Şömine üstünü ve çevresini süslemenin incelikleri | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Şömine üstünü ve çevresini süslemenin incelikleri

Homify TR Homify TR
Meda Şömine Meda Şömine Ve Baca Sistemleri Klasik
Loading admin actions …

Zevkle tasarlanmış bir şömine alanı, bir odanın en önemli tasarım ögelerinden biri haline gelir. Genellikle şömineli bir odaya girdiğinizde ilk göze çarpan nokta şöminedir, yani şömineler içinde bulundukları odaların odak noktalarını oluştururlar çoğu evde. Dolayısıyla tıpkı evimizin geri kalanındaki detaylarda olduğu gibi, şömine çevresini, rafını ve duvarlarını dekore etme tarzımız, karakterimizin ve zevklerimizin doğrudan bir yansımasıdır.

Çoğu şömine, kendini çevreleyen ünitesinin yapısı itibariyle şömine rafı ile birlikte tasarlanmıştır. Bazı modern şömine ünitelerinde raf bulunmayan bir tasarım söz konusu olsa da genellikle şömine dekorasyonu denilince ilk akla gelen şey şömine rafı üzerindeki dekorlardır. Şöminenizin üzerine yerleştireceğiniz aksesuarlar odanızın ambiyansını değiştirmek konusunda oldukça kuvvetli ayrıntılar sayılırlar. Bunun yanı sıra, dediğimiz gibi bazı şöminelerde yeni nesil tasarımlarla şömine rafı bulunmuyor ve şömineler duvarın içine yerleşiyor, bu durumda da şöminenin etrafındaki duvarın nasıl dizayn edilmesi gerektiğini düşünmelisiniz çünkü şömine kendisi çok güçlü ve etkili bir dekoratif parça olduğu için yalnız bırakılması pek doğru olmaz.  

Bu yazımızda her şömine modelini kapsayan bir değerlendirme ile, şöminenizin etrafını nasıl dizayn etmeniz gerektiğine dair ipuçlarını birbirinden şık örnek dekorasyon fotoğrafları ile bir araya getirdik.

Dengeli ve simetrik dokunuşlar

Alpina Şömine – ALPModern 17: modern tarz , Modern Taş
Alpina Şömine

ALPModern 17

Alpina Şömine

Şömine rafını kusursuz bir şekilde süslemenin en önemli adımı nesnelerin arasındaki boşlukların dengesini doğru kurmaktan geçiyor. Simetri, şömine rafınızı göze hoş gelen ve odanın dekorasyonunda akıcılık sağlayan şık bir yaklaşım oluşturur. Daha klasik ve uyumun ön planda olduğu evler için simetrik aksesuarlar ile süslenen şömine rafları oldukça popüler bir görünüm diyebiliriz.

Daha modern yaklaşımlarla daha hareketli görünümler

Daha modern ve dikkati kendi üzerinde toplayan bir şömine rafı süslemesi içinse farklı şekiller, dokular ve renkleri, farklı yükseklikte ve büyüklükte aksesuarları asimetrik bir şekilde ancak elbette kendi aralarında belirli bir uyum ve denge sağlayacak bir formda bir araya getirebilirsiniz. Böylece hareketli ve etkili bir görünüm ortaya çıkacak ve şömineniz odanın odak noktası olacaktır. Zaten dekoratif olarak odanın odak noktası olan şömineler içinse bu asimetrik ve farklılıkları içeren süsleme tarzı dramatik etkiuyi kuvvetlendiren bir tamamlayıcı rolü üstlenecektir. Ancak böyle durumlarda aşırıya kaçmamaya ve aksesuarların dengesini doğru bir dozda ayarlamaya dikkat etmek gerek.

Aşırıya kaçmamak

turhan şömine – L TİPİ ASANSÖRLÜ: modern tarz , Modern
turhan şömine

L TİPİ ASANSÖRLÜ

turhan şömine

Hem simetrik ve uyumlu, hem de asimetrik ve dikkat çeken modern şömine rafı tasarımları için mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de aşırıya kaçmamak. Çünkü aksesuar sayısında ve tarzında gereğinden fazla bir gösteriş ve göze çarpma meydana gelirse şöminenin de halihazırda var olan görkemli yapısı ile bu tasarım söz konusu odada gereksiz bir kalabalık ve rahatsız edici bir dağınık görünüm ortaya çıkarabilir. Bazen şöminenin üzerine koyacağınız tek bir aksesuar bile o alanı tamamlamaya yetecektir.

Duvar kaplamaları

Modern şömine tasarımları oldukça farklı formlarda hayata geçirilebiliyor ve bu formlardan birini de odayı bölen ekstra bir duvar şeklinde tasarlanan şömineler oluşturuyor. Bu tarz tasarımlarda şöminenin duvar ünitesinin kaplaması ile hiçbir aksesuara gerek duymadan yeterince şık ve görkemli, aynı zamanda da uzun ömürlü ve kalıcı bir doku oluşturmak da mümkün oluyor. Ateş tuğlası konsepti bu tarz tasarımlarda özellikle rustik ya da country stilli oturma odası dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan ve harikalar yaratan tasarımlardan biri. Hem sıcak ve samimi hem de ağırbaşlı ve oturaklı bir şıklık yaratan tuğla kaplamalar doğal dokusuyla da şöminenin ateşini vurguluyor. 

