​Perde yerine kullanabileceğiniz 9 alternatif | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Perde yerine kullanabileceğiniz 9 alternatif

nihal e. nihal e.
Güneş Kontrol Cam Filmi Muiz Tasarım
Loading admin actions …

Kimi insanlar perde alışverişini ve perde süsleme aksesuarlarını dekorasyonlarda kullanmayı sever, kimi insanlarsa perdelerle ilgili gerçek bir hoşnutsuzluğa sahiptir. Eskiden evlerde geleneksel tül perdeler kullanılırdı. Günümüzde hala pek çok evde bu tür tül perdeler kullanılmaya devam ediyor. Ancak genç insanlar artık romantik görünümlü, geleneksel perdelerden hoşlanmıyorlar. Bunun yerine, cama monte perde, stor, zebra ve jaluzi gibi yeni perde modellerine yönelmiş durumdalar. Sonuç olarak piyasada farklı perde modelleri bulmak mümkün. Fakat tüm bu modeller perde sevmeyenler için hala bir alternatif değil. Üstelik ofis ve iş yerlerinde genellikle klasik perdeler yerine cama yapışan perde modelleri tercih ediliyor. Bu gibi durumlara perde istemeyenler için alternatif şart.

- İşlev

kışbahçesi&çatı Modern Evler atlas perdecilik Modern
atlas perdecilik

kışbahçesi&çatı

atlas perdecilik

Perde tercih etmemek sadece estetik kaygılarla alakalı bir durum değil. Perde kullanımı durumunda pencere ile birlikte perde temizliği de giriyor işin içine. Ayrıca perdeler toz tutuyor ve toza alerjisi olan kişiler için pratik değil. Yine de gerçek şu ki, perdeler bir amaca hizmet ediyor. Bir perde mevsime bağlı olarak evinizi daha serin veya daha sıcak tutmanıza yardımcı olabilir. Ve çoğumuz ormanın ortasında gözlerden uzak bir yerde yaşama lüksüne sahip olmadığımız için perdesiz bir yaşam mahremiyet açısından oldukça zor.

- Alternatifler

Dikey Perde İzmir Modern Yemek Odası Micro Perde Modern
Micro Perde

Dikey Perde İzmir

Micro Perde

Varmak istediğimiz nokta şu: Güneşi ve soğuğu engellerken aynı zamanda size mahremiyet sağlayan, üstelik estetik anlayışınıza daha uygun ve ekstra temizlik gerektirmeyen perde alternatifleri mevcut. Perde süsleme ve perdeyi dekorasyona uydurma gibi şeylerle uğraşmak istemiyorsanız bunların neler olduğunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

​1- Vitray cam pencere

Geleneksel perde yerine kullanabileceğiniz ilk seçeneklerden biri vitray camdır. Özellikle cama monte perde modelleri yerine vitray sanatı tercih edilebilir. Vitray bir tür cam süsleme sanatı olup farklı tekniklerle üretilebilir. Fakat genel olarak cam parçalarının belli bir şekil ve desen oluşturmak için yana yana getirilmesidir. Kimi zaman tamamen rastgele bir şekilde de camlar birleştirilebilir. Vitray cam, geçmişe dayanan bir cam türü olup ev ve iş yerleri dışında tarihi mekanlarda görülebilir. Bununla birlikte günümüzde de hala popülerliğini korumaktır. Vitray camın bir diğer özelliği üzerine yansıyan doğal ya da yapay ışıkla daha etkili bir görünüme kavuşmasıdır.

​2- Buzlu cam pencere

Güneş Kontrol Cam Filmi Muiz Tasarım
Muiz Tasarım

Güneş Kontrol Cam Filmi

Muiz Tasarım

Buzlu cam, genellikle iç mekan kapılarında kullanılmakla birlikte pencerede de tercih edilebilir. Buzlu camın avantajlı yanı perde gerektirmemekle birlikte içeri yansıyan doğal gün ışığına engel olmamasıdır. Böylece hem iç mekanda aradığınız mahremiyeti sağlarsınız hem de güneş ışığından yararlanmaya devam edersiniz. Günümüzde buzlu camlar örnek görselde olduğu gibi arzuya göre desenli üretilebiliyor. Böylece buzlu cam ile pencerelerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Buzlu camlı özellikle kapalı balkonlarda kullanmanız tavsiye ederiz. Zira balkonlar dar bir alana sahip olduğu için gereksiz şeyleri mümkün mertebe kullanmamalısınız. Buzlu cam bu açıdan cama yapışan perde modellerine ihtiyaç duymadığı için çok daha kullanışlıdır.

