Mini masalardan duvara monte modellere: Küçük evler için çalışma masaları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mini masalardan duvara monte modellere: Küçük evler için çalışma masaları

Aydin Sanli Aydin Sanli
Modern Çalışma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Küçük evler artık yalnızca belli bir gelir grubuna ya da belli bir sosyo-ekonomik profile hitap eden bir konut türü olmaktan çıktı. Hatta bu durumun yeni olduğunu söylemek bile güç. Neredeyse birkaç on yıldır küçük evler şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası ve çalışanın nüfusun çok önemli bir kısmının da hayat tarzının temel belirleyici unsuru haline geldi. Bu durumun pek çok farklı sebebi var elbette. Bu sebeplerin başında büyük şehirlerde giderek artan bir ivmeyle yoğunlaşan nüfus ve buna bağlı olarak da arazi fiyatlarının hızla yükselmesi gösterilebilir. Arazi fiyatlarının yükselmesi demek, aynı zamanda konut fiyatlarının da buna bağlı olarak yükselmesi anlamına geliyor. Konut üreticileri de haliyle daha ekonomik konut alternatifleri üretebilmek adına başta iç mekan büyüklükleri olmak üzere pek çok farklı parametreden feragat ederek daha makul fiyatlara sunulabilecek evler inşa ediyorlar. Hayatımızın bir gerçeği haline gelen küçük evler, işte böyle bir sürecin sonunda ortaya çıkmaktalar. Bize kalansa giderek küçülen yaşam alanlarında hayat kalitemiz ve standartlarımızdan taviz vermeden yaşamanın bir yolunu bulmak oluyor. Mobilya, aksesuar ve bunları çevreleyen çeşitli sektörler de küçük evlere uygun ürünler yaratabilmek adına kendilerini güncelliyorlar ve gelişen mühendislik ve tasarım çalışmaları sayesinde evlerimizdeki küçük hacimleri verimli kullanmamızı sağlayacak pek çok ürün erişilebilir hale geliyor. Neyse ki konutlardaki küçülme eğilimi (şimdilik) Japonya, Güney Kore, Hongkong ya da Singapur gibi Asya ülkelerindeki düzeylere ulaşmadı ve ufak tefek çözümlerle küçük evlerimizi gayet pratik yaşam alanlarına dönüştürme şansımız var. Bu noktada mimar ve iç mimarlar gibi profesyonellerden yardım istemek de işimizi bir hayli kolaylaştıracaktır. 

Bu yazımızda sizler için çalışma masalarını ve özel olarak da küçük evler için elverişli çalışma masalarını ele aldık. Çalışma odaları, oldukça yakın bir zamana kadar evlerde yalnızca çocukların kullandığı, daha doğrusu sadece evdeki öğrencilerin kullanımı için tasarlanan odalardı. Oysa bugün bu durum büyük ölçüde değişti. Bilişim sektörü gibi görece yeni bir işkolu bugün toplam istihdam içerisinde hayli büyük bir yer kaplıyor ve bu alanda faaliyet gösteren pek çok kişinin evinde de bir çalışma alanına ihtiyacı olabiliyor. Aynı şeyi farklı sektörler için de söylemek mümkün. Buna bir de artan freelance çalışma imkânları ve esnek çalışma ortamlarını da eklersek, çalışma odaları ve çalışma masalarının öğrencilerin tekelinden bir hayli uzaklaştığını ve giderek artan bir kesim için yakıcı bir ihtiyaç haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. 

Anahtar kelime: Sadelik

Onlywood X Çalışma Masası Onlywood İskandinav
Onlywood

Onlywood X Çalışma Masası

Onlywood

Küçük evler söz konusu olduğunda, yalnızca çalışma odaları ve/veya çalışma masaları için değil, evinizin hemen her bölümü için anahtar kelimeniz sadelik olmalı. Karmaşık ve gösterişli tasarımlardan kaçınmaya, basit ve yalnızca işini yapmaya odaklanan ürünlere yönelmeye çalışın. Bu aynı zamanda evinizin iç hacminde bir akışkanlık yaratacak ve eşyalarınız üç yerine iki boyutluymuş ilüzyonu yaratacaktır. Son derece basit ama işlevini yerine getirmekte gayet başarılı olan bu çalışma masası bahsettiğimiz noktaya oldukça iyi bir örnek teşkil ediyor.

