Modern yaşam alanlarında brüt beton etkisi

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Modern yaşam alanlarında brüt beton etkisi

Homify TR Homify TR
Pronil – Polyone Plastik Hammadde Fabrikası: tarz Çalışma Odası
Loading admin actions …

Mimari yapılarda beton kullanmak oldukça yaygın ancak söz konusu iç dekorasyonlar olduğu zaman brüt beton zemin ya da duvar kaplamalarına rastlamak o kadar kolay olmuyor. Gelgelelim iç mekanlarda endüstriyel stilin popülerleşmeye başlaması ile brüt betonlu duvar ve zeminler de özellikle geniş alanlarda, loft tarzı evlerde ve sıra dışı bir çağdaş dekorasyon anlayışını benimseyen yaşam alanı tasarımlarında yeniden karşımıza çıkmaya başladı. 

Brüt beton kullanılarak oluşturulan yaşam alanı tasarımlarının yalın ve çok yönlü bir çekiciliğe sahip olduğu inkar edilemez bir gerçek. Üstelik gelişen teknolojik ve dekoratif yenilikler sayesinde artık brüt beton görünümü de pek çok farklı şekilde uygulanabiliyor. Çıplak betonun yaşam alanlarına kattığı muhteşem endüstriyel stil artık istenildiğinde kusursuz bir parlaklık ya da etkileyici bir doku veya agregalı betonlar sayesinde doğal taşları andıran bir teknik ile uygulanabiliyor.  

Çıplak beton duvarlar ya da zemin kaplamaları yöntem olarak pek çok farklı şekilde uygulanabildiği için aslında her tarza uyum sağlayabiliyorlar. Özel beton cilaları ya da epoksi kaplamalarla parlatılan beton uygulamalar klasik, modern, İskandinav ve minimalist stilde harikalar yaratırken betonun en ham dokusunun yansıtıldığı uygulamalar ise endüstriyel tarzın vazgeçilmezleri arasında. Agrega adı verilen taş ve çakılların öne çıktığı beton uygulamalar ise country stilden rustik tarza sıcak ve samimi her iç mekan için ideal bir tamamlayıcı oluyor diyebiliriz.  

Beton görünümün yeniden bir hayli popüler olmaya başlamasıyla elbette daha pratik uygulamalar da öne çıkmaya başladı. Profesyonel iç mimarlar tarafından da sıklıkla tercih edilen brüt beton görünümlü sıva uygulamalarından beton efekti veren boyalara ve özellikle son yıllarda sıklıkla kullanılan fibercement levhalara kadar pek çok farklı biçimde yaşam alanlarınıza brüt beton dokusu kazandırabilirsiniz.  

Beton görünümünün çağdaş yorumlarını bir araya getirdiğimiz bu yazımızda oldukça farklı ve yenilikçi uygulamaları ve beton efektinin ön planda olduğu örnek dekorasyonları sizlerle buluşturuyoruz.

Fibercement duvar panelleri

Bilgece Tasarım – Bilginler Beton Yönetim binası: tarz Ofis Alanları
Bilgece Tasarım

Bilginler Beton Yönetim binası

Bilgece Tasarım

Beton zemin ve duvarların en pratik uygulama yöntemlerinden biri olan fibercement levhalar son yıllarda her geçen gün yaygınlaşan malzemelerin başında geliyor. Hem iç yüzeylerde hem de dış cephe kaplamalarında kullanılan fibercement elyaf takviyeli çimentolu levha anlamına geliyor. Fibercementin en büyük avantajı levhalar halinde üretildiği için uygulamasının oldukça kolay olması.

Beyaz beton

İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK – REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ: tarz Oturma Odası
İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ

İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

Brüt beton görünümünün çoğunlukla gri olduğu doğru, ancak beyaz çimento ya da çimento içinde beyaz kum kullanılarak bembeyaz bir brüt beton elde etmek de mümkün. Aslında betonun rengini belirleyen şey içinde yüzde 70 oranında bulunan kumdur ve renkli bir beton uygulaması yapılmak istendiğinde de kumun rengi değiştirilerek farklı tonlar elde edilebilir. Beyaz, açık gri ya da siyaha yakın beton uygulamalar da çoğunlukla çimentonun içine katılan agreganın rengi ile elde ediliyor. Tabii daha pahalı bir seçenek olsa da beyaz çimento ve siyah çimento da farklı renkler elde etmek için kullanılabiliyor.

