Koridor zemini için parke mi, fayans mı?

umit atdağ umit atdağ
İ&M YILDIZ EVİ, yücel partners yücel partners Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Loading admin actions …

Ev dekorasyonu yaparken her ev hanımı evin odalarının şıklığı kadar ferahlığınında en üst düzeyde olmasını ister. Koridor gibi ışığı az alan alanlarda ferah bir iç mekan yaratmak için pencere kadar önemli bir detay olan zemin kaplaması koridora karakteristik özelliğini verir. Koridor içinde fayans kullanımı yanında parke kullanımı da oldukça yaygın bir tercihtir. Ev hanımları koridorda veya mutfağımda fayans mı tercih etmeliyim, koridorda parke zemin kullanımımı daha cazip olur diye sürekli düşünürler. Bu yazımızda bu sorunun cevaplarını vererek evini yeniden dekore edecek kişilerin zemin kaplama malzemesi seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği ve zemin kaplama malzemesi olan fayans, granit parke ve laminat parke avantajları, dezavantajlarını anlatıyoruz.

Avantaj ve dezavantajlar

Öncelikle koridora fayans mı parke mi sorusuna cevap verelim. Koridor evin odalar arası ulaşımı sağlayan bir ulaşım yolu olduğu için sürekli kullanılan bir alandır. Koridor gibi alanlarda fayans kullanımı sizin açınızdan daha avantajlıdır. Koridor sürekli kirlenen ve sürekli temizlenmesi gereken bir alan olduğu için bu alanda parke kullanıldığında parkelerin sık sık yapılan temizlikler nedeni ile zarar görme olasılığı çok yüksektir. Parke kaplama yüzeylerin, kullanılan temizlik malzemeleri nedeni ile aşınması, zarar görmesi ve kötü bir görünüm oluşturması size ekstra iş ve maliyet oluşturacaktır. Bu alanlarda fayans tercih edilmesi, kirlendiğinde kolayca temizlenebiliyor olması nedeni ile daha akıllı bir tercih olacaktır. Fayanslar parlak yüzeyleri ile ferah bir iç mekan yaratılmasına yardımcı olan kaplama malzemeleridir. Bu nedenle kolayca temizlenebilir ve maliyet açısından da parke zemin fiyatlarına göre daha uygun fiyatlara satılması size ekonomik olarak da avantaj sağlar.

Farklı beklentilere farklı çözümler

Koridor gibi alanlarda, evin geri alan alanı ile bütünlük oluşturması açısından parke uygulaması yapmak isterseniz kaliteli parkeler tercih etmeniz zorunlu olacaktır. Kalitesiz parke kullanıldığında yoğun kullanım ve sık sık temizlenmesi nedeniyle bu alandaki parkeler çok kısa süre de yıpranacaktır, bu konuda uzmanlaşan parke üreticileri ve marangozlar tarafından tasarlanan kaliteli malzemeleri kullanmak gerekir.

Koridora parke olur mu sorusu kişiye göre farklı cevaplar doğurur. Koridoru az kullanan biriyseniz veya koridorunuz evinizin az kullanılan bir alanındaysa parke uygulaması yapmak mantıklı olacaktır. Ancak koridor evin ortasında ve ulaşım ağının temelini oluşturuyorsa parke yerine fayans kullanılması daha akıllıca bir tercih olacaktır. Evinizin ısı yalıtımını göz önünde bulunduracaksanız grantit parke ya da parke kaplama uygulaması daha doğru bir tercih olacaktır. Koridora parke uygulaması kullanım durumu, yalıtım, estetik gibi konulara göre farklı cevaplar verilecek bir konudur. Eğer eviniz soğuk bir coğrafya da yer alıyorsa yalıtım sizin için büyük bir sorun olacaktır. Koridor gibi mutfak içinde yalıtım sorununu ortadan kaldırmak adına parke tercih edilmesi doğru bir çözüm olur. Koridor parke modelleri arasında yer alan ve kalınlığı standartlardan fazla olup ekstra üç tabakadan meydana gelen laminat parke modellerini tercih etmeniz gerekir. Laminat parkeler; ısı geçirgenliği en az olan ve yüzey modeli açısından en fazla modele sahip olan parke modelleridir. Fiyatları diğer parke modellerine göre biraz yüksek olsa da evinizde, mutfakta, koridorda mükemmel zemin dekorasyonları yapmanıza yardımcı olacak zemin kaplama malzemeleridir. 