Duvara monte çalışma masaları

MAYAVERA // RESIDENTIAL PROJECT Modern Çalışma Odası Escapefromsofa Modern
Escapefromsofa

MAYAVERA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Filmlerde gördüğümüz çalışma odaları genellikle kocaman kütüphanelerin en az bir duvarı kapladığı, çalışma masasının ortalama bir yemek masasından daha küçük olmayıp, üstüne bir de kütüphanenin önünde, bir başka deyişle odanın hemen hemen ortasında durduğu odalardır. Ancak başta da söylediğimiz gibi, bunlar aslında film icabı odalardır. Gerçek hayatta bu tarz çalışma odaları yok mudur? Elbette vardır. Ancak emin olun eşinizin dostunuzun evinde böyle çalışma odaları görmeniz pek olası değil. Sizin ve bizim gibi sıradan insanların çalışma odaları makul büyüklüklerde ve kullanım amacını ön planda tutan tasarımlarda olur. Hemen hiçbir filmde göremeyeceğiniz kadar pratik bir masa türü olan duvara monte çalışma masaları, pek çok açıdan oldukça şık ve yer tasarrufu sağlayan bir çözümdür. Her şeyden önce duvara monte size masanızın en az iki ayağından tasarruf etme imkanı verir ki bu aslında oldukça önemlidir. Bu görselin arka planındaki ikinci çalışma masası, herhangi bir ayak olmadan doğrudan duvara monte edilmiş ve bir kat daha kullanışlı bir model örneği olarak duruyor.

Birbirine yaslanan mobilyalar

Duvara montajın her durumda uygulanabilen bir çözüm olmaması duvara monte masaların en büyük handikapıdır. Ancak bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda benzer yaratıcı çözümler uygulayabilirsiniz. Duvarlar yerine birbirine yaslanan mobilyalar, duvara monte masalara oldukça yakın ve yine çok pratik alternatiflerdir.

Kütüphaneden vazgeçemiyorsanız

Kütüphaneniz ve kitaplarınızdan vazgeçemiyorsanız, sizin için de pratik bir çalışma masası çözümü bulmak mümkün. Kütüphanenin içine doğru giren bu küçük ama bir o kadar şık çalışma masası oldukça iyi bir alternatif. 

Evde çalışan profesyoneller için

Eviniz dışında bir ofisiniz ya da işyeriniz yoksa, yani esas çalışma alanınız evinizse, sıradan bir çalışma odası sizi tatmin etmeyebilir. Bu durumda biraz daha ofis görünümlü, daha profesyonel bir hava yaratacak bir dekorasyona ihtiyacınız var demektir. Bu örnekte hem ev içinde profesyonel bir ofis ortamı sağlayacak, aynı zamanda yer tasarrufu açısından da oldukça avantajlı bir çalışma odası görüyoruz.

Klasik severlere özel

Klasik tasarımlardan vazgeçemiyorsanız, küçük evinizde bu çizgiyi yansıtacak çözümler bulmanız imkansız değil. Önemli olan elinizdeki alanı doğru kullanmak ve önceliklerinizi doğru belirlemek.

Az alanda çok işlev

House C3 - C3 Evi Modern Çalışma Odası HANDE KOKSAL INTERIORS Modern
HANDE KOKSAL INTERIORS

House C3 – C3 Evi

HANDE KOKSAL INTERIORS

İlk bakışta oldukça büyük ve heybetli görünen bu çalışma masası, aslında içinde bulunduğu odanın çok az bir kısmını kaplıyor ve bu az kısmın da tamamı duvara sıfır. Yani aslında atıl olan bir alanı çalışma alanına dönüştürüyor. Küçük evler için en önemli tasarım ilkelerinden birini büyük başarıyla uyguluyor: Atıl alanları dönüştürmek ve işlevselleştirmek.

Gün ışığından doğru yararlanmak üzerine

KANDILLI Eklektik Çalışma Odası homify Eklektik
homify

KANDILLI

homify

Gün ışığı ve doğru aydınlatma küçük evlerde bir kat daha önemlidir. Çünkü doğru aydınlatılmamış bir küçük ev olduğundan da küçük ve basık görünebilir. Bu yüzden mobilyalarınızı gün ışığını bloke etmeyecek tarzda yerleştirmelisiniz.

İdeal bir çalışma odası

CCT 172 Project in Trabzon Modern Çalışma Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Hemen her büyüklükte çalışma odasına model olabilecek, neredeyse mükemmel denecek tasarımıyla dikkat çeken bu çalışma odası, küçük alanlardan büyük işlevler çıkarma konusunda harika bir örnek.

Tek odada çok oda

Mekan Tasarımı Modern Çalışma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Aynı oda içerisinde toplanmış oturma odası ve çalışma odası çok akla yatkın görünmeyebilir. Ancak bu iki alanı kullanan kişi aynıysa, yani aynı anda iki işlevi birden kullanacak iki ayrı kişi yoksa, tek odayı çift oda şeklinde düzenlemek pekala mümkün ve pratik bir çözüm olabilir. 

Küçük evler için yepyeni fikirler arıyorsanız şu yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz: Küçük evler için doğrudan kullanabileceğiniz 12 parlak fikir

En çok hangisini beğendiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!