GNC Ahşap Tasarım Orman Ürn. Mimarlık ve Peyzaj San. Tic Ltd. Şti. – Doğal Ahşap Masa: tarz

Dekorasyona doğallık ve şıklık katan kütük masa modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Dokusu bozulacak şekilde işlenmemiş, masif ahşap malzemeden üretilen mobilyalar tarih boyunca her zaman kullanılan mobilyalardır. Hatta mobilya tarihi ahşabın şekillenmesiyle başlar diyebiliriz. Her ne kadar sanayi devrimi ile birlikte ahşap mobilyaların yerini çelik, plastik, alüminyum gibi ahşaptan daha ucuz malzemelerden üretilen mobilyalar almaya başlasa da doğal ve işlenmemiş ahşap da hiçbir zaman dekorasyon sahnesinden silinmedi. Yıllar geçtikçe masif ahşap mobilyaların üretimleri azalsa bile estetik olarak etkileri ve popülerlikleri hiçbir zaman azalmadı. 

Ham ahşap malzemelerden üretilen mobilyaların çok eski çağlardan bu yana kullanılıyor olmasının pek çok farklı nedeni var elbette; dayanıklılık, bakımlarının kolaylığı, uzun ömürlü yapıları, çok yönlü el işçiliğine olanak veren dokuları ve tabi ki estetik olarak oldukça görkemli ve şık dekorasyonlar oluşturmaları.  Masif ahşap mobilyaların sıcak, zengin, rahat ve incelikli yapıları her tarzdan yaşam alanına uyum sağlayabilir. Kitaplıklar, sandalyeler, karyolalar, raflar, çekmeceli sandıklar, dolaplar ve hatta süs eşyaları evinizin her odasında ahşap doğallığının cazibesini yansıtabilirler. Ancak bugünlerde özellikle çokça tercih edilen doğal ahşap mobilyaların başında kütük masalar geliyor. Bugünkü yazımızın konusu da birbirinden çarpıcı model ve işçilikleriyle göz dolduran kütük masalar.  

Doğal dokulara bağlı bir iç mekan tasarımının bir parçası olarak dizayn edilen kütük masalar, yemek odalarının, mutfağın, oturma odasının, çalışma odalarının ve hatta bazen yatak odası ve banyoların ruh halini değiştirecek ve alanın en önemli mobilyası olarak öne çıkabilecek kadar kuvvetli birer dekorasyon unsurudur. Sade ve sıcak bir his yaratırken aynı zamanda görkemli ve göz kamaştıran bir etki oluşturabilen, her tarza uyum sağlayabilen ve aynı zamanda da odada gerçek anlamda organik bir anlam yaratabilen kütük masaların diğer masa türlerine göre biraz daha pahalı oldukları doğru, ama sundukları benzersizlik, sıra dışı etki ve doğallık, zamanın ötesinde bir kalite ortaya koyuyor.   

İşte birbirinden güzel ve etkileyici 19 örnek kütük masa modeli…

1. Kiraz ağacından kütük masa

Gutav – Masif Kiraz Masa – Elix: tarz Ofis Alanları & Mağazalar
Gutav

Masif Kiraz Masa – Elix

Gutav

Kütük masalar, özünde ağaç parçalarının bozulmadan kullanıldığı ve yalnızca yüzeyde bazı işlemlerin yapılarak tüm doğallığıyla tasarlanan ve kullanılan ağacın dokusunu, renklerini, desenlerini ve damarlı yapısını yüzeyde görebileceğimiz masalardır. Çoğunlukla yemek masası ve salon masası olarak tasarlanan bu masalar oldukça farklı ağaç türünden üretilebiliyor. Kiraz ağacı kullanılarak yapılan bu masif masa ilgi çekici formuyla sayfalarımızda öne çıkan modellerden biri. Farklılık arayanlar için oldukça ideal bir mobilya olan bu tarz bir kütük masa özellikle modern rustik stile sahip dekorasyonlar için ideal bir parça.

2. Daha koyu modeller için: Ceviz

Kütük masaların en önemli özelliklerinden biri de ağacın bütünlüğünün bozulmaması için kıvrımlı ve asimetrik tasarımlara sahip olmalarıdır. Daha koyu renkli bir ahşap arayanlar için ideal olan ceviz ağacından üretilen bu örnek yemek masası da kıvrımlı ve sıra dışı şekliyle odanın yıldızı olmayı başarıyor.