Zemin kaplaması seçimi yaparken…

Koridor gibi alanlarda uzun süreli ömrü olan zemin kaplama malzemeleri seçilmesi avantajlı bir tercih olacaktır. Zemin kaplaması olarak fayans kullanmak akıllı bir tercih olsa da bulunduğunuz coğrafyanın iklim şartlarına göre tercihler yapma zorunda da kalabilirsiniz. Özellikle soğuk iklim bölgelerinde ısı yalıtımı için parke tercih edilirken diğer bölgelerde fayans kullanılması daha akıllıca olur. Koridorunuz için parke mi yoksa fayans mı tercih etmeliyim, zemin kaplama dekorasyonunu nasıl yapmalıyım diye düşünüyorsanız ’Koridorunuz için kopya çekebileceğiniz fikirler’ yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Parke kullanımın ekonomik avantajları

Koridor içinde parke kullanmak size  ısı yalıtımı ve ısınmada kullanılan enerji kaynağında tasarruf olarak geri döner. Koridor zemininde ısı geçirgenliği fazla olan fayans yerine ısı geçirgenliği az olan parke kullandığınızda koridoru ısıtmak için daha az enerji harcayacak ve elektrik veya doğal gaz faturasından tasarruf sağlayarak bütçenizi koruyacaksınız.Doğru parke seçimi de bu konuda hayati öneme sahiptir. 

Fayansın estetik artıları

Koridor ve mutfaklarda kullanacağınız fayansın parkelere göre artıları daha fazladır. Fayanslar parkelere göre daha uzun ömürlü malzemeler oldukları için yıllarca sizi ekstra masraftan kurtaracaktır. Ayrıca yüzeylerine yapılan kumlama işlemi  sayesinde parlak bir yüzeye sahip olmaları ve yansıtıcı özellikleri olması nedeni ile mutfaklarda, koridor gibi dar alanlarda ferah ve aydınlık dekorasyonlar yapmanızı sağlar. 

Farklı desenler

Koridor veya mutfak gibi alanlar için fayans kullanacaksanız farklı desenlere sahip olma şansına sahipsiniz. Fayanslar çok farklı desenlerde üretilebilen zemin kaplama malzemesi oldukları için evinizde harika desenlere yer verebilir, koridorun bir eğlence alanı olmasını sağlayabilirsiniz. 

Koridor dekorasyonları

Koridorlar dar alanlar olduğu için dekorasyonları zor olan alanlardır. Özellikle yeterli ışık almaması ve doğru dekorasyon fikirleri uygulanmaması nedeni ile bu alanlar karanlık ve kasvetli alanlar olarak karşımıza çıkar. Koridorların karanlık ve kasvetli olmalarını önlemek adına doğru dekorasyon fikirleri uygulanmalı, zeminde fayans gibi ferahlatıcı özelliği daha fazla olan malzemeler veya parke kullanılacaksa beyaz yüzeylere sahip parkeler kullanılmalıdır. Koridor ve hol gibi alanlarda ferah ve aydınlık dekorasyonlar yapmak için özel koridor dekorasyonlarının yer aldığı sayfamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Parke sadeliği

Koridorlarda parke kullanacaksanız parke modelleri içinde istediğiniz modeli seçebilir ve uygulatabilirsiniz. Parkeler fayanslar kadar renkli ve desenli olmayabilir. Bu durumda evinizde parke sadeliğini yaşatarak minimalist bir zemin dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. 

Mutfak zeminleri

Mutfaklar koridorlara göre daha fazla kullanılan alanlar olduğundan ve mutlaka pencereleri olduğundan bu alanlarda fayans yerine parke kullanılması daha doğru olacaktır. Parkeler yaşayan malzemeler olsa da düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılması gereken malzemelerdir. Bu nedenle parke uygulaması yapılan alanlarda parke bakım kurallarına uygun olarak bakım ve temizlik yapılmalıdır. Aksi halde parkeler ömürlerini çok kısa süre de tamamlayacak ve size masraf oluşturacaktır. 

Ahşap bütünlüğü

Fayans mı parke mi sorusuna cevap vermek zor olsa da resimdeki gibi bir doku bütünlüğü sağlamak istiyorsanız koyu renkli parke tercih edebilirsiniz. Parkeler doğal olmaları ve ahşap dokuları ile fayanslara göre sizi daha fazla mutlu edecek olan zemin kaplama malzemeleridir. Uygulaması daha zahmetsiz olan ve yedek parçası kolay bulunabilen parkeler ile evinizde doğal zeminlere sahip olabilirsiniz.

Zemin döşemesinin önemi

Evinizde genel dekorasyonun bir parçası olan zemin dekorasyonu doğru yapılmadığında hem ekonomik olarak bir dezavantaj oluşturacak hem de genel dekorasyonu kötü gösterecektir. Bu nedenle zemin dekorasyonu yapılırken bulunulan bölgeye göre ve kullanım sıklığı göz önünde bulundurularak kaplama malzemesi seçilmeli, doğru bir zemin döşeme ustası ile çalışılmalıdır. Profesyonel hizmet veren zemin döşemecileri ile çalışmak kullanılan malzemenin ömrünü uzatacaktır.

Parke ve fayansın birlikte kullanımı

Eğer hem fayansın estetik yüzeyine sahip olmak hem de parkenin doğallığını bir arada yaşamak istiyorsanız resimdeki gibi ahşap ve fayansı bir arada tercih edebilirsiniz. Özel ustalık gerektiren bu uygulama ile koridorunuzda estetik bir zemin ve doğal bir dekorasyon yapabilirsiniz. 

Evi aydınlık gösteren iç açıcı duvar renkleri’ başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

BU koridorları beğendiniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!