​3- Aynalı cam filmi

Güneş Kontrol Cam Filmi Muiz Tasarım
Muiz Tasarım

Güneş Kontrol Cam Filmi

Muiz Tasarım

Aynalı cam filmi genellikle iş yerlerinde kullanılmakla birlikte tercihe iç mekanlarda da kullanılabilir. Bu cam türünde dışarıdan içerisi görülmezken, içeriden dışarısı net olarak gözükür. İş yerlerinde perde kullanılmadığı için aynalı cam filmi bu tür mekanlarda daha popülerdir. Aynalı cam filmin bir diğer özelliği güneş ışınlarını kesmesidir. Böylece yoğun sıcakların olduğu yaz mevsiminde perdeye ihtiyaç kalmadan güneşin etkisi azalır. Kış aylarında ise soğuk havayı engeller. Elbette cam filmi yalıtım malzemeleri kadar güçlü bir etki sağlamaz ancak perdeye oranla daha avantajlıdır. Aynalı cam filminde pencere dışarıdan ayna olarak görünür.

​4- Renkli (transparan) cam filmi

Muiz Tasarım – Güneş Kontrol Cam Filmi: modern tarz , Modern
Muiz Tasarım

Güneş Kontrol Cam Filmi

Muiz Tasarım

Renkli cam filmi özellikle son dönemlerde popülerliği artan bir pencere modelidir. Bu cam filmi dilediğiniz renkte olabilir, bununla birlikte aynalı cam filminden farklı olarak dışarıdan içerisi görünür. Ancak renkli cam dikkat çekicidir ve özel bir mahremiyet gerektirmeyen mekanları görsel açıdan daha cazip hale getirebilir. Transparan cam filmi çoğunlukla iş yerlerinde tercih edilir. Renkli camlar firmaya ait tabela ya da logoları daha çok ön plana çıkarır.

Transparan cam filmi evlerde genellikle banyo ve yatak odası gibi bölümlerin kapı penceresinde kullanılır. Renkli oluşu camlı kapıları daha eğlenceli kılar. Transparan camı iç mekan pencerelerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuza uygun olarak her renkte cam filmi bulmanız mümkün.

5- İp perde

SMRYNA PARK EVLERİ Modern Yemek Odası ege perde Modern
ege perde

SMRYNA PARK EVLERİ

ege perde

İp perde geleneksel perdelerle aynı işlevi görmekle birlikte dokusu, malzemesi, yapılışı ve temizliği tamamen farklı bir perde türüdür. Daha çok dekoratif amaçlı tercih edilen ip perdeler pencereyi tamamen kapatmaz, yani bir nevi transparan bir perdedir. Ancak yüksek bir katta oturuyorsanız ip perdeyi kullanabilir yahut duruma göre diğer perdelerle birlikte tamamlayabilirsiniz. Dekoratörler bu tür perdeleri genellikle fon perde ile birlikte tercih eder.

İp perde modelleri çok çeşitli olup parlak taşlardan ya da tamamen doğal ip türlerinden yapılabilir. İp perde kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta temizliğidir. İp perdeyi sıradan bir perde gibi yıkayamazsınız. Çamaşır makinesine atacaksanız bir file torbanın içine koymalısınız.