3. Farklı malzemelerle uyum

Mozilya Mobilya – Ceviz Ağaç Masa: tarz Yemek Odası
Mozilya Mobilya

Ceviz Ağaç Masa

Mozilya Mobilya

Ceviz ağacından üretilen başka bir model ise kütük masaların farklı malzeme ve tarzlarla da nasıl uyum sağlayabileceğini gösteriyor. Çağdaş sandalye tasarımlarıyla donatılmış olan bu yemek masasının ayakları da sandalyelere uyum sağlayan ferforjeden üretilmiş, böylece kütük masa dekorasyona doğallık katarken onun çağdaş ve yenilikçi yapısını da bozmuyor ve ona uyum sağlıyor.

4. Ağacın dokusu ve deseni

günsoy orman ürünleri – Kütük Masa Modelleri 5: tarz
günsoy orman ürünleri

Kütük Masa Modelleri 5

günsoy orman ürünleri

Dediğimiz gibi kütük masaların en önemli özellikleri üzerlerinde yer alan ağaç dokusu ve desenleridir ve bu desenler her bir masaya benzersizlik katar çünkü her ağacın dokusu ve desenleri farklıdır. Bu yüzden kütük masalar fabrikasyon mobilyalardan sıkılanlar için de oldukça şık seçenekler. 

5. Asimetrik ve sıra dışı şekiller

Bu sıra dışı şekilli bahçe masası ise meşe ağacından üretilmiş. Bahçenizde doğal bir doku istiyorsanız ve asimetri ve eşsizlik sizin için ilk sırada yer alıyorsa o halde mutlaka bunun gibi şekliyle şaşırtan kütük masa modellerine göz gezdirmelisiniz. Sayfalarımızdaki profesyoneller bölümünden ağaç bakımı ve marangozlar sekmelerini tıklayarak bahçeniz için kütük masa üretebilecek firmalarla iletişime geçebilirsiniz. 

6. İncelikli bir işçilik

Elbette kütük masaların çok farklı ve düzensiz formlara sahip olmaları demek düzgün ve pürüzsüz yüzey, köşe ve kenarlarının olmayacağı anlamına da gelmiyor. İyi bir işçilikle bu örnekte olduğu gibi son derece sişmetrik ve düzgün şekiller de ortaya çıkabiliyor. Oldukça etkileyici ve değerli bir mobilya parçası…  

7. Rustik tarz için kütük masa modelleri

Kütük masaların klasikten moderne her tarza uyum sağlayabileceğini söylemiştik. Ama bu örnekte olduğu gibi rustik bir dekorasyonsan söz ediyorsak kütük masadan daha uygun bir seçeneğinizin olmayacağını da söylemeliyiz. Rustik dekorasyonlarda o doğallığı, sıcaklığı ve saflığı tamamlayabilecek olan kütük masaların verdiği hissi başka hiçbir malzemenin vermesi mümkün değil. 

8. Uzun ve doğal ahşap masa modelleri

Standart masa boyutlarının dışındaki çok geniş masalar genellikle fabrikada birleştirilmiş parçalardan oluşur ve bu da aslında mobilyada yapay bir hava yaratır. Bu yüzden başka malzemeler için standart masa ölçüleri çok daha yaygındır. Oysa kütük masalarda ağacın el verdiği ölçüde büyük masalar üretilebiliyor ve biliyorsunuz ki ağaçlar oldukça geniş ve uzun gövdelere sahip olabiliyor. Upuzun ve şık masalar konusunda da kütük masalardan daha güzel ve doğal görünebilen başka bir malzeme düşünemiyoruz. 

9. Çalışma odaları için

Kütük masa denilince aklınıza sadece yemek odaları ve salonlar geliyorsa sizi biraz şaşırtabiliriz: İşte harika bir çalışma masası tasarımı. Sıradan ve sıkıcı çalışma masalarının aksine doğal dokusu ve farklı şekli ile çalışma alanının daha güzel görünmesini sağlamakla kalmıyor, çalışan için kendini iyi hissettiren ve motivasyon arttıran pozitif bir mobilya olarak da işlev görüyor. 

10. Yenilikçi ofisler için

Mozilya Mobilya – Ceviz Ağacı çalışma masası ve kitaplık takımı: tarz Ofis Alanları & Mağazalar
Mozilya Mobilya

Ceviz Ağacı çalışma masası ve kitaplık takımı

Mozilya Mobilya

Ceviz ağacından üretilmiş bir başka örnek, yine bir ofisin çalışma alanından… Gri fayanslar ve duvarlar, siyah raf ve çekmecelerle ofisin modern ve kentli dokusunu yaratırken tuğla duvar ve kütük masa ise bu kentli dokuya çağdaş bir doğallık katıyor. Yenilikçi ofis dekorasyonları arayanlar için oldukça şık bir fikir değil mi?