Agreganın açığa çıktığı tasarımlar

Ahem Stone – Ahem Stone: tarz İç Dekorasyon
Ahem Stone

Ahem Stone

Ahem Stone

Agrega aslında her betonun içinde bulunan bir malzeme; yani beton üretiminde çimento ile karıştırılan kum, çakıl, taş, hatta bazen cam, mermer tozu vs gibi tüm ilave maddeler agrega adı veriliyor. Agregalar betonun içinde %60-75 civarında yer kaplıyor; yani aslında betonun en önemli bileşenlerini agregalar oluşturuyor da diyebiliriz. Ancak hepimizin bildiği düz gri dokusuyla öne çıkan betonlarda ince kumlar kullanılır ve böylece kumun varlığı tasarımda belli olmaz. Farklı bir agrega uygulaması ise çoğunlukla  renkli ve daha büyük taşlarla yapılır ve böylece betonun içindeki taşlar özellikle zemin uygulamalarında belirli bir doku yaratır ve desenli bir yüzey ortaya çıkar.

Beyaz çimento ile renkli taşlar

Renkli taşlarla oluşturulan betonlar sıradan gri çimento ile de beyaz çimento ile de uygulanabiliyor, dolayısıyla beton zemin döşemesi istediğinizde bu örnekte olduğu gibi beyaz ve agregaların belirgin olduğu bir tasarım da ortaya çıkabilir.

Brüt beton görünümlü hazır sıva

Pronil – Yönetici Odası: tarz Çalışma Odası
Pronil

Yönetici Odası

Pronil

Duvarlarınızda endüstriyel bir stil oluşturmak için oldukça pratik ve ekonomik uygulamalardan biri de brüt beton görünümlü hazır sıva kullanarak duvar dekoru oluşturmak. Yapı marketlerde bulabileceğiniz bu hazır sıvalar hem iç cephelerde hem de dış duvarlarda kullanılabiliyor. Mala ile uygulanan brüt beton görünümlü bu sıva türlerini kendiniz de duvarlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak bu sıvaları yardım almadan kendiniz uygulayacaksanız mutlaka önce beton astarı ile duvarlarınızı astarlamanız gerektiğini de unutmayın. Elbette daha önce sıva konusunda bir tecrübeniz yoksa en iyi sonucu almak için ideal olan profesyonel bir ustayla çalışmanız olacaktır.

Beton efekt boya

Egeli Proje – 4 Numaralı evin avlu detayı: tarz Villa
Egeli Proje

4 Numaralı evin avlu detayı

Egeli Proje

Duvarlarınıza brüt beton görünümü kazandırmanın en kolay yolu olan beton efekt boyalar son yılların en gözde duvar boya renklerini oluşturuyor. Su bazlı olan beton efekt boyalar beton dokusundaki gri renkleriyle duvardan tavana, mobilyalardan kapılara tüm yüzeylere uygulanabiliyor.

Beton görünümlü laminant parkeler

Parador Parke – Karo Laminat Parke Cilalı Mat Beton: tarz Duvarlar
Parador Parke

Karo Laminat Parke Cilalı Mat Beton

Parador Parke

Özellikle modern apartman daireleri söz konusu olduğunda en çok tercih edilen zemin kaplama uygulamalarının başında laminant parkeler geliyor. Laminant parkelerin bu denli yaygın olmalarının pek çok sebebi var; bunlardan bazıları pratik ve hızlı uygulama, hasar aldığında hasarlı bölgenin kolayca değiştirilebilmesi ve büyük tadilatlara ihtiyaç duyulmaması, kolay temizlik ve hijyen sağlama, ısı yalıtımı ve yerden ısıtma için taban kaloriferleri üzerine uygulanabilir olmaları vs… Özellikle kent yaşamının içinde laminant parkelerin sağladığı bu konforlu avantajlardan vazgeçmek istemeyen ama beton görünüme de hayran olanlar için parke üreticileri oldukça yeni bir model tasarladı: Beton görünümlü laminant parkeler. Ahşap bazlı bu parkeler zemine brüt beton görünümü kazandırırken laminant malzemenin bütün avantajlarını da sunmaya devam ediyor.

