​Mutfak dolabıyla uyumlu fayans seçimi nasıl yapılır? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Mutfak dolabıyla uyumlu fayans seçimi nasıl yapılır?

nihal e. nihal e.
Modern Mutfak homify Modern
Loading admin actions …

Yeni bir mutfak tasarladığınızda öncelikle dolap, tezgah, tezgah arası seramik, duvar ve zemin gibi temel bölümlerin malzemelerini seçmeli ve bu malzemeler arasında uyum sağlamalısınız. Stratejik bir planlama en iyi sonucu elde etmenizi sağlar ancak bununla birlikte hangi malzemelerin uyumlu olduğunu öğrenmeniz gerekir. Hazır mutfaklar, alanında uzman tasarımcılar tarafından hazırlandığı için cazip gelebilir. Bununla birlikte mutfağınızın eşsiz olmasını istiyorsanız mutfak tasarımını kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Renk ve malzeme seçimi bu süreçte en zor kararlardan biridir. Örneğin herhangi bir elemanın rengini değiştirdiğinizde bambaşka bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu noktada az da olsa bir tasarım bilgisi, tutarlı bir tema oluşturmaya yardımcı olabilir. İlk olarak belli bir elemanla başlayın. Pek çok iç mimar ve profesyonel mutfak planlayıcısı mutfak tasarlarken iki sebepten ötürü dolaplarla plana başlar. Bu sebeplerden ilki dolapların mutfak söz konusu olduğunda en pahalı ve kalıcı yatırım olmasıdır. Mutfağın dekorasyonu veya temasıyla oynayıp zaman içinde bazı değişiklikler yapabilirsiniz fakat dolaplar mecbur kalana dek bir daha değiştirilmez. İkinci sebep ise dolapların mutfağa kattığı estetiktir. Zira dolaplar mutfakta en çok yer kaplayan ünitedir.

Dolayısıyla mutfak dekorasyonunda dolaplar her zaman odak noktasıdır. Dolaplar aynı zamanda mutfağa kontrast sağlayabilir. Bu nedenle öncelikle dolapları açık veya koyu renkli olup olmayacağınıza karar vermelisiniz. Eskiden koyu renkli dolaplarla açık renkli tezgah ikilisi daha çok tercih ediliyordu. Günümüzde ise beyaz dolaplar ve koyu tezgahı modası var. Sonuç olarak açık veya koyu hangi tona karar verirseniz bunun iki baskın renkten biri olacağını unutmayın. Tasarımda formül genellikle iki hakim ve bir açık rengi bir arada kullanmaktır. Baskın ton olarak genellikle basit bir renk tercih etmek genel uyum için en iyisidir.

Tezgah arası fayans modelleri nasıl seçilmeli?

Beşiktaş'ta Membran Kapak Granit Tezgah Mutfak Dolabı Montajımız Beşiktaş Mutfak Rustik Ahşap Ahşap rengi
Beşiktaş Mutfak

Beşiktaş'ta Membran Kapak Granit Tezgah Mutfak Dolabı Montajımız

Beşiktaş Mutfak

Mutfak dolabı ile tezgah arasında kalan duvar bölümüne ister cam ister seramik ister porselen olsun en çok kullanılan kaplama türü tezgah arası fayans modelleridir. Bununla birlikte paslanmaz çelik, düz duvar boyası, ahşap ve tuğla gibi farklı kaplama türleri de uygulanabilir. Fakat en yaygın olanın fayans olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fayanslar büyük ölçüde dekoratif bir rol oynasa da aynı zamanda yemek hazırlamaktan kaynaklanan yiyecek sıçramalarını yakalar. Dolayısıyla temizliği nispeten kolay olan bir fayans işinizi kolaylaştıracaktır.

Dekoratif açıdan ise tezgah ile dolap arasındaki duvar başlığını kaplamak için seçtiğiniz fayanslar ister çağdaş ister geleneksel olsun, mutfağınızın renk şemasını ve temasını sergilemelidir. Nihayetinde bu fayanslar odak noktasıdır. Ve yaratıcı olmak için size fırsat sunar.

