Klozet modeli seçerken dikkat etmeniz gereken 7 faktör

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Klozet modeli seçerken dikkat etmeniz gereken 7 faktör

Aydin Sanli Aydin Sanli
Premium Ürünler Minimalist Banyo Ege Vitrifiye Minimalist
Loading admin actions …

Banyonuzu yenilerken malzemesine, modeline ve stiline karar vermeniz gereken pek çok banyo aksesuarı vardır. Duş kabinleri, küvetler, fayans modelleri, zemin döşemeleri, lavabo türleri, banyo dolapları… Her bir banyo aksesuar ve donanımı banyonuzda istediğiniz atmosferin oluşmasında önemli bir rol oynar ve kullanım alışkanlıklarınızı değiştirir. Zaten banyo dekorasyonlarını diğer odalardan ayıran yegane özellik de aslında bu. Oturma odaları, yatak odaları, mutfaklar ve diğer yaşam alanlarında dekorasyon genellikle belirli bir noktadan başlar ve o nokta etrafında şekillenir ve her bir mobilya ya da dekorasyon unsuru tasarımda aynı kuvvette etki yaratmaz, bu yüzden belirli ana unsurlara odaklanarak diğer seçimleri bu ana unsurları yerleştirdikten sonra yapabilme şansınız vardır. Oysa banyolarda her bir dekorasyon unsuru fonksiyoneldir ve bu yüzden de bütün ögelerin birbirini tamamlaması ve sonuçta da bütünlüklü bir tasarım oluşturulması çok önemlidir. Banyo dekorasyonlarında kesinlikle es geçilmemesi gereken ana unsurlardan biri de tabi ki klozet üniteleri. Klozet seçerken sadece internette modellere bakarak bile saatlerinizi harcayabilirsiniz. 

Her ne kadar ilk bakışta tüm klozetler birbirine benziyor gibi görünse de aslında montaj özelliklerinden kullanım, temizlik ve teknik özelliklerine kadar pek çok farklı modelde klozet bulunuyor. Bunun yanı sıra malzeme ve estetik görünüm açısından da her tarz için farklı klozet türleri bulmak mümkün. Bu yazımızda sizlere yeni bir klozet seçerken dikkate almanız gereken şeyleri listeleyeceğiz ve banyonuzda arzu ettiğiniz görünümü elde etmeniz için nasıl bir model tercih etmeniz gerektiği konusunda ipuçları vereceğiz. Elbette her zamanki gibi birbirinden güzel örnek fotoğraflar eşliğinde…

1. Boyut

Klozet seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli konulardan biri klozet ölçüsü olmalı. Elbette belirli ebatlarda standart klozet üretimleri bulunuyor, bazı klozetler daha geniş olurken bazıları daha küçük boyutlarda üretiliyor. Genellikle 37 cm genişlik, 52 santim uzunluk ve 55 cm yüksekliğinde üretilen klozetlerde belirli bir standart boyutun olmadığını da belirtelim. Her firma bu ölçülere yakın klozet modelleri üretse de her modelde değişiklikler olabiliyor. Klozetinizin boyutunu seçerken evde yaşayanların boy uzunlukları ve çocuklu bir aile olup olmadığınız gibi konuları ele almanız gerekiyor. Çocuklu bir evden söz ediyorsak daha küçük boyutları tercih etmelisiniz. Ayrıca banyonuzun ölçüleri ve klozet ünitesi için ayrılabilecek alanın genişliği de klozet boyutlarını seçerken size yardımcı olacaktır. Tabi klozet boyutu seçerken klasik bir model mi yoksa gömme rezervuarlı bir klozet mi tercih edeceğiniz de önemli, çünkü klasik klozet ünitelerinde rezervuar boyutunu da banyo yerleşimini tasarlarken hesaba katmalısınız.

2. Şekil

Modern Banyo homify Modern

Bugün artık klozetler pek çok farklı şekilde üretiliyor. Boyut faktörünü düşünürken seçeceğiniz şekli de değerlendirmelisiniz çünkü bazı şekiller daha az yer tutarken bazı şekiller daha geniş bir alana yayılıyor.

- Oval şekilli klozetler

Modern Banyo homify Modern

En yaygın kullanılan klozet modellerini oluşturan oval klozetler en az yer kaplayan ve diğerlerine göre daha küçük boyutlarda üretilen modelleri oluşturuyor.

- D formlu klozetler

Premium Ürünler Minimalist Banyo Ege Vitrifiye Minimalist
Ege Vitrifiye

Premium Ürünler

Ege Vitrifiye

Modern banyo dekorasyonlarında gittikçe daha çok tercih edilen D şeklinde tasarlanan klozetler ise oval klozetlere göre daha büyüktür.

- Köşeli klozetler

Modern Banyo homify Modern

Oval ve D formlu klozetler kadar sık karşımıza çıkmasa da son yıllarda yenilikçi ve sıra dışı banyo tasarımlarında görmeye başladığımız köşeli klozetler dikdörtgen formları ile dikkat çeken bir görünüme sahip.