Duvarlar için

Parador Parke – Siyah Kayrak Taşı Çini Karo Laminat Parke: tarz Zeminler
Parador Parke

Siyah Kayrak Taşı Çini Karo Laminat Parke

Parador Parke

Tıpkı zemine uygulanan beton görünümlü parkeler gibi, duvarlar için de üretilen brüt beton dokusunu andıran fayans ve karo modelleri bulunuyor elbette. Özellikle banyo ve mutfaklarda endüstriyel stil yaratmak isteyenler için oldukça pratik bir seçenek…

Beton dokulu tuğla

İSTANBUL TAŞÇI ® – Brüt Beton Grisi Antik Tuğla Kaplama: tarz İç Dekorasyon
İSTANBUL TAŞÇI ®

Brüt Beton Grisi Antik Tuğla Kaplama

İSTANBUL TAŞÇI ®

Tuğla duvarların iç mekanlarda ne kadar etkileyici bir duvar dekoru oluşturduğunu biliyoruz. Ancak tuğla duvar denilince aklımıza ya kızıl ya da beyaz duvarlar geliyor değil mi? Peki yapay beton rengi antik tuğla duvar kaplama taşlarına ne dersiniz? Hem beton dokusunun o eşsiz atmosferini yansıtıyorlar hem de tuğla kaplamaların verdiği çarpıcı görünümle sofistike bir hava yaratıyorlar.

Parlak yüzeyli beton kaplamalar

MİMPERA – Giriş: tarz Koridor ve Hol
MİMPERA

Giriş

MİMPERA

Beton duvar ya da zemin denilince aklımıza çoğunlukla mat bir görünüm geliyor. Oysa cilalı beton uygulamaları sayesinde artık oldukça parlak beton yüzeyler oluşturmak da mümkün. Betonu parlak hale getirmenin yollarından biri beton cilaları. Endüstriyel bazda üretilen ve oldukça etkili olan beton cilaları betonun pürüzsüz ve ham dokusuna parlak bir ışıltı katıyor ve ayrıca tıpkı vernik uygulamalarının ahşabı koruduğu gibi betonun daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Epoksi kaplamalı beton uygulamalar

Parlak bir beton görünümü arıyorsanız bir diğer seçenek de epoksi kaplamalar. Beton üzeri epoksi kaplamalar eskiden spor salonları ya da galeri salonları gibi büyük ve trafiği yüksek alanlarda sıklıkla görülürdü, artık epoksi reçinenin yaygınlaşması ile evlerde de bu görünüm yaygınlaşmaya başladı. Epoksi reçinelerin müthiş bir parlaklık dışında bir diğer öne çıkan özellikleri de uygulandıkları yüzeye oldukça sağlam bir sertlik kazandırmaları.

Renkli epoksi

Epoksi reçine kaplamalar şeffaf olarak uygulanabildikleri gibi farklı renklerde de yapılabiliyor, ve hatta bu örnekte olduğu gibi desen çalışmaları da hayata geçirilebiliyor.

Kendin-yap tutkunları için: Self levelling harçlar

Evinizde bir yaşam alanını beton zemine dönüştürmek istiyorsanız aslında bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Beton zemin uygulamalarında en önemli ve anahtar nokta betonun seviyesini düz tutabilmek ve yüzeyi pürüzsüz hale getirebilmektir. Self levelling olarak adlandırılan, kendiliğinden yerleşen ya da kendiliğinden yayılan beton harcı olarak da anılan hazır şaplar ise bu işi inanılmaz kolaylaştırıyorlar. Yapışma gücü arttırılarak özel bir teknikle üretilen ve civalı olan bu harçlar sadece kendin yapçılar için değil, aynı zamanda geniş ve pürüzsüz yüzeyler istenen alanlarda profesyonellerin kullanımı için de oldukça uygun.

- İç mimari ve tasarımla ilgilenenlere…

Vardek Varlıbaş Dekorasyon – Fiber Taş, Tuğla, Ahşap Duvar Panelleri: tarz Duvarlar
Vardek Varlıbaş Dekorasyon

Fiber Taş, Tuğla, Ahşap Duvar Panelleri

Vardek Varlıbaş Dekorasyon

Brüt betonun kullanım alanlarıyla ilgiliyseniz muhtemelen iç mimari tasarımlarla alakalı yazılar da dikkatinizi çekiyordur. Öyleyse bkz: İç mimari ve tasarımla ilgilenenlere ev dekorasyonu modelleri

Beton görünümlü duvar kaplamalarını beğendiniz mi?  
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!