​Tezgah için malzeme seçenekleri neler?

Seçtiğiniz tezgahın mutfağa ve bütçenize uygun olması gerekir, ancak en önemlisi yaşam tarzınıza uygun olmalıdır. Örneğin çok yemek hazırlayan biri misiniz? Yoksa mutfağa az mı uğruyorsunuz? Tasarım hakkında düşünmeden önce tezgahın ne kadar dayanıklı olduğunu araştırmalısınız. En düşük maliyetli tezgah seçeneklerinden biri olan laminat, çok çeşitli renk ve stil seçeneği sunar. Ve günlük kullanım için yeteri kadar kadar dayanıklıdır, ancak laminattan daha sağlam tezgah malzemeleri de mevcuttur. Mermer ise lüks görünümlü, her daim şık duran bir seçenektir. Fakat mermerin de gözenekleri çoktur ve ve sonuç olarak kolayca lekelenebilir yahut çizilebilir.

- Granit

Primus Villa Güzelbahçe Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK

Granit ısıya dayanıklı olup çok az bakım gerektiren son yılların en popüler tezgah malzemesidir. Bununla birlikte çok ağırdır ve kurulumuna dikkat edilmelidir. Paslanmaz çelik de son yıllarda yaygınlaşan tezgah türlerinden biri olup leke ve ısılara dayanıklıdır. Fakat kolay çizilir.

​Dolapla uyumlu fayans örnekleri

Narlıdere Konut Projesi MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ Modern
MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Narlıdere Konut Projesi

MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Mutfak dolaplarının kendi başına bir işlevi olmakla birlikte tezgah ve fayanslar dolap ünitesinden ayrı düşünülemez. Peki bunca seçenek arasında dolapla uyumlu bir ünite nasıl elde edilir? Bu sorunun net ve kesin bir yanıtı yok. Zira desenli, desensiz, koyu ve açık renkte olmak üzere pek çok fayans modeli kullanabilirsiniz.

- Siyah beyaz uyumu

Nest of Söke Konutları Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Nest of Söke Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Kontrast yaratan seçimler de her zaman şık görünür. Siyah dolaplar ve beyaz fayanslar birbirileri ile mükemmel bir uyum içindedir. Özellikle küçük mutfaklar söz konusu olduğunda kontrastlı seçimler görsel derinlik yaratır.

- Tezgah renkleri

Yunus Emre Villa - İsveç Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Tezgah da benzer şekilde farklı renklerde ve malzemeden üretilmiş olabilir. Tüm bu değişkenlerin dolapla uyumuna ise aşağıdaki örnekleri inceleyerek anlatmaya çalışacağız.

​- Beyaz fayans siyah tezgah

Mutfak Yeni Hali Modern Mutfak homify Modern
homify

Mutfak Yeni Hali

homify

Siyah beyaz ikilisi her daim popülerliğini koruyan, zamansız bir ikilidir. Bu nedenle tasarımcılar iç dekorasyonda siyah beyazı bolca kullanılırlar. Novum Dekor imzasını taşıyan bu mutfakta da dolaplar ve fayans beyaz renkli iken tezgah siyah tercih edilerek kontrast elde edilmiş. Mutfak dolapları ahşap olduğu için iç duvar boşluğunda tuğla görünümlü fayans kaplama uygulanmış. Bu tercih mutfak dolaplarının country havasıyla uyumlu bir tercih.

​- Geometrik formda mutfak seramik fayanslar

Mutfak Tezgah Üstü Modern Fayans Döşeme Modern Mutfak Antalya Fayans Ustası - 0 546 737 07 38 Modern Seramik
Antalya Fayans Ustası – 0 546 737 07 38

Mutfak Tezgah Üstü Modern Fayans Döşeme

Antalya Fayans Ustası - 0 546 737 07 38

Yazının başında belirttiğimiz üzere artık koyu renkli mutfak dolapları yerine açık tonlar revaçta. Ve en popüler dolap renklerinden biri de beyaz. Mutfak dolaplarınızı beyaz renkli tercih ettiğinizde mutlaka daha koyu bir tonla eşleştirmeniz de gerekmiyor. Renk yerine şekiller de ön plana çıkabilir. Örnek görselde tıpkı dolaplar gibi mat beyaz renkli mutfak seramik modelleri kullanılmış. Seramikten üretilen fayanslar geometrik bir şekle sahip. Bu form mutfağın modern stiline son derece uygun görünüyor.

