlarına kullanabilirsiniz. Banyo döşemesi ile duvar dekorlarında kullanılan kaplama malzemeleri renk uyumu bakımından bütünleşirken, ince ve uzun çizgilerle derinlik katabilirsiniz. Duvar zemini kaplamalarında çizgiler kullanmak isteyebilirsiniz. Kısa çizgiler oluşturmak yerine uzayan çizgilerin kullanımı ile derinlik katabilirsiniz. Çizgiler, genellikle bir alanı daha kısa ya da daha uzun göstermek amacıyla bir illüzyon görevi görmesi açısından kullanılabilir. 

Renkli ve modern

Modern banyolarda basit ve yalın çizgiler kullanılır. Daha renkli bir banyoya sahip olmak istiyorsanız, göz karmaşası oluşturmadan renkleri ön plana çıkaracak açık renk tonlarında bir zemin kullanmayı tercih edebilirsiniz. Beyaz zemin üzerine farklı renk tonlarıyla karo formların kullanıldığı bu banyo size ilham verebilir. 

Yalın ve sade çizgisiyle ayna çerçevesi ve banyo dolabı, dingin mavi tonlarında tercih edilmiş. Bu renklerle uyumlu farklı renk tonları ile duvar dekorları oluşturulmuş. Hem renkli duvar dekorları oluşturmak hem de aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız, açık renk tonu zemin ile uyumlu renk tonlarından oluşan bir renk paletini bir araya getirebilirsiniz.

Alanları görevlerine ayıran bölgesel dokunuşlar

Şölen Üstüner İç mimarlık – Banyo tasarımı / Girne /  Kıbrıs:  tarz Banyo
Şölen Üstüner İç mimarlık

Banyo tasarımı / Girne / Kıbrıs

Şölen Üstüner İç mimarlık

Alanları görevlerine ayırırken kaplama malzemeleri de fark yaratacaktır. Renkli mozaik dokunuşlarla banyo duvarlarınızın bir bölümünü kaplarken, geri kalan alanlarda açık bir zemin kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem ferah ve aydınlık hem de banyonuzu daha geniş gösteren bir düzen oluştururken, mozaik renklerini ön plana çıkarabilirsiniz. Renk tonlarını ön plana çıkaran açık renk tonlarıyla fayans modelleri kullanabilir, dekoratif amaçlı kaplanan renkli mozaiklerle bir araya getirebilirsiniz.

Klasik ve zamansız: Beyaz seramik

Banyo fayansları için modası geçmeyen, ferah bir atmosfer oluşturacak uzun vadeli çözümler üretebilirsiniz. Tuğla duvar ebatları ile uyumlu, kontrast renklerin bir araya geldiği bir banyo dekorasyon dinamik bir atmosfer oluşturacaktır. Beyaz seramik malzemenin kullanıldığı bu banyo modelinde olduğu gibi, her banyoya yakışacak açık renk tonlarında seramik kaplamayı tercih edebilirsiniz. Açık renk tonları ile kontrast oluşturan banyo elemanları göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkarır, küçük banyolarda daha aydınlık ve ferah bir görünüm sağlanır.

Göz yormayan desenler

Banyo fayanslarını seçerken desenler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak küçük banyolar için karmaşa oluşturmayan desen alternatiflerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Gri, nötr renk tonları arasında yer alır. Bu banyo örneğimizde olduğu gibi nötr renk tonlarının uyum ve ahengini oluşturabilir, banyonuzda benzer renk tonlarıyla göz yormayacak desenler kullanabilirsiniz. Küçük banyolar için göz karmaşası oluşturmayan desenler, çizgiler ya da açık renk tonlarını bir araya getirebilirsiniz. Banyo fayansları için desen alternatiflerini gözden geçirebilir, belirlediğiniz bir rengin farklı tonlarını içeren modellerini kullanarak derinlik katabilirsiniz. Açık tonlardan orta tonlara, uyum içeren ve göz yormayan renk alaşımlarından oluşan desenler özellikle küçük banyo duvarları için ideal olarak kullanılabilir.

Pastel tonlarla dingin atmosfer

Baştan aşağı yenilenen bir banyo modeli ile devam edelim. Koyu renkler kasvetli bir atmosfer oluşturur. Dolayısıyla daha açık renk tonları ile dingin bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Pastel renk tonları, küçük yaşam alanları için idealdir. Nitekim göz yormayan tonlardır. Özellikle yatak odaları ve banyo dekorasyonunda pastel renklerin yumuşak tonlarını dekorasyonda kullanabilirsiniz.

Banyolar için fayans modeli seçerken, alanları olduğundan daha geniş gösteren açık bir zemin tonu seçebilirsiniz. Duş kabini duvarları için alanları vurgulayan renkler ya da desenler kullanacaksanız yumuşak tonlardan oluşan bir renk paleti belirleyebilirsiniz. Beyaz fayanslar zemin tonu oluştururken, renkli ve desenli duvar fayanslarını ön plana çıkaracaktır. Bu banyo dönüşümü örneğinde olduğu gibi, ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Banyo dekorasyonu ile ilgili diğer açılardan fotoğraflar görmek istiyorsanız, görselin sol alt köşesinde bulunan firma logosuna tıklayarak ilgili başlıkta proje fotoğraflarını gözden geçirebilirsiniz.

Banyo dönüşümü: Daha modern ve ferah

Banyonuzu yenilemek isteyebilir, daha modern ve ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayacak dekor değişiklikleri yapabilirsiniz. Eskiyen fayansların profesyoneller tarafından sökülüp daha modern ve şık duvar zemini kaplamalarıyla değişimi dekorasyonda büyük fark yaratacaktır.

Bu gördüğünüz örnekte, bir banyonun dönüşüm öncesi ve sonrası halini görmekteyiz. Mavinin derinlik katan tonları ile duvar zeminleri yeniden kaplanıyor, eski fayanslar sökülüyor. Müşterilerin istekleri doğrultusunda banyo dekorasyonu yenilenirken, uygulamalarda tercih edilen renk paletleri ferahlık ve uyum katacak şekilde kullanılabilir. Mavinin tonlarının ferahlık kattığı banyo dekorasyonu, profesyoneller tarafından daha modern ve şık hale getirilmiş.

Küçük banyolar için birbirinden farklı dekor önerileri arıyorsanız, ayrıca 'Küçük bir banyo için 6 tasarım fikri' yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz bu örnekleri nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!