11. Epoksi kaplamalı

odywood – Epoksi Kütük Masa: tarz Yemek Odası
odywood

Epoksi Kütük Masa

odywood

Son yılların mobilya üretim trendlerinden birini oluşturan epoksi reçineler de kütük masalar için oldukça yenilikçi bir kaplama malzemesi olarak bir hayli revaçta. Epoksi reçineler oldukça parlak, pürüzsüz ve sert bir yüzey oluşturuyor. Ahşabın doğal dokusunun bu parlak ve pürüzsüz yüzey ile bir araya gelmesi ise modern ve klasik dekorasyonlar için çok şık yemek masası modelleri ortaya çıkarıyor. 

12. Parlak yüzey, klasik tarz

KÜTÜK STORE – Paslanmaz Özel Ayak Epoxy Masa: tarz Yemek Odası
KÜTÜK STORE

Paslanmaz Özel Ayak Epoxy Masa

KÜTÜK STORE

Kurutulmuş mazel ağacından yapılmış bu özel yapım ahşap epoksi masa örneği de gümüş renkli metal ayak tasarımı ile dikkat çekiyor ve oldukça şık ve göz alıcı bir estetik görünüm ortaya koyuyor. 

13. Sıra dışı tasarımlar

Epoksi reçinelerin bir diğer özelliği ise yüzey kaplaması olmalarının dışında oldukça farklı tasarımlara da olanak veren bir malzeme olması. Örneğin bu masadaki renkli epoksi dokuşlar ahşap doğallığının arasında bir nehir gibi akan şık ve sıra dışı bir dizayn oluşturuyor. 

14. Kaliteli verniklerle şık yüzeyler

KÜTÜK STORE – Ahşap Ceviz Yemek Masası: tarz Yemek Odası
KÜTÜK STORE

Ahşap Ceviz Yemek Masası

KÜTÜK STORE

Elbette kütük masalarda parlak ve pürüzsüz bir görünüm oluşturmak için illa ki epoksi reçine kaplama kullanmak zorunda değilsiniz. Kaliteli verniklerle de kütük masalar daha dayanıklı ve sağlam hale getirilirken parlak ve pürüzsüz bir görünüme de kavuşabiliyor. 

15. Contry stilli kütük masalar

AHŞAP SEPETİ – Kütük Masa Modelleri 4: tarz
AHŞAP SEPETİ

Kütük Masa Modelleri 4

AHŞAP SEPETİ

Kütük masaların modern ve rustik stiller için ne kadar ideal olduğundan bahsetmiştik. Country stilli dekorasyonlar, özellikle mutfak ve yemek odaları için de kütük masaların daha klasik formlu modelleri oldukça şık ve sıcak bir atmosfer yaratıyor. 

16. İskandinav ve minimal tarzlar için

günsoy orman ürünleri – KÜTÜK MASA MODELLERİ: tarz İç Dekorasyon
günsoy orman ürünleri

KÜTÜK MASA MODELLERİ

günsoy orman ürünleri

İskandinav ve minimalist tarzlı yaşam alanları için kütük masa seçenekleri arıyorsanız daha açık renkli kütük masa modellerini değerlendirebilirsiniz. 

17. Kütük orta sehpa

Kütük malzeme söz konusu olduğunda masaların yanı sıra sehpa ve tezgahlar da oldukça farklı ve şık yaşam alanları yaratıyorlar. Özellikle kütük masalı bir yemek alanının içinde bulunduğu bir açık salon dekorasyonunda orta sehpayı kütük malzemeden tercih ederseniz çok daha bütünlüklü bir görünüm elde edebilirsiniz. 

18. Farklı sehpa modelleri

odywood – Kütük Dilim Sehpa: tarz Oturma Odası
odywood

Kütük Dilim Sehpa

odywood

Kütüğün şeklini koruyan daha küçük sehpa modelleri de modern salonlar için oldukça doğal ve şık seçeneklerden. 

19. Kütük tezgahlar

odywood – Kütük Mobilya ve Dekorasyon Modelleri: tarz Banyo
odywood

Kütük Mobilya ve Dekorasyon Modelleri

odywood

Ve tabi ki mutfak ve banyo tezgahlarında da kütük tasarımlar kullanılabiliyor. Rustik, farklı ve etkileyici bir görünüm değil mi? 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz Doğru yemek masası nasıl seçilir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Siz en çok hangi modeli beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!