Düşük maliyetle dekorasyon için palet kullanım yöntemleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Düşük maliyetle dekorasyon için palet kullanım yöntemleri

ümit  atdağ ümit atdağ
Rustik Oturma Odası 蘆田暢人建築設計事務所 ​Ashida Architect & Associates Rustik
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu çok sayıda detayı bünyesinde barındırdığı için genellikle maliyeti yüksek, emek isteyen ve zamana ihtiyacı olan bir eylemdir. Bu nedenle Yaptığınız veya yapacağınız dekorasyonun maliyeti genel olarak hesapladığınız ve bu iş için ayırdığınız bütçeyi aşar.  Bu durum insanları iki yola iter. Birinci yol, dekorasyonu bütçenin el verdiği kadar yapabilmek ve geri kalan alanları dekore etmeden yalın halde bırakmaktır.  Bu yöntemi uygulayanlar, evlerinin en çok kullanılan alanları olan oturma odası, mutfak, salon gibi alanları bütçe dahilinde dekore ederler. Geri kalan yatak odası bahçe, çatı katı gibi mahaller ise dekore edilmeden yalın bir halde kalır. Bu şekilde yapılan dekorasyonların genelinde  oturma odası çok şaşalı, yatak odası çok yalın bir  şekilde bırakıldığı için bir tezatlık içerir. İkinci yol ise dekorasyonun maliyetini düşürmek için farklı yollar aramak , alternatif dekorasyon yöntemlerine başvurarak dekorasyonu tamamlamaktır. Alternatif dekorasyon yöntemleri içerisinde maliyeti düşürmek için boya işlemlerini kişinin kendisinin yapması, eski mobilyaların yenilenerek kullanılması,   el becerisi ile yeni model mobilyalar yapılması ve uygun fiyatlara satın alabileceğiniz paletleri kullanarak dekorasyon içerisinde kullanılması gibi yöntemler ile hatırı sayılır bir tasarruf sağlayabilir ve dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Paletler genellikle ağır cisimlerin taşınması sırasında zemin ile temas etmesini önlemek için  kullanılan ve tek kullanımlık ömürleri olduğu için bir kenara atılan ahşap malzemelerdir. Ahşap olması, eni ve boyu itibari ile kullanılabilir bir genişliğe sahip olması nedeniyle istediğiniz bir çok mobilyayı yapabileceğiniz, boya ve vernik ile istediğiniz renge boyayabildiğiniz için dekorasyonunuzu istediğiniz güzellikte yapabilirsiniz. 

Paletlerin bir çok kullanım alanı olduğu gibi sizin hayal gücünüz ile çok farklı mobilyalara da dönüşebilir. Örnek olarak paletlerin genişliğine göre bir palet veya iki palet kullanarak bir masa yapabilirsiniz. Masanın dışında palet yüzeylerinde bulunan parke boyutundaki ahşapları söküp istediğiniz yere monte ederek  istediğiniz bir dekorasyon unsuru haline getirebilirsiniz. Palet tahtalarını kullanarak bahçeniz veya balkonunuz için doğal bir süs duvarı dekore edebilir, sarmaşıkların  sarıldığı bir çiçek duvarı şeklinde kullanabilirsiniz. Ahşap paletler süs objeleri olarak kullanabildiği gibi bahçelerinizde renkli ahşaplar olarak bahçe dekoru şeklinde de kullanılabilir. Satın alacağınız paletlerin yüzeylerindeki ahşapları sökerek veya olduğu gibi canlı pastel renklere boyayarak bahçeniz için dekor haline getirebilir, bahçe korkuluğu olarak bir birine ekleme ile yine bahçenizi güzelleştiren bir dekor olarak kullanabilirsiniz. Böylece bahçeniz için dekorasyon unsurları satın almak yerine para harcamadan kendiniz yapmış olursunuz. Bir başka kullanım alanı olarak evinizin kuzey cephesini, güneş görmeyen cephesini ahşap ile kaplamak istediğinizde paletleri kullanabilirsiniz. Palet tahtalarını sökerek teker teker duvara monte edip, ısı yalıtımı sağlayabilir, duvar boyamak ve duvar dekorasyonuna harcayacağınız parayı bir kenara koyabilirsiniz. Ahşapları istediğiniz renklere boyayarak hem renkli, ısı yalıtımı yapılmış bir dış cepheye sahip olmuş olursunuz hem de tasarruf ederek düşük maliyetli bir dekorasyon yaparak tasarruf sağlamış olursunuz. Paletleri kullanarak evinizin içerisinde kullanacağını orta masalar, sehpalar,  duvar rafları, mutfak barları gibi çok kullandığınız mobilyalar yapabilirsiniz. Demontaj ve montajı kolay olan paletleri satın alarak istediğiniz ölçülerde orta masa yapabilir, orta masaya tekerlek takarak evinizin içinde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İsteğinize göre  pelt genişliğini biraz fazla bırakarak kitaplarınız, mumlarınız ve süs objeleriniz için bir muhafaza alanı oluşturabilir ve odanızın daha toplu, daha sade olmasını sağlayabilirsiniz. Paletleri kullanarak düşük bütçelere ev dekorasyonları yapmak hem sizin bütçenizi koruyacak hem de kendi emeğiniz ile evinizi dekore ettiğiniz için mutlu olacaksınız. Paletleri kullanarak dekorasyon yapabilmek için homify oda dekorasyon örneklerinin yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek , palet kullanılan dekorasyon örneklerini incelemeli ve evinizde uygulamasını yapmalısınız.