​6- Perde yerine bitkiler

homify: modern tarz , Modern Sentetik Kahverengi
homify

Flora Costa 8 Cepli Dikey Bahçe

homify

Herhangi bir perde veya cam filmi kullanmadan da pencereleri kapatmanız mümkün. Örneğin bitki yetiştirerek pencerelerinizin bir bölümünü kapatabilir ve böylece perde kullanmaktan kurtulabilirsiniz. Burada önemli olan iç mekan bitkilerinden birini tercih etmektir. Uygun bir şekilde bakımını yaptıktan sonra bitkilerle perdelerden daha güzel bir pencere gölgeliği elde etmiş olursunuz. Bazı iç mekan bitkileri diğerlerine göre daha çok güneş ışığı ister. Siz de pencerenize bolca güneş ışığı isteyen bir bitki yerleştirebilirsiniz. Eğer amacınız pencereyi tamamen kapatmaksa dikey bahçe fikrini de düşünün. Bu yöntemle bir bez torbası edinip tüm pencereyi bitkilerle kaplayabilirsiniz. Özellikle güneş almayan, küçük pencereleri değerlendirmek için dikey bahçe oldukça güzel bir fikirdir.

​7- Panjur

Pencereleri koruyan panjurlar pekala perde işlevi de görebilir. Eskiden fotoğrafta olduğu gibi yalnızca ahşaptan yapılma panjurlar kullanılırdı. Ahşap panjurlar hala kullanılmakla birlikte eskisi kadar popüler değil. Zira günümüzde modern tasarımlı ve farklı işlevleri olan, daha sağlam panjur modelleri üretiliyor. Ahşap panjur ise doğal bir malzeme oluşu ve nostaljik görünümü ile daha çok dekoratif amaçlı tercih ediliyor.

Modern panjurlar dışa doğru açılan iki kapaktan ziyade ayağı doğru inen bir mekanizma şeklinde tasarlanıyor. Bazı panjurlar dışa doğru açılabiliyor. Ancak her iki yana doğru değil, yukarı doğru açılıyor. Bu tür panjur modelleri perde vazifesi görebilir. Zira hem içeri hava akışı sağlanıyor hem de pencereler kamufle ediliyor.

- Basık pencereler

Lagün E House Tolga Archıtects Modern
Tolga Archıtects

Lagün E House

Tolga Archıtects

Bir diğer pencere modeli ise basık pencerelerdir. Bu pencereler basık olmakla birlikte geniş olur. Her evde bulunan pencere modellerinden biri değildir. Ancak zemin kat olmadığı sürece pencere bulunmayan duvar bölümleri için bu tür pencereleri tercih edebilirsiniz. Şeklinden ötürü herhangi bir perde gerektirmez.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Ev dizaynı ile ilgilenenler için iç dekorasyon modelleri' başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

​8- Balkon korkuluğu

SON İNCE İŞLER UYGULAMA Modern Oturma Odası Aslıhan Özcan Modern
Aslıhan Özcan

SON İNCE İŞLER UYGULAMA

Aslıhan Özcan

Balkon korkuluğu da pencereleri gölgeleyerek iç mekana mahremiyet sağlayabilir. Son yıllarda modern binalarda Fransız balkon modeli çok popüler ve fransız balkon perde modelleri de en çok aranan ürünlerden biri. Bu tür balkonlar için alüminyum korkuluk ile birlikte cam korkuluk da tercih ediliyor. Cam korkuluğun avantajlı yanı cam filmi kullanıldığı takdirde pencerenin yarısını kamufle edebilir. Alüminyum korkuluk ise böyle bir avantaj sağlamaz ve dolayısıyla tavandan zemine dek uzanan fransız balkon perde modelleri kullanmak zorunda kalırsınız. Cam korkuluğu Fransız balkon dışında daha küçük balkonlar için de tercih edebilirsiniz.

​9- Perde gerektirmeyen pencere modelleri

Lavinya Apartmanı Modern Pencere & Kapılar yücel partners Modern Ahşap Ahşap rengi
yücel partners

Lavinya Apartmanı

yücel partners

Son başlığımız perdeye ihtiyaç kalmayan pencere modelleri üzerine. Şayet evinizde çok sayıda pencere varsa bazı bölümler özel pencereler yaptırarak perde seçimi derdinden kurtulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi tavan penceresidir. Tavan pencere doğrudan gökyüzüne bakar ve bu muhteşem manzarası kapatmak büyük hata olur. Çatı katında oturanlar ile eğimli bir çatıya sahip olan odalar için tavan penceresini mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.

- Balkon kapatma örnekleri

Mekan Tasarımı Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Balkonumu nasıl kapatabilirim? 26 örnek fotoğraf başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.


Sizin favoriniz hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!