INdesign – çocuk odası: tarz Çocuk Odası

Çocuk odaları için farklı dolap modelleri ve pratik depolama çözümleri

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Çocukların kendi odalarında çok fazla zaman geçirmeleri elbette sürpriz değil. Çoğunlukla hem uyku, hem oyun, hem de çalışma odası olarak kullandıkları çocuk odalarını dizayn ederken uzmanların özellikle üzerinde durulması gerektiğini belittiği belirli noktalar var. Profesyonel çocuk odası tasarımcıları tarafından öne çıkarılan bazı noktalardan biri de çocuk odalarının onların kişiliklerinin bir yansıması olarak dizayn edilmesi gerektiği. Karakter özelliklerinden ilgi alanlarına ve hayal dünyalarına kadar her şeyiyle çocuğun gelişimin ön planda tutulması gereken tasarımlarda aynı zamanda çocuğa belirli olumlu özellikler kazandırmak ve onu bazı sorumluluklarla tanıştırmak da oldukça önemli. 

Çoğumuzun hayattaki ilk sorumluluklarından biri de, kimi zaman bizi çok zorlasa da, odamızı toplamak ve düzenli tutmaktı. Çocuk gelişimi açısından çocuğun odasının düzenli olmasının oldukça büyük bir önemi var aslında. Hem sorumluluk almak ve karakter gelişimi açısından önemli olan, hem de daha sağlıklı bir ortam açısından gerekli olan düzeni sağlamak için dekorasyonda da çocuğunuza yardımcı olacak bir tasarım olmalı. Depolama alanları, dolaplar ve raflar da bu açıdan oldukça büyük bir rol oynuyorlar. Etraftaki dağınıklığın kolaylıkla düzene sokulabileceği ve genel bir organizasyon düzeninin oluşturulabileceği dolap ve depolama sistemleri çocuk odası dekorasyonları için oldukça kilit bir nokta.  

Peki bebek odasından genç odasına, hangi yaş grubu için nasıl dolaplar tercih edilmeli ve bu konuda yeni model seçenekleri neler? Gelin hep birlikte çocuk odaları için üretilen yeni nesil dolap modellerine bir göz gezdirelim.

Sade, farklı ve işlevsel

Duygu Solaker – Erkek Çocuk Odası: tarz Çocuk Odası
Duygu Solaker

Erkek Çocuk Odası

Duygu Solaker

Çocuk odası için dolap seçmenin en önemli inceliklerinden biri de yalnızca geniş bir depolama alanı olarak fonksiyonu değil, aynı zamanda da çocuğunuzun hayal dünyasına ve odanın dekorasyonuna uyum sağlayabilecek ve onun da seveceği bir model aramaktır. Yani biçim ve işlev arasında dengeli bir tasarım arayarak işe başlayabilirsiniz. 

Tabi aynı zamanda dolap modeli, çalışma ve uyku alanında olacağı için, çok gösterişli ve dikkat dağıtan bir tasarıma sahip olmamalı. Bu örnekteki gibi hem sade, hem renkli, hem de oldukça geniş iç kapasiteye sahip olan ama odayı boğmayan akıcı modeller çocuk odaları için oldukça ideal diyebiliriz.

Renkli çekmeceler

VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoglu Marina Residence: tarz Çocuk Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoglu Marina Residence

VERO CONCEPT MİMARLIK

Ana giysi dolabı bölmesinin yanı sıra çocuk odalarında çocuklarınızın daha kolay organize olmasını sağlayan ana unsurların başında çekmeceler geliyor. Çocuk odalarında da ne kadar çok çekmece olursa eşyaları ayırırken o kadar fazla kategorilendirme yapılabilir ve bu da çok daha düzenli bir ortamın ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle farklı renkteki çekmeceler, kategorilerin daha da netleşmesi için harika bir fikir. 