Bütünlüklü tasarımlar

Modern Oturma Odası homify Modern

Duvar kaplamaları elbette daha klasik esintili şöminelerde de oldukça işe yarayan bir tasarım yöntemi. Şöminenin bulunduğu duvarı, tıpkı salon dekorasyonlarında televizyon alanında düşündüğümüz gibi, bütünlüklü bir şekilde kapsamlı bir tasarımla düzenlemek her zaman fark yaratır. Bu örnekte modern şömine ünitesinin etrafındaki ve üzerinde duvarda kullanılan damask desenli duvar kağıdı ile bu alanı çevreleyen aydınlatmalı duvar nişleri şömine etrafını kusursuz bir düzenle tamamlıyor ve bu alanın klasik dekorasyon anlayışına sahip olan salon mobilyaları ile mükemmel bir uyum sağlamasına yardımcı oluyor. 

Şömine üstü tablo ve resimler

turhan şömine – L TİPİ ASANSÖRLÜ: modern tarz , Modern
turhan şömine

L TİPİ ASANSÖRLÜ

turhan şömine

Rafsız şömineler için şömine çevresini süslemenin ve şömine alanını vurgulamanın en şık ve sanatsal yollarından biri de elbette tablo ve resimler kullanmak olacaktır. Gösterişli oturma odaları söz konusu olduğunda ayrıntılı tablolar, minimalist ve modern dekorasyonların içindeki şöminelerden söz ediyorsak ise daha minimal ve basit resimler, çizimler, çerçeveli fotoğraflar kullanılabilir. Tablo ve resimler şöminelerin etrafında bir çekim yaratarak şömine alevlerine katkıda bulunan bir ambiyans ortaya çıkaracaktır. 

Şömine setleri ile dekoratif bir etki yaratmak

1001Keyif.com – Argos Şömine Soba: modern tarz , Modern
1001Keyif.com

Argos Şömine Soba

1001Keyif.com

Minimalist tasarımlı ya da soba tipi modern şömineler söz konusu olduğunda aksesuar ve süslemeler bazen fazla gelebiliyor. Bu tasarımlarda şöminelerin üzerinde süslenecek bir alan bulunmadığı gibi çevresinin de boş kalması gereken bir görkeme sahip olabiliyor. Böyle durumlarda en iyi aksesuarlar yine şöminenin kendi yardımcıları olacaktır. Şık maşa kürek takımları, şömine odunlukları; yani odunun da dekoratif bir öge olarak da kullanıldığı şömine setleri yalnızca fonksiyonel değil aynı zamanda dekoratiftirler. 

Şömine üstü TV ünitesi

Bazen oturma odalarında ya da bu örnekte olduğu gibi yatak odalarında yer alan şömineler televizyon ile bir arada tasarlanmak durumunda kalırlar çünkü mimari yapı ve dekorasyon özellikleri gereği televizyon ve şömineyi iki ayrı duvara yerleştirmek mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda genellikle televizyonun şöminenin üzerine yerleştirilmesi en doğrusu olacaktır. Basit bir desen ve doku ayrımı ve şık bir raf ya da niş uygulaması ile şöminenizin üstüne bir TV ünitesine çevirebilirsiniz. 

Televizyon ve şömine yan yana

Tabii şöminenin TV ile aynı duvarda yer almasının tek örneği televizyonun şöminenin üzerinde yer aldığı örneklerden ibaret değil. Aslında geniş bir duvar söz konusu ise bu iki ana unsurun üst üste değil yan yana tasarlanması çok daha iyi olacaktır. Böylece ısı faktörü ile televizyonunuza ekstra koruma sağlayacak bazı yöntemler uygulamanıza da gerek kalmaz. Bu örnekte yan yana duran şömine ve televizyonu çevreleyen dolaplar hem bütünlüklü bir duvar dekorasyonu ortaya çıkarmış hem de salonda her zaman işe yarayacak ekstra depolama alanları yaratmış. Harika değil mi? 

İşlemeli şömine modelleri

Bazı şömine üniteleri sizin süslemenize gerek kalmayacak kadar ayrıntılı işlemelere ve dokulara sahip oluyorlar. Özellikle klasik tarzlı bir evde yaşıyorsanız şöminenizi yenilerken ince işçiliklerle süslenmiş bu tarz şömine ünitelerini düşünebilirsiniz. Hiçbir aksesuara gerek kalmadan son derece çarpıcı bir odak noktası oluşturmayı başaran bu işlemeli ve ayrıntılı şömine tasarımları pek çok farklı model ve seçenekte üretilebiliyor elbette. 

Daha ayrıntılı bilgi almak ve seçeneklerinizi incelemek için sayfalarımızdaki profesyonel şömine üreticileri sekmesine tıklayabilirsiniz. 

Kişisel zevk ve özellikler

ALPModern 14 homify Rustik Taş
homify

ALPModern 14

homify

Son olarak, şömine rafını ya da şömine çevresini dizayn ederken unutmamanız gereken en önemli kural, bu alanın senenin en soğuk günlerinde sizin için sıcacık ve samimi bir ortam oluşturarak sizin en sevdiğiniz alan olması gerektiği! Yani bu bölgeyi dizayn ederken mutlaka kişisel tarzınıza sadık kalın. Sevdiğiniz aksesuarları ve rahat edeceğiniz mobilya tasarımlarını tercih edin. Evinize uyum sağlayan bir estetik ararken aynı zamanda burada geçireceğiniz vakti de hesaba katın ve dekorasyona kendinizden bir şeyler katın. Salonların belki de kendi zevkinizi yansıtmanız için en ideal bölgeleri şömine çevresidir diyebiliriz. Bunu iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. 

Oturma odanızda şömine alanı dışında da değişimler yapmak istiyorsanız Göz kamaştıran modern salon dekorasyonu örnekleri başlıklı yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Sizce hangisi daha şık ve davetkâr görünüyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!