​-Desenli fayanslar

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi Akdeniz Mutfak homify Akdeniz
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Mutfak fayans modelleri, mekanın dekorasyonuna göre tek renk olmak zorunda değildir. Ebru Erol Mimarlık Atölyesi tarafından hazırlanan bu mutfakta desenli ve renkli fayanslar görüyoruz. Mutfağın tarzı Akdeniz stili olduğu için klasik country tarz beyaz dolaplar üzerinde pek değişiklik yapılmamış. Tezgah da dolap gibi beyaz renkli seçilmiş. Fayanslar ise bu noktada mutfak ünitesinin yıldızı konumuna gelmiş. Zira kabartmalı şekli ile gri ve mavi karışımı rengi mutfağı güzel bir şekilde tamamlıyor.

​- Mozaik mutfak fayans modelleri

Modern Mutfak homify Modern

Geçmişten bu yana popülerliğini koruyan fayans modellerinden biri de mozaik taşlar. Genellikle seramikten yapılma bu mozaik taşlar, tek renk beyaz mutfak dolaplarını tamamlamak için harika bir seçim. Bu örnekte tipik beyaz dolaplar ve siyah tezgah görüyoruz. Benzer şekilde mutfağın kalanı da beyazlara bürünmüş durumda. Mozaik fayanslar ise siyah, beyaz ve gri renkleriyle hem mutfağa hareket katıyor hem de keskin renkler arasında dengeli bir geçiş sağlıyor diyebiliriz.

​- Siyah fayans beyaz tezgah

Modern Mutfak homify Modern

Daha önce beyaz fayanslar ve siyah tezgahtan oluşan bir mutfak örneğini görmüştük. Bu defa ise mutfak fayansları siyah, tezgahsa beyaz renkli. Her iki formülde de etkili bir kontrast elde edilmiş. Koyu renk fayanslar mutfağa bir parça karanlık vereceği için düşündürücü olabilir. Ancak bu örnekte olduğu gibi mutfak tezgah arası seramik alanını aydınlatan geniş bir pencere söz konusuyla bu tür sorunlar halledilebilir.

​- Işıltılı fayanslar

Özer Residence Minimalist Mutfak Onn Design Minimalist Granit
Onn Design

Özer Residence

Onn Design

Şimdiye dek mat fayanslar görmüş olsak da artık ayna gibi ışıltılı mutfak fayanslarına sahip olmak mümkün. Elbette böyle bir fayans tercih etmek riskli gelebilir. Çünkü uygun mutfak ünitesi bulmakta zorlanabilirsiniz. Bununla birlikte örnekteki gibi siyah tezgahla fayansları vurgulamanızı öneririz. Zemini de iddialı seçerek dekoratif açıdan iddialı bir mutfak elde edebilirsiniz. Stil olarak ise modern ya da minimalist en iyi seçenektir.

​- Kırmızı mozaik fayanslar

Rustik Mutfak homify Rustik

Son mutfak fayansı örneğimiz canlı rengiyle öne çıkıyor. Rustik tarzda dizayn edilmiş mutfak oldukça göz alıcı. Mutfak tezgah arası alanında kullanılan koyu kırmızı seramik fayanslar mutfağın odak noktası. Dolaplar yine beyaz. Tezgah ise siyah tercih edilmiş. Retro tarz elektronik aletlerin de kırmızı oluşuyla dekorasyona üç adet renk birden hakim olmuş.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Görülmemiş banyo ve mutfak fayansları' başlığına göz atabilirsiniz.

(Ayrıca evinizdeki depolama alanlarını genişletmek istiyorsanız bkz: Dolap yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 21 fotoğraf)

Sizin favori fayansınız hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!