Bebek odası dolap modelleri ile uzun vadeli düşünmek

Bebek odaları insanların dekorasyonlarını yaparken en çok heyecanlandığı, evlerin en masum ve en sevimli alanlarıdır elbette. Hep en sevimli, en cıvık cıvıl, en güzel dekorasyonu isteriz haliyle. Ancak bebek odalarını tasarlarken de bazı konularda uzun vadeli düşünmek hem ekonomik, hem de daha az değişim gerektiren ve zahmeti azaltan hamlelerdir. Bebek odaları için dolap modeli seçerken de küçük ve kullanışsız, aynı zamanda da bebek odasından başka bir yerde kullanılmayacak kadar süslü tasarımlar yerine, bu odanın ileride çocuk odası olarak yeniden düzenleneceğini de hesaba katarak daha geniş ve daha nötr modeller tercih etmeyi düşünmelisiniz. Böylece ileride ekonomik olarak ekstra bir masraf yapmanız gerekmeyecek. 

Çocuk odasında bebeklikten gençliğe dek kullanılabilecek nötr renklerde ve modellerde geniş bir gömme dolap yaptırmak da bu açılardan oldukça şık ve pratik bir fikir. 

Panjur kapaklı çocuk odası dolap modelleri

Nuevo Tasarım – Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi: tarz Kız çocuk yatak odası
Nuevo Tasarım

Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi

Nuevo Tasarım

Hem çok masum ve sempatik bir doku olduğu için bebek odalarına, hem her tarza ve renge uyum sağlayacağı için kız ve erkek odalarına, hem de farklı ve kendine has bir ambiyans yarattığı için genç odalarına uygun, sıra dışı ve estetik olarak öne çıkan modellerden biri de panjur kapaklı dolap modelleri. 

Panjur kapaklı dolaplar aslında evlerin farklı odalarında da özellikle modern ve minimalist ev dekorasyonlarında son zamanlarda giderek daha da yaygınlaşmaya başlayan modellerden. 

Dinamik desenler

Nuevo Tasarım – Ankara Park Vadi Ev Projesi: tarz Erkek çocuk yatak odası
Nuevo Tasarım

Ankara Park Vadi Ev Projesi

Nuevo Tasarım

Özellikle ergenlik dönemi ve sonrasında çocuklar için odaları çok daha büyük bir önem kazanır ve orada kendi dünyalarını yaratırlar. Karakter özelliklerini yansıtan ve onların sevebileceği tasarım ve desenlerin kullanılması çocuğunuzun odasını daha kolay benimsemesine yardımcı olur. Mutlaka onun da beğeneceği desenlerde dolap kapakları da genç odasına renk katmanın oldukça şık yollarından biri. 

Açık raflar

50GR Mimarlık – Beylikdüzü_daire tasarımı: tarz Çocuk Odası
50GR Mimarlık

Beylikdüzü_daire tasarımı

50GR Mimarlık

Çocuk odası depolama çözümlerinde önemli bir yer tutan unsurlardan biri de elbette raflar oluyor. Çocuklarınız büyüdükçe, odalarında daha çok kişisel eşya, aksesuar ve kitap, dergi, defter, albüm ve benzeri şeyler için bolca ek depolama alanına da ihtiyaç duyacaklardır. Bu noktada da devreye açık raflar giriyor. Çocuk odaları için tasarlanan giysi dolaplarının bir kısmı yalnızca kapalı dolap ve çekmecelerden ibaret olmayıp aynı zamanda belirli bir bölgelerinde açık raflar da barındırıyorlar. 

Aynalı ve sürgülü gardırop modelleri

VERO CONCEPT MİMARLIK – Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir: tarz Çocuk Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Çocuk odalarının bizi zora sokan noktalarından biri de genellikle yeterince geniş olmamalarıdır aslında. Çocuğunuzun uyku, çalışma ve oyun alanını içerebilecek kadar geniş bir alan olmadığında da genellikle sıkış tıkış bir görünüm ortaya çıkar ve bu da çocuğunuz için daha sıkıcı bir ortam oluşturur. Çocuk odalarında ferahlık yaratabilmek için ışığı yansıtarak içeriyi daha aydınlık ve geniş gösteren, ve aynı zamanda alandan da tasarruf eden bir yapıya sahip olan aynalı ve sürgülü gardırop modellerini kullanabilirsiniz. 