Balkon masası

Evinizin bir balkonu var ise yapmanız gereken balkonunuzu dekore etmek ve görsellik kazandırmaktır. Balkon mobilyaları açık havaya maruz kaldığı için uzun ömürlü olmak zorundadır. Bu nedenle balkon mobilyaları normal mobilyalardan biraz daha pahalıdır. Eğer pahalı mobilyalar kullanmak istemiyorsanız yapmanız gereken resimdeki gibi paletleri kullanarak bir balkon masası yapmak ve istediğiniz renge boyayarak balkonunuza bir balkon masası kazandırmak olacaktır. Aynı zamanda paletleri üst üste koyarak üzerine bir minder koyduğunuzda balkon keyfi yapabileceğiniz bir kanepe görevi görecek oturum alanı oluşacaktır. Bu sayede balkonunuzda kullanmak isteyeceğiniz  balkon mobilyalarını çok çok düşük maliyetle tedarik etmiş olacaksınız.

Bahçe duvarı

Bahçe dekorasyonları genel olarak estetik ve şık bir şekilde yapılır. Bahçe duvarınız eğer betonarme ise dekorasyonu biraz meşakkatli ve pahalıdır. Ancak bahçe duvarınız yoksa hem uygun bir bütçe ile bahçe duvarı yapmak hem de duvar dekorasyonuna para harcamadan kolaylıkla dekore etmek için palet kullanabilirsiniz. Palet tahtalarını istediğiniz gibi sökerek istediğiniz tasarımda bir araya getirip  estetik ve görsel bir bahçe duvarı oluşturarak doğal bir dekorasyon ile şık bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Örnek resimde yer alan bahçe duvarı tamamen palet tahtalarından yapılmış, doğal olan bahçenin doğallığı pekiştirilerek çiçekler ile doğal bir yeşil duvar meydana getirilmiş. Sizlerde istediğinize göre benzer bahçe duvarını oluşturabilirsiniz.

Duvar kaplama malzemesi

Eğer evinizin kuzey cephesi ile birlikte güneş görmeyen cephelerini soğuğa karşı yalıtmak istiyorsanız ve bütçeniz ısı yalıtımı yapmak için yeterli değilse alternatif bir yöntem olarak palet tahtalarını kullanabilirsiniz. Kaplam malzemelerine göre ısı geçirgenliği  biraz daha düşük olsa da ideal bir yalıtım malzemesi olan ahşap olduğundan ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Örnek resinde evin dış cephesi palet tahtaları ile titiz bir çalışma ile kaplanmış ve ahşap rengi ile doğal bir görünüm oluşturulduğu için görselliği de artırılmıştır. Sizlerde evlerinize benzer bir uygulama ile çok düşük maliyetler karşılığında ısı yalıtımı sağlayabilir, istediğiniz canlı renklere boyayarak evinizin farklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bölme duvarı

Evinizde kullanım alanı olan mekanı daraltmak veya farklı bir amaç için bölümlendirmek istediğinizde aklınıza ilk gelen modern seperatörler veya alçıpan bölme duvarlar oluyor. Ancak geniş alanı bölmek ve aynı zamanda bölümlenmiş olan alanı dört duvar gibi kapatmadan kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken paletleri kullanmak ve paletlerden bir bölme duvarı yaparak evinize doğal bir duvar ile bölümlenmiş alan yapmak olacaktır. 

Süs masası

Evinizin bir köşesini bahçe şeklinde dekore edip kullanıyorsanız çiçeklerinizi yerleştireceğiniz alanlara ihtiyacınız var demektir. Çiçekler nemli oldukları için etraflarındaki malzemelerin ömürlerinin kısa olmasına neden olurlar. Bu nedenle çiçekleri yerleştireceğiniz masayı örnek resimdeki gibi paletlerden yapılmış bir masa şeklinde dekore etmeniz hem maddi olarak tasarruf etmenizi sağlayacak hem de çiçek ve bahçe alanının daha doğal olmasına katkı sağlayacaktır.

Bahçe mobilyası

GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ

Evinizin bahçesi için tercih edeceğiniz mobilyalar çok pahalı olduğundan tercih etmeyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken paletleri kullanarak bahçe masası, bahçe oturum alanı zemini, oturum alanı sınırı gibi  alanları oluşturabilirsiniz. Böylece çok para harcamanız gereken yere az para harcayarak istediğiniz dekorasyonu yapmış olursunuz. Resimde bahçe oturum alanı sınırı olarak paletlerin kullanıldığını görüyorsunuz.

Bu palet fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!