- Yenilikçi modeller

Ataköy Konakları Klasik Banyo Öykü İç Mimarlık Klasik
Öykü İç Mimarlık

Ataköy Konakları

Öykü İç Mimarlık

Her ne kadar klozet modelleri söz konusu olduğunda ana şekilleri yukarıdaki 3 form oluştursa da, bu üç modele benzeyen ancak profesyonel iç mimarlar tarafından dizayn edilen banyolarda özellikle öne çıkan çok daha yenilikçi tasarımlara rastlamak da elbette mümkün. Örneğin ilhamını oval klozetlerden alan ama oval formu oldukça geliştirip ezber bozan bir modele dönüştüren yuvarlak tasarımlı bu klozet…

3. Montaj yöntemi

Nest of Söke Konutları Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Nest of Söke Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Monte edildikleri yer ve konum itibariyle klozet modelleri ikiye ayrılıyor: Asma klozetler ve klasik ayaklı klozetler. Bu konuda seçim yaparken dikkat etmeniz gereken esas nokta klozetinizin bağlanacağı tesisat sisteminin düzenidir. Eğer klozet gideri zeminde bulunuyorsa ayaklı klozet, duvarda bulunuyorsa asma klozet tercih etmelisiniz.

- Ayaklı klozetler

S&E Esnafoglu Evi Modern Banyo yücel partners Modern
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Klasik klozet modelleri olarak da tanımlayabileceğimiz ayaklı klozetler müstakil evlerde tesisat sistemlerinin gider borularının zeminde olması nedeniyle ve alaturka tuvaletlerden alafranga klozet sistemlerine geçiş aşamasında kullanıldıkları için bu şekilde tasarlanmışlardır. Bugün hâlâ oldukça yaygın olan ayaklı klozetler çoğunlukla duvara yaslansalar da aslında duvardan bağımsız da yerleşebilirler. Ayaklı klozetlerde rezervuar seçenekleri de asma klozet modellerine göre daha fazladır.

- Asma klozet modelleri

Modern banyo dekorasyonlarında daha sık tercih edilen asma klozetler yeni nesil apartmanlardaki tesisat sistemleri ile ortaya çıkan bir model. Duvarda bulunan gider sayesinde duvara dayalı şekilde monte edilebilen ve bu yüzden zeminle buluşması gerekmeyen bu klozet modelleri pek çok farklı tarza göre farklı şekillerde üretiliyor. Asma klozetler temizlik açısından da zeminde çok daha konforlu bir alan ortaya çıkarıyor.

4. Malzeme ve iç özellikler

Elbette klozetler söz konusu olduğunda malzeme seçenekleri derken çok farklı imalat seçenekleri olduğunu söylemiyoruz. Klozetlerin seramikten üretilmesinin oldukça önemli bir sebebi var: Hijyen ve bakım kolaylığı. Başka herhangi bir malzemede klozetin temizliğini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek de mümkün değil. 

Ancak hijyen konusunda özel olarak titiz olanlar için bugün yeni nesil klozet modelleri de üretiliyor. Bazı klozetlerde seramiğe antibakteriyel bir kaplama uygulanıyor. Bunun yanı sıra son yıllarda oldukça yoğun bir taleple karşılaşan kanalsız klozet modellerini de değerlendirebilirsiniz. Kanalsız klozetler, normalde klozet tasarımlarında bulunan iç olukların olmadığı ve böylece temizliği çok daha kolay olan ve yüzde 95 oranında daha hijyenik bulunan klozet modellerini oluşturuyor.

5. Rezervuar

Modern Banyo homify Modern

Klozetler genellikle rezervuarları ile birlikte set şeklinde satılıyorlar ve bu yüzden klozet seçimini yaparken nasıl bir rezervuar istediğinizi de hesaba katmalısınız.

- Klozet arkası rezervuar sistemleri

Çoğunlukla ayaklı klozetlerle birlikte gelen duvarın dışında yer alan rezervuarlar daha klasik bir görünüm isteyenler için ideal. Bu rezervuar sistemlerinin en önemli avantajları herhangi bir arıza durumunda içinin açılıp sistemin yenilenmesinin ya da tamir edilmesinin çok daha pratik olması. Rezervuarın iç mekanizmasını gerektiğinde kendiniz bile değiştirebilirsiniz.

- Gömme rezervuar

Genelde asma klozetlerde tercih edilse de ayaklı klozet modellerinde de kullanılabilen gömme rezervuar sistemleri ise estetik açıdan çok daha modern bir görünüm oluşturuyor. Rezervuarın duvarın içine gömülü olması ve yalnızca düğmelerinin görünmesi oldukça şık ve akıcı bir tasarım ortaya koyuyor. Ancak bir arıza durumunda müdahale edilmesi elbette daha zor.

6. Renk

Aksoy Residence Modern Banyo BAGO MİMARLIK Modern
BAGO MİMARLIK

Aksoy Residence

BAGO MİMARLIK

Eskiden yalnızca beyaz renkli klozetlerden söz edebiliyorduk ancak bugün üretim teknolojilerinin gelişmesi ile pek çok farklı renkte klozet üretiliyor ve siz de banyonuzun tasarımına göre uygun bir renk tonunu tercih edebiliyorsunuz. Elbette renkli klozet üniteleri beyaz klozetlere göre daha pahalı ancak siyahtan turuncuya her renk söz konusu banyo için bambaşka bir atmosfer yaratıyor.

7. Klozet kapağı

Her ne kadar çok da önemli olmayan bir ayrıntı gibi dursa da aslında klozet kapağınızın dokusu, malzemesi ve rengi de banyonuzun dekorasyonunu büyük ölçüde değiştirebilir. Bu örnek dekorasyonda da beyaz bir klozet için renkli bir kapak tercih etmenizin bile ne kadar etkileyici bir estetik görünüm ortaya koyduğunu görebiliyoruz.

Yeni klozet modelini seçtiğiniz banyonuzun alanı çok da geniş değilse Küçük banyolarda kopya çekebileceğiniz 10 fikir isimli yazımızda da banyo yenileme sürecinde size ilham verebilir.

Sizce en şık model hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!