Kara tahtalı tasarımlar!

Çocukların en sevdiği şeylerden biri de üzerinde özgürce yazıp çizebilecekleri tahtalardır. Beyaz tahtalar da kara tahtalar da bu açıdan çocuk odaları için oldukça eğlenceli ve şık dekor alternatifleri oluşturuyorlar. Ancak kara tahtaların bir avantajı var, o da her yüzeye kolaylıkla uygulanabilen kara tahta boyaları sayesinde istediğiniz bir alanda oldukça ekonomik bir bütçe ile kendi kara tahtanızı yaratabiliyor olmanız. 

Çocuk odasındaki dolabın bir yüzeyini ya da kapısını kara tahta boyası ile boyamak da çocuğunuzu mutlu edecek değişim fikirlerinden biri. 

Çok fonksiyonlu mobilyalar

Tırtıl Genç ve Çocuk Odası – Yavru Yataklı Çocuk Odası - Compact Genç Odası : tarz Çocuk Odası
Tırtıl Genç ve Çocuk Odası

Yavru Yataklı Çocuk Odası – Compact Genç Odası

Tırtıl Genç ve Çocuk Odası

Küçük çocuk odaları için bazen mucize tasarımlar gerekebiliyor. Genç odaları için üretilen yeni nesil tasarımların arasında da böyle mucize tasarımlar var. Hem yatak, hem koltuk, hem giysi dolabı olabilen bu mobilya tasarımı da bunun başarılı bir örneği. 

Çocuklar özellikle ergenlik dönemleri ile birlikte birbirlerinin evlerine sık sık gidip gitmeye başlarlar. Bunun için bu dönemde çocuğunuzun odasının misafirlerini ağırlamak için de bir alana ihtiyacı olması gerekir. Giysi dolabının kendine has bir kanepe ile bir arada sunulduğu bu kompakt dolap modeli de çocuğunuzun arkadaşları ile oturup oyun oynayabileceği, sohbet edebileceği konforlu bir alan sunuyor. Ayrıca yatıya kalan küçük misafirleriniz için de bu kanepe aynı zamanda yatağa dönüşebiliyor. Harika değil mi? 

Özel tasarımla her alanı değerlendiren modeller

INdesign – çocuk odası: tarz Çocuk Odası
INdesign

çocuk odası

INdesign

Çocuk odası için dolabı hazır dolap modelleri arasından seçmek zorunda değilsiniz. Özel tasarımlar oluşturarak çocuğunuzun odasında her alanı değerlendirebilir ve daha düzenli ve ferah bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu örnekteki özel tasarımda yatağın üzerinde bulunan açıklık, giysi dolabının bir devamı olarak yarı raf yarı dolapla kaplanmış ve bu da hem kutu gibi farklı bir yatak ünitesi meydana çıkmış hem de daha geniş bir depolama alanı hayata geçirilmiş. 

Kompakt tasarımlar

armoni yapı – Mutfak & Mobilya: tarz Çocuk Odası
armoni yapı

Mutfak & Mobilya

armoni yapı

Çocuk odaları için şık kompakt tasarımlardan biri de artık ebeveyn yatak odalarında da sıklıkla kullanılan yatak başı ünitesinin giysi dolabı olarak tasarlandığı modeller. Bu modeller hem farklı bir görünüm ortaya çıkarıyor hem de alan tasarrufu sağlıyor. 

Bu modeldeki gibi kompakt ve farklı genç odası fikirlerine de göz gezdirmek ister misiniz? Eğlenceli konseptlerle 13 genç odası dekorasyonu isimli yazımıza tıklayın! 

En çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!